Za wpis z informacją, że armia rosyjska zrzuciła bombę lotniczą na teatr w Mariupolu dziennikarka Maria Ponomarienko została skazana na sześć lat więzienia - podał w środę portal Meduza.

Sąd skazał Ponomarienko na podstawie przepisów o tzw. fake newsach o działaniach armii rosyjskiej. Śledczy utrzymywali, że dziennikarka opublikowała "kłamliwą informację", iż na teatr zrzucono bombę lotniczą, "podczas gdy źródła oficjalne, w tym ministerstwo obrony Rosji, zdementowały tę informację" i Ponomarienko "wiedziała o tym".

180 postępowań karnych za "dyskredytację" armii rosyjskiej

Wyrok przewiduje też pięcioletni zakaz działalności dziennikarskiej dla Ponomarienko, dziennikarki kanału RusNews z Barnaułu, stolicy Kraju Ałtajskiego w syberyjskiej części Rosji. Kanał ten, działający na serwisie Telegram, ma swoje profile również na serwisach YouTube i Twitter.

Ponomarienko została zatrzymany w Petersburgu w kwietniu 2022 roku. Najpierw przetrzymywana była w areszcie śledczym w Petersburgu, a następnie została przeniesiona do aresztu w Kraju Ałtajskim. W połowie listopada 2022 r. na wniosek obrońców zamieniono jej środek zapobiegawczy na areszt domowy, jednak w styczniu 2023 r. dziennikarka została ponownie osadzona w areszcie śledczym.

Artykuł dotyczący "dyskredytacji" działań armii rosyjskiej pojawił się w rosyjskim kodeksie karnym w kwietniu 2022 roku w odpowiedzi na protesty przeciwko agresji na Ukrainę. Od czasu jego wprowadzenia wszczęto 180 postępowań karnych za "dyskredytację" armii rosyjskiej.

Setki ofiar zbombardowania teatru w Mariupolu

Leżący nad Morzem Azowskim (obwód doniecki) Mariupol był atakowany przez wojska rosyjskie od 24 lutego 2022 r. Miasto było oblegane i regularnie bombardowane, większość budynków mieszkalnych została zniszczona lub uszkodzona. Po ponad 80 dniach obrony w maju 2022 r. Rosjanie zdobyli Mariupol, gdy poddali się ostatni ukraińscy żołnierze broniący zakładów Azowstal.

Według agencji AP pierwsi cywile zaczęli ukrywać się w budynku teatru dramatycznego w Mariupolu na początku marca. 16 marca na obiekt zrzucono prawdopodobnie 500-kilogramową bombę lotniczą, choć przed teatrem znajdował się duży napis "Dzieci", w założeniu mający uchronić ludność cywilną przed ostrzałem. Według agencji w wyniku ataku lotniczego na teatr mogło w nim zginąć około 600 osób.