Rosja 14 stycznia po raz pierwszy zaatakowała Kijów rakietami systemów S-400 - poinformował rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat. Wojskowy dodał, że Rosja po raz pierwszy zaatakowała Kijów tym rodzajem broni. Minister obrony FR Siergiej Szojgu zapowiedział duże zmiany w rosyjskiej armii - do 1,5 mln ma zostać zwiększona liczba żołnierzy, mają powstać również m.in. nowe okręgi wojskowe. Po raz pierwszy od początku wojny w Ukrainie bezpośrednie rozmowy odbyli ze sobą naczelni dowódcy armii USA i Ukrainy - generałowie Mark Milley i Wałerij Załużny. Wojskowi spotkali się w Polsce, w pobliżu granicy z Ukrainą. O godzinie 12:00 czasu polskiego zakończyła się akcja ratunkowa na miejscu ostrzelanego przez wojska rosyjskie bloku mieszkalnego w Dnieprze. Służby ratunkowe potwierdziły śmierć 45 osób, w tym sześciorga dzieci. Najważniejsze wydarzenia związane z 328. dniem wojny przekazujemy w naszej relacji z 17.01.2023.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja została już zakończona. Najnowsze informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainie można znaleźć w naszym raporcie.

23:02

Decyzja o przekazaniu Ukrainie czołgów musi zostać podjęta w piątek podczas spotkania jej sojuszników w Niemczech, bo inaczej ukraińscy żołnierze nie zdążą nauczyć się ich obsługiwać przed spodziewaną ofensywą Rosji - ostrzegł we wtorek brytyjski ekspert wojskowy prof. Michael Clarke.

22:41

Rosyjskie wojska, które w sobotę dokonały tragicznego w skutkach ataku na budynek mieszkalny w Dnieprze, nie zamierzały tam trafić w żaden konkretny cel; wróg ostrzelał miasto na oślep, a zatem był to zwyczajny akt terroru - ocenił we wtorek ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś.

Uderzenie rakietą Ch-22 w kierunku milionowego miasta było przejawem terroryzmu. To stary, nieprecyzyjny pocisk, zaprojektowany w celu niszczenia zgrupowań lotniskowców przy pomocy ładunków jądrowych. Taka rakieta trafia w kwadrat o wymiarach kilometr na kilometr. To wystarczy, gdy używa się broni jądrowej. Jeśli jednak wykorzystuje się (Ch-22) z konwencjonalnym ładunkiem do rażenia celów naziemnych (jak w Dnieprze - przyp. RMF FM), to zawsze się spudłuje - wyjaśnił Samuś podczas audycji na kanale rosyjskiego opozycjonisty Michaiła Chodorkowskiego na platformie YouTube 

22:29

Szanse na znalezienie ocalałych pod gruzami bloku mieszkalnego w Dnieprze, zniszczonego przez rosyjską rakietę, są bliskie zeru - poinformował we wtorek mer miasta Borys Fiłatow.

21:39

Szef zdelegalizowanej rosyjskiej organizacji pozarządowej Memoriał Jan Raczyński może zostać oskarżony o "usprawiedliwianie nazizmu" w związku z komentarzem sprzed dwóch lat o współodpowiedzialności Józefa Stalina i Adolfa Hitlera za wybuch II wojny światowej - ostrzegł obrońca praw człowieka Aleksandr Czerkasow, cytowany we wtorek przez Radio Swoboda.

21:34

Ukraińska armia opublikowała zdjęcia kolejnego zniszczonego rosyjskiego czołgu.

21:17

"Przed wojną na Ukrainie byłem przeciwny członkostwu tego kraju w NATO, bo bałem się, że uruchomi to proces, który teraz obserwujemy. Jednak koncepcja neutralnej Ukrainy nie ma dłużej sensu; po rozmowach pokojowych NATO powinno dać Kijowowi gwarancje członkostwa" - powiedział Henry Kissinger w rozmowie z profesorem Uniwersytetu Harvarda Grahamem Allisonem podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

21:09

Japonia jest mocno zaangażowana w sprawy Ukrainy i "we właściwym czasie" ogłosi plan omocy dla Ukrainy - przekazał Kurt Campbell,  asystent sekretarza stanu ds. Azji Wschodniej i Pacyfiku Stanów Zjednoczonych. 

20:49

Wcześniej nawet nie mogliśmy marzyć o tym, że otrzymamy system rakietowy Patriot, który kosztuje około 1 mld dolarów, a minimalny czas szkolenia w jego obsłudze wynosi około 10 miesięcy; tymczasem nasi amerykańscy partnerzy obiecali, że skrócą czas tych szkoleń do 10 tygodni - oznajmił minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

20:37

Działając na rzecz pokoju, działamy nie tylko po to, by ocalić suwerenność, niepodległość, integralność terytorialną Ukrainy - działamy po to, aby ocalić całą Europę - mówił w Davos premier Mateusz Morawiecki podczas oficjalnego otwarcia Domu Polskiego.

20:23

Boris Pistorius (SPD) krytykował w przeszłości sankcje wobec Rosji, spotykał się na przyjacielskich pogawędkach z dyplomatami Putina, należał do kontrowersyjnego grona "przyjaciół Rosji". Wyznaczony we wtorek nowy szef resortu obrony powinien na początku urzędowania wyjaśnić swój stosunek do państwa Putina - pisze we wtorek portal dziennika "Bild".

20:12

Rosja 14 stycznia po raz pierwszy zaatakowała Kijów rakietami systemów S-400, wystrzelonymi z terytorium obwodu briańskiego - poinformował rzecznik Sił Powietrznych Jurij Ihnat.

Według Ihnata, którego cytują ukraińskie media, Rosja po raz pierwszy zaatakowała Kijów tym rodzajem broni.

19:38

Jeśli okupacja Zaporoskiej Elektrowni Atomowej przez rosyjskie wojska potrwa jeszcze przez rok lub dwa, to przywrócenie funkcjonowania obiektu może okazać się niemożliwe - oznajmił szef ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin, cytowany przez portal UNIAN.

19:26

Departament Obrony USA poinformował, że do Fort Sill w Oklahomie przybyło "od 90 do 100 Ukraińców", którzy rozpoczęli szkolenie w zakresie systemu obrony przeciwlotniczej Patriot.

19:15

Parlament Turcji powinien rozpocząć ratyfikację wniosków o członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO, ponieważ oba kraje nordyckie wypełniły zobowiązania uzgodnione z Turcją - powiedział w Davos minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billström.

W maju zeszłego roku, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Szwecja i Finlandia złożyły wniosek o przystąpienie do NATO, ale Turcja sprzeciwiła się akcesji obu państw do Sojuszu Północnoatlantyckiego, oskarżając je o wspieranie uznawanych przez siebie za terrorystyczne organizacji kurdyjskich. W związku z tym oba państwa nordyckie podpisały pod koniec czerwca porozumienie z Turcją, zobowiązując się m.in. do działań na rzecz walki z terroryzmem.

Do przyjęcia Szwecji i Finlandii do NATO potrzebna jest zgoda wszystkich 30 państw członkowskich Sojuszu. Odpowiednie dokumenty ratyfikowało jak dotąd 28 państw, oprócz Turcji, wciąż nie zrobiły tego Węgry.

18:52

Siergiej Szojgu zapowiedział duże zmiany w rosyjskiej armii. Zwiększona - do 1,5 miliona - ma zostać liczba żołnierzy. Mają także m.in. powstać nowe okręgi wojskowe. Gwarantuje to zapewnienie bezpieczeństwa militarnego państwa - mówił rosyjski minister obrony. Zmiany planowane są na lata 2023-2026.

18:39

Holenderska agencja informacyjna ANP poinformowała, że Holandia przekaże Ukrainie system obrony przeciwlotniczej Patriot. Wcześniej na taki krok zdecydowały się Stany Zjednoczone i Niemcy.

18:31

Po raz pierwszy od początku wojny w Ukrainie bezpośrednie rozmowy odbyli ze sobą naczelni dowódcy armii USA i Ukrainy - generałowie Mark Milley i Wałerij Załużny. Dziś spotkali się w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej - poinformowała agencja AP.

18:19

Szef sztabu generalnego armii rosyjskiej generał Walerij Gierasimow, który od kilku dni jest naczelnym dowódcą sił Kremla na Ukrainie, dopuścił się w 2000 roku zbrodni wojennej w miejscowości Komsomolskoje w Czeczenii - powiadomił portal Kawkaz.Realii, jeden z projektów Radia Swoboda.

Podczas działań zbrojnych nieopodal Groznego w trakcie drugiej wojny czeczeńskiej (1999-2009) Gierasimow był zastępcą dowódcy 58. armii, czyli najważniejszej rosyjskiej formacji biorącej udział w konflikcie. Operacja w Komsomolskoje jest uważana za duży sukces Gierasimowa, lecz w rzeczywistości była zbrodnią na ludności cywilnej - ocenił obrońca praw człowieka Aleksandr Czerkasow, cytowany przez Radio Swoboda.

Rosyjscy wojskowi pozwolili cywilom wyjść z wioski. Wszystkim (osobom) poza bojownikami. Ludzie uwierzyli i wyszli, ale nie mogli minąć pozycji armii. Mnóstwo cywilów, kobiet, dzieci i starców, zostało zmuszonych do siedzenia na obrzeżach wsi, przed pozycjami rosyjskich wojsk. W ten sposób żołnierze zabezpieczyli się przed ostrzałem ze strony Czeczenów. Mieszkańcy wioski stali się żywą tarczą, a ogień był prowadzony ponad ich głowami - relacjonował Czerkasow.

Gierasimow pełni funkcję szefa sztabu od 2012 roku. 

18:00

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) rozmieściła swoją misję w Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej. Flaga MAEA powiewa teraz nad tą siłownią - poinformował dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

Grossi zapowiedział stałą obecność MAEA we wszystkich ukraińskich elektrowniach jądrowych, w tym w Czarnobylu.

17:41

UE przekazała Finlandii 242 miliony euro na rezerwę strategiczną, czyli na zwalczanie zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych i jądrowych (tzw. zagrożenia CBRN) - poinformował resort spraw wewnętrznych w Helsinkach.

Rosyjska napaść na Ukrainę dowiodła, że musimy wzmocnić gotowość Unii na zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne i jądrowe - powiedział komisarz UE d.s. zarządzania kryzysowego Janez Lenarčič.

17:34

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Kristalina Georgiewa powiedziała w przemówieniu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że globalny wzrost gospodarczy w tym roku osiągnie najniższy poziom. Potem, jej zdaniem, ma być już tylko lepiej.

Georgiewa za obecną światową sytuację gospodarczą obwinia wojnę na Ukrainie i rosnące stopy procentowe.

17:26

Terytoria Ukrainy okupowane przez Rosję popadają w ruinę - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Jak zaznaczył, rosyjscy najeźdźcy skupiają się na niszczeniu kolejnych terenów Ukrainy i to - zdaje się - im wystarczy.

17:07

Dziękuję za wszechstronną pomoc Berlina dla Ukraińców oraz wsparcie, dzięki któremu ukraińska armia stała się silniejsza. Jestem szczególnie wdzięczny obywatelom Niemiec za udzielenie schronienia mieszkańcom naszego kraju - napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmowie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

16:54

Do 45 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych sobotniego ataku na budynek mieszkalny w Dnieprze w środkowo-wschodniej Ukrainie - poinformował szef administracji wojskowej obwodu dniepropietrowskiego.

Znaleziono kolejne zabite dziecko - poinformował na Facebooku Wałentyn Rezniczenko. Wśród ofiar jest łącznie sześcioro dzieci. Wciąż zaginionych jest co najmniej 19 osób.

16:41

W wyniku przypadkowej eksplozji granatu w jednostce wojskowej w obwodzie biełgorodzkim, kilkadziesiąt kilometrów od granicy Rosji z Ukrainą, zginęło w nocy z soboty na niedzielę siedmiu rosyjskich rezerwistów. Wcześniejsze doniesienia mówiły o śmierci trzech żołnierzy - powiadomiły Radio Swoboda i niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Jeden z podoficerów, 28-letni starszy sierżant o pseudonimie "Psychol", próbował zaimponować rekrutom. Znajdował się pod wpływem alkoholu. Doszło do eksplozji, na skutek której zdetonowały też pociski składowane w magazynie amunicji - podało Radio Swoboda.

Telewizja Nastojaszczeje Wriemia potwierdziła poprzednie informacje o 16 żołnierzach rannych w konsekwencji wybuchu.

Jak donosiły z kolei państwowe rosyjskie media, ośmiu rezerwistów jest uznawanych za zaginionych, dlatego liczba ofiar i poszkodowanych może wzrosnąć. Łącznie na terenie jednostki w miejscowości Tonieńkoje znajdowało się około 100 żołnierzy, powołanych do wojska w ramach niedawnej mobilizacji.

Ministerstwo obrony nie odniosło się do incydentu w obwodzie biełgorodzkim - zauważyła Nastojaszczeje Wriemia.

16:37

Mam nadzieję, że Niemcy również dołożą się do tego wspólnego kapelusza, który my, Polacy wyciągnęliśmy i mówimy: 'proszę bardzo, wrzucamy tu naszą kompanię czołgów Leopard'. Pytamy o to, kto jeszcze jest gotów włożyć tu swoje czołgi, żeby powstała przynajmniej brygada pancerna, którą będziemy mogli Ukraińcom przekazać - mówił w Davos prezydent Andrzej Duda, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym.

Polski przywódca podkreślił, że w porównaniu do szczytu zorganizowanego w maju 2022 roku "nikt nie ma wątpliwości, co do tego, że trzeba wspierać Ukrainę".

16:27

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapewniła wiceprzewodniczącą ukraińskiego parlamentu o solidarności z Ukrainą. Ołena Kondratiuk podziękowała Polakom za pomoc, zaapelowała o wsparcie w postaci sprzętu wojskowego, za istotną uznała sprawę utworzenia trybunału dla sprawców zbrodni przeciwko narodowi ukraińskiemu.

Marszałek Sejmu i wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy spotkały się w Warszawie.

16:18

Chcemy być członkiem NATO, ponieważ nie chcemy więcej wojny na naszym terytorium - oświadczyła premier Finlandii Sanna Marin w rozmowie z amerykańskim politologiem i publicystą pochodzenia indyjskiego Fareedem Zakarią podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

16:05

Mam nadzieję, że Niemcy też dadzą Ukrainie ze swoich zasobów czołgi i wspólnie z naszymi sojusznikami zbierzemy godziwą ich liczbę i wesprze to obrońców Ukrainy - powiedział prezydent Andrzej Duda.

16:00

Niechęć Republiki Południowej Afryki do potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę i decyzja o zezwoleniu objętym sankcjami rosyjskim okrętom na cumowanie w jej portach zwiększają napięcia w stosunkach RPA z USA, Wielką Brytanią i Unią Europejską - zauważyła agencja Bloomberg.

15:56

Rosja nie może z tej wojny wyjść z twarzą, czyli wyjść w poczuciu tego, że uzyskała coś, że uzyskała jakiś sukces. Żeby to było bezpieczne dla świata, Rosja musi jednak ponieść w tej wojnie porażkę - podkreślił w Davos prezydent Andrzej Duda.

15:52

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Davos z przywódcami Litwy i Łotwy - Gitanasem Nausėdą i Egilsem Levitsem. Jak relacjonował, rozmowa dotyczyła m.in. Ukrainy i polityki energetycznej.

Wszyscy mamy to samo dążenie, by wojna skończyła się jak najszybciej zwycięstwem Ukrainy - podkreślił prezydent.

15:47

Szef MSZ Zbigniew Rau z zadowolenie przyjął apel minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock o powołanie specjalnego międzynarodowego trybunału do osądzenia rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

To wyraźny sygnał, że umacniamy koalicję na rzecz sprawiedliwości - ocenił.

15:37

Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka nie ma zaufania nawet do swojego najbliższego otoczenia, w tym Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). Dlatego tworzy prywatną służbę ochrony - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu administrowany przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

15:24

Departament Stanu USA poinformował o nałożeniu sankcji na 25 przedstawicieli Białorusi za ich "zaangażowanie w podważanie demokracji".

Na Białorusi trwają procesy polityczne, m.in. noblisty Alesia Bialackiego - wskazał Departament Stanu.

15:12

Rosja przygotowuje się do większej ofensywy, a to, jak ona będzie wyglądać, pokaże najbliższa przyszłość - stwierdził Bartłomiej Wypartowicz, ekspert portalu Defence24.pl w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim. Gość Radia RMF24 ocenił jednocześnie, że utrzymanie się Putina na fotelu prezydenta będzie uzależnione od waleczności Ukraińców.

14:56

69 proc. firm z Austrii, obecnych przed wojną na rynku rosyjskim, nadal prowadzi tam swoją działalność bez żadnych ograniczeń - pisze agencja Ukrinform, powołując się na ustalenia z raportu Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej (KSE).

14:41

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o rozbiciu siatki agentów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) działających w Krzemieńczuku w obwodzie połtawskim.

Celem grupy było wykrycie i zniszczenie systemów artylerii rakietowej HIMARS, przekazanych Ukrainie przez USA.

14:33

Rosja nie jest w stanie wyszkolić i wyposażyć 500 tys. zmobilizowanych rezerwistów. Będzie to "armia w gumiakach" - ocenił w rozmowie z agencją RBK Ukraina Wiktor Kewluk, ekspert ukraińskiego Centrum Strategii Obronnych.

14:21

Plądrowanie Ukrainy trwa. Masowiec "Matros Pożynicz" nadal wywozi do syryjskiego Tartusu zboże skradzione na Ukrainie - poinformował o tym Yoruk Isik, szef Bosphorus Observer, stambulskiej firmy badającej ruch statków w cieśninach czarnomorskich, cytowany przez agencję Ukrinform.

14:13

Boris Pistorius, dotychczasowy szef MSW Dolnej Saksonii, zastąpi na stanowisku ministra obrony Niemiec Christine Lambrecht.

Zaprzysiężenie Pistoriusa zapowiadane jest na czwartek. Na ten sam dzień w Berlinie zaplanowana jest wizyta ministra obrony USA Lloyda Austina. W piątek ma odbyć się spotkanie sojuszników z NATO w amerykańskiej bazie sił powietrznych w Ramstein, gdzie ministrowie obrony krajów zachodnich będą planować kolejne kroki wsparcia wojskowego dla Ukrainy.

13:17

Zakończyła się akcja ratunkowa na miejscu ostrzelanego przez wojska rosyjskie bloku mieszkalnego w Dnieprze, mieście w środkowo-wschodniej części Ukrainy - podały służby ratunkowe.

Potwierdziły one śmierć 44 osób, w tym pięciorga dzieci.

13:09

Komisja Europejska wypłaciła Ukrainie pierwszą transzę w wysokości 3 mld euro z pakietu pomocy makrofinansowej o wartości do 18 mld euro, zaakceptowanego ostatecznie przez Radę UE w połowie grudnia 2022 roku.

Wspieranie Ukrainy w zaspokajaniu jej potrzeb finansowych w obliczu rosyjskiej agresji jest zarówno kluczowe, jak i pilne. Dzisiejsza wypłata pierwszych 3 mld euro z maksymalnie 18 mld euro wsparcia makrofinansowego uzgodnionego w grudniu pokazuje, że Komisja działa z największą szybkością i determinacją - oświadczyła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

12:51

Organizatorzy trwającego w Melbourne wielkoszlemowego Australian Open zakazali kibicom wnoszenia na trybuny flag Rosji oraz Białorusi. Tenisiści z tych krajów mogą rywalizować w turnieju jako neutralni.

12:39

Siła i odwaga narodu ukraińskiego od roku zadziwiają świat. Europa jest zjednoczona w pomocy dla Ukrainy i będzie wspierała jej obronę przed rosyjską agresją tak długo, jak to będzie konieczne - podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przemawiając podczas Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos.

12:36

Sytuacja na ukraińskim rynku pracy jest trudna, na jedno wolne miejsce pretenduje dziewięciu bezrobotnych - poinformowała szefowa krajowego urzędu pracy Julia Żowtiak.

Jak dodała, najwięcej miejsc pracy jest w sektorze przemysłu przetwórczego i w rolnictwie.

12:31

Komisja Europejska przekazała Ukrainie 3 miliardy euro wsparcia - poinformowała w Davos podczas swojego wystąpienia szefowa KE Ursula von der Leyen. To pierwsza transza unijnego pakietu pomocowego w wysokości 18 mld euro na 2023 r.

12:14

Prezydent Macedonii Północnej Stevo Pendarowski ostrzegł podczas przemówienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos przed wpływami Rosji na Bałkanach, nazywając region, za Winstonem Churchillem, "miękkim podbrzuszem" Europy - poinformowała agencja Reutera.

"Słabym punktem europejskiej architektury bezpieczeństwa pozostają podatne na zagrożenia ze strony Kremla Zachodnie Bałkany" - powiedział macedoński prezydent.

11:52

Ołena Zełenska, małżonka prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedziała podczas dorocznego Światowego Forum Ekonomicznego, że Rosja spróbuje rozszerzyć wojnę na inne kraje, jako że "nigdy nie zamierzała ograniczyć się do granic Ukrainy".

"Ta wojna może się rozszerzyć" - ostrzegła Zełenska. W wystąpieniu, relacjonowanym przez telewizję Sky News, apelowała o działania w celu zapobieżenia "globalnemu kryzysowi na pełną skalę". Przekonywała też, że "nie można dopuścić, by wydarzył się nowy Czarnobyl", tj. by na Ukrainie doszło do wypadku nuklearnego.

11:34

W pierwszych latach XXI w. pojawiały się głosy, że czołgi są już przestarzałym uzbrojeniem, wojna na Ukrainie przypomina jednak, że na wypełnionym zaawansowaną elektroniką polu walki siła tego uzbrojenia wciąż się liczy - pisze portal Politico.

Jeszcze w 2020 r. niektórzy brytyjscy decydenci uważali, że Wielka Brytania powinna całkowicie zrezygnować z utrzymywania czołgów w armii, ale prowadzone przez Ukrainę przygotowania do kluczowej, wiosennej ofensywy przeciwko siłom rosyjskim pokazują powrót do tego tradycyjnego uzbrojenia, znanego z XX-wiecznych pól bitwy - zaznaczono w artykule.

10:58

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz podał się do dymisji. Wnioskowała o to m.in. grupa deputowanych do Rady Najwyższej. Rezygnacja ze stanowiska to pokłosie jego wypowiedzi o eksplozji rosyjskiej rakiety, która uderzyła w blok mieszkalny w Dnieprze. 

Według Arestowycza rosyjska rakieta, która uderzyła w blok mieszkalny w Dnieprze, spadła tam, bo wcześniej uderzył w nią pocisk ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, zmieniła więc tor swojego lotu. 

10:47

Armia ukraińska, rozpoczynając kontrofensywę powinna się starać zadać maksymalne straty wojskom rosyjskim - powiedział ekspert wojskowy Ołeh Żdanow, cytowany przez agencję UNIAN. Ocenił, że Rosja "nie będzie czekać" z rozpoczęciem własnej ofensywy.

"Myślę, że Sztab Generalny (Sił Zbrojnych Ukrainy) zacznie operację kontrofensywną, jak tylko grupa wojsk będzie gotowa do zadania kontruderzenia. Trzeba zapewnić, by armia rosyjska ponosiła maksymalne straty. Nasze działania dzisiaj polegają na próbach maksymalnego niszczenia ludzi, sprzętu i uzbrojenia wojsk Federacji Rosyjskiej" - powiedział Żdanow. Zaznaczył, że powinno być to warunkiem dalszej kontrofensywy.

Ocenił przy tym, że "Rosja też nie będzie czekać" i już dziś próbuje kontratakować. Rosjanie zaczęli natarcie na poszczególnych kierunkach i próbują wzmacniać te wysiłki, co prowadzi do jeszcze większych strat - powiedział Żdanow.

10:28

Liczba zabitych w rosyjskim ostrzale bloku mieszkalnego w Dnieprze, mieście w środkowo-wschodniej części Ukrainy, wzrosła do 44 - powiadomił we wtorek mer Borys Fiłatow. Ratownicy znaleźli we wtorek pod gruzami ciało dziecka - podała kancelaria prezydencka. "Już 44 zabitych" - napisał Fiłatow na Facebooku.

10:24

Wicekanclerz i minister gospodarki RFN Robert Habeck opowiedział się za tym, by Niemcy zezwoliły Polsce i innym krajom na dostawy Ukrainie czołgów bojowych Leopard.

"Myślę, że to słuszne, iż jeśli inne kraje chcą pomóc, to nie przeszkadza się im i nie zatrzymuje ich pomocy" - oświadczył Habeck telewizji informacyjnej WELT.

10:23

Dzisiaj podstawową prośbą, którą zgłaszają Ukraińcy jest po pierwsze amunicja, której bardzo potrzebują, a po drugie czołgi; potrzebują oni broni, która jest na wyposażeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w Davos prezydent Andrzej Duda.

Prezydent, który uczestniczy w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos, został zapytany na briefingu prasowym, czy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przed spotkaniem w Davos prosił go o wsparcie w konkretnych sprawach.

"To jest cały czas niekończąca się prośba od samego początku, od kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę w lutym zeszłego roku - broń, broń i jeszcze raz broń. Wszelkiego rodzaju wsparcie. Ukraina mówi tak: już karabinów nie potrzebujemy, karabiny są. Natomiast potrzebują dzisiaj tego sprzętu bardziej zaawansowanego, właśnie tych nowoczesnych technologii, tego sprzętu bardzo nowoczesnego. I myśmy taki sprzęt już Ukrainę przekazali" - powiedział prezydent Duda.

10:17

Stany Zjednoczone uznają potrzebę Ukrainy, która chce dysponować uzbrojeniem zdolnym do rażenia przeciwnika poza linią frontu i powinniśmy myśleć o tym, jak jej w tym pomóc - przekazał amerykański wiceminister obrony ds. politycznych Colin Kahl podczas  wizyty w Kijowie.

"Jeżeli chodzi o rakiety dalekiego zasięgu. (...) Istnieje potrzeba osiągania (celów - red.) poza linią frontu, którą - bez wchodzenia w dalsze szczegóły - powiedziałbym, że rozumiemy, w obecnej fazie. I powinniśmy zastanawiać się, jak pomóc Ukrainie w sprostaniu temu wyzwaniu. Ale nie będę z góry rozstrzygał, o jaki system może chodzić" - powiedział w poniedziałek Kahl na konferencji prasowej w Kijowie.

Na każdym etapie wojny z Rosją konsultujemy się ze stroną ukraińską w sprawie jej najpilniejszych potrzeb i rozmowy na temat rakiet będą kontynuowane - podkreślił amerykański podsekretarz obrony.

Pytany o możliwość przekazania Ukrainie amerykańskich czołgów Ambrams, odpowiedział, że jest to bardzo drogie i trudne w utrzymaniu uzbrojenie. "Nie jest jasne, czy to najlepsza odpowiedź na to wyzwanie. Dlatego będziemy nadal rozważać jakie ciężkie pojazdy, w tym czołgi, można z sensem przekazać Ukrainie, tak by na czas dostała ich odpowiednią liczbę i by zapewnić ich wsparcie (techniczne - red.)" - zaznaczył Kahl.

09:43

Pociski przeciwokrętowe, jakich Rosja używa do ataków lądowych, są słabe w rozróżnianiu celów na obszarach miejskich, a dowody z wojny sugerują głębszą dysfunkcję rosyjskich zdolności uderzeniowych dalekiego zasięgu - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że 14 stycznia Rosja wznowiła uderzenia rakietowe dalekiego zasięgu na infrastrukturę ukraińską, wystrzeliwując, pierwszy raz od około 15 dni, kilkadziesiąt pocisków. Podobnie jak w przypadku poprzednich ośmiu fal uderzeń od 11 października 2022 roku, Rosja celowała przede wszystkim w ukraińską sieć energetyczną. 

Jak dodano, z dużym prawdopodobieństwem w blok mieszkalny w mieście Dniepr uderzył duży pocisk przeciwokrętowy oznaczony w kodzie NATO jako AS-4 Kitchen wystrzelony ze średniego bombowca Tu-22M3 Backfire, co spowodowało śmierć co najmniej 40 osób. Rosja fałszywie sugerowała, że odpowiedzialny jest ukraiński pocisk obrony przeciwlotniczej. 

08:56

Kreml nadal publicznie kwestionuje twierdzenia właściciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna o tym, że jego najemnicza formacja samodzielnie zdobyła Sołedar we wschodniej Ukrainie - informuje amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Dodaje, że celem Prigożyna jest podważenie zaufania do rosyjskiego MON i Putina.

Omawiając w niedzielę postępy sił rosyjskich w rejonie Sołedaru, Putin przekazał, że za sukcesy na tym odcinku odpowiedzialne jest rosyjskie ministerstwo obrony i Sztab Generalny. Jego wypowiedź, transmitowaną przez kontrolowaną przez państwo telewizję, można uznać za celową próbę osłabienia wpływów Prigożyna w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej - ocenia ISW.

Tym wystąpieniem Putin może również pokazywać, że utrzymuje kontrolę nad tradycyjnymi kanałami medialnymi, podczas gdy Prigożyn zdobywa coraz więcej zwolenników w Telegramie i innych mediach społecznościowych - pisze think tank w najnowszej analizie.

08:53

W Dnieprze, w środkowo-wschodniej części Ukrainy, od 63 godzin trwa akcja ratunkowa w ruinach zniszczonego w rosyjskim ostrzale bloku mieszkalnego. Zginęło 40 osób, rośnie liczba rannych, rozebrano 90 proc. gruzów - poinformował szef władz regionalnych Wałentyn Rezniczenko.

Wciąż 25 osób jest poszukiwanych - napisał Rezniczenko we wtorek na serwisie Telegram. Wyjaśnił, że wśród 79 rannych jest 16 dzieci.

08:17

Rosyjskie władze w obwodzie donieckim poinformowały we wtorek, że wojska Rosji kontrolują miasto Sołedar, powtarzając tym samym swoje wcześniejsze doniesienia - podaje Reuters. Ukraińcy do tej pory utrzymywali, że walki o miasto wciąż trwają.

07:48

Na Morzu Czarnym jest obecnie sześć okrętów rosyjskich, które mogą dysponować 44 pociskami manewrującymi typu Kalibr - powiedziała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe armii Ukrainy Natalia Humeniuk. Ostrzegła przed możliwymi kolejnymi atakami rakietowymi.

"Fakt, że okręty zajęły na morzu pozycje bojowe, ich wyposażenie i taka liczba mogą świadczyć o kontynuowaniu ataków rakietowych" - powiedziała Humeniuk. Zaznaczyła, że maksymalna salwa, jaką jest w stanie oddać sześć okrętów rakietowych wymaga właśnie 44 pocisków.

07:21

"Ostrzeżenia, które od lat docierały z Polski i państw bałtyckich, by Niemcy nie wikłały się jeszcze bardziej we współpracę z Rosją, były słuszne, ale ignorowane. (...) Zbyt długo stawialiśmy na racjonalność i rozsądek Władimira Putina w kwestiach gospodarczych, pomyliliśmy się" - mówi w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie" dr Thomas Bagger, ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.

Pytany, czy Niemcy wyślą Ukrainie leopardy, ambasador zaznaczył, że "w Niemczech toczy się żywa debata ws. dostarczania broni na Ukrainę w mediach, ale i ramach koalicji rządowej". "Pan prezydent Andrzej Duda kilka dni temu zajął w Lwowie w imieniu Polski stanowisko w sprawie kolejnych dostaw broni dla Ukrainy, w tym leopardów. Mogę powiedzieć na razie tylko tyle, że Polska i Niemcy rozmawiają na ten temat" - powiedział.

06:19

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu odwiedził wojska rosyjskie walczące na Ukrainie - poinformowało we wtorek ministerstwo. "Siergiej Szojgu podziękował żołnierzom za odważne wykonywanie zadań w strefie specjalnych operacji wojskowych oraz wręczył odznaczenia państwowe żołnierzom za ich poświęcenie i bohaterstwo" - napisano w oświadczeniu ministerstwa na Telegramie.

05:41

Dyrektor CIA Bill Burns przed rosyjską inwazją ujawnił Wołodymyrowi Zełenskiemu szczegóły planowanego przez Kreml zamachu na niego - informuje "The Insider" na podstawie książki Chrisa Whipple "The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House", która ukaże się we wtorek.

Niezależna gazeta internetowa podkreśla, że przestroga dla Zełenskiego pojawiła się w czasie, kiedy podawał on w wątpliwość wiarygodność wywiadu USA. Odpierał ostrzeżenia i wydawał się być nimi zaskoczony.

"W tym czasie, w styczniu 2022 roku, Zełenski odrzucał pomysł, że Rosjanie przeprowadzą niesprowokowaną inwazję na Ukrainę i sugerował, że publiczne ostrzeżenia Ameryki wywołują panikę" - cytuje "The Insider" fragmenty książki Chrisa Whipple "The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House"("Walka jego życia: w Białym Domu Joe Bidena"), która ma się ukazać we wtorek.

05:03

Serbski minister obrony Milos Vucević powiedział w poniedziałek, że służby wywiadu cywilnego i wojskowego kraju badają i weryfikują informacje o możliwym udziale Serbów po stronie Rosji w wojnie z Ukrainą - poinformował portal Europejska Prawda.

"Nasz kraj bardzo wyraźnie stwierdza, że udział obywateli Serbii we wszelkich konfliktach w innych krajach jest zabroniony, a to pociąga za sobą konsekwencje prawne" - powiedział szef serbskiego ministerstwa obrony, wzywając Serbów do wstępowania do serbskiej armii.

Informacje o udziale Serbów w wojnie na Ukrainie po stronie Rosji zaczęły krążyć w sieciach społecznościowych w połowie stycznia. Następnie w rosyjskich sieciach pojawiły się zdjęcia z rzekomo serbskimi bojownikami, którzy przybyli na Zaporoże, informuje portal.

05:02

Szef brytyjskiego MSZ James Cleverly będzie starał się wzmocnić wsparcie dla Ukrainy podczas wizyty we wtorek  w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania niezłomnie wspiera Kijów od czasu inwazji Rosji w lutym ubiegłego roku, a w weekend zobowiązała się wysłać na Ukrainę 14 czołgów Challenger 2 i innego ciężkiego uzbrojenia, informuje ministerstwo.

Niemcy są pod presją, aby wysłać czołgi Leopard 2 na Ukrainę, ale ich rząd twierdzi, że takie czołgi powinny zostać dostarczone Ukrainie tylko wtedy, gdy będzie zgoda między głównymi sojusznikami Kijowa, zwłaszcza Stanami Zjednoczonymi.

Cleverly powie sekretarzowi stanu USA Antony'emu Blinkenowi i kanadyjskiej odpowiedniczce Melanie Joly, że nadszedł właściwy czas, aby pójść "dalej i szybciej", aby udzielić Ukrainie wsparcia wojskowego, głosi komunikat wydany przed podróżą.

05:02

Generał armii USA Mark Milley w poniedziałek odwiedził "Camp Cherson" - część bazy szkoleniowej Grafenwoehr, nazwanej na cześć miasta odbitego przez armię Ukrainy jesienią ubiegłego roku, w którym szkoli się obecnie 600 ukraińskich żołnierzy, informuje AP.

USA od lat prowadzą szkolenia w Grafenwoehr, w tym roku dla sił sojuszniczych w Europie. Ograniczone szkolenie dla sił ukraińskich rozpoczęło się w zeszłym roku, wkrótce po rosyjskiej inwazji. W tamtym czasie koncentrowano się w szczególności na różnych systemach uzbrojenia dostarczanych przez USA.

W zeszłym miesiącu Pentagon ogłosił,że rozszerzy szkolenie w celu doskonalenia umiejętności sił ukraińskich. Pięciotygodniowy kurs jest przeznaczony na naukę skutecznego przemieszczania i koordynowania jednostek wielkości kompanii i batalionu w bitwie, przy użyciu połączonych sił artyleryjskich, pancernych i lądowych. Zakończy się bardziej złożonymi ćwiczeniami bojowymi, w których weźmie udział cały batalion i jednostka dowodzenia.Szkolenie w Grafenwoehr prowadzi Dowództwo Szkolenia 7 Armii.

05:00

Śmiertelny atak na wieżowiec w centrum Dniepru pokazuje potrzebę szybszych i lepiej skoordynowanych decyzji w sprawie dostaw broni dla Ukrainy - powiedział w poniedziałek w wieczornym wystąpieniu wideo prezydent Wołodymyr Zełenski.

"To, co wydarzyło się w Dnieprze, fakt, że Rosja przygotowuje nowe próby przejęcia inicjatywy w wojnie, fakt, że charakter działań wojennych na froncie wymaga nowych decyzji w sprawie dostaw uzbrojenia - tylko podkreśla, jak ważna jest koordynacja wszystkich wysiłków koalicji broniącej Ukrainy i wolności oraz przyśpieszenie podejmowania decyzji w sprawie dostaw sprzętu wojskowego" - powiedział Zełenski w swoim wieczornym przemówieniu wideo.