Szwecja i Finlandia złożą w środę rano wspólnie wniosek o wstąpienie do NATO. Poinformowali o tym na wspólnej konferencji prasowej w Sztokholmie premier Szwecji Magdalena Andersson oraz prezydent Finlandii Sauli Niinisto. "Cieszę się, że poszliśmy tą samą drogą i możemy to zrobić razem" – powiedziała Andersson.
W Szwecji i Finlandii zgadzamy się, by iść ręka w rękę przez cały ten proces i jutro razem złożymy wniosek - podkreślała premier Szwecji.
Jak dodała, członkostwo w NATO wzmocni bezpieczeństwo Szwecji, ale także regionu Morza Bałtyckiego. A to że aplikujemy razem z Finlandią oznacza, że możemy przyczynić się do bezpieczeństwa w Europie Północnej - podkreśliła.
Finlandia i Szwecja mają wspólną długą historię. Mamy teraz także wspólną przyszłość - mówiła Andersson.
Na konferencji prezydent Finlandii Sauli Niinisto powiedział, że dążenie obu krajów do przystąpienia do NATO rozpoczęło się w grudniu, kiedy Rosja starała się ustanowić nowy system stref wpływów, który uniemożliwiłby Szwecji i Finlandii członkostwo w NATO.
W grudniu ubiegłego roku rozpoczął się ciąg wydarzeń, które zrewolucjonizowały nasze środowisko bezpieczeństwa. Zmusiło nas to do ponownej oceny naszej polityki bezpieczeństwa - powiedział.
Do tej pory myśleliśmy, że nasze stanowisko wobec wojskowego niezaangażowania się, daje Bałtykowi większą stabilność. Po tym, jak Rosja stwierdziła, że nie możemy zostać członkami NATO, oznaczało to, że jeśli nie będziemy działać, ludzie pomyślą później, że jesteśmy bez sojuszników wojskowych - dodawał prezydent Finlandii.
Według niego "dzięki NATO państwa nordyckie staną się bezpieczniejsze". Będzie wyróżniać nas nie tylko demokracja, dobrobyt i poszanowanie praw człowieka, ale też bezpieczeństwo - zaznaczył.
Niinisto podkreślił, że ma nadzieję na szybki proces ratyfikacji ze strony 30 członków NATO, dodając, że jest przekonany, że "konstruktywny dialog" z Turcją może pomóc przezwyciężyć jej sprzeciw wobec przystąpienia obu krajów do Sojuszu.
Wcześniej fiński parlament zatwierdził rządowy wniosek dotyczący ubiegania się przez ten kraj o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Za członkostwem Finlandii w NATO opowiedziało się 188 z 200 posłów zasiadających w jednoizbowym parlamencie.
Niinisto i Andersson mają spotkać się w czwartek z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie. Jak poinformowała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, przywódcy będą rozmawiać o akcesji Szwecji i Finlandii do NATO i pomocy dla Ukrainy.