Co najmniej 30 osób zginęło w sobotnim ataku rakietowym Rosji na miasto Dniepr na środkowym wschodzie Ukrainy. Jak przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski, los ponad 30 osób pozostaje nieznany. Ukraina nie dysponuje bronią zdolną do strącania pocisków Ch-22, użytych przez Rosjan do sobotnich ostrzałów - poinformowała armia ukraińska. "Uważam, że nadszedł moment, aby papież odwiedził Ukrainę" - oświadczył we włoskiej telewizji szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Najważniejsze wydarzenia związane z 326. dniem wojny przekazywaliśmy w naszej relacji z 15.01.2023.
Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall mógłby dostarczyć czołgi Leopard 2 na Ukrainę najwcześniej w 2024 roku - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Bild" Armin Papperger, szef koncernu. Nawet jeśli niemiecki rząd zdecyduje się na ich przekazanie jutro, naprawa wycofanych z eksploatacji czołgów zajęłaby "prawie rok".
Wołodymyr Zełenski rozpoczął swoje wieczorne wystąpienie od informacji dotyczących działań po sobotnim zniszczeniu przez Rosjan bloku mieszkalnego w mieście Dniepr. Zapewnił, że przez cały dzień otrzymywał meldunki w tej sprawie. Podziękował wszystkim służbom zaangażowanym w akcje poszukiwawczo-ratowniczą.
Ukraiński prezydent podał, że los ponad 30 osób, które w momencie uderzenia rosyjskiej rakiety mogły być w swoich mieszkaniach, pozostaje nieznany.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podał, że liczba ofiar ataku na blok w Dnieprze wzrosła do 30.
Jesteśmy w kluczowej fazie wojny. Trwają zacięte walki. Dlatego ważne jest, abyśmy uzbroili Ukrainę w broń, której potrzebuje, aby zwyciężyć - i przetrwać jako niepodległy naród. Może to zabrzmieć paradoksalnie, ale wsparcie militarne dla Ukrainy to najszybsza droga do pokoju - stwierdził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie dla niemieckiego "Handelsblatt". Alianci dostarczają coraz bardziej zaawansowane systemy. Niemcy i USA - baterie Patriot do obrony przeciwlotniczej, Kanada NASAMS - nowoczesne pociski ziemia-powietrze - wyliczył szef NATO, zaznaczając, że ważne jest również zapewnienie stałych dostaw amunicji, części zamiennych oraz usług serwisowych.
Po zakończeniu zimnej wojny wierzyliśmy w pokojowy świat i w możliwość zbudowania konstruktywnych relacji z Rosją. Wojna na Ukrainie dowodzi, że Rosja zeszła z drogi współpracy - powiedział Stoltenberg.
Szef władz wojskowych obwodu dniepropietrowskiego Wałentyn Rezniczenko przekazał na Telegramie, że liczba ofiar rosyjskiego ataku na blok w Dnieprze wzrosła do 29. 73 osoby są ranne - w tym 12 ciężko. Służbom udało się ugasić pożar na gruzowisku.
"Dniepr. Do tej pory uratowano 39 osób, w tym 6 dzieci. Zginęło 25 osób, w tym jedno dziecko. Ranne zostały 73 osoby, w tym 13 dzieci. Poszukiwane są 43 osoby" - napisał na Telegramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Przekazał, że atak zniszczył 72 mieszkania, a ponad 230 uszkodził.
"Trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza oraz demontaż niebezpiecznych elementów konstrukcji. Przez całą dobę walczymy dalej o każde życie. Moje kondolencje dla wszystkich krewnych i przyjaciół ofiar" - napisał prezydent.
W sobotę rosyjski pocisk przeciwokrętowy Ch-22 uderzył w wielopiętrowy blok mieszkalny w Dnieprze, doszczętnie niszcząc jeden z pionów budynku.
Ukraińscy ratownicy, prowadzący poszukiwania ofiar rosyjskiego ostrzału rakietowego w Dnieprze, wyciągnęli spod gruzów kobietę, której głos wcześniej słyszeli - podał portal Polityka Strany. Liczba ofiar śmiertelnych sobotniego ataku wzrosła do 25. Akcja ratownicza trwa.
Portal Polityka Strany opublikował nagranie z prac poszukiwawczych. Autor wyjaśnia, że w miejscu, skąd słychać było głos, ratownicy zaczęli ręcznie usuwać ruiny. Na nagraniu widać tlące się szczątki wyższych kondygnacji; z mieszkań, które się tam znajdowały, nie pozostało nic, prócz ścian sąsiednich pionów.
Na kolejnym nagraniu widać, jak ratownicy układają na noszach wydobytą spod gruzów kobietę.
Papież Franciszek ponownie wezwał w niedzielę wierzących, by nie zapominali o cierpiącym narodzie Ukrainy i by wspierali go pomocą oraz modlitwą. W rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański mówił o tym, jak ważne jest to, by umieć ustąpić w odpowiednim momencie, by zrobić miejsce innym.
Zwracając się do tysięcy wiernych z całego świata przybyłych na plac Świętego Piotra papież powiedział: "Nie zapominajmy o udręczonym narodzie ukraińskim, który bardzo cierpi. Pozostańmy blisko z nim wraz z naszymi uczuciami, naszą pomocą, z naszą modlitwą".
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że specjalna operacja wojskowa przynosi pozytywne rezultaty i ma nadzieję, że rosyjscy żołnierze po Sołedarze będą osiągać dalsze sukcesy. "Dynamika jest pozytywna" - powiedział Putin państwowej telewizji Rossija 1.
Jako "nikczemny" i "odrażający" określił premier Kanady Justin Trudeau rosyjski ostrzał rakietowy bloku mieszkalnego w mieście Dniepr, w którym zginęło co najmniej 21 osób. Kanada stoi u boku Ukrainy - zapewnił w niedzielę Trudeau w komentarzu na Twitterze.
"Ataki rosyjskie na budynki mieszkalne w ukraińskim Dnieprze są nikczemne, odrażające i całkowicie nieakceptowalne. Kanada jednoznacznie potępia tę przemoc. Stoimy u boku narodu ukraińskiego" - napisał Trudeau.