Szef Pentagonu Lloyd Austin ogłosił nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 milionów dolarów. Austin złożył dziś wizytę w Kijowie.

Jak powiedział szef Pentagonu Lloyd Austin podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie: "Chciałbym ogłosić przekazanie (...) pakietu pomocowego w wysokości 400 milionów dolarów na amunicję, sprzęt wojskowy i broń dla Ukrainy".

Austin zapewnił, że USA będą nadal udzielać pomocy Ukrainie zgodnie z dwustronną umową o bezpieczeństwie, którą Zełenski podpisał z prezydentem Joe Bidenem. Jak podkreślił Austin, "dlatego z niecierpliwością czekam na dzisiejszą dyskusję, aby jeszcze bardziej wzmocnić nasze strategiczne partnerstwo".

Podczas spotkania z dziennikarzami szefa Pentagonu poproszono o skomentowanie sygnalizowanego przez republikańskiego kandydata w wyborach prezydenckich Donalda Trumpa braku chęci wspierania Ukrainy w takim stopniu, jak czyni do obecna administracja USA. Od 2,5 roku widzę dwupartyjne wsparcie dla Ukrainy i spodziewam się, że będziemy nadal widzieć to dwupartyjne wsparcie w Kongresie USA - oświadczył Austin.

Komentarz Zełenskiego

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na platformie X: "Skupiliśmy się na wysiłkach na rzecz zwiększenia produkcji dronów uderzeniowych, pocisków manewrujących, pocisków artyleryjskich i systemów obrony przeciwlotniczej".

Dodał, że Austin podzielił się z nim planami zwołania kolejnego spotkania w Ramstein przedstawicieli państw wspierających Ukrainę - po tym, jak planowane na 12 października spotkanie zostało przełożone.

Kilka dni temu Biden ogłosił przekazanie Ukrainie 425 mln dolarów

Pomoc dla Ukrainy - w kwocie 425 milionów dolarów - kilka dni temu zapowiedział amerykański prezydent Joe Biden.

Biden poinformował swojego ukraińskiego odpowiednika o przekazaniu nowego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy, w tym dodatkowych środków obrony powietrznej, rakiet ziemia-powietrze, pojazdów opancerzonych i amunicji. Według komunikatu strony ukraińskiej, w pakiecie znalazła się też broń dalekiego zasięgu.

W nadchodzących miesiącach Stany Zjednoczone zapewnią Ukrainie szereg dodatkowych zdolności, w tym dziesiątki taktycznych systemów obrony powietrznej, dodatkowe systemy artyleryjskie, znaczne ilości amunicji, setki transporterów opancerzonych i bojowych wozów piechoty oraz tysiące dodatkowych pojazdów opancerzonych, które pomogą wyposażyć siły zbrojne Ukrainy - zapowiedział Biden.

O Ukrainie na spotkaniu grupy Ramstein

Biały Dom poinformował, że w listopadzie prezydent Stanów Zjednoczonych będzie gospodarzem wirtualnego spotkania na szczeblu liderów Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy - tzw. grupy Ramstein