Rosja w takcie inwazji na Ukrainę wyczerpała znaczną część swojej precyzyjnie kierowanej amunicji - poinformował wysoki urzędnik NATO, cytowany przez agencję Reutera. Niedawno przywrócona linia energetyczna, zasilająca okupowaną przez Rosję Zaporoską Elektrownię Atomową na Ukrainie, została ponownie odcięta. Uruchomiono awaryjne generatory - podał szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował na Twitterze, że na Ukrainę przybyły z USA kolejne cztery mobilne systemy artylerii rakietowej HIMARS. Ukraińskie siły zbrojne odbiły z rąk wojsk rosyjskich pięć miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe. FSB ogłosiła wyniki śledztwa w sprawie wybuchu Mostu Krymskiego. Najważniejsze informacje z 231. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji ze środy 12.10.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:54

Prezydent Emmanuel Macron oskarżył Rosję o działania destabilizacyjne w trakcie konfliktu Armenii w wywiadzie dla stacji France 2. Dodał, że Francja stoi po stronie Armenii.

22:49

Zgromadzenie Ogólne ONZ przeważającą liczbą głosów przyjęło rezolucję potępiającą rosyjską próbę aneksji terytorium Ukrainy. Za rezolucją opowiedziały się 143 kraje, zaś przeciwko było tylko 5, w tym Rosja.

22:48

Już o 35 proc. mniej gazu ziemnego dostarcza do Mołdawii rosyjski koncern Gazprom - podał wieczorem rząd Natalii Gavrility, cytowany przez kiszyniowskie media.

22:45

Pomimo obecnej kryzysowej sytuacji dostawy gazu ziemnego na Węgry są bezpieczne. Gazprom potwierdził długoterminowe zaangażowanie w eksploatację gazociągu TurkStream i dostawy surowca do naszego kraju - powiedział wieczorem w Moskwie minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

22:44

Kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, zwanej grupą Ramstein, jest historyczne, ponieważ zapadają na nim decyzje w sprawie zamknięcia nieba nad naszym krajem; potrzeba nam zwłaszcza wzmocnienia sił obrony powietrznej - napisał na Twitterze szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

21:54

Pomoc w obronie ukraińskiego nieba przed rosyjskimi atakami to jedno z głównych humanitarnych zadań współczesnej Europy i dla świata staje się to coraz bardziej oczywiste - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:34

W części Lwowa we wtorek wieczorem zabrakło prądu w związku z rosyjskimi atakami. Mimo braku światła Orkiestra Filharmonii Ługańskiej kontynuowała występ przy zapalonych latarkach telefonów. Jesteśmy niezniszczalni - skomentował szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

21:23

Po rosyjskich ataki rakietowych na ukraińskie miasta USA rozważają nałożenie sankcji na rosyjskie aluminium, które długo nie było objęte restrykcjami ze względu na jego kluczowe znaczenie dla przemysłu ciężkiego, budownictwa czy nawet produkcji iPhonów - podaje Bloomberg.

21:12

"Wysadzono nas na Ukrainie i powiedziano, żebyśmy zajęli pozycje w okopach i tam siedzieli; nie otrzymaliśmy od dowódców żadnych zadań, pozostawiono nas bez jedzenia i wody; w końcu po trzech dniach oddaliśmy się niewolę" - zeznali zmobilizowani rosyjscy żołnierze, wysłani na wojnę z sąsiednim krajem.

21:06

"Francja dostarczy Ukrainie w najbliższych tygodniach broń, radary i systemy przeciwlotnicze do ochrony Ukrainy" - zapowiedział prezydent Emmanuel Macron podczas wywiadu dla stacji France 2.

"Nie chcemy wojny światowej" - oświadczył Macron. Jednak Francja zintensyfikuje dostawy broni do Kijowa. "Dostarczaliśmy słynne armato-haubice Caesar. Ukraińcy nam dziękują. Będziemy kontynuować (wsparcie - przyp. red.)" - obiecał prezydent Francji.

21:01

Wołodymyr Zełenski, który wziął udział online w spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, powiedział, że Ukraina potrzebuje 38 mld dolarów, by pokryć deficyt budżetowy w 2023 roku i mieć środki na wynagrodzenia, emerytury i wypłaty socjalne.

20:52

Władimir Putin stwierdził, że Polska, Ukraina i Stany Zjednoczone są głównymi beneficjentami sabotażu Nord Stream.

20:50

Zmobilizowani Rosjanie dostają radzieckie hełmy i słabo działającą broń automatyczną - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według niego rosyjska armia wykorzystuje zmobilizowanych do uzupełnienia strat w swoich jednostkach.

20:25

Rosyjscy kierowcy samochodów ciężarowych muszą oczekiwać przez trzy-cztery dni w kolejce, żeby dostać się przeprawą promową na okupowany Krym; Most Krymski jest wyłączony z użytku po niedawnej eksplozji - powiadomił w środę ukraiński portal TSN za rosyjskimi samozwańczymi władzami Krymu.

19:33

Po poniedziałkowych atakach rakietowych Rosji na Ukrainę pogorszył się stan bezpieczeństwa energetycznego Mołdawii - powiedział wicepremier Andrei Spinu. Dodał, że kraj stracił od 50 do 100 MWh dostarczanych przez ukraińskie elektrownie.

Odpowiedzialny za resort infrastruktury i rozwoju regionalnego polityk wyjaśnił, że 70 proc. dostaw energii elektrycznej trafia do mołdawskiej sieci z położonej w separatystycznym Naddniestrzu elektrowni Ciuciurgan.

19:21


Obserwując defilady i licząc czołgi, prezydent Władimir Putin uwierzył we własną propagandę niezwyciężonego przywódcy; teraz jednak zrozumiał, że sytuacja wygląda inaczej, a Rosja nie jest już żadnym supermocarstwem - ocenił minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace w rozmowie z dziennikiem "Evening Standard".

W ocenie Wallace'a Rosja może zostać pokonana przez mniejszego sąsiada. Nie wiem, jak zakończy się ten konflikt. Supermocarstwa przegrywały już jednak wojny: Związek Radziecki w Afganistanie, Stany Zjednoczone w Wietnamie. To nie jest nic niespotykanego, że wielkie mocarstwa muszą pogodzić się z porażką w sąsiednim kraju lub innym państwie, w którym interweniowały - podkreślił.

Minister wyraził pogląd, że rosyjskie siły ponoszą na Ukrainie porażkę z powodu ograniczonych "możliwości wojskowych", a także "wadliwych założeń strategicznych kierownictwa (na Kremlu)".

19:00

Zmobilizowani Rosjanie dostają radzieckie hełmy i słabo działającą broń automatyczną - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według niego rosyjska armia wykorzystuje zmobilizowanych do uzupełnienia strat w swoich jednostkach.

18:28

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi, który spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu, poinformował w środę na Twitterze, że wraca na Ukrainę. Dodał, że "trwa praca nad stworzeniem strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej".

Putin powiedział podczas spotkania z Grossim, że strona rosyjska "jest otwarta na dialog".

5 października Putin wydał dekret zakładający przyłączenie obiektu w Enerhodarze do rosyjskiej sieci energetycznej.

18:20

Rosyjskie wojska bezpowrotnie straciły na Ukrainie już ponad 90 tys. żołnierzy; tego rodzaju straty oznaczają ludzi zmarłych na froncie i w szpitalach polowych, zaginionych, a także ciężko rannych i w konsekwencji pozbawionych możliwości dalszego udziału w walkach - poinformował niezależny rosyjski serwis Ważnyje Istorii.

17:44

Rząd w Pradze zdecydował, że od wtorku 25 października nie zostaną wpuszczeni do Czech obywatele Federacji Rosyjskiej posiadający ważną wizę Schengen wydaną przez dowolne państwo członkowskie Unii Europejskiej. Wcześniej przestano wydawać Rosjanom wizy w czeskich placówkach.

17:06

Rosja w takcie inwazji na Ukrainę wyczerpała znaczną część swojej precyzyjnie kierowanej amunicji - poinformował wysoki urzędnik NATO, cytowany przez agencję Reutera.

Podkreślił jednocześnie, że przemysł rosyjski nie może produkować wszystkich rodzajów amunicji i systemów broni, co jest wynikiem sankcji nałożonych przez Zachód.

16:50

Bezprawna aneksja czterech ukraińskich regionów przez Rosję to nowe wyzwanie rzucone ładowi międzynarodowemu - powiedziała podczas spotkania z unijnymi ambasadorami w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Putin zagarnął suwerenną ukraińską ziemię niesprowokowanym aktem agresji. Zmusił ludzi do głosowania pod lufami karabinów. Zagroził nawet użyciem broni jądrowej, jeśli Ukraińcy odzyskają należącą do nich ziemię. Niepokoi to nie tylko sąsiadów Rosji. To atak na całą Kartę Narodów Zjednoczonych - oświadczyła szefowa KE. 

16:18

Ukraińskie siły prowadzą na granicy z Białorusią działania obronne, by w razie próby wkroczenia na Ukrainę wrogich wojsk dać im odpór od razu na początku ataku - poinformował wiceszef MSW Ukrainy Ihor Bondarenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

Wiceminister powiedział, że strona ukraińska prowadzi działania na granicy w takim formacie, by siły przeciwnika zdawały sobie sprawę, iż będzie im dany odpór i nie będzie takiej sytuacji jak w lutym.

16:17

Rząd Kanady przekaże Ukrainie wyposażenie dla armii o wartości 47 mln dolarów kanadyjskich - poinformowała minister obrony Anita Anand. To zarówno amunicja, drony, jak i zimowe ubrania dla żołnierzy.

Nowa pomoc, którą dostarczy Kanada, jest odpowiedzią na listę potrzeb przekazanych przez rząd Ukrainy, a Anand powiadomiła o szczegółach w Brukseli, gdzie bierze udział w spotkaniu ministrów obrony państw NATO - podał publiczny nadawca CBC.

15:44

Ataki na infrastrukturę cywilną, masowe egzekucje i gwałty, przymusowe deportacje, rozdzielanie rodzin, niszczenie ukraińskiej literatury w szkołach, oficjalne wypowiedzi na temat "demontażu Ukrainy". (Demokratyczny kongresmen Steve) Cohen ma rację: Rosja dokonuje na Ukrainie ludobójstwa. Musi to zostać oficjalnie uznane - oświadczył w Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

15:28

Wystarczyło zaledwie 18 minut, aby Rosja straciła cztery śmigłowce. Zestrzeliły je ukraińskie jednostki rakietowe - tak podaje dowództwo sił zbrojnych Ukrainy.

Do tego zdarzenia miało dojść wczoraj o poranku na południu kraju. Zniszczone miały zostać śmigłowce szturmowe Ka-52, które zapewniały wsparcie ogniowe jednostkom naziemnym. Według doniesień - jedna z maszyn spadła na obszar zajęty przez Rosjan, a trzy - na linii frontu. 

15:15

Od 30 września rosyjskie wojska zabiły ponad 70 cywilnych mieszkańców Zaporoża na południu Ukrainy. Tych ataków dokonano z premedytacją, ponieważ rakiety uderzyły dokładnie tam, gdzie zostały skierowane - powiadomił szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

14:55

Ostatnie ataki rakietowe Rosji na Ukrainę pokazały tylko okrucieństwo wojsk Putina i dalej zjednoczyły społeczność międzynarodową we wspieraniu Ukrainy i jej obrony - powiedział w Brukseli minister obrony USA Lloyd Austin przed posiedzeniem Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, koordynującej zachodnią pomoc zbrojeniową dla tego kraju.

To już szóste spotkanie Grupy, nazywanej czasem od miejsca pierwszych posiedzeń grupą Ramstein. Środowy obrady odbywają się w Brukseli, w której do czwartku trwa również dwudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO. W posiedzeniu w formacie Ramstein weźmie udział również minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, a także przedstawiciele wspierających Kijów państw, które nie należą do Sojuszu.

14:50

Ponad 120 ciał ekshumowano w wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformowała ukraińska policja. W odbitych miejscowościach znaleziono 35 pochówków, w tym trzy masowe: w Swiatohirsku, gdzie pochowano siedem osób, i na cmentarzu w Łymanie.

14:24

Korea Południowa nie wpuściła grupy Rosjan, którzy dotarli do tego kraju na jachtach, uciekając przed ogłoszoną w ich kraju mobilizacją na wojnę z Ukrainą; spośród ponad 20 mężczyzn tylko dwóm zezwolono na wjazd - podała rosyjska redakcja BBC.

14:01

Przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann nie widzi obecnie szans na wynegocjowane rozwiązanie z Rosją. To przykre, ale tak właśnie jest. Wojnę na Ukrainie można zakończyć tylko militarnie - powiedziała w rozmowie ze stacją Bayerischer Rundfunk. Ukraina potrzebuje niemieckich czołgów - podkreśliła.

13:44

Ze względu na to, że rosyjskie myśliwce taktyczne wciąż wywierają ograniczony efekt na terytorium Ukrainy, brak niezawodnych, długofalowych i precyzyjnych zdolności uderzeniowych na poziomie operacyjnym jest prawdopodobnie jedną z największych luk w zdolnościach bojowych Rosji na Ukrainie - ocenił brytyjski resort obrony.

Rosja używa w walce irańskich dronów, w tym Shahed-136, co najmniej od sierpnia 2022 roku - poinformował wywiad Wielkiej Brytanii. Włączono je do fali uderzeniowej przeprowadzonej w poniedziałek na terytorium Ukrainy, jednak drony te nie mogą w wystarczający sposób spełniać funkcji głębokiego uderzenia, do jakiego prawdopodobnie chciała ich użyć Rosja - napisano.

Shahedy mogą przenosić tylko niewielki ładunek wybuchowy - zwrócił uwagę brytyjski wywiad.

13:22

Ministerstwo obrony Rosji wysłało do regionów wytyczne zawierające nowe, dodatkowe liczby osób, które mają zostać zmobilizowane na wojnę z Ukrainą - podała niezależna "Nowaja Gazieta. Jewropa", powołując się na źródło w resorcie.

Gazeta przypomina, że wiceszef obwodu kurskiego Aleksiej Smirnow mówił 10 października, iż region ten wywiązał się całkowicie ze zleconej mu mobilizacji oraz że władze otrzymały nowe wytyczne i zaczęły je wykonywać.

W obwodzie rostowskim na południu Rosji szef regionalnej administracji Wasilij Gołubiew powiedział w środę, że obwód "otrzymał nowe zadanie mobilizacyjne" i lokalne komisje wojskowe "przystąpiły do jego wykonania".

Źródło w jednym z regionów centralnej Rosji również powiedziało dziennikarzom "NEJ", że 10 października otrzymało żądanie zmobilizowania dodatkowej liczby ludzi.

Jednocześnie Kreml zaprzecza, by miały nastąpić kolejne etapy mobilizacji, i zapewnia, że nie ma żadnej "drugiej fali" - zauważa gazeta.

13:05

Działacze ruchu "Żółtej Wstążki" rozprowadzają proukraińskie ulotki w tymczasowo okupowanym Chersoniu.

13:02

Wieś Czerwone w obwodzie chersońskim została wyzwolona przez samolot szturmowy 128. oddzielnej górskiej brygady szturmowej - poinformował szef Zakarpackiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

12:56

Wyrzutnie HIMARS w akcji.

12:50

Ukraińskie siły zbrojne odbiły z rąk wojsk rosyjskich pięć miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

Według stanu na 11 października wyzwolone zostały wsie Nowowasyliwka, Nowohryhoriwka, Nowa Kamianka, Tryfoniwka i Czerwone leżące w rejonie (powiecie) berysławskim - przekazało w środę ukraińskie wojsko.

W odbitych osadach trwa naprawa infrastruktury krytycznej

12:44

Zawoalowane groźby Rosji użycia broni jądrowej na Ukrainie są niebezpieczne i nieodpowiedzialne - oświadczył przed rozpoczęciem spotkania ministrów obrony państw NATO sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

12:19

Eksplozje w Chersoniu.

12:05

Priorytetem we wsparciu, jakiego kraje NATO powinny udzielać obecnie Ukrainie, są środki obrony przeciwlotniczej - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem dwudniowego spotkania ministrów obrony Sojuszu w Brukseli.

"Spotkamy się dziś z ministrem obrony Ukrainy (Ołeksijem) Reznikowem. Zapewnimy go, że nasze wsparcie dla Ukrainy jest niewzruszone, jesteśmy gotowi na długotrwały wysiłek i będziemy ich wspierać tak długo, jak to będzie konieczne. (...) Będziemy też rozmawiać z ministrami o tym, jak zwiększyć wsparcie dla Ukrainy. Priorytetem jest zwiększenie wsparcia w postaci środków obrony przeciwlotniczej" - zadeklarował Stoltenberg.

11:45

7 zabitych i 8 rannych — skutki porannego ostrzału Awdijiwki. Rosjanie trafili w rynek, na którym w tym czasie było dużo ludzi - szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Pawło Kyrylenko.

11:37

Andrij Jusow, sekretarz prasowy GUR Ukraina o oskarżeniach Rosji w sprawie wybuchu na Moście Krymskim: "Wszystkie działania FSB [...] to nonsens. To fałszywe struktury służące reżimowi Putina, więc na pewno nie będziemy komentować ich wypowiedzi".

11:29

Niedawno przywrócona linia energetyczna, zasilająca okupowaną przez Rosję Zaporoską Elektrownię Atomową na Ukrainie, została ponownie odcięta. Uruchomiono awaryjne generatory - poinformował szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

"Nasz zespół w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej poinformował mnie dziś rano, że siłownia straciła całe swoje zewnętrzne zasilanie po raz drugi w ciągu pięciu dni" - przekazał Grossi na Twitterze.

11:24

63380 żołnierzy, 2505 czołgów, 1507 systemów artyleryjskich i 268 samolotów - tak przedstawiają się rosyjskie straty od początku inwazji na Ukrainę.

11:00

Prokuratorzy z międzynarodowej misji tzw. mobilnych zespołów wymiaru sprawiedliwości (MJT) badają możliwość uznania za zbrodnie wojenne rosyjskich ataków rakietowych na Kijów i inne miasta Ukrainy, w których od poniedziałku zginęło co najmniej 26 osób - przekazał w wypowiedzi dla agencji Reutera główny prokurator zespołów MJT Nigel Povoas.

10:41

Papież Franciszek wyznał w środę, że nosi w sobie ból mieszkańców Ukrainy, "nękanych bombardowaniami" i modlił się o zakończenie przemocy oraz o odbudowę pokojowej koegzystencji. W ten sposób nawiązał do rosyjskich ataków rakietowych na ukraińskie miasta.

10:34

Według lokalnych kanałów w Telegramie, doszło do eksplozji we wsi Kozackie i mieście Berysław leżących w okupowanej części obwodu chersońskiego.

09:48

W ośrodku szkoleniowym w obwodzie swierdłowskim na Uralu zmarł mężczyzna powołany do armii w ramach trwającej w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą. Wcześniej skarżył się na problemy ze zdrowiem - podał w środę niezależny portal Meduza.

Portal cytuje rosyjskiego parlamentarzystę Maksima Iwanowa, który powiedział, że zmobilizowany zgłosił się do lekarzy, zgłaszając złe samopoczucie. U mężczyzny doszło do zatrzymania akcji serca, lekarze próbowali go uratować, ale bez skutku.

Niezależna "Nowaja Gazieta. Jewropa" przypomina, że na początku października w miejscowości Poroszyno w obwodzie swierdłowskim zmarło trzech zmobilizowanych, którzy przechodzili tam szkolenie. Informowano także o zgonach zmobilizowanych w Nowosybirsku i obwodzie nowosybirskim oraz w jednostkach wojskowych w Omsku, Penzie i republice Jakucji.

09:34

Holenderska prokuratura wszczęła w 2018 r. dziewięć dochodzeń w sprawie holenderskich firm, które pomagały budować most z Rosji na Krym, informował w marcu dziennik "Trouw". Okazuje się, że żadne z nich nie znalazło finału w sądzie.

Po aneksji Krymu w marcu 2014 r. na Rosję zostały nałożone sankcje, których obowiązywanie zostało przedłużone do marca 2023 r. Były one wymierzone w sektor finansowy, handlowy, energetyczny, transportowy, technologiczny i obronny.

Nie przeszkodziło to firmom z Niderlandów w zaangażowaniu w budowę kontrowersyjnego mostu na anektowany Krym. Już w styczniu 2017 r. informował o tym dziennik "De Gelderlander".

09:24

Film przedstawiający, jak Siły Zbrojne Ukrainy przejmują rosyjskie T-62 w okolicach Chersonia.

09:17

Kanadyjski Kongres Ukraiński wezwał rząd Kanady i jej sojuszników do uznania Rosji za państwo terrorystyczne w związku z rosyjskimi atakami rakietowymi na ukraińskie miasta i cywilną infrastrukturę.

"Rosja celowo kieruje ataki na dzielnice mieszkalne, parki, place zabaw, szpitale i uniwersytety (...) Rosja przegrywa swoją wojnę na polu bitwy, a jednak kieruje terrorystyczne uderzenia przeciw ukraińskim cywilom" - napisano w komunikacie Kanadyjskiego Kongresu Ukraińskiego (Ukrainian Canadian Congress - UCC).

09:13

Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej poinformowała, że zatrzymała pięciu Rosjan i trzech obywateli Ukrainy oraz Armenii w związku z sobotnią eksplozją na Moście Krymskim.

08:44

08:29

W niektórych obwodach Ukrainy znowu słychać alarmy.

08:18

W centrum Kijowa zburzono popiersie rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina, donoszą lokalne media.

08:13

Rosja deklaruje, że jej polityka nuklearna jest defensywna, ale jej strategia jądrowa pozostawia pole do interpretacji, a Moskwa sięga po groźby nuklearne do wsparcia agresji na Ukrainę - mówi PAP Artur Kacprzyk z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Formalnie rosyjską strategię jądrową definiuje dekret Władimira Putina z 2020 roku "O podstawach polityki państwowej Federacji Rosyjskiej w zakresie odstraszania nuklearnego" - mówi Kacprzyk, analityk Programu Bezpieczeństwo Międzynarodowe PISM. W dokumencie tym Rosja deklaruje, że jej polityka nuklearna jest "z natury defensywna" i ma odstraszać agresję. "A w rzeczywistości Rosja posługuje się groźbami nuklearnymi do wsparcia agresji na Ukrainę. Przez lata straszyła też Zachód perspektywą wojny jądrowej, by wymusić różne ustępstwa" - mówi ekspert.

08:00

Nowy dowódca rosyjskich sił inwazyjnych gen. Siergiej Surowikin zasłynął z brutalności w Syrii, ale nie doprowadzi raczej do dalszej "syrianizacji" wojny na Ukrainie, bo Rosja nie ma tam wystarczającej przewagi w powietrzu - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Według ISW awans Surowikina nie jest przyczyną zmasowanego ostrzału ani sygnałem zmiany trajektorii rosyjskich zdolności czy strategii. Surowikin służył na Ukrainie od początku wojny jako dowódca rosyjskich wojsk powietrzno-kosmicznych, a później południowego zgrupowania wojsk.

07:31

Po mobilizacji ogłoszonej przez prezydenta Władimira Putina agencje zatrudnienia odnotowały zwiększone zainteresowanie Rosjan i Białorusinów pracą w Polsce - podała agencja pracy Gremi Personal. Można spodziewać się większego napływu poszukujących pracy z terenów sąsiadujących z Rosją - dodała.

Jak wskazało centrum analityczne międzynarodowej agencji pracy Gremi Personal, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy uchylający ułatwienie w zatrudnieniu Rosjan w Polsce.

"Całkowita rezygnacja z przepisu umożliwiającego podejmowanie przez Rosjan pracy w Polsce na zasadach uproszczonych to bardzo dobry i potrzebny ruch ze strony państwa. Mamy nadzieję, że te przepisy szybko wejdą w życie, może nawet jeszcze w październiku. Wybuch na Bałtyku Nord Stream 2, atomowe groźby Putina, aneksja kolejnych terytoriów Ukrainy na podstawie sfałszowanych referendów i ostatnie bombardowanie stolicy i Lwowa - to wszystko pokazuje, że ciężko przewidzieć kolejne miesiące tej wojny" - wskazuje dyrektor generalny Gremi Personal Tomasz Bogdevic.

07:25

Z magazynów wojskowych na Białorusi wydzielono 20 czołgów T-72 i część z nich już wysłano do Rosji - podał sztab generalny armii ukraińskiej. W raporcie sztab podkreśla, że Alaksandr Łukaszenka zadeklarował pomoc dla Rosji w wojnie przeciw Ukrainie.

"Łukaszenka mówi o gotowości Białorusi do okazania pomocy Federacji Rosyjskiej w wojnie przeciwko Ukrainie. Kompleks obronno-przemysłowy Białorusi już uczestniczy w naprawie sprzętu wojskowego uszkodzonego w trakcie działań bojowych" - wskazuje sztab.

Krótko wcześniej na Białorusi pojawiły się niepotwierdzone informacje o wysyłaniu do Rosji czołgów T-72: w jednym z kanałów w serwisie Telegram pojawiły się doniesienia o czołgach widzianych w białoruskiej Orszy.

07:02

Rosja nie tylko chce straszyć, ale chce masowych i bolesnych śmierci, chce zabijać Ukraińców zimnem i głodem - napisał na Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoljak.

"Ona (Rosja) po prostu chce zabić naszą populację zimnem i głodem. To ludzie, którzy mentalnie utknęli w latach 30." - powiedział Podoljak.

Według niego władze Rosji chcą, aby w zimie Ukraina nie miała ogrzewania, elektryczności i wody pitnej. "Nie chcą, abyśmy mieli jakikolwiek komfort. W ich oczach jest napisane: Chcemy, abyś umarł w najstraszniejszych mękach. Dziś, na poziomie swojej propagandy i na poziomie elit, Federacja Rosyjska szczerze chce masowych zgonów" - podkreślił doradca prezydenta.

06:55

W środę lub czwartek może dojść do głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ nad rezolucją potępiającą Rosję za fałszywe referenda i próbę aneksji kolejnych terenów Ukrainy. Stany Zjednoczone prowadzą zakrojoną na szeroką skalę ofensywę dyplomatyczną wśród członków ONZ, by dokument został przegłosowany.

06:30

Reżim Łukaszenki postanawia w końcu sprzedać Rosji suwerenność Białorusi - powiedziała podczas specjalnego posiedzenia Rady Stałej OBWE w Wiedniu stała przedstawicielka Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Jewhenia Cymbaluk, cytowana przez agencję Ukrinform.

Według ukraińskiej dyplomatki, oskarżając Ukrainę o rzekome planowanie ataku na Białoruś, Łukaszenka faktycznie "potrzebuje przykrywki, aby użyć Białorusi do wystrzelenia rosyjskich pocisków i dronów kamikadze nad Kijowem".

Szefowa ukraińskiej misji przy OBWE podkreśliła, że białoruski reżim "nie uniknie swojej części odpowiedzialności za zbrodnię agresji". 

06:08

Federacja Rosyjska swoim głosem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ starała się uniknąć odpowiedzialności za naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych, ale to jej się nie uda - powiedziała na specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

"30 września byliśmy świadkami, jak Rosja po raz kolejny próbowała uniknąć odpowiedzialności, wetując rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, potępiającą jej pseudoreferenda i próby aneksji - powiedziała amerykańska dyplomatka - Żaden kraj poza Federacją Rosyjską nie głosował przeciwko tej rezolucji. Nie pozwolimy, by rosyjskie weto powstrzymało nas od pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności".

Dlatego, jej zdaniem, sprawa ta została przedłożona Zgromadzeniu Ogólnemu ONZ, gdzie żaden kraj nie ma prawa weta i gdzie głosowany będzie projekt rezolucji, przedstawiony przez Ukrainę i współredagowany przez Unię Europejską, potępiający aneksję ukraińskich regionów przez Moskwę.

06:02

Ukierunkowane ataki Rosji na ukraińskie miasta i ich ludność cywilną to zbrodnie wojenne - oświadczył stały przedstawiciel USA przy OBWE Michael Carpenter na specjalnym posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

Według Carpentera ostatnie dni nadal pokazują barbarzyński charakter Rosji w wojnie z Ukrainą. "Elektrownie, budynki mieszkalne, parki, place zabaw i urządzenia energetyczne zostały zaatakowane daleko od linii frontu, a ofiary cywilne są w całym kraju. To uderzające, że w tej ostatniej fali ataków tak wiele osób stanowiło cel nie mający absolutnie wartości wojskowej. Innym faktem jest to, że ataki te w większości zbiegły się z porannymi godzinami szczytu, co spowodowało maksymalną liczbę ofiar wśród ludności cywilnej, ale prawdopodobnie to było także zamierzone, ponieważ rosyjskie władze oświadczyły, że wszystko poszło zgodnie z planem" - powiedział amerykański dyplomata.

05:58

Niemcy we współpracy z Danią i Norwegią dostarczą Ukrainie 16 samobieżnych haubic Zuzana-2 - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na oficjalny komunikat niemieckiego rządu.

Haubice Zuzana-2 są w stanie wystrzelić sześć pocisków na minutę na odległość do 40 kilometrów.

Niemcy zamierzają przekazać także Ukrainie 130 systemów grzewczych i 36 transporterów medycznych. Dostarczą również Ukraińcom 100 000 apteczek i 405 000 suchych racji żywnościowych.

05:55

USA prowadzą zmasowaną ofensywę w celu zmobilizowania jak największej liczby krajów do przyjęcia dyskutowanej w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ rezolucji, potępiającej aneksję ukraińskich regionów przez Moskwę - poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price.

"Uważamy, że czas na neutralność minął" - powiedział Price na konferencji prasowej.

Kraje członkowskie ONZ debatują od poniedziałku w Zgromadzeniu Ogólnym nad rezolucją, przedstawioną przez Ukrainę i współredagowaną przez Unię Europejską, zgodnie z którą Zachód miałby zademonstrować izolację Rosji na arenie międzynarodowej.

05:42

Eksplozje w Nikopolu.

05:21

"Wzywamy naszych partnerów i sojuszników, aby przyłączyli się do nas w szybkiej wypłacie swoich dotychczasowych zobowiązań wobec Ukrainy i zintensyfikowaniu wysiłków w tej kwestii" - powiedziała minister skarbu USA.

Podkreśliła, że ma to zarówno "pomóc ukraińskiemu rządowi w wywiązywaniu się z podstawowych obowiązków", a także ma umożliwić Ukraińcom "odbudowywanie kraju".

Yellen zasugerowała w ten sposób, że Stany Zjednoczone zaczną "w najbliższych tygodniach wypłacać rządowi w Kijowie 4,5 mld dolarów pomocy budżetowej, przyjętej przez Kongres 30 września".

05:12

Około 30 procent ukraińskiej infrastruktury energetycznej zostało uszkodzone od poniedziałku w wyniku rosyjskich ostrzałów rakietowych - poinformował minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko, cytowany przez CNN.

Zdaniem Hałuszczenki Rosja atakuje infrastrukturę energetyczną Ukrainy, bowiem ukraiński eksport energii elektrycznej do Europy "pomaga krajom europejskim oszczędzać na rosyjskim gazie i węglu". Podkreślił, że Ukraina próbuje "szybko przywrócić połączenia z innych źródeł".

05:01

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował na Twitterze, że na Ukrainę przybyły z USA kolejne cztery mobilne systemy artylerii rakietowej HIMARS.

"Cztery kolejne HIMARS-y przybyły od naszych amerykańskich partnerów! Dziękuję Joe Bidenowi i Lloydowi Austinowi III oraz Amerykanom" - napisał Reznikow.

"Wspaniała wiadomość przed Ramstein 6, dokąd jadę jutro" - dodał ukraiński minister obrony.