Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził Mikołajów. Negocjacje z Rosją mogą zostać wznowione pod koniec sierpnia po kontrofensywie ukraińskich sił zbrojnych - powiedział szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu i szef grupy na rozmowy pokojowe z Rosją, Dawyd Arachamija. W Chersoniu wysadzono auto szefa kolonii karnej, który współpracuje z Rosjanami. Według gubernatora obwodu ługańskiego, Rosjanie zbierają rezerwy, by zaatakować Siewierodonieck. To zapis relacji z 115. dnia wojny w Ukrainie.
- Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Mikołajowa na południu kraju. Spotkał się z władzami obwodowymi i miasta.
- Negocjacje z Rosją mogą zostać wznowione pod koniec sierpnia po kontrofensywie ukraińskich sił zbrojnych - powiedział szef frakcji parlamentarnej prezydenckiej partii Sługa Narodu i szef grupy na rozmowy pokojowe z Rosją, Dawyd Arachamija.
- Wojska rosyjskie kontynuują szturm Siewierodoniecka, lecz nie udało im się uzyskać pełnej kontroli nad miastem; w miejscowości Metiołkine koło Siewierodoniecka osiągnęły "częściowe powodzenie" - powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej w sobotę wieczorem.
- Rosja skierowała do Siewierodoniecka wielu rezerwistów z innych stref walk, by próbować przejąć pełną kontrolę nad miastem - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
- Samochód należący do Jewhena Sobolewa, szefa kolonii karnej, który kolaborował z Rosjanami w Chersoniu, został wysadzony - informują lokalne media oraz rosyjskie agencje informacyjne.
O potężnym wybuchu w Siewierodoniecku - powiadomił w sobotę wieczorem portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła rosyjskie, które piszą o "kłębach różowego dymu" i sugerują, że mogą płonąć substancje chemiczne. Informację o wybuchu i pożarze potwierdzili portalowi ukraińscy wojskowi.
Z powodu wojny Ukraina straciła 460 tys. ha ziem rolnych na terenach wyzwolonych - powiadomił wiceminister rolnictwa Taras Wysocki. W rozmowie z portalem Suspilne urzędnik wyjaśnił, że chodzi o tereny, które są lub potencjalnie mogą być zaminowane.
Suspilne podaje, że ogółem straty ukraińskiego rolnictwa wskutek wojny sięgają blisko 4,3 mld dolarów.
Straty wynikające z kradzieży zboża na terytoriach zajętych przez Rosję Wysocki oszacował na co najmniej 150 mln USD.
W ciągu ostatnich 72 godzin Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły siedem magazynów z amunicją znajdujących się na terenach tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej - podaje InformNapalm.
Rosja rzuca wszystkie rezerwy na dwa kierunki; pierwszy to Siewierodonieck, a drugi to Zołote, Kamiszuwacha, Popasna - powiedział szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Celem przeciwnika jest zajęcie stolicy obwodu i odcięcie trasy Lisiczańsk-Bachmut, by otoczyć siły ukraińskie.
Oni próbują okrążyć naszych wojskowych. Gdyby udało im się odciąć trasę, to możliwe byłoby okrążenie operacyjne, ale to się im nie udaje - oświadczył Hajdaj w wypowiedzi dla ukraińskiej telewizji, opublikowanej w Telegramie.
W obwodzie odeskim na południu Ukrainy wskutek agresji Rosji zablokowanych jest 39 cywilnych statków pod banderami 14 krajów - podało w sobotę biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Informację o liczbie zablokowanych jednostek przekazał szef władz obwodu odeskiego Maksym Marczenko podczas narady z udziałem Wołodymyra Zełenskiego, który złożył wizytę w regionie.
W toku narady omówiono też m.in. sposoby organizacji korytarza dla wywiezienia produkcji rolnej z portów oraz skutki rosyjskich ataków rakietowych na obwód.
Mer Kijowa Witalij Kliczko w rozmowie z BBC ocenił, że trwająca na Ukrainie wojna "jest również tragedią dla Rosjan i samej Rosji". Ludzie teraz tego nie rozumieją, ale jestem pewien, że szybko dostrzegą rzeczywistość, w której Rosjanie giną wyłącznie dla ambicji Putina - powiedział włodarz ukraińskiej stolicy.
Komentując otrzymywaną przez Ukrainę zagraniczną pomoc, przyznał, że jest ona "kluczem do pokoju i wolności w Europie".
Rosjanie przejęli bazę danych dłużników ukraińskich banków w obwodzie chersońskim - poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy. Mieszkańcy dostali informacje, że ich kredyty zostały przeniesione z ukraińskiego PrivatBanku do rosyjskiego Tinkoff Banku.
Rosjanie ostrzelali skład ropy w rejonie Nowomoskowska w obwodzie dniepropetrowskim, raniąc trzy osoby - przekazał szef obwodowej administracji Walentyn Rezniczenko.
Osoby ukrywające się w schronach siewierodonieckiego zakładu "Azot" odmówiły ewakuacji - powiedział gubernator obwodu ługańskiej Serhij Hajdaj.
Wojska rosyjskie kontynuują szturm Siewierodoniecka, lecz nie udało im się uzyskać pełnej kontroli nad miastem; w miejscowości Metiołkine koło Siewierodoniecka osiągnęły "częściowe powodzenie" - powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej w sobotę wieczorem.
Walki o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim trwają, a rosyjski szturm, którego celem było zapanowanie nad tym miastem, nie zakończył się sukcesem.
Wojska rosyjskie zdołały jednak osiągnąć "częściowe powodzenie" w walkach o Metiołkine na południowy wschód od Siewierodoniecka. Siły ukraińskie odparły atak rosyjski w kierunku miejscowości Syrotine.
W obwodzie charkowskim siły przeciwnika prowadziły ostrzał artyleryjski Charkowa i miejscowości położonych na wschód od miasta.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zwrócił się w sobotę do obywateli w przekazie wideo z nowego cyklu "Kanzler kompakt". Opisał swoje wrażenia z czwartkowej wizyty na Ukrainie. Zapewnił, że Niemcy będą nadal pomagać temu krajowi - pieniędzmi i bronią.
Będziemy nadal przekazywać środki finansowe. Pomożemy w odbudowie. Będziemy nadal dostarczać broń, która jest pilnie potrzebna do obrony niepodległości Ukrainy - powiedział Scholz.
W rejonie Iziumia w obwodzie charkowskim Rosjanie ostrzelali gazownię. Wybuchł spory pożar - poinformował gubernator regionu Ołeh Synehubow. Dodał, że uszkodzone zostały także okoliczne domy. Strażacy gaszą ogień.
Rosja skierowała do Siewierodoniecka wielu rezerwistów z innych stref walk, by próbować przejąć pełną kontrolę nad miastem - poinformował w sobotę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
Dzisiaj, jutro albo pojutrze rzucą wszystkie rezerwy, jakie mają (...) Jest ich tam już tak dużo, że osiągnęli masę krytyczną - powiedział Hajdaj, cytowany przez agencję Reutera.
Zaznaczył, że rosyjskie siły kontrolują większą część, ale nie całość miasta.
Pilot rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25, zestrzelonego w sobotę przez wojska ukraińskie, zdołał się katapultować i przeżył; trafił do niewoli - przekazała w Telegramie 72. Samodzielna Brygada Zmechanizowana.
Wojskowy doznał obrażeń, udzielono mu pierwszej pomocy.
Wcześniej ta sama jednostka poinformowała o zestrzeleniu w obwodzie donieckim rosyjskiego Su-25 przy użyciu przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Igła.
Jak poinformował wywiad wojskowy Ukrainy, przeprowadzono wymianę jeńców. Pięciu Rosjan wymieniono na pięciu Ukraińców. Jak zaznaczają przedstawiciele MON, wszyscy uwolnieni byli cywilami.
Okupanci w Mariupolu proponują mieszkańcom zakopanie ciał ich krewnych za 20 tys. hrywien - poinformował doradca mera Petro Andriuszczenko. Według niego za tę kwotę Rosjanie wydobywają ciała spod gruzów we wskazanym miejscu, a następnie wkładają do trumny i chowają w grobie bez nazwy.
Prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew odmówił przyjęcia orderu od prezydenta Rosji Władimira Putina - podaje w sobotę Radio Swoboda. Według służby prasowej kazachstańskiego przywódcy zdecydował on, że nie będzie odbierać żadnych odznaczeń, dopóki pełni funkcję prezydenta.
Order Aleksandra Newskiego jest jednym z najwyższych odznaczeń państwowych Federacji Rosyjskiej. Przyznawany jest przez prezydenta Rosji obywatelom FR i zagranicznym osobistościom. Tym drugim za zasługi dla współpracy z Rosją.
Już teraz rozminowania wymaga ok. 270 tys. km kw. ukraińskiego terytorium; oczyszczenie wszystkich zagrożonych niewybuchami terenów zajmie lata - przekazał minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.
W pierwszej kolejności z min i niewybuchów powinny zostać oczyszczone drogi, tereny zamieszkane i obszary do nich przylegające, ale całkowite rozminowanie wszystkich terenów, w tym lasów i rezerwatów przyrody zajmie lata - podkreślił minister. Dodał jednak, że szybkie, wstępne rozminowywanie zostanie przeprowadzone jeszcze w tym roku.
Samochód należący do Jewhena Sobolewa, szefa kolonii karnej, który kolaborował z Rosjanami w Chersoniu, został wysadzony - informują lokalne media oraz rosyjskie agencje informacyjne.
Do wybuchu doszło na jednej z ulic w Chersoniu. Media piszą, że ładunek wybuchowy był przymocowany do pobliskiego drzewa. Kierowca pojazdu przeżył i trafił do szpitala.
Rosjanie przekonują, że atak przeprowadzili ukraińscy partyzanci.
Jewhen Sobolew jest szefem jednej z kolonii karnych. Po przejęciu obwodu chersońskiego przez Rosjan zaczął współpracować z okupantem.
Do końca roku nie uda się wznowić pracy rafinerii ropy naftowej w Krzemieńczuku, w którą dziś po raz kolejny trafiły rosyjskie pociski - poinformował szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin, cytowany przez agencję Ukrinform.
Bardzo ważna jest dla nas również elektrociepłownia, ponieważ w sezonie grzewczym musimy dostarczać ciepłą wodę i ogrzewanie. Więc teraz odbędzie się spotkanie w tej sprawie, by ocenić, jak bardzo sytuacja się pogorszyła - dodał szef władz obwodu połtawskiego w środkowej części Ukrainy.
Sześć rosyjskich pocisków trafiło rano w rafinerię w Krzemieńczuku, a dwa kolejne spowodowały zniszczenia w pobliskiej elektrociepłowni. Według Łunina pożary zostały już ugaszone. Nie pojawiły się doniesienia o ofiarach.
Rosjanie przeprowadzili już wcześniej kilka ataków rakietowych na rafinerię i elektrociepłownię w Krzemieńczuku. Po jednym z tych ataków z 2 kwietnia eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) podkreślali, że była to wówczas jedyna działająca rafineria na Ukrainie i odpowiadała za ok. 20 proc. konsumpcji paliw w kraju.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Mikołajowa na południu kraju. Spotkał się z władzami obwodowymi i miasta - poinformowała na swojej stronie internetowej kancelaria prezydenta.
"Nasza Mikołajowszczyzna. Spotkanie dotyczące ważnych zagadnień dla regionu. Omówiliśmy stan gospodarki, kwestię przywrócenia zaopatrzenia w wodę, sytuację w rolnictwie. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia z lądu i morza. Nie przestajemy pracować na rzecz zwycięstwa Ukrainy" - napisał Zełenski na Facebooku.
Oprócz tego, jak podała kancelaria Zełenskiego, prezydent w trakcie "roboczej wizyty" dokonał oględzin gmachu administracji obwodowej w Mikołajowie, który został zniszczony w wyniku uderzenia rakietowego wojsk rosyjskich.
Podróż do Mikołajowa to jeden z nielicznych wyjazdów Zełenskiego poza obwód kijowski od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego. 29 maja prezydent odwiedził Charków, a 5 czerwca Zaporoże oraz dwa miasta w obwodzie ługańskim, w których spotkał się m.in. z walczącymi na froncie żołnierzami