"Rosja zrobi wszystko, by pozostawić Ukraińców bez światła w Boże Narodzenie i Nowy Rok, dlatego prawdopodobnie siły rosyjskie szykują się do kolejnych ataków na nasze obiekty energetyczne" - zaalarmował premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda. Trzy osoby poniosły śmierć wskutek wybuchu w gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod na terytorium Republiki Czuwaszji. Dostawy gazu są realizowane w pełnym zakresie poprzez równoległe gazociągi. Olbrzymi arsenał rosyjskiej broni został odnaleziony w przygranicznych rejonach obwodu czernihowskiego. Najważniejsze wydarzenia związane z 300. dniem wojny w Ukrainie zebraliśmy w naszej relacji z 20.12.2022 r.
Ta relacja zakończyła się. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.
Bank Światowy poinformował, że zaaprobował kolejny pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości 610 mln dolarów. Obejmuje on 500 mln USD kredytu z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (IBRD) gwarantowanego przez Wielką Brytanię, a pozostałe środki mają wesprzeć ukraińską służbę zdrowia.
W piątek Bank Światowy ogłosił, że utworzył międzynarodowy fundusz powierniczy, którego celem jest wsparcie rządu Ukrainy.
Wśród ofiarodawców Funduszu Powierniczego na rzecz Pomocy Humanitarnej, Odbudowy i Reform na Ukrainie (URTF) znalazły się Szwajcaria, Austria, Islandia, Litwa, Holandia, Norwegia i Szwecja, które przekazały początkowo 250 mln dolarów. Kanada i Japonia również zadeklarowały wsparcie dla URTF. Oczekuje się, że do grupy darczyńców dołączą inne kraje.
Ukraińscy żołnierze naprawiają bezzałogowe statki powietrzne w Donbasie:
We wtorek wieczorem w mediach społecznościowych opublikowano najnowsze nagranie z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Szef państwa powiedział, że kilka godzin wcześniej wrócił z Bachmutu w obwodzie donieckim, szturmowanego przez rosyjskie wojska.
Wróciłem z naszej bachmuckiej twierdzy. Pojechałem tam, żeby wesprzeć żołnierzy, wręczyć im nagrody, podziękować ukraińskim bohaterom. (...) Tam, gdzie Rosja przychodzi ze swoją flagą, pozostawia spaloną ziemię, zniszczone życie, ruiny i groby. Oto właśnie "rosyjski świat", z którym walczymy - powiedział prezydent.
Nagranie z jego wypowiedzią opublikowano na koncie Zełenskiego na Facebooku.
Nasi wojownicy dali mi dzisiaj ukraińską flagę i poprosili, żebym ją przekazał ludziom, których decyzję są bardzo ważne dla (kraju) i wszystkich (naszych) żołnierzy. Oczywiście to zrobimy, oczywiście wytrzymamy. Oczywiście uzyskamy niezbędne wsparcie - dodał szef państwa.
Do Ukrainy udało się sprowadzić troje dzieci, które zostały oddzielone od rodziców i wywiezione w sierpniu do Rosji "do sanatorium" - powiadomił ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.
Do domu wróciło jeszcze troje dzieci, które zostały oddzielone od rodziców i wywiezione pod pretekstem "leczenia uzdrowiskowego" w sierpniu 2022 roku do obozu dziecięcego Miszka w rosyjskim Gelendżyku w Kraju Krasnodarskim - napisał Łubinec na Telegramie.
Dodał, że dzieci zostały wywiezione w trakcie czasowej okupacji przez Rosjan obwodu charkowskiego.
Łubinec poinformował, że władze oraz fundacje, w tym Caritas Ukraina i Centrum Pomocy Uratujemy Ukrainę, pomagały rodzicom dzieci, którzy musieli udać się do Rosji przez "kraje trzecie i pokonać długą, a czasem niebezpieczną drogę, czego samodzielnie zrobić praktycznie się nie da".
Rzecznik wskazał, że do tej pory potwierdzono przymusową deportację do Rosji 13 613 ukraińskich dzieci. W rzeczywistości liczba wywiezionych dzieci jest najprawdopodobniej znacznie większa.
Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił, że nic się nie zmieniło w kwestii kontynuowania pomocy dla Ukrainy, że umowa o deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy będzie realizowana oraz powiedział, że nie zamierza ulegać żądaniom płacowym strajkujących.
Dziś Sunak, po raz pierwszy od kiedy 25 października przejął urząd premiera, odpowiadał na pytania posłów z komisji łącznikowej. Tworzą ją szefowie wszystkich komisji w Izbie Gmin i jest to jedyna komisja, która może przesłuchiwać szefa rządu.
Sunak był pytany m.in. o doniesienia, które się pojawiły w mediach w weekend, jakoby miał zlecić przeprowadzenie audytu w stylu Goldman Sachs - Sunak przed wejściem do polityki pracował tam jako analityk - mającego ocenić przebieg wojny na Ukrainie i to, jakie efekty przynosi przekazywana temu krajowi pomoc.
Odnosząc się do tego premier powiedział, by nie doszukiwać się zbyt wiele w tych doniesieniach, a jego działania pokazują, że nadal będzie wspierał Ukrainę i "wszyscy chcielibyśmy, aby Ukraina skutecznie odpierała rosyjską agresję". Później, odpowiadając na pytanie, czy Zachód może nie doceniać rosyjskiej woli kontynuowania wojny, Sunak powiedział, że "ważne jest, abyśmy nadal utrzymywali i zwiększali nasze wsparcie dla Ukrainy".
Ukraina może wyzwolić okupowany przez Rosję Krym, ale dostrzegam tutaj cztery warunki: jednoznaczne stanowisko wspólnoty międzynarodowej w sprawie statusu półwyspu, zwiększenie pomocy wojskowej dla Kijowa, wcześniejsze wyzwolenie okupowanego południa Ukrainy i wykazanie się cierpliwością strategiczną - ocenił australijski generał Mick Ryan.
Ceremonia pożegnalna członków grupy Wagnera, którzy zostali zabici podczas walk w Ukrainie. W wydarzeniu wziął udział szef grupy, Jewgienij Prigożyn.