Pentagon poinformował, że wysyła do Niemiec sześć samolotów marynarki wojennej oraz liczący ok. 240 osób personel pomocniczy. Ukraińcy ogłaszają, że miasto Irpień w obwodzie kijowskim zostało wyzwolone z rąk Rosjan. Dwóch ukraińskich uczestników negocjacji z Rosją oraz rosyjski oligarcha Roman Abramowicz doświadczyli objawów otrucia - podał dziennik "Wall Street Journal". Ze wstępnych szacunków ukraińskich władz wynika, że w blokowanym przez Rosjan Mariupolu zginęło prawie 5 tys. ludzi, w tym ok. 210 dzieci. 1 kwietnia na całym terytorium Rosji ruszy masowa potajemna mobilizacja; rezerwiści zostaną skierowani do walk na Ukrainie - poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Mobilizowani mają być też więźniowie. Wszyscy rosyjscy dyplomaci, którzy otrzymali polecenie wyjazdu z Polski, opuścili już terytorium RP. Tymczasem Rosja zdecydowała o wydaleniu trzech słowackich dyplomatów. Kolejna runda rozmów ukraińsko-rosyjskich rozpocznie się we wtorek w Turcji. W poniedziałek ewakuowano korytarzami humanitarnymi 1099 ludzi - poinformowały władze Ukrainy. Najważniejsze wydarzenia dotyczące rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji z 28.03.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Wszyscy rosyjscy dyplomaci, którzy dostali polecenie wyjazdu z Polski, opuścili już terytorium RP. Taką informację Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymało od ambasadora Rosji w Polsce Siergieja Andriejewa
  • Rosjanie zrezygnowali z operacji ofensywnych w regionie miasta Sumy i próbują się przegrupować - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy; Sztab uważa też, że nadal istnieje poważne zagrożenie zaangażowaniem Białorusi w wojnę
  • Rano wojska rosyjskie ponownie ostrzelały miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy. Zginęła co najmniej jedna osoba, jedna została ranna. 
  • Rakieta manewrująca, która spadła na skład paliw w Łucku, została wystrzelone z terytorium Białorusi - twierdzą lokalne władze.
  • Ukraina będzie bronić suwerenności i integralności terytorialnej podczas kolejnej rundy negocjacji pokojowych z Rosją, które mają się odbyć w Turcji - powiedział wieczorem w wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
  • Kolejna runda rozmów ukraińsko-rosyjskich rozpocznie się w Turcji we wtorek.
  • 4 samoloty, helikopter, 2 drony i dwie rakiety zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza minionej doby - informuje Sztab Generalny Armii Ukrainy
  • Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 17 tys. żołnierzy, a także 586 czołgów, 302 systemy artyleryjskie, 123 samoloty i 127 śmigłowców - poinformował w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
  • Rosyjska inwazja na Ukrainę w ciągu pierwszego miesiąca wyrządziła szkody w infrastrukturze tego kraju wyceniane na ponad 63 mld dolarów - podała stacja BBC, cytując szacunki badaczy z Kijowskiej Szkoły Ekonomii.
  • W poniedziałek ewakuowano korytarzami humanitarnymi 1099 ludzi - poinformowały władze Ukrainy.
  • Co działo się podczas 33. dnia inwazji Rosji na Ukrainę? Przeczytajcie podsumowanie najważniejszych wydarzeń.
  • Przeczytacie też zapis relacji z 27.03.2022.

00:00

Kończymy relację z 33. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze wiadomości znajdziecie na naszej STRONIE GŁÓWNEJ. 

23:48

Od początku rosyjskiej inwazji z zagranicy powróciło około 510 000 osób - poinformowały ukraińskie służby graniczne cytowane przez niemiecki dziennik "Die Welt". Tylko w ciągu ostatniego tygodnia było to 110 000 osób - powiedział rzecznik ukraińskiej policji granicznej Andrij Demchenko.

Osiem na dziesięć osób wjeżdżających do kraju to mężczyźni. Większość z nich wracała z Polski - dodał ukraiński urzędnik.

23:37

Zgłoszony przez prezydenta projekt budżetu zakłada wydatki 6,9 mld dolarów na siły USA w Europie, niemal dwukrotnie więcej niż w ubiegłorocznej propozycji - wynika z projektów  przedstawionych przez Biały Dom. Ogólny budżet Pentagonu wzrośnie o 4 proc.

23:04

1099 ludzi ewakuowano w poniedziałek korytarzami humanitarnymi z różnych ukraińskich miast i miejscowości atakowanych przez wojska rosyjskie - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

586 osób opuściło samochodami oblężone miasto Mariupol, natomiast 513 osób zostało ewakuowanych autobusami z obwodu ługańskiego - poinformował ukraiński urzędnik w mediach społecznościowych.

23:00

"Rosyjska prywatna firma wojskowa Grupa Wagnera wysłała swoje siły na wschodnią Ukrainę. Oczekuje się, że do działań bojowych zostanie skierowanych ponad 1000 najemników, w tym wyżsi rangą przywódcy organizacji. Z powodu ciężkich strat i w dużej mierze zatrzymanej inwazji Rosja została najprawdopodobniej zmuszona do zmiany priorytetów dotyczących personelu Grupy Wagnera i skierowania go na Ukrainę kosztem operacji w Afryce i Syrii" - poinformowało w poniedziałek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.

22:45

"Słowa prezydenta Zełenskiego absolutnie niczego nie przekreślają. Propozycja leży na stole. Pozytywnie o tej sprawie wypowiedziały się Dania i Czechy. A co do pozostałych państw, to z tym jest bardzo różnie. Niemniej propozycja nie jest całkowicie odrzucana przez nikogo" - mówił w radiu RMF24 Łukasz Jasina, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych pytany o to, co dalej z polską propozycją organizacji misji pokojowej NATO w Ukrainie.

22:23

W czwartek przed izbą niższą parlamentu (Tweede kamer) przemawiać będzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Posłowie nie wyrazili jednocześnie zgody, aby premier Mark Rutte był na nim obecny. "Nie będzie mnie tam" - potwierdził na Instagramie szef gabinetu.

22:17

Wojna na Ukrainie i związany z nią kryzys uchodźczy zdominowały pierwszy dzień Konferencji Przewodniczących Parlamentów UE, która odbywał się w Brdo w Słowenii z udziałem Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Nie możemy pozwolić, by Europa przyzwyczaiła się do tej wojny - mówiła w poniedziałek Witek.

21:59

Rosja w rozmowach o zawieszeniu broni nie domaga się już "denazyfikacji" Ukrainy i pozwoli, aby Kijów wstąpił do UE, jeśli wyrzeknie się aspiracji uczestnictwa w NATO - pisze w poniedziałek Financial Times.

21:49

Wielka Brytania wzmocni presję gospodarczą na Rosję - zapowiedział premier Boris Johnson prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas ich rozmowy telefonicznej w poniedziałek.

"Prezydent Zełenski mówił o przerażającej sytuacji humanitarnej w Mariupolu, gdzie trwają ciężkie walki. Premier zaoferował pełne wsparcie dla Ukrainy w obliczu trwającej agresji Rosji, w tym wsparcie humanitarne i więcej sprzętu obronnego. Prezydent Zełenski przedstawił aktualne informacje na temat negocjacji (z Rosją - przyp. red.), a obaj przywódcy zgodzili się na ścisłą koordynację działań w nadchodzących dniach. Premier powtórzył, że Wielka Brytania będzie utrzymywać i wzmacniać presję ekonomiczną na reżim (Władimira) Putina" - przekazało w wydanym komunikacie biuro Johnsona.

21:44

Słowa o tym, że Putin nie może pozostać u władzy były wyrażeniem moralnego oburzenia i ich nie wycofuję. To nie było wyznaczenie polityki obalenia Putina - powiedział w poniedziałek prezydent USA Joe Biden, tłumacząc swoje warszawskie przemówienie. Biden nie wykluczył, że mógłby spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli ten byłby gotowy zakończyć wojnę.

21:35

W Trościańcu w obwodzie sumskim na północy Ukrainy rosyjscy wojskowi zakatowali mężczyznę - podało w poniedziałek biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Według danych śledczych rosyjscy żołnierze podczas okupacji Trościańca brutalnie torturowali i zabili mężczyznę. Jego ciało z wieloma uszkodzeniami znaleźli pracownicy organów ścigania w garażu w poniedziałek, po odbiciu miasta z rąk Rosjan.

21:30

Głównym celem negocjacji ukraińsko-rosyjskich, które rozpoczną się we wtorek w Turcji jest porozumienie w sprawie zawieszenia broni - powiedział w poniedziałek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba.

21:23

Jeśli Putin nie zejdzie ze ścieżki wojny, zostanie światowym pariasem i kto wie, co się z nim stanie w Rosji - powiedział prezydent USA Joe Biden.

21:22

Ukraiński radny Ołeksij Konowałow z rady miejskiej Heniczeska w obwodzie chersońskim, który został w poniedziałek rano uprowadzony przez żołnierzy rosyjskich, jest na wolności - powiadomił przedstawiciel władz regionu chersońskiego Jurij Sobołewski.

21:20

W obwodzie odeskim nad Morzem Czarnym demontowane są bilbordy, metal z tych konstrukcji będzie użyty do celów obronnych - powiadomiły w poniedziałek władze regionu. Portal Ukraińska Prawda podał, że bilbordy będą użyte do wzmocnienia barykad.

21:08

Polsce nie grozi atak Rosji, Polska jest bezpieczna; to jest sytuacja na dziś - powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski, który uczestniczył w posiedzeniu RBN. Dodał, że jeśli potwierdzi się zapowiedź wspólnego wyjazdu do Brukseli przedstawicieli koalicji i opozycji, Lewica weźmie w nim udział.

21:06

Zdjęcia z gaszenia pożaru po wczorajszym ostrzale miejscowości Łuck.

20:50

Atak rakietowy w rejonie Równego w północno-zachodniej Ukrainie. Według szefa administracji wojskowej, zaatakowano skład ropy naftowej. Na miejscu pracują służby.

20:45

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock odwiedziła w poniedziałek ośrodek recepcyjny dla uchodźców w Eisenhuettenstadt w Brandenburgii. Podkreśliła, że należy się spodziewać dalszego wzrostu liczby uchodźców z Ukrainy. Zdaniem Baerbock do Niemiec może ich przybyć nawet około miliona - pisze portal rbb24.

20:38

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres poinformował, że jego organizacja dostarczyła pomoc około 900 tys. ludzi na Ukrainie. Jak ocenił, samo wsparcie humanitarne nie wystarczy i zaapelował o zawieszenie broni.

"ONZ robi wszystko, co w jej mocy, aby wesprzeć ludzi, których życie zostało wywrócone do góry nogami przez wojnę. W ciągu ostatniego miesiąca, poza pomocą dla krajów przyjmujących uchodźców, nasze organizacje humanitarne i ich partnerzy dotarli z żywnością, schronieniem, kocami, lekarstwami, wodą butelkowaną i artykułami higienicznymi do prawie 900 tys. osób, głównie we wschodniej Ukrainie" - powiedział Guterres. 

20:32

Na południu Ukrainy Rosjanie zbierają dane osobowe mieszkańców, rozdając im niewielkie sumy w walucie Rosji. Możliwe, że wykorzystają dane podczas organizacji tzw. referendów - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"Ta technologia jest bezsensowna. Ukraina wypłaca emerytury i wynagrodzenia obywatelom wszędzie" - stwierdził doradca prezydenta. 

20:19

Wszyscy uczestnicy negocjacji ukraińsko-rosyjskich pracują tak jak zwykle - zapewnił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Skomentował w ten sposób doniesienia mediów, że negocjatorzy mieli objawy otrucia wskazujące na broń chemiczną. Dodał następnie, że "w przestrzeni informacyjnej jest teraz wiele spekulacji i różnego rodzaju wersji spiskowych, jak również elementów pewnej gry informacyjnej".

Dziennik "Wall Street Journal" i portal śledczy Bellingcat podały dziś, że dwóch negocjatorów ukraińskich i rosyjski oligarcha Roman Abramowicz mieli objawy otrucia wskazujące na użycie broni chemicznej. Wszyscy przeżyli i wrócili do zdrowia. Ofiary, jak twierdzi "WSJ", mają oskarżać o incydent przedstawicieli Kremla przeciwnych rozmowom.

20:07

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że nie będzie uczestniczył w spotkaniu szefów resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie - powiedział szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

19:58

Ukraina nie może zostać zdradzona podczas rozmów pokojowych z Rosją, a prezydent Władimir Putin nie może być postrzegany jako zwycięzca ten inwazji - oświadczyła brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.

"Wiemy, że Putin nie myśli poważnie o rozmowach. On nadal chce tylko bombardować niewinnych ludzi na całej Ukrainie. Dlatego też musimy zrobić więcej, by przegrał i zmusić go do ponownego przemyślenia. Musimy nie tylko powstrzymać Putina na Ukrainie, ale także spojrzeć w dłuższej perspektywie. Musimy zadbać o to, by przyszłe rozmowy nie zakończyły się zdradzeniem Ukrainy lub powtórzeniem błędów z przeszłości. Pamiętamy niełatwe porozumienie z 2014 r., które nie zapewniło Ukrainie trwałego bezpieczeństwa. Putin po prostu wrócił po więcej" - mówiła Truss.

19:53

Szwajcarskie zegarki marki Audemars Piguet zostały przejęte w moskiewskiej filii producenta przez funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji za rzekome naruszenie przepisów celnych - podało BBC, powołując się na szwajcarskie media.

Do zdarzenia doszło kilka dni po tym, gdy Szwajcaria porzuciła tradycyjną neutralność i dołączyła do nakładanych na Rosję za inwazję na Ukrainę sankcji. Wartość każdego z przejętych zegarków oszacowano na ponad 921 tys. dolarów.

19:51

Papież Franciszek jest pełen uznania dla otwartości Polaków przyjmujących uchodźców z Ukrainy - zapewnił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki po prywatnej audiencji w Watykanie. Główne tematy jego rozmowy z papieżem, to rosyjska agresja na Ukrainę i pomoc dla uchodźców, których ponad 2 mln przybyły do Polski.

Abp Gądecki po 45-minutowej audiencji u papieża w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego zwrócił także uwagę na potrzebę pomocy uchodźcom w dłuższej perspektywie, kiedy ich pobyt będzie się przedłużał. Zauważył też, że kościoły w Polsce pozostają otwarte na sprawowanie liturgii w obrządku wschodnim.

19:45

Wojska rosyjskie koncentrują teraz wysiłki na zadaniu, którym jest zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy, podejmują też maksymalne wysiłki, by utrzymać pod kontrolą zajęte już tereny - podał ukraiński sztab generalny.

19:38

Dziennikarz ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN Dmytro Hyliuk jest przetrzymywany przez rosyjskich wojskowych - podała organizacja pozarządowa Medialna Inicjatywa na rzecz Praw Człowieka.

Na początku o zaginięciu dziennikarza poinformowali jego współpracownicy, którzy nie mogli się z nim skontaktować. Później informację o jego zatrzymaniu potwierdzili sąsiedzi, którzy twierdzą, że widzieli, jak Hyliuka zatrzymali wojskowi w rosyjskich mundurach - czytamy w komunikacie. Według mieszkańców sąsiedniej wsi Hyliuk jest przetrzymywany w budynku jednego z przedsiębiorstw w miejscowości Dymer. Tam widziało go kilku uwolnionych mężczyzn.

19:25

Samorząd województwa świętokrzyskiego przekaże milion złotych na pomoc dla obywateli Ukrainy. Decyzję w tej sprawie podjęli w poniedziałek radni sejmiku województwa.

19:15

Ukraiński poeta i pisarz Serhij Żadan poinformował, że trafił w Charkowie pod ostrzał, ale jemu i jego towarzyszom nic się nie stało. Żadan w czasie wojny relacjonuje na swym Facebooku sytuację w Charkowie. "Trafiliśmy trochę pod ostrzał. Wszyscy żywi i zdrowi" - napisał Żadan.

19:05

W BBN rozpoczęła się wieczorem kolejna narada poświęcona sytuacji na Ukrainie; w spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu i dowódcami WP uczestniczy szef MON Mariusz Błaszczak oraz szef BPM Jakub Kumoch - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.

18:55

Pentagon poinformował, że wysyła do Niemiec sześć samolotów marynarki wojennej oraz liczący ok. 240 osób personel pomocniczy.

Rzecznik departamentu obrony USA John Kirby powiedział, że dodatkowe samoloty wysłane w poniedziałek do Niemiec nie są odpowiedzią na konkretne działania Rosji, a mają na celu wzmocnienie gotowości NATO.

18:48

Ukraińskie sieci telefoniczne nie działają w poniedziałek w ośmiu miastach, w czterech obwodach - podała ukraińska państwowa służba ds. łączności specjalnej. Usługi nie są świadczone w Buczy, Irpieniu, Hostomlu, Worzelu w obwodzie kijowskim, a także w Iziumie w obwodzie charkowskim, Mariupolu i Melitopolu w obwodzie donieckim oraz w Berdiańsku w obwodzie zaporoskim.

Odnotowywane są też problemy z usługami komunikacji elektronicznej w obwodzie czernihowskim. Dostawcy internetowi w ciągu doby zarejestrowali 129 przypadków uszkodzenia sieci albo braku dostępu do urządzeń.

18:40

"Propaganda jest zjawiskiem bardzo perfidnym i ja uważam, że ci pracownicy - nie chcę ich nazywać dziennikarzami - rosyjskich państwowych mediów, powinni tak samo stanąć przed sądem po zakończeniu wojny, jak władze rosyjskie" - powiedziała w Popołudniowej rozmowie w RMF FM Masza Makarowa, rosyjska dziennikarka mieszkająca w Polsce, współpracująca m.in. z telewizją Biełsat.

18:29

Andrzej Duda rozmawiał z Borisem Johnsonem. "Z inicjatywy brytyjskiej odbyła się rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Wielkiej Brytanii; dotyczyła niemal w całości Ukrainy; padło dużo konkretów, umówiono się na szybkie spotkanie dwustronne, prawdopodobnie w Londynie - powiedział szef BPM Jakub Kumoch.

18:20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że podczas rozmowy z przywódcą Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem podziękował mu za to, że Baku jest gotowe przekazać Ukrainie paliwo na zasiewy.

"Przeprowadziłem rozmowę z prezydentem Azerbejdżanu. Poinformowałem o nowych uderzeniach w cywilów. Omówiliśmy pilną potrzebę zielonych korytarzy" ewakuacyjnych - napisał Zełenski na Twitterze.

18:10

Kanclerz Olaf Scholz przypomniał państwom UE o ich zobowiązaniu do przyjmowania uchodźców z Ukrainy. Do tej pory wiele osób szukających ochrony przybyło głównie do krajów graniczących z Ukrainą, a także do Niemiec - powiedział w Berlinie.

Polska i Niemcy podjęły tu wspólną inicjatywę. "Ale odnoszą się do czegoś, co wszyscy już obiecali abstrakcyjnie. Teraz powinno się to skonkretyzować" - powiedział cytowany przez agencję dpa Scholz.

17:56

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zlikwidowaniu od początku wojny z Rosją pięć wrogich farm botów liczących ponad 100 tys. fałszywych kont.

Jak przekazała SBU w serwisie Telegram, farmy botów działały w Charkowie, Czerkasach, Tarnopolu, Połtawie i na Zakarpaciu. Fałszywe konta funkcjonowały w różnych mediach społecznościowych.

17:53

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, którego m.in. poinformował o tym, jak przebiega proces negocjacyjny. Dodał, że sankcje na Rosję mają być wzmacniane.

"Omówiłem z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem przebieg procesu negocjacyjnego. Poinformowałem o przebiegu przeciwdziałania agresji i o zbrodniach Rosji" - napisał Zełenski na Twitterze.

17:48

Kilku mężczyzn oblało farbą budynek obiektu należącego do ambasady Rosji. Do zdarzenia doszło w poniedziałek po godzinie 16 przy ul. Belwederskiej w Warszawie.

17:43

"Na posiedzeniu RBN przedstawiliśmy całą sytuację międzynarodową znaną nam tutaj w otoczeniu polskim; przedstawiliśmy także sytuację, jeżeli chodzi o obecność uchodźców z Ukrainy w naszym kraju - działania, które są realizowane i które są planowane" - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Po jego zakończeniu prezydent podkreślił, że było to bardzo merytoryczne spotkanie. "Przedstawiłem, w jaki sposób wyglądał szczyt NATO, jakie padały głosy, jakie zgłaszaliśmy tam postulaty, jako Polska. Przedstawiłem też, jak wyglądały moje rozmowy z panem prezydentem Joe Bidenem" - powiedział Duda.

17:41

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz i dwaj ukraińscy negocjatorzy pokojowi wykazywali objawy otrucia po spotkaniu w Kijowie na początku tego miesiąca - informuje "Wall Street Journal", powołując się na osoby związane z negocjacjami.

Dziennik informuje o objawach takich jak: zaczerwienienie oczu, ciągłe i bolesne łzawienie oraz łuszczenie skóry na twarzach i rękach.

17:35

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował w poniedziałek, że liczba ofiar śmiertelnych w stolicy Ukrainy od początku inwazji rosyjskiej przekracza sto. Ponad 20 ciał nie można było zidentyfikować, wśród nich było czworo dzieci - dodał. Mer ukraińskiej stolicy dodał, że 16 rannych dzieci przebywa obecnie w kijowskich szpitalach.

17:27

MSZ Ukrainy wzywa kraje, by zmieniły nazwy ulic, przy których są zlokalizowane ambasady i konsulaty Rosji, na ulica imienia Ukrainy. "Ukraina wzywa świat do zmiany adresu rosyjskich ambasad i konsulatów na Ulica im. Ukrainy" - czytamy w poniedziałkowym wpisie na Twitterze.

17:25

Państwa grupy G7 zdecydowanie odrzucają żądanie rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, który domaga się płatności w rublach za dostawy gazu. "Próba Putina, aby nas podzielić, jest oczywista" - skomentował federalny minister gospodarki Robert Habeck po spotkaniu, przeprowadzonym w formie zdalnej ze swoimi odpowiednikami z krajów G7.

17:14

Wzywamy władze państw członkowskich Unii Europejskiej oraz NATO do wprowadzenia jak najdotkliwszych sankcji, które uniemożliwią Rosji dalsze prowadzenie wojny przeciwko Ukrainie - podkreśliło we wspólnym oświadczeniu 14 przewodniczących Komisji Spraw Zagranicznych europejskich parlamentów.

17:13

Większość Amerykanów uważa, że postawa administracji Bidena wobec rosyjskiej inwazji nie jest wystarczająco twarda i chce "skutecznych" sankcji nawet jeśli ucierpi na tym gospodarka USA - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu dla Associated Press. Jednocześnie aż 88 proc. obawia się użycia przez Rosję broni jądrowej.

17:10

W okupowanym przez wojska rosyjskie Heniczesku w obwodzie chersońskim na Ukrainie uprowadzony został radny Ołeksij Konowałow, reprezentujący w radzie miasta prezydencką partię Sługa Narodu - powiadomił przedstawiciel władz regionu, Jurij Sobołewski.

Według Sobołewskiego, wiceszefa rady obwodu chersońskiego, do zatrzymania doszło w poniedziałek rano na rosyjskim punkcie kontrolnym. Konowałow i jego żona jechali samochodem i na punkcie kontrolnym Rosjanie sprawdzali ich dokumenty. "Wojskowi mieli przy sobie listy interesujących ich osób. Ołeksij Konowałow był na liście, więc został zatrzymany" - napisał Sobołewski na swoim Facebooku.

17:04

NATO musi bardziej słuchać wschodnich członków, bo to oni mieli rację, ostrzegając przed Rosją i musi wzmocnić wschodnią flankę nim będzie za późno - napisał prezydent Estonii Alar Karis w tekście opublikowanym w poniedziałek przez dziennik "Financial Times".

16:51

Premier Włoch Mario Draghi podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim powtórzył "stanowcze poparcie włoskiego rządu dla władz i narodu ukraińskiego" - podała kancelaria szefa rządu w Rzymie.

16:37

"Coraz więcej ludzi na świecie jest po stronie Ukrainy, po stronie dobra w tej walce ze złem. I jeśli politycy nie potrafią iść za ludźmi, nauczymy ich. To podstawa demokracji, naszego narodowego charakteru" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.

16:28

Symbol "Z" obecny jest na rosyjskich pojazdach wojskowych od początku agresji na Ukrainę. Federalne MSW potwierdziło w poniedziałek, że używanie tego symbolu w Niemczech będzie karane. Już kilka dni temu jako pierwsze decyzję taką podjęły władze Bawarii i Dolnej Saksonii.

Federalne MSW uzasadnia, że używanie symbolu "Z" w przestrzeni publicznej może być traktowane jako aprobata wojny Rosji, prowadzonej na Ukrainie - informuje w poniedziałek "Tagesschau".

16:21

Miasto Irpień w obwodzie kijowskim zostało wyzwolone z rąk Rosjan - oświadczył w poniedziałek mer Ołeksandr Markuszyn. Walki o miasto toczyły się od lutego.

"Mamy dzisiaj dobre wiadomości, Irpień został wyzwolony" - powiedział Markuszyn, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Zastrzegł przy tym, że mieszkańcy nie mogą jeszcze wrócić do miasta, bo jest to niebezpieczne. Wspomniał, że Irpień będzie jeszcze celem ataków.

16:18

Między Ukrainą a Rosją toczy się pierwsza w dziejach wojna cybernetyczna - powiedział we Lwowie szef Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy Jurij Schyhol. 

Przekonywał, że w czasie wojny na Ukrainie pierwszy raz w dziejach na taką skalę wykorzystywana jest cyberbroń. Dodał, że główna część aktywności hakerów dotyczy infrastruktury wojskowej. Przyznał zarazem, że ukraińskie firmy telekomunikacyjne należą do najbardziej rozwiniętych wśród innych sektorów gospodarki, więc mogą skutecznie bronić się przed próbami cyberagresji.

16:07

Sytuację w oblężonym Mariupolu można zakwalifikować jako ludobójstwo - oceniła prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa. Argumentowała, że "miasto jest wzięte za zakładnika", mieszkańcy nie mają wody i jedzenia, nie mogą wyjechać.

"To, co dzieje się dzisiaj w Mariupolu, to nie jest zbrodnia wojenna. Wojna ma swoje reguły i zbrodnia wojenna dotyczy tych reguł. A to jest już poza wszelkimi regułami" - powiedziała prokurator na briefingu dla prasy.

16:04

Prokuratura generalna posiada dowody na użycie przez Rosjan amunicji kasetowej w obwodach chersońskim i odeskim - poinformowała agencja UNIAN, powołując się na prokuraturę generalną Ukrainy.

16:00

Kolejna próba zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego została udaremniona - podał na Twitterze anglojęzyczny ukraiński portal Kyiv Post.

"Tym razem 25-osobowa grupa wojskowa dowodzona przez rosyjskie służby specjalne została schwytana niedaleko słowacko-węgierskiej granicy. Jej celem była fizyczna eliminacja ukraińskiego prezydenta" - przekazał portal, nie podając szczegółowych informacji.

15:50

Ze wstępnych szacunków władz wynika, że w blokowanym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy zginęło prawie 5 tys. ludzi, w tym ok. 210 dzieci - pisze w poniedziałek portal Ukraińska Prawda.

Serwis informuje, że na razie niemożliwe jest dokładne określenie liczby ofiar.

Ukraińska Prawda, powołując się na statystyki władz, podaje, że po zablokowaniu przez Rosjan miasta udało się z niego ewakuować 150 tys. osób. W oblężonym Mariupolu pozostaje ok. 170 tys. ludzi.

15:49

Rumuńscy saperzy zdetonowali w poniedziałek po południu na wodach terytorialnych tego kraju na Morzu Czarnym minę morską, która prawdopodobnie przypłynęła tam z prądem morskim z Odessy. Jest to prawdopodobnie mina ukraińska.

Resort obrony Rumunii poinformował w poniedziałkowym komunikacie, że mina została zauważona rano przez załogę rybackiego kutra w pobliżu popularnego wśród turystów kurortu Mamaja. Znajduje się tam również jedna z rumuńskich baz wojskowych.

15:35

Rosja musi zrezygnować z planów zmiany władz na Ukrainie i prezydent Władimir Putin zdaje sobie z tego sprawę - uważa były dowódca brytyjskiego sztabu generalnego gen. Richard Dannatt. Jego zdaniem dla Ukrainy teraz jest najlepszy czas na negocjacje.

Dannatt powiedział w rozmowie z stacją Sky News, że skoro Rosji nie udało się przeprowadzić pełnej inwazji na stolicę Ukrainy, Putin musi zaakceptować, że prezydent Wołodymyr Zełenski pozostanie u władzy w Kijowie.

15:34

Wiele oddziałów rosyjskich musi wycofać się poza terytorium Ukrainy, do Rosji i na Białoruś, by odbudować zdolność bojową żołnierzy i uzupełnić amunicję - poinformował na briefingu rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.

Rzecznik powiedział, że czyni tak "dość spora liczba" jednostek rosyjskich, dlatego że "w niektórych rejonach armia rosyjska nie może już prowadzić działań ofensywnych obecnymi siłami i środkami".

15:31

Rosjanie ostrzelali Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy, niszcząc pięć budynków - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Spod gruzów uratowano siedem osób, są wśród nich ranni.

15:26

Carlsberg opuszcza Rosję - informuje Nexta. Spółka sprzeda swoje aktywa w Rosji i opuści rosyjski rynek. Taką samą decyzję podjął Heineken.

15:19

"Niemcy przekazały Ukrainie broń wartą 37 mln euro, co stanowi jedną szóstą tego, co do tej pory dostarczyła jej Estonia" - zauważył na Twitterze dziennikarz niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" Mathieu von Rohr.

15:12

Po godz. 15 rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę w związku z sytuacją w Ukrainie.

Jak informował szef BBN Paweł Soloch, spotkanie będzie objęte klauzulą tajności, dlatego prezydent będzie mógł podzielić się również z jego uczestnikami informacjami z ubiegłotygodniowego nadzwyczajnego szczytu NATO oraz z rozmów z prezydentem USA Joe Bidenem. Amerykański przywódca w piątek i sobotę przebywał z dwudniową wizytą w naszym kraju.

15:10

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała, że wśród Rosjan - jeńców wojennych są podejrzani o dokonanie zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy. 

"Mamy takich podejrzanych" - potwierdziła na briefingu Wenediktowa, którą cytuje agencja Ukrinform. Zastrzegła jednak, że są to informacje poufne i aby działać skutecznie jako prokurator, nie poda ich.

15:03

W Charkowie, który przed inwazją rosyjską był drugim co do wielkości miastem Ukrainy, zrujnowanych zostało 1177 wielopiętrowych bloków mieszkalnych - powiedział mer Ihor Terechow, cytowany przez agencję Ukrinform. Zniszczone zostały także 53 przedszkola, 69 szkół i 15 szpitali.

Terechow powiedział, że wojska rosyjskie "celowo ostrzeliwują dzielnice mieszkalne - nie po prostu budynki, a całe osiedla".

14:57

Przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow przybył do Mariupola i spotkał się z dowódcą 8. Armii, generałem Andriejem Mordwiczewem - twierdzą rosyjskie media.

14:53

Rosyjska "Nowaja Gazieta" zawiesza działalność w wersji papierowej oraz w internecie do czasu zakończenia "rosyjskiej operacji specjalnej na Ukrainie" - o czym ta niezależna gazeta poinformowała na swoim portalu, po otrzymaniu ostrzeżenia od regulatora mediów Roskomnadzoru.

14:39

1 kwietnia na całym terytorium Rosji ruszy masowa potajemna mobilizacja; rezerwiści zostaną skierowani do walk na Ukrainie - poinformował ukraiński wywiad wojskowy. Według niego mobilizowani mają być też więźniowie.

By ukryć mobilizację, ma ona odbywać się jednocześnie z planowanym poborem do służby wojskowej. Będzie to przykrywką dla dużej liczby zmobilizowanych przybywających do komisji wojskowych - czytamy w komunikacie ukraińskiego wywiadu. Rezerwiści w dalszej kolejności będą kierowani do jednostek rosyjskich w rejonach działań zbrojnych na Ukrainie - dodano.

14:30

Ukraina nie otrzymała nowej broni z niemieckich fabryk, choć firmy zbrojeniowe oferują ją od tygodni; Niemcy są czwartym co do wielkości eksporterem broni na świecie, ale do tej pory dostarczały jedynie broń z niewielkich zapasów Bundeswehry - pisze dziennik "Die Welt" w tekście pt. "Dziwna bezczynność Olafa Scholza".

Gazeta zauważa, że "Niemcy zdecydowanie dozbrajają Bundeswehrę, ale wciąż nie dostarczyły Ukrainie żadnej nowej broni. W niedzielę okazało się, że kanclerz Olaf Scholz zleca zbadanie możliwości zakupu dla Niemiec tarczy antyrakietowej, wzorowanej na izraelskim systemie 'Iron Dome' (Żelazna Kopuła)".

14:22

Decyzją ministerstwa sprawiedliwości Rosji niemiecki nadawca telewizyjny i radiowy Deutsche Welle został wpisany na listę tzw. zagranicznych agentów w Rosji - poinformowała agencja Reutera.

3 marca rosyjski państwowy organ nadzoru komunikacji Roskomnadzor zablokował dostęp do materiałów Deutsche Welle (obok m.in. BBC, Głosu Ameryki, Radia Wolna Europa/Radia Swoboda) na terytorium Rosji z powodu "rozpowszechniania nieprawdziwych informacji". Przyczyną tego postanowienia był przede wszystkim sprzeciw wobec sposobu relacjonowania inwazji Rosji na Ukrainę przez niezależne media.

14:12

Mieszkańcy okupowanego przez rosyjskie wojska miasta Enerhodar w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy zgromadzili się na pokojowym proteście - przekazał na Telegramie mer Enerhodaru Dmytro Orłow. Protestujący żądali uwolnienia Iwana Samojduka - zastępcy mera, porwanego przez Rosjan.

"Uczestnicy protestu chcieli pokazać, że - niezależnie od wszystkiego - Enerhodar był i pozostanie miastem ukraińskim, w którym mieszkają i pracują Ukraińcy. (...) Na głównym placu wybrzmiał hymn Ukrainy" - poinformował Orłow.

div>

14:00

Rosja postanowiła wydalić trzech słowackich dyplomatów w odpowiedzi na wydalenie trzech pracowników ambasady rosyjskiej w Słowacji. Rosja nakazała im opuścić kraj w ciągu 72 godzin - podało rosyjskie MSZ.

13:55

Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i prezydent Łotwy Egils Levits poparli w poniedziałek w Bratysławie surowe zachodnie sankcje wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę. Zdaniem obojga przywódców sankcje powinny zniechęcać Moskwę do dalszych ataków.

13:54

"Na terenie Mazowsza jest już prawdopodobnie około miliona uciekinierów z Ukrainy objętej wojną" - powiedział na konferencji zorganizowanej na terenie Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

"Wszystko wskazuje na to, że właśnie Mazowsze jest takim miejscem, do którego znacząca część tych, którzy przekraczają granicę ukraińsko-polską trafia. Dzisiaj dzięki ogromnemu wysiłkowi zarówno administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego jak i dziesiątek tysięcy rodzin, na terenie Mazowsza jest już prawdopodobnie około miliona uciekinierów z Ukrainy objętej wojną" - powiedział wojewoda.

13:47

W polskim systemie oświaty jest już ponad 130 tys. uczniów z Ukrainy - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał też, że na intensywny kurs języka polskiego, prowadzony przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, zapisało się 900 nauczycieli i osób z związanych z oświatą z Ukrainy.

13:45

Około jednej trzeciej mieszkańców Charkowa opuściło miasto, jednak wielu mężczyzn dołącza do wojsk obrony terytorialnej - poinformował mer Charkowa Ihor Terechow w wywiadzie telewizyjnym, o którym pisze w poniedziałek agencja Ukrinform.

"Według naszych szacunków miasto Charków opuściło około 30 proc. ludności. Chcę jednak powiedzieć, że ostatnio obserwujemy mężczyzn, którzy wywieźli swoje rodziny, a sami wstąpili w szeregi obrony terytorialnej. Wracają nawet całe rodziny, bo nie chcą mieszkać gdzieś indziej (...). To prawdziwi lokalni i ukraińscy patrioci" - powiedział Terechow.

13:35

Macedonia Północna wydala z kraju pięciu rosyjskich dyplomatów. Zostali uznani za persona non grata. Dyplomaci mają pięć dni na opuszczenie Macedonii Północnej za "pogwałcenie norm dyplomatycznych". Rosja już zapowiedziała "adekwatną odpowiedź".

13:31

Siły rosyjskie skupiają się obecnie na utrzymaniu zajętych rubieży i przygotowaniu do nowych działań ofensywnych - podaje ukraiński sztab generalny. 

W Donbasie ich celem będzie rozszerzenie kontrolowanych terenów do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego - wskazano. W tym celu siły przeciwnika przegrupowują się, by zwiększyć swój potencjał ofensywny.

13:25

Caritas Diecezji Rzeszowskiej od początku wojny w Ukrainie wspiera jej ofiary. Dotychczas wysłał 73 transporty z pomocą humanitarną w głąb zaatakowanego kraju. 

Kupił też leki za ponad 100 tys. zł i generatory prądu. Pomaga także uchodźcom w naszym kraju.

13:19

Straż Graniczna i Agencja Frontex zorganizowały cztery loty czarterowe do Tadżykistanu i Kirgistanu dla obywateli tych państw, którzy uciekli z Ukrainy do Polski. Do swojego kraju wróciło tymi lotami prawie 700 cudzoziemców.

13:16

Tureccy saperzy wyłowili w poniedziałek z Morza Czarnego, w pobliżu granicy z Bułgarią, minę morską - podało w poniedziałek ministerstwo obrony Turcji. Media twierdzą, że mina pochodzi prawdopodobnie z okolic Odessy, gdzie rosyjskie siły morskie od końca lutego prowadzą działania w ramach inwazji na Ukrainę.

W komunikacie na Twitterze turecki resort obrony poinformował, że zespół saperów zneutralizował już ładunek wybuchowy. Sprecyzowano, że mina pływała u brzegów miejscowości Igneada.

13:11

Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew poinformował, że wszyscy rosyjscy dyplomaci, którzy otrzymali polecenie wyjazdu z Polski, opuścili już terytorium RP - poinformował w poniedziałek rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina.

Rosyjscy dyplomaci oraz wskazany personel otrzymali polecenie opuszczenia terytorium RP w ciągu pięciu dni. O wydalenie 45 osób z personelu dyplomatycznego ambasady Rosji do MSZ wniosła ABW. Chodziło o osoby, które pod tzw. przykryciem dyplomatycznym prowadziły działalność wywiadowczą w Polsce.

13:09

Prezydent Andrzej Duda, pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda oraz arcybiskup Konstantynopola i patriarcha ekumeniczny Bartłomiej I spotkali się w Belwederze.

Hierarcha przybył do Polski, żeby wesprzeć ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli tutaj schronienie z powodu inwazji Rosji na Ukrainę. 

13:04

Już około 17 tys. Ukrainek podjęło pracę w Polsce; obywatelki z tego kraju korzystają również z aktywnych form nauki języka polskiego - poinformowała w punkcie recepcyjnym w Nadarzynie, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Przypomniała, że polski parlament przyjął ustawę, która legalizuje pobyt obywateli Ukrainy na 18 miesięcy z dostępem do rynku pracy. Wskazała, że do tej pory do Polski przyjechało ponad 2,3 mln uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet z dziećmi.

12:58

Z powodu rosyjskiej agresji gospodarka Ukrainy straciła już równowartość 564,9 mld dolarów, wliczając zniszczenia infrastruktury, utracony wzrost gospodarczy i inne czynniki - ogłosiła minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.

Minister oświadczyła na Facebooku, że w wyniku walk uszkodzonych lub zniszczonych zostało między innymi 8 tys. kilometrów dróg i 10 mln metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej.

 

12:57

W polskim systemie oświaty jest już ponad 130 tys. uczniów z Ukrainy - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał też, że na intensywny kurs języka polskiego prowadzony przez Ośrodek Rozwoju Edukacji zapisało się 900 nauczycieli i osób z związanych z oświatą z Ukrainy.

12:56

Mer Kijowa Witalij Kliczko ogłosił skrócenie godziny policyjnej w stolicy Ukrainy i obwodzie kijowskim. Od dziś będzie się ona zaczynać o godz. 21, czyli godzinę później, i kończyć o godz. 6 rano, czyli godzinę wcześniej niż dotychczas.

12:39

Rosyjski żołnierz w konwoju celowo wjechał na pieszych we wsi Czumakowo w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy. 15-letni chłopiec i jego matka zostali ranni, a jego ojciec zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń - informuje ukraińskie biuro prokuratora generalnego.

12:38

Komisja Europejska wezwała kraje UE do cofnięcia obywatelstwa przyznanego w ramach programu "złotych paszportów" Rosjanom i Białorusinom, którzy zostali objęci sankcjami w związku z wojną na Ukrainie.

12:36

Unijna agencja ds. współpracy wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Eurojust poinformowała, że wspiera utworzenie wspólnego zespołu śledczego (JIT) w sprawie zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie.

"Odpowiedzialne władze krajowe Litwy, Polski i Ukrainy podpisały 25 marca porozumienie o JIT, aby umożliwić wymianę informacji i ułatwić dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości i innych najpoważniejszych zbrodni" - napisał Eurojust w komunikacie.

Uczestnictwo w JIT może zostać rozszerzone na inne państwa członkowskie UE, państwa trzecie lub inne strony trzecie.

12:35

Minął właśnie tydzień od zaproponowania przez rząd zmian w konstytucji. Miałyby one umożliwić m.in. konfiskatę majątków rosyjskich w Polsce i zwiększenie limitu wydatków na obronność. Rządzący oczekują, że opozycja pilnie się do nich odniesie. Opozycja nie ma się jednak do czego odnieść, bo o propozycjach zmian słyszała, ale ich nie widziała.

12:23

Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował na swojej stronie internetowej listę 620 funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, "uczestniczących w przestępczej działalności na terytorium Europy".

W komunikacie wywiadu udostępniono dane funkcjonariuszy, które zawierają m.in. imię i nazwisko, datę urodzenia, numer paszportu, miejsce pracy (centrala FSB w Moskwie lub oddziały regionalne), poprzedni adres zameldowania, informacje na temat kart SIM, modemów i numerów rejestracyjnych pojazdów.

12:21

Z tych opinii, jakie czytałem, usłyszałem, to podniósł na duchu Ukraińców. Bardzo mocno wybrzmiały słowa, że cały czas będzie wspierał Ukraińców w walce o niepodległość - komentował ks. prof. Bogdan Prach sobotnie przemówienia Joe Bidena w Warszawie. Rektor Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie mówił w Rozmowie w południe w RMF FM, że dla nich jasne jest, że Zachód i Ameryka boją się , żeby nie rozlać wojny na postsowieckie kraje. Na razie Zachód nie jest gotów na konfrontację, jakiej byśmy chcieli - komentował ksiądz profesor.

12:16

Każdego dnia wojny na Ukrainie ginie 510-530 rosyjskich żołnierzy, co świadczy o nadzwyczajnej intensywności walk i wysokiej motywacji ukraińskiej armii - napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

"W celu podwojenia lub potrojenia bezpowrotnych strat Rosjan należy istotnie zwiększyć dostawy pocisków do systemów artylerii ciężkiej i dalekiego zasięgu" - dodał Podolak.

12:15

W piątek w Watykanie planowana jest audiencja i rozmowa między prezydentem Andrzejem Dudą i papieżem Franciszkiem; tematem, który prezydent chce poruszyć, jest Ukraina - przekazał PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

12:06

Browar Heineken poinformował, że ze względu na wojną na Ukrainie całkowicie wycofuje się z Rosji i spodziewa się, że poniesie z tego tytułu 400 mln euro strat.

Holenderski browar ogłosił dwa tygodnie temu, że przestanie produkować i sprzedawać piwo własnej marki oraz inwestować w Rosji. Jednak produkcja innych piw koncernu m.in. Amstel, Affligem i lokalnych marek rosyjskich, była w tym czasie kontynuowana.

Dziś koncern poinformował, że całkowicie wycofuje się z rosyjskiego rynku.

Firma jest trzecim co do wielkości browarem w Rosji i zatrudnia 1,8 tys. osób. "Pracownicy będą otrzymywać wynagrodzenie do końca 2022 r. i dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić im przyszłe zatrudnienie" - czytamy w komunikacie holenderskiego przedsiębiorstwa.

11:57

Kolejna runda rozmów ukraińsko-rosyjskich rozpocznie się w Turcji jutro, a nie dziś, jak zapowiadano wcześniej - poinformował członek ukraińskiej delegacji, deputowany Dawyd Arachamija w wypowiedzi dla agencji Interfax-Ukraina.

Nadal jesteśmy w drodze. Ze względu na trudności logistyczne nasz przyjazd spodziewany jest dość późno, a najprawdopodobniej bardzo późno. Rosyjska delegacja również wyruszyła pół godziny temu i dotrze około godz. 21, dlatego uzgodniliśmy, że rozpoczniemy negocjacje jutro o godz. 10 rano, po przyjeździe i zakwaterowaniu - powiedział Arachamija.

11:45

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, ukraińsko-rosyjskie negocjacje w tureckim Stambule mogą nie zacząć się dziś wieczorem. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że najprawdopodobniej dojdzie do nich jutro. Pieskow stwierdził, że dziś delegacje dopiero dziś przylecą na miejsce tych negocjacji, muszą się przygotować, a do stołu zasiądą najwcześniej jutro. Według Pieskowa nie ma postępu w temacie ewentualnego spotkania Zełenskiego z Putinem. Prezydent Ukrainy powtarza jednak, że jest do niego gotowy, to Moskwa nie chce się zgodzić. 

Z kolei minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Moskwa spodziewa się, iż negocjacje zakończą się sukcesem. 

11:44

Udającym się do Polski po uchodźców wojennych z Ukrainy szwedzkim wolontariuszom trudno jest wypełnić autobusy. Ukraińcy obawiają się w Szwecji strzelanin z udziałem zorganizowanych grup przestępczych - podają szwedzkie media.

Dziennik "Dagens Nyheter" opisuje inicjatywę gminy Graestorp w południowej Szwecji, której władze zdecydowały się wysłać do Polski po uciekinierów z Ukrainy dwa autobusy. W Zamościu okazało się jednak, że niełatwo jest znaleźć chętnych; zamiast planowanych 100 osób ostatecznie zabrano do Szwecji 72 osoby w wieku od 2 do 72 lat.

Słyszeli, że w Szwecji jest korupcja i mafia - relacjonuje jeden z kierowców Enzo Di Dato.

11:39

Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy: 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych, żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej - zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

11:38

Papież Franciszek przyjął na specjalnej audiencji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Gądecki przekazał papieżowi, że polscy biskupi potępili atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i przedstawił działania pomocowe realizowane przez Kościół.

11:21

Według danych niemieckiego MSW z poniedziałku liczba zarejestrowanych osób, które z powodu wojny uciekły z Ukrainy do RFN, wynosi obecnie 272 338. To o ponad 5000 więcej niż dzień wcześniej - zwraca uwagę telewizja ARD.

Ministerstwo podkreśla, że liczba uchodźców wojennych z Ukrainy może być w rzeczywistości znacznie wyższa, ponieważ nie wszyscy wjeżdżający do kraju są rejestrowani na granicach. 

11:20

Obawy o problemy z zaopatrzeniem sklepów wywołane wojną na Ukrainie sprawiają, że Niemcy zaczynają wykupywać niektóre towary. Z półek znikają m.in. olej i mąka. W supermarketach coraz częściej dochodzi do incydentów, a jeden z nich skończył się nawet interwencją policji - podaje gazeta "Bild am Sonntag".

10:54

Obywatele Ukrainy, którzy zostali przymusowo wywiezieni przez wojska okupacyjne do Rosji i chcieliby wrócić do ojczyzny, mogą podać swoje dane i zwrócić się o pomoc do naszych ambasad w sąsiednich państwach, w tym Polsce, lub w krajach możliwego tranzytu - przekazało MSZ w Kijowie.

Wywiezieni obywatele mogą zwrócić się do ambasad w 12 państwach - w Polsce, na Litwie, Łotwie, w Estonii, na Białorusi, w Finlandii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie, Kazachstanie, Turcji i Chinach.

10:52

W ciągu ostatniej doby Rosjanie 59 razy ostrzelali obwód charkowski z artylerii i moździerzy i aż 180 razy z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych z użyciem amunicji kasetowej - poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

W niektórych rejonach obwodu charkowskiego siły ukraińskie przeszły do kontrataku - dodał urzędnik. Mała Rohań i Wilchiwka są pod kontrolą Ukraińców, wyzwolono także wieś Husariwkę. W Iziumie toczą się zacięte walki z Rosjanami.

10:24

Wielka Brytania, w odróżnieniu od kilku innych krajów europejskich, zdecydowanie jest po stronie Ukrainy i chce, żeby Ukraina wygrała wojnę - ocenił prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Economist". Z kolei Francja obawia się Rosji - dodał.

10:23

Około 160 tysięcy osób w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu nad Morzem Azowskim nie ma dostępu do ogrzewania - przekazał mer miasta Wadym Bojczenko.

Mer wezwał do przeprowadzenia całkowitej ewakuacji Mariupola, który, jak powiedział, znajduje się "u progu katastrofy humanitarnej".

W mieście oczekiwało 26 autobusów, którymi mieli zostać wywiezieni mieszkańcy, jednak rosyjskie wojska nie zgodziły się na zapewnienie bezpiecznego przejazdu.

W niedzielę Bojczenko przekazał w wywiadzie, że dotychczas opuściła Mariupol połowa z 540 tys. mieszkańców, którzy żyli tam przed wojną. Na skutek działań wojsk rosyjskich ucierpiało 90 proc. zasobów mieszkalnych miasta. 

10:12

Na Ukrainie trwają walki na północny zachód od Kijowa, a także pod Czernihowem, w Donbasie, pod Charkowem i w okolicach Chersonia. Wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe, w tym na cele cywilne; są ofiary - podaje portal Hromadske w porannym podsumowaniu sytuacji w ukraińskich obwodach.

10:10

Rosyjskie wojska są świadome, że ich operacja lądowa na Ukrainie nie przynosi efektów. Dlatego przeciwnik zmienia strategię i koncentruje się na ostrzałach infrastruktury cywilnej z dala od linii frontu - oświadczył doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

Ponad jedna trzecia rosyjskich taktycznych grup batalionowych, które wzięły udział w inwazji na Ukrainę, utraciła już zdolność bojową. Dlatego ataki na cele cywilne to teraz w przypadku Rosji jedyna możliwa strategia. Przeciwnik wciąż dysponuje stosunkowo dużą liczbą rakiet - dodał Denysenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. 

10:01

Rano notowania ropy naftowej Brent spadały o 3,44 proc. do 116,5 dol. za baryłkę. Taniała też ropa WTI o 3,90 proc. do 109,46 dol. za baryłkę.

W piątek notowania ropy Brent i WTI rosły i osiągnęły poziom odpowiednio: 120,65 dol. za baryłkę oraz 113,9 dol. za baryłkę.

W dniu napaści Rosji na Ukrainę, 24 lutego br., baryłka Brent wyceniana była na 99 dol., a WTI na 92,8 dol. 

W kulminacyjnym momencie wzrostów ceny ropy naftowej dochodziły w USA do 130 dolarów za baryłkę, a ropy Brent były bliskie 140 dolarów za baryłkę. 

09:58

W Kijowie wznawiane jest od dziś nauczanie w szkołach, lekcje prowadzone są online - poinformował mer stolicy Witalij Kliczko. Z powodu rosyjskiej inwazji w dwóch obwodach Ukrainy całkowicie zawieszono działanie szkół - przekazał w poniedziałek resort edukacji.

Wznawiane nauczanie w Kijowie będzie "lepiej przystosowane do obecnych warunków" i prowadzone za pomocą "różnych platform edukacyjnych" - zapowiedział Kliczko w komunikacie na Telegramie.

"Dzisiaj ważnym zadaniem jest to, by nawet w tak trudnych warunkach stanu wojennego miasto żyło i pracowało" - podkreślił mer ukraińskiej stolicy. "Chcą nas zastraszyć, ale to się nie uda" - dodał.

09:46

Dziś nie zostaną otwarte korytarze humanitarne - poinformowała Iryna Wereszczuk, wicepremier i minister ds. reintegracji czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy. Według niej ukraiński wywiad ma informacje o planowanych prowokacjach - dlatego korytarze nie zostaną otwarte. 

09:38

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 17 tys. żołnierzy, a także 586 czołgów, 302 systemy artyleryjskie, 123 samoloty i 127 śmigłowców - poinformował w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Od 24 lutego do 28 marca Rosja straciła również 1694 pojazdy opancerzone, 95 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1150 samochodów, 7 okrętów, 73 cysterny z paliwem, 66 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu - podano w bilansie. 

09:33

Nie sądzę, aby doszło do jakiegokolwiek przełomu dotyczącego najważniejszych problemów w czasie nadchodzących rozmów z przedstawicielami Rosji - oświadczył doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko cytowany przez agencję Reutera.

Kolejna tura negocjacji między Ukrainą a Rosją ma rozpocząć się w poniedziałek w Stambule i potrwać do środy.

Doradca prezydenta Ukrainy ds. polityki zagranicznej Ihor Żowkwa przekazał z kolei, że to Turcja może zaoferować Kijowowi gwarancje bezpieczeństwa w ramach porozumienia między stronami konfliktu, które zakończy wojnę. Ukraina chce między innymi zobowiązania się do ochrony kraju przez grupę sojuszników na wypadek agresji w przyszłości - informuje Reuters. 

09:18

Ponad 3,8 mln mieszkańców Ukrainy wyjechało z kraju na skutek wojny z Rosją, a 6,5 mln zostało uchodźcami wewnętrznymi. Około 13 mln osób utknęło w strefach działań zbrojnych i nie może tych miejsc opuścić - przekazała rano Organizacja Narodów Zjednoczonych na Twitterze.

"Jest to najszybciej rozwijający się kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej" - oceniła ONZ.

09:07

Ukraina jest gotowa zaakceptować status neutralności jako część umowy pokojowej z Rosją - powiedział prezydent tego kraju w niedzielę w wywiadzie udzielnym rosyjskim dziennikarzom niezależnym. W Stambule ma się odbyć kolejna tura rozmów na temat zażegnania konfliktu.

09:04

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ogłosił, że wciąż nie może dostarczyć jakiejkolwiek pomocy do oblężonego przez siły rosyjskie Mariupola, bo nie ma gwarancji bezpiecznego przejazdu.

Strony (Ukraina i Rosja) muszą być poręczycielami i zawrzeć porozumienie, by zezwolić na bezpieczny przejazd. Muszą ogłosić trasę i zapewnić ludziom dużo czasu na wyjazd (...). Nie mamy obecnie zespołu, który miałby dostęp do Mariupola - powiedział rzecznik MKCK Matt Morris.

08:45

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało ponad 2,3 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. W niedzielę funkcjonariusze SG odprawili ponad 27 tys. podróżnych.

08:44

Rosyjscy okupanci wtargnęli w niedzielę do biura Przedstawicielstwa Prezydenta Ukrainy na Krymie, mieszczącego się w Chersoniu. Wyłamano drzwi, zdjęto ukraińską flagę, prawdopodobnie wyniesiono sprzęt komputerowy i dokumenty - przekazało przedstawicielstwo w komunikacie cytowanym w poniedziałek przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

"Nie wykluczamy prowokacji, dlatego prosimy naszych obywateli o ostrożność. Wskazane jest wtrzymanie się od odwiedzania biura" - wskazano w komunikacie.

08:43

"Nie". Jedno krótkie słowo. Tak Joe Biden odpowiedział na pytanie dziennikarza, czy będąc w Polsce wzywał do obalenia reżimu Putina. Ten człowiek nie może pozostać przy władzy - mówił prezydent Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

08:40

Ci, którzy nie są zachwyceni [tym, co powiedział Joe Biden w sobotę - przyp. red.] mają myślenie - przepraszam wszystkich - zaściankowe, że jak prezydent amerykański jest w Polsce, to musi mówić to, co Polacy chcą usłyszeć. Tymczasem on przedstawił bardzo ładną przemowę prezydenta Stanów Zjednoczonych i potencjalnego lidera świata. Przedstawił kierunki, w których powinniśmy iść - może nie błyskotliwie, ale bardzo przekonująco - komentował amerykanista prof. Zbigniew Lewicki w Porannej rozmowie w RMF FM sobotnie przemówienie Joe Bidena w Warszawie.

 Jak dodał prof. Lewicki, jego zdaniem "to było naprawdę dobre, bardzo mocne przemówienie". Powiedział bardzo dużo. Ilu żołnierzy, ile czołgów, ile samolotów - to są sprawy gabinetowe - ocenił gość Roberta Mazurka.

08:20

Rano wojska rosyjskie ponownie ostrzelały miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy. Zginęła co najmniej jedna osoba, jedna została ranna. Dokładna liczba ofiar jest ustalana - podał na Telegramie szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.

Celem ataku był budynek mieszkalny. Ranną osobę przewieziono do szpitala - przekazał Hajdaj.

div>

08:18

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w wyniku działań zbrojnych zginęło 143 dzieci, a ponad 216 zostało rannych - poinformowało w poniedziałek biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.

Jak przekazano w opublikowanym na Facebooku komunikacie, najwięcej dzieci zginęło bądź zostało rannych w obwodzie kijowskim - 67, donieckim - 53, charkowskim - 49 i czernihowskim - 38.

W niedzielę troje dzieci zginęło podczas rosyjskiego ostrzału wsi w okolicach miasta Izium w obwodzie charkowskim. 15-letni chłopiec zmarł w szpitalu w obwodzie chersońskim w wyniku ran odniesionych wskutek ostrzału artyleryjskiego. 

07:53

Charge d’affaires Słowenii Bosztjan Lesjak przybył do Kijowa i rozpoczyna pracę - poinformowała agencja Interfax-Ukraina.

Miasto jest puste, słychać w oddali sygnały alarmów i wybuchy, poza tym życie osób, które pozostały w stolicy toczy się normalnie - cytuje agencja słowa dyplomaty z tweeta słoweńskiego MSZ. 

Interfax-Ukraina przypomina, że dotąd w Kijowie obecni był polski ambasador Bartosz Cichocki, a także ambasador Turcji i nuncjusz apostolski, a premier Słowenii Janez Jansa wraz z premierem RP Mateuszem Morawieckim i Czech Petrem Fialą złożyli wizytę w Kijowie 15 marca. 

07:52

Większość przedsiębiorstw, które mają wolne miejsca pracy, chętnie zatrudni ukraińskich pracowników, w tym także specjalistów i menedżerów - wynika z sondażu opublikowanego w "Rzeczpospolitej". Z badania wynika, że to aż 77 proc. firm.

07:43

"Nie ma żadnych informacji na temat obecności tej osoby w Szwajcarii" - tak władze w Bernie odpowiadają na doniesienia, które od lat są tajemnicą poliszynela. W kraju tym ma przebywać domniemana kochanka Władimira Putina - 38-letnia Alina Kabajewa - oraz jego dzieci. W internecie pojawiła się petycja, by ją deportować.  

07:38

W ciągu ostatniej doby nie nastąpiła żadna istotna zmiana w rozmieszczeniu sił rosyjskich na okupowanych terenach Ukrainy - oceniło rano brytyjskie ministerstwo obrony.

"Trwające braki logistyczne zostały spotęgowane przez ciągły brak impetu i niskie morale wśród rosyjskich wojskowych oraz agresywne działania ze strony Ukraińców. Rosja zdobyła większość terenów na południu w okolicach Mariupola, gdzie trwają ciężkie walki, których celem jest zdobycie portu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

07:34

Zgrupowania wojsk ukraińskich prowadzą operację obronną na kierunkach wschodnim, północno-wschodnim i południowo-wschodnim; w Donbasie odparto pięć ataków, siły rosyjskie poniosły straty - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy rano.

Trwają walki obronne w rejonach miejscowości Topolske, Kamianka, Sucha Kamianka w obwodzie charkowskim. Siły ukraińskie powstrzymują ofensywę przeciwnika w rejonach Hulajpola i Zaporoża.

Na kierunkach wołyńskim i siewierskim również prowadzone są działania obronne sił ukraińskich.

Wokół Kijowa wojska rosyjskie są powstrzymywane na północny zachód i wschód od stolicy, gdzie próbują przerwać obronę, by przejąć kontrolę nad kluczowymi drogami i miejscowościami.

Na południu kraju wysiłki wojsk ukraińskich są skupione na organizacji działań obronnych rejonie Krzywego Rogu, Zaporoża i Mikołajowa, utrzymaniu odcinków wybrzeża i ochronie obiektów infrastruktury krytycznej.

07:24

Rakieta manewrująca, która spadła na skład paliw w Łucku, została wystrzelone z terytorium Białorusi - twierdzą lokalne władze. W wyniku pożaru nikomu nic się nie stało - wynika ze wstępnych ustaleń.

Do ataku doszło wieczorem. Wybuchł jeden ze zbiorników z paliwem. Trwa gaszenie pożaru.

07:18

Rosyjska inwazja na Ukrainę w ciągu pierwszego miesiąca wyrządziła szkody w infrastrukturze tego kraju wyceniane na ponad 63 mld dolarów - podała stacja BBC, cytując szacunki badaczy z Kijowskiej Szkoły Ekonomii.

Według ich obliczeń od 24 lutego do 24 marca zniszczonych, uszkodzonych lub zajętych zostało co najmniej 4431 budynków mieszkalnych, 92 fabryki i 378 szkół, a także 12 lotnisk i siedem elektrowni.

Od publikacji poprzedniego szacunku z 17 marca wartość strat powiększyła się o 3,5 mld dolarów - zaznaczono.

07:16

Wojska rosyjskie przeprowadziły pomiary w Sławutyczu, gdzie mieszkają pracownicy Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, a następnie opuściły miasto - ogłosił mer Jurij Fomiczew, cytowany przez agencję Reutera.

Reuters zaznacza, że nie jest w stanie zweryfikować tej informacji. Fomiczew oświadczył, że pracuje, ale nie kolaboruje z Rosjanami. Według informacji władz obwodu mer został w ubiegłym tygodniu uprowadzony przez rosyjskich żołnierzy.

Sławutycz liczy ok. 25 tys. mieszkańców i jest położony w północnej części obwodu kijowskiego, niedaleko granicy z Białorusią. Miasto zostało zbudowane po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej dla jej pracowników; wcześniej pracownicy mieszkali w mieście Prypeć, skażonym w wyniku katastrofy. 

06:33

Podczas oscarowej gali pojawił się jeden zauważalny akcent nawiązujący do wojny na Ukrainie. Ale był to bardzo delikatny gest.

Na ekranach telewizorów pojawiła się czarna plansza z informacją nawiązującą do dramatycznej sytuacji na Ukrainie. Wyświetlono apel o udzielanie pomocy ofiarom wojny. Wyświetlono kod QR, gdzie można dokonywać wpłaty. 

Do wojny na Ukrainie odniósł się Francis Ford Coppola. Pojawił się na scenie w Dolby Theatre w zwiazku z 50. rocznicą premiery "Ojca Chrzestnego". Kończąc przemówienie rzucił ze sceny - "Niech żyje Ukraina". 

06:31

Aktualna mapa wojny w Ukrainie.

06:25

Prokurator generalna W. Brytanii Suella Braverman poinformowała, że Howard Morrison, który przez 12 lat był sędzią Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) będzie doradzał prokurator generalnej Ukrainy Irynie Wenediktowej w sprawach dotyczących rosyjskiej inwazji.

Braverman powiedziała w Izbie Gmin, że Wielka Brytania zdecydowana jest "dowieść, że okrucieństwa popełnione dzień po dniu (na Ukrainie) nie będą zapomniane" - podaje BBC.

Urząd prokurator Wenediktowej prowadzi postępowania karnych za zbrodnie wojenne Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. Dowody w sprawie rosyjskiej agresji w postaci zdjęć i nagrań wideo gromadzone są na stronie warcrimes.gov.ua/. 

05:56

4 samoloty, helikopter, 2 drony i dwie rakiety zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza minionej doby - informuje Sztab Generalny Armii Ukrainy. Odparto rosyjskie ataki m.in. w okolicach Hulajpoła i Zaporoża.

W ciągu ostatniej doby, jak informują ukraińscy wojskowi, odpartych zostało 5 rosyjskich ataków w obwodach donieckim i ługańskim, zniszczono co najmniej dwa czołgi. Walki trwały w nocy w wielu miejscach, m.in. wokół Kijowa - w nocy w stolicy i kilku innych miastach słychać było syreny, choć na razie brak informacji o atakach rakietowych Rosjan.

05:49

Rosyjska inwazja w Ukrainie grozi gwałtownym zmniejszeniem dostaw zbóż do Ameryki Łacińskiej, co "skokowo" pogłębi zjawisko niedożywienia i głodu w tej części świata - ostrzega Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).

Eksperci FAO oceniają przed rozpoczynającą się dziś w stolicy Ekwadoru pięciodniową konferencją regionalną tej organizacji, że wojna na Ukrainie, zwanej spichlerzem świata, doprowadzi automatycznie do gwałtownego wzrostu cen zbóż. Taki będzie skutek "fali uderzeniowej", jaką wywoła na świecie rosyjska agresja - ostrzega FAO.

05:48

Witryna Bild.de nie jest już dostępna dla czytelników w Rosji. Zablokowania strony niemieckiego dziennika zażądało biuro rosyjskiego prokuratora generalnego - informuje RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
"Zablokowanie Bild.de przez rosyjskich cenzorów utwierdza nas w naszej pracy dziennikarskiej na rzecz demokracji, wolności i praw człowieka - skomentował redaktor naczelny Bild Johannes Boie.

Boie doradził czytelnikom w Rosji przejście na kanał "Bild" w sieci społecznościowej Telegram.


Jak podkreśla RND, inne niemieckie media nadal dostępne są na obszarze Rosji.

05:46

Zniszczenie przez wojska ukraińskie rosyjskiego okrętu desantowego "Saratow" prawdopodobnie podważy pewność rosyjskiej marynarki wojennej w kwestii prowadzenia operacji w pobliżu wybrzeży Ukrainy - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosja utrzymuje odległą blokadę ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego, skutecznie odcinając Ukrainę od międzynarodowego handlu morskiego. Rosyjskie siły morskie kontynuują także sporadyczne ataki rakietowe na cele na terenie Ukrainy. Zniszczenie okrętu desantowego "Saratow" w Berdiańsku prawdopodobnie podważy pewność rosyjskiej marynarki wojennej w kwestii prowadzenia w przyszłości operacji w pobliżu wybrzeży Ukrainy" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

O zniszczeniu należącego do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej okrętu desantowego "Saratow" ukraiński sztab generalny poinformował w czwartek.

05:10

Rozpoczynamy naszą relację z najważniejszych wydarzeń 33. dnia wojny w Ukrainie. Poniżej zamieszczamy streszczenie najważniejszych wydarzeń z nocy:

Rosjanie zrezygnowali z ofensywy w regionie Sum

Rosjanie zrezygnowali z operacji ofensywnych w regionie miasta Sumy i próbują przegrupować się oraz skierować jednostki na inne obszary - poinformował wieczorem na Faceboooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"W kierunku Słobożańskiego wróg zrezygnował z działań ofensywnych w pobliżu miasta Sumy, próbując przegrupować i wycofać jednostki na inne kierunki" - napisano w komunikacie.

Sztab dodaje, że jednocześnie Rosjanie kontynuują ataki na infrastrukturę Charkowa. Także w kierunku miasta Izium próbują prowadzić operacje ofensywne. 

Ukraiński sztab: Nadal istnieje poważne zagrożenie zaangażowaniem Białorusi w wojnę

Nadal istnieje poważne zagrożenie zaangażowaniem Białorusi w wojnę, obserwujemy transporty rakiet drogami w kierunku białoruskiego miasta Kalinkowicze - przekazał w nocy Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez poartal Euromaidan PR.

Sztab poinformował też, że siły wroga kontynuują rekonesans lotniczy w rejonie kowelskim w obwodzie wołyńskim, w okolicach miast Warasz i Sarny w obwodzie rówieńskim.

Wcześniej Sztab Generalny podał w komunikacie, że jednostki rosyjskie są przenoszone na terytorium Białorusi, co ma umożliwić rotację wojsk, które doznały znacznych strat, i wzmocnienie istniejących oddziałów, uzupełnienie zapasów jedzenia, paliwa i amunicji oraz ewakuację rannych i chorych.

Ciała rosyjskich żołnierzy wywiezione z Ukrainy

W ciągu ostatnich pięciu dni do obwodu Niżnego Nowogrodu w Rosji przewieziono ponad 600 ciał rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli na Ukrainie - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii.

"Według dostępnych informacji w ciągu ostatnich pięciu dni do garnizonów wojskowych obwodu Niżnego Nowogrodu przewieziono około 600 ciał żołnierzy, poległych na Ukrainie, z których większość służyła w 47. Dywizji Pancernej." - podał sztab w komunikacie. 

Zełenski: Nasze priorytety są znane

Ukraina będzie bronić suwerenności i integralności terytorialnej podczas kolejnej rundy negocjacji pokojowych z Rosją, które mają się odbyć w Turcji - powiedział wieczorem w wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Nasze priorytety w negocjacjach są znane: suwerenność, integralność terytorialna Ukrainy są niekwestionowalne - powiedział Zełensk.i Skuteczne gwarancje bezpieczeństwa to podstawa. Oczywiście naszym celem jest pokój i jak najszybszy powrót do normalnego życia w naszym kraju - dodał.

W wywiadzie dla "Economist", który ukazał się w internetowym wydaniu tygodnika w niedzielę, prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją, ale zwycięstwo oznacza dla niego uratowanie tak wielu ludzi, jak to możliwe.

Apel Oleny Zełenskiej

Żona prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - Olena - zwróciła się na Facebooku do społeczności międzynarodowej, aby "nie przyzwyczajała się do wojny na Ukrainie. "W XXI wieku Europa nie może przyzwyczaić się do wojny, do tego, że dzieci zasypiają przy odgłosie pocisków i nie wiedzą, czy jutro będą żyły" - napisała.

Wywiad Olafa Scholza

Kanclerz Olaf Scholz powiedział w wywiadzie dla publicznego nadawcy ARD powiedział, że Niemcy "robią wszystko, co w ich mocy i co możliwe (...), aby pomóc Ukrainie, włącznie z dostarczaniem broni". Dodał, że Berlin zakłada, iż w wojnie zginęło ponad 10 tys. rosyjskich żołnierzy.

Kanclerz potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów o tym, że Niemcy rozważają zakup tarczy antyrakietowej. Pod uwagę brany jest izraelski system obronny przeciwrakietowej Arrow 3. Według "Bild am Sonnntag" tarcza ta mogłaby objąć także Polskę.

Szef rządu zapewnił, że zmiana władzy w Rosji "nie jest celem ani NATO, ani amerykańskiego prezydenta"



Źródło: RMF FM/PAP