Około 1,3 mln uchodźców z Ukrainy mieszka obecnie na stałe w Polsce z zamiarem dłuższego pobytu - ustalił dziennikarz RMF FM Michał Dobrołowicz w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ponad 1,5 miliona Ukraińców wystąpiło w Polsce o nadanie numeru PESEL. W przededniu 1. rocznicy agresji Rosji na Ukrainę sprawdzamy, co wiemy na temat osób, które uciekły do naszego kraju przed wojną i gdzie można spotkać ich najczęściej.

1 600 000 ukraińskich uchodźców w ciągu ostatniego roku uzyskało schronienie u polskich rodzin. Pół miliona uchodźców skorzystało w ciągu ostatniego roku z miejsc zbiorowego zakwaterowania.

Obecnie z takich punktów korzysta około 80 tysięcy uchodźców. Chodzi o miejsca przygotowane między innym przez samorządy i organizacje samorządowe. To miejsca różnego standardu: od hal targowych po gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty - opisuje wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Ponad połowa uchodźców, którzy mieszkają w takich punktach, podjęła pracę. Dlatego od 1 marca szykują się zmiany w przepisach.

Część uchodźców od marca będzie pokrywać część (nawet 75 procent, nie więcej niż 60 złotych dziennie) kosztów ich utrzymania w tych miejscach. Chodzi o koszty pobytu, czyli noclegu i wyżywienia.

Z tych opłat zwolnione będą między innymi osoby z niepełnosprawnościami, osoby w wieku emerytalnym i opiekunowie co najmniej trojga dzieci.

Najwięcej uchodźców w Warszawie

Najwięcej uchodźców mieszka w Warszawie. Według stołecznego ratusza jest to ponad 100 tysięcy uchodźców. Około 60 tysięcy z nich pracuje legalnie - wskazują na to dane warszawskiego urzędu pracy.

Wiosną 2022 roku wielu uchodźców przebywało na terenach przygranicznych, bo liczyli, że wojna nie będzie trwać długo. Gdy okazało się, że jest inaczej, zaczęli szukać innych miast, takich, które znali. Były to najczęściej miasta wojewódzkie, które najlepiej znali, o których słyszeli - opisuje w rozmowie z dziennikarzem RMF FM Paweł Szefernaker.

Najwięcej uchodźców trafiło do województwa mazowieckiego. Na kolejnych miejscach są śląskie, dolnośląskie i małopolskie.

W polskich szkołach uczy się obecnie około 200 tysięcy ukraińskich dzieci.

80 procent osób dorosłych, które przyjechały z Ukrainy, podjęło u nas pracę na podstawie uproszczonych przepisów. 

Najwięcej uchodźców mieszkało w Polsce wiosną 2022 roku. Dla części obywateli Ukrainy Polska była wtedy krajem tranzytowym i przez nasz kraj jechali dalej, do innych krajów Europy, na przykład do Niemiec, Holandii czy Francji. 

Niespełna rok temu, na przełomie marca i kwietnia, w naszym kraju przebywały ponad 2 000 000 uchodźców.

Opracowanie: