Rosyjskie wojska opuszczają sektory w pobliżu rzeki Dniepr. To bardzo dziwna informacja, biorąc pod uwagę, że od wielu tygodni okupanci walczą w obwodzie chersońskim z siłami Ukrainy właśnie o to, by zatrzymać je na linii rzeki. Jeszcze dziwniejsze jest jednak to, że wiadomość podały czołowe propagandowe rosyjskie agencje: TASS i RIA. Absurdu sytuacji dopełnia fakt, że niedługo później informacje zdementowano. Teorii na temat tego, co dzieje się w obwodzie chersońskim, jednak nie brakuje.
"Po ocenie aktualnej sytuacji dowództwo grupy Dniepr podjęło decyzję o przerzuceniu wojsk na korzystniejsze pozycje na wschód od Dniepru - podaje rosyjskie Ministerstwo Obrony. Jak poinformował resort, po przegrupowaniu "Dniepr" uwolni część sił, które zostaną wykorzystane do ofensywy w innych kierunkach" - wiadomość takiej treści zamieściły dziś przed południem rosyjskie agencje TASS i RIA Nowosti. Kilkanaście minut później informacja zniknęła ze stron, a w sieci pojawiło się ogłoszenie podające, że wiadomość o przegrupowaniu została opublikowana "błędnie".
Serwis RBC uzyskał komentarz rosyjskiego ministerstwa obrony, który nazwał doniesienia "prowokacją". Z kolei rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że przekazuje zapytanie w tej sprawie do wojskowych, bo informowanie o takich ruchach "to wciąż prerogatywa specjalistów, fachowców, czyli naszego wojska".
Co ciekawe w podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Kijowa, którzy twierdzą, że rozpowszechnianie pogłosek o wycofaniu części wojsk, należy traktować jako zwykłą rosyjską dezinformację.
Prawobrzeżna część obwodu chersońskiego znajduje się w znacznej większości pod kontrolą Ukrainy. Na lewym brzegu Dniepru cały czas bardzo silnie ufortyfikowani są Rosjanie. W ostatnich tygodniach pojawiały się informacje o zaciętych walkach sił Kijowa, które próbują przełamać obronę okupanta w rejonie rzeki.
Ukraińcom udało się utworzyć kilka przyczółków na lewym brzegu, przede wszystkim w rejonie wsi Krynki. Tam wojska ukraińskie próbują przerzucać przez rzekę większe transporty ciężkiego sprzętu i przy wsparciu dronów i artylerii na prawym brzegu, odrzucić Rosjan. Co istotne walki toczą się w rejonie Zalewu Kachowskiego, na którym zaporę wysadzono 6 czerwca 2023 roku. Po stronie ukraińskiej w operacji bierze udział - według szacunkowych danych - 10 brygad, czyli około 40 tys. żołnierzy, w tym elementy brygad piechoty morskiej.