"Rosja zrobi wszystko, by pozostawić Ukraińców bez światła w Boże Narodzenie i Nowy Rok, dlatego prawdopodobnie siły rosyjskie szykują się do kolejnych ataków na nasze obiekty energetyczne" - zaalarmował premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda. Trzy osoby poniosły śmierć wskutek wybuchu w gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod na terytorium Republiki Czuwaszji. Dostawy gazu są realizowane w pełnym zakresie poprzez równoległe gazociągi. Olbrzymi arsenał rosyjskiej broni został odnaleziony w przygranicznych rejonach obwodu czernihowskiego. Najważniejsze wydarzenia związane z 300. dniem wojny w Ukrainie zebraliśmy w naszej relacji z 20.12.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

Ta relacja zakończyła się. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ.

22:43

Bank Światowy poinformował, że zaaprobował kolejny pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości 610 mln dolarów. Obejmuje on 500 mln USD kredytu z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (IBRD) gwarantowanego przez Wielką Brytanię, a pozostałe środki mają wesprzeć ukraińską służbę zdrowia.

W piątek Bank Światowy ogłosił, że utworzył międzynarodowy fundusz powierniczy, którego celem jest wsparcie rządu Ukrainy.

Wśród ofiarodawców Funduszu Powierniczego na rzecz Pomocy Humanitarnej, Odbudowy i Reform na Ukrainie (URTF) znalazły się Szwajcaria, Austria, Islandia, Litwa, Holandia, Norwegia i Szwecja, które przekazały początkowo 250 mln dolarów. Kanada i Japonia również zadeklarowały wsparcie dla URTF. Oczekuje się, że do grupy darczyńców dołączą inne kraje.

22:15

Ukraińscy żołnierze naprawiają bezzałogowe statki powietrzne w Donbasie:

21:58

We wtorek wieczorem w mediach społecznościowych opublikowano najnowsze nagranie z udziałem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Szef państwa powiedział, że kilka godzin wcześniej wrócił z Bachmutu w obwodzie donieckim, szturmowanego przez rosyjskie wojska.

Wróciłem z naszej bachmuckiej twierdzy. Pojechałem tam, żeby wesprzeć żołnierzy, wręczyć im nagrody, podziękować ukraińskim bohaterom. (...) Tam, gdzie Rosja przychodzi ze swoją flagą, pozostawia spaloną ziemię, zniszczone życie, ruiny i groby. Oto właśnie "rosyjski świat", z którym walczymy - powiedział prezydent.

Nagranie z jego wypowiedzią opublikowano na koncie Zełenskiego na Facebooku.

Nasi wojownicy dali mi dzisiaj ukraińską flagę i poprosili, żebym ją przekazał ludziom, których decyzję są bardzo ważne dla (kraju) i wszystkich (naszych) żołnierzy. Oczywiście to zrobimy, oczywiście wytrzymamy. Oczywiście uzyskamy niezbędne wsparcie - dodał szef państwa.

21:36

Do Ukrainy udało się sprowadzić troje dzieci, które zostały oddzielone od rodziców i wywiezione w sierpniu do Rosji "do sanatorium" - powiadomił ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

Do domu wróciło jeszcze troje dzieci, które zostały oddzielone od rodziców i wywiezione pod pretekstem "leczenia uzdrowiskowego" w sierpniu 2022 roku do obozu dziecięcego Miszka w rosyjskim Gelendżyku w Kraju Krasnodarskim - napisał Łubinec na Telegramie.

Dodał, że dzieci zostały wywiezione w trakcie czasowej okupacji przez Rosjan obwodu charkowskiego.

Łubinec poinformował, że władze oraz fundacje, w tym Caritas Ukraina i Centrum Pomocy Uratujemy Ukrainę, pomagały rodzicom dzieci, którzy musieli udać się do Rosji przez "kraje trzecie i pokonać długą, a czasem niebezpieczną drogę, czego samodzielnie zrobić praktycznie się nie da".

Rzecznik wskazał, że do tej pory potwierdzono przymusową deportację do Rosji 13 613 ukraińskich dzieci. W rzeczywistości liczba wywiezionych dzieci jest najprawdopodobniej znacznie większa.

21:18

Brytyjski premier Rishi Sunak zapewnił, że nic się nie zmieniło w kwestii kontynuowania pomocy dla Ukrainy, że umowa o deportacji nielegalnych imigrantów do Rwandy będzie realizowana oraz powiedział, że nie zamierza ulegać żądaniom płacowym strajkujących.

Dziś Sunak, po raz pierwszy od kiedy 25 października przejął urząd premiera, odpowiadał na pytania posłów z komisji łącznikowej. Tworzą ją szefowie wszystkich komisji w Izbie Gmin i jest to jedyna komisja, która może przesłuchiwać szefa rządu.

Sunak był pytany m.in. o doniesienia, które się pojawiły w mediach w weekend, jakoby miał zlecić przeprowadzenie audytu w stylu Goldman Sachs - Sunak przed wejściem do polityki pracował tam jako analityk - mającego ocenić przebieg wojny na Ukrainie i to, jakie efekty przynosi przekazywana temu krajowi pomoc.

Odnosząc się do tego premier powiedział, by nie doszukiwać się zbyt wiele w tych doniesieniach, a jego działania pokazują, że nadal będzie wspierał Ukrainę i "wszyscy chcielibyśmy, aby Ukraina skutecznie odpierała rosyjską agresję". Później, odpowiadając na pytanie, czy Zachód może nie doceniać rosyjskiej woli kontynuowania wojny, Sunak powiedział, że "ważne jest, abyśmy nadal utrzymywali i zwiększali nasze wsparcie dla Ukrainy".

20:44

Ukraina może wyzwolić okupowany przez Rosję Krym, ale dostrzegam tutaj cztery warunki: jednoznaczne stanowisko wspólnoty międzynarodowej w sprawie statusu półwyspu, zwiększenie pomocy wojskowej dla Kijowa, wcześniejsze wyzwolenie okupowanego południa Ukrainy i wykazanie się cierpliwością strategiczną - ocenił australijski generał Mick Ryan.

20:42

Ceremonia pożegnalna członków grupy Wagnera, którzy zostali zabici podczas walk w Ukrainie. W wydarzeniu wziął udział szef grupy, Jewgienij Prigożyn.

20:31

W warunkach dotkliwych zachodnich sankcji, nałożonych na Rosję po jej inwazji na Ukrainę, niezbędne stało się przywrócenie produkcji silników samochodowych zaprojektowanych w 1963 roku - poinformowało Radio Swoboda za branżowym rosyjskim magazynem motoryzacyjnym "Za ruliom" ("Za kółkiem").

20:23

Nexta informuje, że Rosja rozwiązała z Ukrainą umowę o wzajemnym uznawaniu dyplomów i tytułów naukowych.

20:13

Grenlandia zawiesiła na przyszły rok umowę z Rosją w sprawie połowu ryb - poinformowało radio Głos Ameryki, powołując się na ministerstwo rybołówstwa Grenlandii.

Rozgłośnia podała też, że inne autonomiczne terytorium Danii - Wyspy Owcze, przedłużyło obowiązywanie analogicznego porozumienia z Moskwą.

19:56

Ukraiński portal Radio Swoboda poinformował, że zamaskowani napastnicy obrzucili młotami kowalskimi ambasadę Finlandii w Moskwie. Dla części sprawców przerzucenie młota przez ogrodzenie było nie lada wyczynem.

19:49

Rosja zrobi wszystko, by pozostawić Ukraińców bez światła w Boże Narodzenie i Nowy Rok, dlatego prawdopodobnie siły rosyjskie szykują się do kolejnych ataków na nasze obiekty energetyczne - zaalarmował premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.

19:10

"Nawet kilkadziesiąt procent śmierci w rosyjskiej armii następuje nie w wyniku walk na Ukrainie, a z powodu pijaństwa, niedbałości i niewłaściwego szkolenia" - napisał niezależny portal Ważnyje Istorii, powołując się na analizy zachodnich think tanków.

"Podczas inwazji na Ukrainę Rosjanie giną nie tylko w walkach z Ukraińcami, ale także zabijają się między sobą. Dotyczy to wszystkich oddziałów armii rosyjskiej" - twierdzą eksperci z brytyjskiego ośrodka RUSI.

Znane są też opowieści z linii frontu o tym, że "swoi rozstrzeliwują swoich".

19:06

W ciągu ostatniego miesiąca Rosjanie kontynuowali budowę pozycji obronnych w południowej Ukrainie. Okopy w pobliżu miejscowości Bechtery w obwodzie chersońskim zostały niedawno rozbudowane.

18:58

Ukraina otrzymała dziś pożyczkę od Kanady o wartości 367 milionów dolarów na preferencyjnych warunkach - donosi Nexta.

18:41

Atak bezzałogowcem na magazyn w rosyjskim Briańsku przy granicy z Ukrainą. W mediach społecznościowych pojawiają się komentarze, że celem był obiekt infrastruktury energetycznej lub magazyn z rosyjską amunicją. Uderzenie najwidoczniej chybione.

18:23

Przedstawiciele ukraińskiego ruchu oporu w okupowanym Mariupolu, na południowym wschodzie kraju, powiadomili, że podpalono tam bazę rosyjskich wojsk, rozmieszczoną w kombinacie metalurgicznym im. Iljicza.

Spłonęło mienie zrabowane przez żołnierzy podczas wojny - oznajmił proukraiński doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

18:11

Niezależny kanał na Telegramie Biełaruski Hajun poinformował, że Rosja rozpoczęła przemieszczanie nowo zmobilizowanych żołnierzy oraz sprzętu wojskowego na południe Białorusi, w stronę granicy z Ukrainą. Doniesienia zbiegają się z poniedziałkową wizytą w Mińsku prezydenta Rosji Władimira Putina.

17:59

Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu ocenił, że decyzja Sądu Najwyższego Szwecji, który odmówił wydania Ankarze tureckiego dziennikarza Bulenta Kenesa, to "bardzo negatywny rozwój wydarzeń". Rząd Turcji oskarża Kenesa o udział w próbie puczu w 2016 roku.

Turcja jest - obok Węgier - ostatnim państwem, którego parlament nie zaakceptował członkostwa w NATO dwóch państw nordyckich.

Sztokholm pod koniec września zrealizował już inny z postulatów Ankary i zniósł embargo na eksport broni do Turcji.

17:46

Na podbitych terenach Donbasu rosyjscy okupanci urządzają kostnice w zakładach przemysłowych. Ciała żołnierzy poległych podczas wojny z Ukrainą są przewożone do kombinatu metalurgicznego w Gorłówce nieopodal Doniecka - poinformował rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

17:25

Rosja planuje dostarczyć Iranowi zaawansowane komponenty wojskowe w zamian za tzw. drony kamikadze - ostrzegł brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Podkreślił, że Rosja nie osiągnęła na Ukrainie żadnego ze swoich celów strategicznych.

17:12

Komisja Europejska zatwierdziła polski program pomocy o wartości 1,1 mld euro przeznaczony dla wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych szczególnie dotkniętych skutkami wojny Rosji z Ukrainą - napisano w komunikacie KE.

17:01

Rosyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości wystąpiło w poniedziałek do sądu z wnioskiem o likwidację Moskiewskiej Grupy Helsińskiej (MGH), najstarszej w kraju organizacji broniącej praw człowieka, istniejącej od połowy lat 70. XX wieku - poinformowała rosyjskojęzyczna sekcja BBC.

16:55

Województwo małopolskie przekazało na Ukrainę kolejne cztery karetki z pełnym wyposażeniem pochodzące z taboru Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Dwie z nich będą służyć w Iwano-Frankowsku i Lwowie, a kolejne dwie zostaną skierowane do działań przyfrontowych.

16:52

Według wysokiego rangą urzędnika Pentagonu, na którego powołuje się agencja Reutera, w rosyjskich kręgach władzy ścierają się sprzeczne stanowiska w sprawie planów prowadzenia wojny z Ukrainą.

16:40

Każda rosyjska ofensywa podjęta w kierunku południowo-zachodnim bądź zachodnim jest tak naprawdę ofensywą w kierunku Mołdawii - mówił w rozmowie z Tomaszem Terlikowskim w Radiu RMF24 dr Piotr Oleksy, historyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza i analityk Instytutu Europy Środkowej. Czy zatem Mołdawia ma się czego bać?

16:20

Trzy osoby poniosły śmierć wskutek wybuchu w gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod. Eksplozja nastąpiła na terytorium Republiki Czuwaszji, położonej w europejskiej części Federacji Rosyjskiej - poinformowała agencja Reutera.

Lokalny oddział Gazpromu w Czuwaszji poinformował, że pomimo uszkodzenia gazociągu Urengoj-Pomary-Użhorod, dostawy gazu są realizowane w pełnym zakresie poprzez równoległe gazociągi.

16:03

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który rozmawiał telefonicznie z przywódcą Chin Xi Jinpingiem, zaapelował do niego, by użył swego wpływu na rosyjskiego dyktatora Władimira Putina, aby zakończyć wojnę na Ukrainie - podały w komunikacie służby prasowe głowy państwa niemieckiego.

15:52

Wzywam społeczność międzynarodową do uznania rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, znanej jako grupa Wagnera, za organizację terrorystyczną. Wagnerowcy dopuszczają się zbrodni nie tylko w naszym kraju, ale też w zachodniej Afryce - zaapelował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

15:45

Politycy opozycyjnej CDU, specjalizujący się w sprawach międzynarodowych, skrytykowali na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" politykę prowadzoną przez Niemcy za rządów Angeli Merkel wobec Rosji jako nie dość dalekowzroczną.

Ich zdaniem, Merkel wciąż stawiała na dyplomację, gdy należało obrać twardy kurs, nigdy nie chciała też całkowitej konfrontacji z Rosją.

15:40

By wyzwolić wszystkie okupowane terytoria, Ukraina potrzebuje więcej broni niż 300 czołgów, 600-700 bojowych wozów piechoty, 500 haubic, o których mówił gen. Walerij Załużny - oświadczył minister obrony Ołeksij Reznikow.

Reznikow podkreślił, że chodzi o dojście do granic z 23 lutego 2022 roku, czyli sprzed rozpoczęcia bieżącej fazy wojny - inwazji na pełną skalę ze strony Rosji. By wyzwolił m.in. okupowany od 2014 roku Krym, potrzebne będzie więcej sprzętu.

15:27

Olbrzymi arsenał rosyjskiej broni został odnaleziony w przygranicznych rejonach obwodu czernihowskiego. Prawdopodobnie został porzucony w trakcie wycofywania się Rosjan z północnych terytoriów Ukrainy - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Wśród przejętych przedmiotów znalazły się dziesiątki pudeł wypełnionych rakietami i amunicją przeciwpancerną. SBU dodała, że w rejonie meńskim, leżącym w obwodzie czernihowskim, odnaleziono prawie 300 sztuk amunicji artyleryjskiej, m.in. przeznaczonej do wyrzutni rakietowej Grad.

15:12

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Bachmut w obwodzie donieckim. To miasto znajdujące się na linii frontu, w rejonie którego od wielu tygodni toczą się ciężkie i krwawe walki. Ukraiński przywódca spotkał się z żołnierzami broniącymi tego miasta i wręczył im odznaczenia państwowe.

14:56

Władze Rosji zamknęły gazociąg Urengoj-Pomary-Użhorod po eksplozji, która nastąpiła w położonej w europejskiej części Federacji Rosyjskiej Republice Czuwaszji - poinformował portal Sky News.

14:45

Warszawa przekaże generatory prądotwórczy do ukraińskiego Lwowa. To odpowiedź władz stolicy na zagrożenia, jakie płyną z codziennych niemal przerw w dostawach prądu za naszą wschodnią granicą.

Informacje o zakupie sprzętu i niezbędnego do jego zasilania paliwa prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski przekazał na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu.

14:38

Na warszawskich Powązkach spoczął Daniel Sztyber, kolejny Polak, który stracił życie walcząc na Ukrainie. Mężczyzna był związany z warszawskim samorządem, kandydował w ostatnich wyborach, a jego ojcem był długoletni wiceprzewodniczący Rady m. st. Warszawy.

14:17

"PKN Orlen nie przedłuży kontraktu na dostawy rosyjskiej ropy, który wygasa w styczniu 2023 roku. Drugi z długoterminowych kontraktów z dostawcami rosyjskimi przestanie być realizowany w momencie wprowadzenia sankcji" - poinformowała spółka.

14:10

Pomimo wojny i ciągłego niebezpieczeństwa rosyjskich ostrzałów, w ukraińskich miastach rozpoczęto świętowanie Chanuki. Na centralnym placu Kijowa, Majdanie Niepodległości, zapalono świeczkę na najwyższej menorze w Europie - poinformował portal jewishnews.com.ua.

13:52

Będzie wdrożony mechanizm łagodzący skutki przywozu zboża z Ukrainy - zapowiedział we wtorek wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Rozumiem lęki i obawy, szczególnie w kontekście przywozu zboża z Ukrainy, bo to był główny powód rozpoczęcia akcji protestacyjnej - wskazał Kowalczyk. Przypomniał, że Polska ma pewne obowiązki pomocowe względem Ukrainy.

13:45

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zapewnił, że Ukraina jest przygotowana na wszelkie ustalenia, jakie mogły zapaść na poniedziałkowym spotkaniu Władimira Putina i Alaksandra Łukaszenki. Ocenił przy tym, że nie podjęli oni żadnych kluczowych decyzji.

Zgodnie z posiadanymi przez nas obecnie informacjami nie podjęto na tym spotkaniu jakichś kluczowych decyzji - powiedział Kułeba, cytowany przez agencję Interfax Ukraina. Podkreślił także: Jesteśmy gotowi na wszelkie scenariusze. Cokolwiek by między sobą nie ustalili, Ukraina jest na to przygotowana.

13:40

Oddala się widmo przerw w dostawach prądu w czasie tej zimy we Francji - donosi korespondent RMF FM Marek Gładysz.

Naprawiono bowiem część zepsutych reaktorów w tamtejszych elektrowniach jądrowych, a Francuzi nauczyli się bardziej oszczędzać energię elektryczną.

To z pewnością złe wieści dla Władimira Putina.

13:31

Prezydent Mołdawii Maia Sandu zwróciła się do służb bezpieczeństwa kraju (SIS) o uruchomienie dochodzenia w sprawie organizowania w tym kraju prorosyjskich koncertów z udziałem dzieci.

Zaznaczyła, że działania propagandowe Kremla stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa Mołdawii.

13:10

W położonej w europejskiej części Federacji Rosyjskiej Republice Czuwaszji doszło do wybuchu gazociągu. Trwa ustalanie przyczyn i gaszenie pożaru - poinformował Flash News, ukraiński kanał na Telegramie.

12:46

Władze Ukrainy osiągnęły porozumienie w sprawie otrzymania od należącej do Elona Muska firmy SpaceX kolejnych tysięcy anten Starlink - poinformowała agencja Bloomberg, cytując wicepremiera Ukrainy Mychajła Fedorowa.

12:22

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywał w Bachmucie, na linii frontu w Donbasie - poinformował rzecznik biura (kancelarii) prezydenckiego Serhij Nikiforow. Biuro prezydenta podało, że Zełenski spotkał się z wojskowymi.

(Prezydent) rzeczywiście był tam i zapewne już odjechał. Na razie ze względów bezpieczeństwa powstrzymujemy się od komentarzy - powiedział Nikiforow. Według biura prezydenta Zełenski "spotkał się z wojskowymi, porozmawiał, wręczył odznaczenia żołnierzom" - przekazała agencja Ukrinform.

O wizycie prezydenta w Bachmucie, od miesięcy atakowanym przez wojska rosyjskie, poinformował też minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow. "Zełenski w Bachmucie. Najodważniejszy prezydent najodważniejszego narodu" - napisał minister w komentarzu na serwisie Telegram.

11:46

Szkolenia rosyjskich samolotów wojskowych na Białorusi, zwłaszcza przenoszących pociski Kinżał, służą Rosji do precyzowania celów na Ukrainie - oznajmił dowódca ukraińskich Sił Połączonych (czyli armii i oddziałów ochotniczych) generał Serhij Najew.

Szkolenia prowadzone są w jednym celu - precyzowania celów na terytorium Ukrainy, które mają być obiektem uderzeń rakietowych - powiedział generał cytowany przez portal Ukraińska Prawda. Ocenił, że z takim zamiarem odbywają się nad Białorusią loty maszyn mogących przenosić pociski naddźwiękowe Kinżał (Kindżał).

Generał poinformował, że na Białorusi przebywa obecnie 2. dywizja zmotoryzowana 1. armii pancernej Rosji, a także oddziały wyposażone w zestawy rakietowe Iskander. Jest to wystarczający potencjał, by stworzyć zagrożenie dla Ukrainy. Uważnie śledzimy, jakie uzbrojenie jest przewożone z Rosji, prowadzimy odpowiednie analizy. Stopień zagrożenia wojennego wzrasta, ale podejmujemy odpowiednie środki - powiedział gen. Najew.

10:45

Spotkanie Władimira Putina z dowódcami operacji na Ukrainie miało na celu pokazanie, że decyzje podejmowane są kolektywnie i tym samym zdjęcie z prezydenta Rosji odpowiedzialności za niepowodzenia militarne - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że w piątek 16 grudnia Putin odwiedził Połączone Dowództwo Specjalnej Operacji Wojskowej, gdzie został sfilmowany podczas spotkania z szeregiem wyższych rangą wojskowych, w tym z szefem sztabu generalnego generałem Walerijem Gierasimowem i ministrem obrony Siergiejem Szojgu. Zaprosił do składania propozycji dotyczących kolejnych kroków specjalnej operacji wojskowej, a dowódca rosyjskich sił na Ukrainie generał Siergiej Surowikin był jednym z tych, którzy przedstawili raport.

"Poprzez to wyreżyserowane spotkanie Putin prawdopodobnie chciał zademonstrować zbiorową odpowiedzialność za specjalną operację wojskową. Ten pokaz prawdopodobnie miał na celu zrzucenie z Putina odpowiedzialności za niepowodzenia militarne, wysoki wskaźnik ofiar śmiertelnych i rosnące niezadowolenie społeczne z mobilizacji. Telewizyjny materiał filmowy prawdopodobnie miał również na celu rozwianie plotek w mediach społecznościowych o odwołaniu generała Gierasimowa" - napisano w komunikacie brytyjskiego ministerstwa obrony. 

10:20

Rzekome zdjęcie z frontu, które opublikował syn Jewgienija Prigożyna, właściciela tak zwanej grupy Wagnera, zrobione było nie w Donbasie, a najprawdopodobniej pod Petersburgiem - podała agencja UNIAN. Syn Prigożyna na zdjęciu nosił ekwipunek NATO.

Zdjęcie syn Prigożyna opublikował we wrześniu 2022 roku. Widać na nim, jak wraz z dwoma innymi umundurowanymi i uzbrojonymi mężczyznami stoi na tle drzew, towarzyszy im kobieta w dżinsach i sportowej bluzie. Wówczas uwagę mediów rosyjskich przyciągnęło to, że 24-latek nie używa niemal rosyjskiego wyposażenia. Niezależny portal Możem Objasnit przeanalizował strój Pawła Prigożyna i wyjaśnił, że nosi on hełm, kamizelkę, buty i rękawiczki wyprodukowane w USA, Wielkiej Brytanii i na Słowacji. Cenę tego ekwipunku oszacowano na około 2500 dolarów.

UNIAN cytuje opinię analityka dziennikarskiej grupy śledczej Bellingcat, Alika Tollera, którego zdaniem zdjęcie powstało nie w Donbasie, a w prestiżowej dzielnicy nad Zatoką Fińską pod Petersburgiem. Paweł Prigożyn ma tam willę. Jego ojciec Jewgienij Prigożyn, właściciel grupy najemniczej zwanej "grupą Wagnera" zapewniał, że jego syn uczestniczy w wojnie przeciwko Ukrainie.

08:58

Po wczorajszych atakach Rosji na Ukrainę jej stolica, Kijów, nadal odczuwa problemy z energią elektryczną i ogrzewaniem domów. Rano częściowo wstrzymano ruch metra, jednak władze zapewniły, że robią wszystko, by wznowić dostawy prądu.

08:56

Tutaj z jednej strony jest bardzo duże rozczarowania wobec postawy Białorusi, która od początku de facto uczestniczy w tej agresji, udzielając swojego terytorium siłom zbrojnym Rosji. A z drugiej strony jest takie staranie się, by niepotrzebnie nie sprowokować północnego sąsiada do pełnego zaangażowania się, do włączenia się na zasadzie udziału sił zbrojnych w jakiejś operacji czy wobec Kijowa, czy na kierunku wołyńskim. Ukraina stara się zachować taką równowagę i wstrzemięźliwość, ale złudzeń tu nie dostrzegam - mówił w rozmowie 7 pytań o 7:07 w internetowym Radiu RMF24 Bartosz Cichocki ambasador Polski w Kijowie w Ukrainie. 

08:22

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, który według resortu odwiedził "rejon prowadzenia specjalnej operacji wojskowej" był ponad 80 km od linii frontu, w rejonie Armiańska na północy Krymu - podało Radio Swoboda, powołując się na projekt GeoConfirmed.

07:20

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) komentując poniedziałkową wizytę Władimira Putina w Mińsku ocenia, że Alaksandr Łukaszenka prawdopodobnie obronił się przed próbami zmuszenia Białorusi do dalszych ustępstw w sprawie integracji Białorusi z Rosją.

Ośrodek zwraca uwagę, że Putin i Łukaszenka podczas wizyty nie mówili publicznie o rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a twierdzili, że Białorusi zagrażają kraje zachodnie. "Łukaszenka używa retoryki bronienia granic białoruskich przed Zachodem i NATO próbując uniknąć udziału w rosyjskiej inwazji na Ukrainę" - zaznaczają amerykańscy analitycy.

W ocenie ISW "udział Białorusi w wojnie Putina przeciwko Ukrainie pozostaje mało prawdopodobny" i "fakt, iż Putin, jak się wydaje, zaakceptował temat rozmów proponowany przez Łukaszenkę, bez przekonywania do jego zmodyfikowania, potwierdza pośrednio tę ocenę".

Analitycy zwracają też uwagę na oficjalne zaprzeczenia Kremla, który oznajmił, iż Rosja "nie jest zainteresowana wchłonięciem kogokolwiek". Oceniają je jako "próbę zatuszowania, iż Putin desperacko usiłuje wciągnąć Łukaszenkę w wojnę i - jak się wydaje - ponownie nie zdołał tego uczynić".

05:20

Podczas wizyty w Mińsku Putin naciskał na Łukaszenkę, by ten zgodził się na wysłanie wojsk białoruskich na wojnę z Ukrainą. Jednak samozwańczy prezydent Białorusi nie ma wielkiej ochoty na ten krok - tak skomentował wizytę rosyjskiego prezydenta na Białorusi sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

Putin domaga się bezpośredniej interwencji Białorusi w wojnie z naszym krajem. Według naszych informacji ani Łukaszenka, ani jego obywatele nie mają wielkiej chęci na to. Ale Rosjanie zrobią teraz wszystko, co możliwe i niemożliwe, aby zmusić Łukaszenkę do wzięcia w tym udziału. Zobaczymy, jaka decyzja zostanie podjęta w najbliższej przyszłości - powiedział Daniłow.

Zapewnił, że Ukraina przygotowuje się na rozwój wszelkich wydarzeń i przypomniał, że w niedzielę odbyło się kolejne posiedzenie ukraińskiego Sztabu Naczelnego, którego tematem była sytuacja na Białorusi. Rozumiemy, co się dzieje, na co musimy się przygotować - podkreślił Daniłow.

Putin po raz pierwszy od ponad trzech lat złożył w poniedziałek wizytę na Białorusi, gdzie spotkał się z jej przywódcą Alaksandrem Łukaszenką.

Jak relacjonował Reuters, białoruska opozycja obawia się, że Rosja wchłonie Białoruś, do czego odnieśli się obaj dyktatorzy, zarówno Putin jak i Łukaszenka. Putin powiedział, że "Rosja nie jest zainteresowana wchłanianiem" jakiegokolwiek kraju, a współpraca z Mińskiem "to nie jest wchłonięcie", tylko zsynchronizowanie polityki obu państw. 

05:18

Zdobycie Kijowa przez Rosję byłoby "niezwykle trudne", a nie wydaje się, żeby Białoruś chciała się angażować w wojnę, żeby to ułatwić Rosji - ocenił emerytowany wicemarszałek brytyjskich sił powietrznych Sean Bell.

Bell, komentując w stacji Sky News spekulacje, że Rosja może rozpocząć na początku roku nową ofensywę w celu zajęcia stolicy Ukrainy oraz poniedziałkową wizytę rosyjskiego prezydenta na Białorusi, ocenił, iż Władimir Putin "prawie na pewno będzie chciał, aby Białoruś bardziej zaangażowała się w wojnę".

Uważa on, że jeśli Rosja będzie chciała ponownie zaatakować ukraińską stolicę, będzie to najprawdopodobniej chciała zrobić z terytorium Białorusi, ponieważ Kijów znajduje się w znaczącej odległości od granicy ukraińsko rosyjskiej i atak z terytorium Rosji wymagałby "ogromnej ilości sprzętu, ludzi i materiałów".

Bell uważa, że choć na Białorusi odbyły się ćwiczenia rosyjskich żołnierzy, kraj ten dostarczał sprzęt, który miał pomóc Moskwie w inwazji, a przywódcy obu państw są "politycznymi kolegami", wydaje się, że białoruski naród i wojsko nie chcą angażować się w konflikt.

Przypomniał, że gdy za pierwszym razem Rosja próbowała zająć Kijów wiosną, okazało się to "spektakularną porażką" i jeśli nie będzie możliwości ataku z Białorusi, prawdopodobnie znów będzie to "niezwykle trudny orzech do zgryzienia dla Rosji". 

05:13

Kluczowym zadaniem ukraińskich władz jest dopilnowanie, aby światowe wsparcie dla Ukrainy w przyszłym roku nie tylko utrzymało się na tym samym poziomie co w roku bieżącym, ale również wzrosło - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo.

To jest artyleria - potrzebujemy więcej dział, pocisków, to są nowoczesne czołgi, których jeszcze na Ukrainę nie dostarczono, to systemy dalekiego zasięgu, nowoczesna i naprawdę skuteczna obrona przeciwlotnicza... - wyliczał.

Zełenski stwierdził, że Bachmut pozostaje obecnie najgorętszym punktem na całej linii frontu. To ponad 1300 kilometrów aktywnych walk. Od maja okupanci próbują rozbić nasz Bachmut, ale czas płynie, a Bachmut rozbija nie tylko armię rosyjską, ale także rosyjskich najemników, którzy przybyli, by wesprzeć armię okupantów - podkreślił.

Ukraiński prezydent zaapelował też do władz Gruzji o pomoc uwięzionemu byłemu prezydentowi tego kraju i liderowi opozycji Micheilowi Saakaszwilemu.

Chyba każdy mógł zobaczyć, w jakim stanie jest teraz Micheil Saakaszwili, w jakim stanie zdrowia. Apeluję więc do mieszkańców Gruzji, do władz Gruzji - okażmy miłosierdzie, zwłaszcza w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. To, co dzieje się teraz z Micheilem, to zastraszanie. To nie pasuje do Gruzji. To musi zostać powstrzymane - wzywał Zełenski.

Proszę o podjęcie decyzji, która może uratować mu życie. Przenieście Micheila Saakaszwilego do jednej z klinik Ukrainy, innego kraju europejskiego, Ameryki. Czas zrobić ten dobry krok - mówił Zełenski.(

05:07

Stany Zjednoczone oskarżyły sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o "wyraźne poddanie się rosyjskim groźbom". Zdaniem Waszyngtonu świadczy o tym fakt, iż Guterres nie wysłał jeszcze swoich przedstawicieli na Ukrainę w celu sprawdzenia dronów używanych przez Rosję, które według USA i kilku innych krajów zostały dostarczone tam przez Iran - podała agencja Reuters.

Rosja wcześniej zaprzeczyła, by jej siły używały irańskich dronów na Ukrainie i twierdzi, że urzędnicy ONZ nie mają mandatu na podróż do Kijowa w celu zbadania pochodzenia dronów. Iran z kolei przyznał, że dostarczył Moskwie drony, ale że zostały one tam wysłane przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Wielka Brytania, Francja, Niemcy, USA i Ukraina stoją na stanowisku, że dostawa irańskich dronów do Rosji narusza rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ z 2015 r., która dotyczy porozumienia nuklearnego z Iranem. Kraje te chcą, aby Guterres wysłał swoich delegatów do Kijowa w celu zbadania pochodzenia dronów.

Żałujemy, że ONZ nie przeprowadziła normalnego dochodzenia w sprawie tego zgłoszonego naruszenia - powiedział zastępca ambasadora USA przy ONZ Robert Wood na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie rezolucji, dotyczącej porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku.

Jesteśmy rozczarowani, że Sekretariat, najwyraźniej ulegając rosyjskim groźbom, nie wykonał mandatu śledczego, jaki dała mu ta Rada - mówił Wood.

Zapytany w poniedziałek o naciski, z jakimi miał do czynienia, Guterres powiedział dziennikarzom, że zachodnie oskarżenia, iż Iran zaopatrywał Rosję w drony używane na Ukrainie, są rozpatrywane "w szerszym kontekście wszystkiego, co robimy w sprawie wojny, aby ustalić, czy i kiedy powinniśmy" wysłać urzędników do Kijowa.