W środę łotewski parlament podjął decyzję o utworzeniu Państwowej Służby Obrony (VAD). Obywatele kraju będą od tej pory zobowiązani do odbycia służby w armii lub w innej formacji o charakterze obronnym. Pierwsze powołania dla ochotników planowane są na początek lipca - poinformowała agencja Bloomberga.
Łotwa staje się pierwszym krajem NATO, który wprowadza dla swoich obywateli obowiązek służby wojskowej.
Nowe przepisy zostały uchwalone zdecydowaną większością głosów. Utworzenie Państwowej Służby Obrony poparło 68 deputowanych, a tylko 11 było przeciw.
Obowiązkową służbę wojskową zlikwidowano na Łotwie w 2007 r. Nowa rzeczywistość, w której imperialistyczne zapędy Rosji zagrażają bezpieczeństwu całego regionu, postawiły jednak pacyfistyczną politykę wielu krajów pod znakiem zapytania.
Wprowadzenie VAD jest odpowiedzią Łotwy na te nowe wyzwania - oświadczyła łotewska minister obrony Inara Murniece, cytowana przez Bloomberga. Przedstawiciele rządu łotewskiego zapowiadali zmiany już w zeszłym roku, tłumacząc, że społeczeństwo w kraju musi być gotowe na dowolny kryzys, w tym również na wojnę.
Mężczyźni w wieku 18-27 lat będą mogli wypełnić obowiązek w ramach państwowej służby obrony w jednej z czterech form (do wyboru). Pierwsza to roczna służba wojskowa (w tym miesiąc urlopu) w Łotewskich Siłach Zbrojnych.
Druga forma służby przewiduje podpisanie pięcioletniego kontraktu z Gwardią Narodową, trzecia - alternatywną służbę cywilną koordynowaną przez wybrane ministerstwa, np. spraw wewnętrznych czy zdrowia, natomiast czwarta - udział w specjalistycznych szkoleniach dla studentów szkół wyższych - informuje Ośrodek Studiów Wschodnich.
Wezwania do armii dla mężczyzn w wieku 18-27 lat będą wysyłane od stycznia 2024 roku.