Węgry mają wystąpić z Międzynarodowego Trybunału Karnego. Według Radia Wolna Europa o decyzji Budapesztu poinformował na zamkniętym spotkaniu minister sprawiedliwości Bence Tuzson.
Węgry podejmują decyzję o opuszczeniu MTK w momencie, gdy do kraju ma przybyć premier Izraela Benjamin Netanjahu, który jest ścigany przez Trybunał.
To druga podróż zagraniczna izraelskiego szefa rządu po wydaniu nakazu zatrzymania przez Międzynarodowy Trybunał Karny w listopadzie 2024 roku. W lutym Netanjahu odwiedził Stany Zjednoczone, które nie uznają wyroków MTK.
Radio Wolna Europa opisało procedurę wyjścia Budapesztu spod jurysdykcji MTK. W węgierskim parlamencie złożony zostanie stosowny projekt rezolucji, a jeśli zyska poparcie, rząd oficjalnie zainicjuje proces.
Przedstawiciele węgierskiego rządu nie po raz pierwszy sygnalizują, że opuszczenie Trybunału jest w kraju poważnie brane pod uwagę. Szef dyplomacji Peter Szijarto ocenił działania MTK jako "upolitycznione" i stwierdził, że "dyskredytują międzynarodowy system sądownictwa". Szijarto podkreślił, że Budapeszt oceni zasadność udziału w organizacji, a jego słowa padły kilka dni po tym, gdy podobna krytyka spadła na Trybunał ze strony Donalda Trumpa, który zdecydował o nałożeniu sankcji na instytucję i osoby pomagające jej w ściganiu obywateli amerykańskich i izraelskich.
Choć Węgry są członkiem MTK, to Statut Rzymski ustanawiający sąd nie został w tym kraju ogłoszony, gdyż uznano go za niekonstytucyjny. W związku z tym władze w Budapeszcie oświadczyły, że w przypadku przybycia na Węgry ściganych przez MTK przywódcy Rosji Władimira Putina czy Netanjahu nie zostaną oni aresztowani.
Radio Wolna Europa zaznacza, że proces wychodzenia Węgier z MTK potrwa przynajmniej rok. To samo mówi rzeczniczka Komisji Europejskiej. Anitta Hipper zauważyła, że co prawda artykuł 127 Statutu Rzymskiego mówi o tym, że państwo może wypowiedzieć uczestnictwo w MTK w drodze pisemnego zawiadomienia Sekretarza Generalnego ONZ, ale zgodnie z przepisami wchodzi ono w życie dopiero po upływie roku od daty jego otrzymania (lub później, jeśli tak zostało zaznaczone w zgłoszeniu).
Słyszeliśmy zapowiedzi Węgier o wycofaniu się z MTK, ale nie mamy informacji czy został już złożony w tej sprawie jakikolwiek formalny wniosek - powiedziała rzeczniczka.
Hipper przypomniała także, iż Unia Europejska wspiera działanie Trybunału, a w konkluzjach z marca 2022 roku wezwano kraje Wspólnoty do pełnej współpracy z instytucją i szybkie realizowanie zaległych nakazów aresztowania.