O uwolnieniu z rosyjskiej niewoli kolejnych 12 osób powiadomił szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Wśród nich są wojskowi różnych formacji, w tym dwoje oficerów, a także troje cywilów. Co najmniej sześć osób jest rannych, w tym jedna ciężko, po rosyjskim ostrzale rakietowym dzielnicy mieszkalnej w Dnieprze. Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę rano do Kijowa - przekazało Centrum Informacyjne Rządu. Rosja prawdopodobnie usuwa głowice nuklearne ze starzejących się nuklearnych pocisków manewrujących i jako atrapy wystrzeliwuje na Ukrainę nieuzbrojoną amunicję - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Najważniejsze wydarzenia związane z 276. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji z 26.11.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:45

Ukraińscy żołnierze bronią ojczyzny nawet w najbardziej niekomfortowych warunkach.

21:42

W wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji wsi Makijiwka w obwodzie ługańskim nie ostał się ani jeden niezniszczony dom, ze względu na ciągłe rosyjskie ostrzały ludzie żyją w piwnicach - przekazał w sobotę szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

Zarówno Makijiwka, jak i inna wyzwolona miejscowość - Newske, w której żyje ok. 150 osób - znajdują się pod ciągłymi rosyjskimi ostrzałami. Gubernator podkreślił, że ludzie nie chcą opuszczać swoich domów. W Makijiwce pozostaje ok. 30 mieszkańców.

Hajdaj zwrócił uwagę, że ukraińskie siły prowadzą działania w nadzwyczaj trudnych warunkach. Straszne błoto, nie każdy pojazd przejedzie, a oni w tych deszczach, w minusowych temperaturach muszą prowadzić działania zbrojne w okopach - powiedział.

W sobotę w mediach społecznościowych udostępniano nagranie i zdjęcia przedstawiające warunki na ukraińskich pozycjach pod Bachmutem w obwodzie donieckim.

21:23

Kongres Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) o cztery miesiące przedłużył zakaz startów rosyjskich i białoruskich sportowców na arenie międzynarodowej. Kolejna decyzja w tej sprawie ma zapaść w marcu.

Kongres w Lozannie przez głosowanie miał zadecydować o ewentualnym zniesieniu sankcji wobec szermierzy z Rosji i Białorusi. Zamiast tego zdecydowano się przedłużyć, obowiązujący od 2 marca, zakaz startów, a głosowanie zostało odłożone do Nadzwyczajnego Kongresu zaplanowanego w marcu. Zakaz został ogłoszony po inwazji wojskowej Rosji na Ukrainę.

21:01

Są informacje, że w przyszłym tygodniu może dojść do nowych ostrzałów rakietowych i blackoutów - ostrzegł szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija.

Należy wcześniej przygotować zapasy produktów na dłuższy okres, bo są informacje, że w następnym tygodniu mogą być nowe ostrzały rakietowe i będą nowe blackouty - powiedział Arachamija, cytowany przez RBK-Ukraina.

Jak zaznaczył w czwartek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow, Rosja potrzebuje tygodnia, by przygotować zmasowany atak rakietowy - taki, do jakiego doszło w ostatnią środę.

20:41

Luksemburg przekazał armii ukraińskiej sześć dronów Primoco UAV One 150  czeskiej produkcji, poinformował w sobotę Kyiv Indepedent,  powołując się  na ministerstwo obrony Luksemburga.

Kyiv Indepedent przypomniał również, że w poniedziałek minister obrony Luksemburga Francois Bausch powiedział, że kraj wyśle również dodatkowe wielozadaniowe pojazdy kołowe o wysokiej mobilności (HMMWV), aby "wzmocnić Ukrainę w korzystaniu z jej prawa do samoobrony"

20:26

Rosja przekształca dzień pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu (Hołodomoru) w dzień terroru, ostrzeliwując ukraińskie terytorium - podkreślił w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Szef ukraińskiego państwa poinformował, że w ciągu dnia rosyjska armia przeprowadziła ostrzał rakietowy prywatnych domów w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie kraju. W ataku są ranni; według najnowszych danych w mieście Dniepr poszkodowanych zostało 13 osób. 

Ostrzeliwano też obwód doniecki, południe, inne regiony... Rosja również ten dzień - dzień pamięci - przekształca w dzień terroru - zaznaczył Zełenski. 

20:05

Ministrowie sprawiedliwości siedmiu największych państw uprzemysłowionych (G7) podczas przyszłotygodniowego spotkania w Berlinie będą rozmawiać o zbrodniach wojennych na Ukrainie, które "chcą ścigać i karać" - zapowiedział w sobotę minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann.

Przede wszystkim będziemy mówić o przerażających zbrodniach wojennych, które są popełniane na terytorium Ukrainy i które chcemy ścigać i karać - powiedział federalny minister sprawiedliwości Marco Buschmann w nagraniu opublikowanym na Twitterze w związku z planowanym na poniedziałek i wtorek spotkaniem ministrów sprawiedliwości grupy G7 w Berlinie.

W tym celu, jak powiedział, zgodzą się na skuteczniejszą koordynację dochodzeń. Międzynarodowe prawo karne opiera się na potężnej obietnicy, mianowicie zbrodnie wojenne nie mogą pozostać bezkarne, bez względu na to, gdzie są popełniane, bez względu na to, kto je popełnia. Dotrzymanie tej obietnicy jest naszym obowiązkiem - powiedział Buschman.

18:56

Francja jest gotowa przekazać  sześć milionów euro  na pomoc Ukrainie w transporcie żywności do Jemenu i Sudanu w ramach nowego planu Światowego Programu Żywnościowego, poinformował w sobotę na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron.

Najbardziej bezbronne kraje nie mogą płacić ceny za wojnę, której nie chciały. Francja, podobnie jak Ukraina i wszyscy nasi partnerzy, zdecydowała się, jak zawsze, na okazanie solidarności poprzez działanie, oświadczył Macron w filmie opublikowanym na Twitterze w odpowiedzi na apel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego ogłoszony w sobotę w Kijowie w ramach szczytu "Ziarno z Ukrainy".

18:34

Rosyjska armia ostrzelała w sobotę blok mieszkalny w miejscowości Czasiw Jar na wschodzie Ukrainy, zabijając jedną osobę i raniąc dwie - poinformowało biuro prokuratora generalnego.

Na miejscu trwa akcja ratunkowa i odgruzowywanie. Ustalana jest ostateczna liczba poszkodowanych i skala zniszczeń.

18:28

W obchodzony w sobotę na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu (Hołodomoru) hołd oddali im premier Włoch Giorgia Meloni i minister spraw zagranicznych Antonio Tajani. Wydarzenia z początku lat 30. XX wieku porównali do obecnej sytuacji ukraińskiego narodu zaatakowanego przez Rosję.

W wydanym oświadczeniu szefowa włoskiego rządu napisała, że w 90. rocznicę Hołodomoru - zagłady milionów Ukraińców z powodu głodu, wywołanego przez sowiecki reżim Stalina myśli kierowane są do milionów Ukraińców, w większości starszych i dzieci, pozbawionych w środku zimy prądu, wody i ogrzewania z powodu rosyjskich bombardowań, które celowo uderzają w cywilną infrastrukturę.

18:22

Prezydent Wołodymyr Zełenski w sobotę podczas szczytu "Ziarno z Ukrainy" wezwał świat do uznania Hołodomoru z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego, jak uczyniło to już  ponad 20 państw, poinformował Ukrinform.

Na tle trwającej agresji rosyjskiej równie ważne jest uznanie Hołodomoru z lat 1932-1933 za ludobójstwo narodu ukraińskiego. Zrobiły to już min. Stany Zjednoczone, Kanada, Australia, Polska, Brazylia, Czechy, ostatnio Rumunia, Irlandia i Mołdawia. Wzywamy wszystkich do przyłączenia się w imię tej ważnej prawdy historycznej - powiedział Zełenski.

Podkreślił, że byłoby to przejawem solidarności z Ukrainą w tych trudnych dla niej czasach. Wszystkie zagrożenia możemy pokonać tylko razem. Tylko razem możemy wygrać i zbudować cywilizowany świat bez wojny, bez terroryzmu, bez głodu - stwierdził Zełenski.

18:08

Rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie Ukrainy i próbuje kontynuować ofensywę na odcinku awdijiwskim i bachmuckim - pisze w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosyjskie wojsko przegrupowuje siły, by wzmocnić jednostki na kierunku łymańskim, awdijiwskim i nowopawliwskim - podano w komunikacie.

W ciągu minionej doby armia rosyjska przeprowadziła dwa ostrzały rakietowe cywilnych obiektów miasta Dniepr i cztery ostrzały ukraińskich pozycji i miejscowości z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych - informuje sztab.

17:43

Austria wspiera inicjatywę "Ziarno z Ukrainy" i przeznacza 3,8 mln euro na dostawy ukraińskiego zboża dla potrzebujących w Etiopii i Sudanie, poinformował w sobotę minister spraw zagranicznych Austrii Alexander Schallenberg na swoim Twitterze.

"Używanie głodu jako broni nie ma miejsca na tym świecie i nie powinno być akceptowane" - napisał Schallenberg.

Austriacki minister spraw zagranicznych podkreślił, że nawet po 276 dniach agresywnej wojny z Ukrainą Rosja nie cofa się przed cynicznym użyciem głodu i energii jako broni przeciwko narodowi ukraińskiemu i światu.

17:34

W oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła świeca jako znak pamięci o cierpieniu i tragedii milionów ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933 w Ukrainie - poinformowała w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta RP.

Jak poinformowano we wpisie opublikowanym w sobotę na Twittere KPRP, "w oknie Pałacu Prezydenckiego zapłonęła świeca jako znak pamięci o cierpieniu i tragedii milionów ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933 w Ukrainie". "Pamiętamy o ofiarach sowieckiego ludobójstwa!" - czytamy.

16:39

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w sobotę w nawiązaniu do szczytu "Ziarno z Ukrainy" w Kijowie wezwał Rosję do zakończenia wojny i wywołanego przez nią światowego kryzysu żywnościowego, informuje NATO na Twitterze.

"90 lat temu straszliwy Hołodomor w Związku Sowieckim zabił miliony Ukraińców. Dziś Rosja używa głodu jako broni w wojnie z Ukrainą i do tworzenia podziałów, i dalszej niestabilności wśród reszty świata", stwierdził sekretarz generalny NATO i wezwał Rosję do zakończenia wojny i wywołanego przez nią kryzysu żywnościowego.

Stoltenberg wsparł wysiłki Turcji i ONZ na rzecz rozszerzenia Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego i podkreślił, że NATO "będzie wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne". "Dzięki niej żywność, zboże i nawozy z ukraińskich portów trafiają do ludzi, którzy jej pilnie potrzebują" - dodał.

15:55

Chcemy wysłać z Ukrainy 60 statków ze zbożem do najbardziej potrzebujących państw w ramach inicjatywy "Zboże z Ukrainy". 

Ukraina doświadczyła ludobójstwa za pomocą głodu; musimy powstrzymać Rosję przed stosowaniem żywności jako broni - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

15:25

Rosja atakuje różnego rodzaju infrastrukturę cywilną, infrastrukturę energetyczną, wodno-kanalizacyjną, bo chce rzucić Ukrainę na kolana; nie udało im się zniszczyć Ukrainy militarnie ani pokonać jej finansowo, bo z całego świata płynie pomoc finansowa - powiedział premier Mateusz Morawiecki w sobotę w Kijowie.

Szef polskiego rządu podczas sobotniej wizyty w Kijowie wziął udział w konferencji "Grain from Ukraine - bravery feeds planet", w której uczestniczył też m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podczas późniejszej konferencji prasowej Morawiecki zwracał uwagę, że 90 lat temu komunistyczna Rosja dopuściła się ludobójstwa na Ukrainie poprzez sztucznie wywołany głód. Przypomniał, że zginęło wtedy co najmniej 100 tysięcy Polaków tam mieszkających.

14:40

Ukraińska straż graniczna poinformowała w sobotę o zatrzymaniu na granicy z Białorusią grupy imigrantów z Bangladeszu i Pakistanu, którzy nielegalnie wkroczyli na terytorium ukraińskie przy wsparciu strony białoruskiej.

"Białoruś nadal podtrzymuje sztucznie stworzony kryzys migracyjny i umyślnie stwarza warunki do prób nielegalnego przekroczenia granicy przez migrantów" - pisze straż graniczna w komunikacie.

14:29

W kontekście rosyjskiej wojny na Ukrainie kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegł w sobotę przed najgorszą od lat klęską głodu na świecie i obiecał wsparcie Niemiec w zażegnaniu kryzysu żywnościowego. Dzisiaj zgadzamy się, że głód nigdy więcej nie może być używany jako broń" - powiedział Scholz.

Scholz zadeklarował dalsze wsparcie ze strony Niemiec w celu zapobieżenia globalnej klęsce głodu na tle wojny agresji Rosji na Ukrainę. W oświadczeniu wideo stwierdził, że Niemcy zapewnią kolejne 10 milionów euro na transporty zboża z Ukrainy w koordynacji ze Światowym Programem Żywnościowym.

13:54

Na Ukrainie przywrócono 73 proc. sieci komórkowej - Minister Transformacji Cyfrowej Michajło Fiodorow.

13:49

O uwolnieniu z rosyjskiej niewoli kolejnych 12 osób powiadomił szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Wśród nich są wojskowi różnych formacji, w tym dwoje oficerów, a także troje cywilów.

Wśród uwolnionych jeńców są obrońcy Mariupola, Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i Wyspy Węży - powiadomił Jermak w Telegramie.

13:44

Przed nadejściem zimy Belgia przeznaczy dla Ukrainy nową pomoc humanitarną i wojskową - zadeklarował premier Belgii Alexander De Croo, który w sobotę odwiedził Kijów i odbył rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim.

"Po niedawnych silnych bombardowaniach, stoimy ramię w ramię z Ukrainą. Jeszcze bardziej niż kiedykolwiek" - napisał premier Belgii na Twitterze, zapowiadając nową transzę pomocy dla Ukrainy.

13:15

Prezydent Węgier Katalin Novak spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jest to pierwsze od czasu wybuchu wojny na Ukrainie spotkanie prezydentów obu państw.

"Jestem w Kijowie na zaproszenie prezydenta Ukrainy. Pomagamy tam, gdzie są kłopoty" - napisała Novak na Facebooku.

13:02

W Chersoniu wznowiono dostawy energii elektrycznej! Podłączona zostanie najpierw infrastruktura krytyczna, potem reszta odbiorców.

12:58

Dniepr po rosyjskim ostrzale.

12:42

Co najmniej sześć osób jest rannych, w tym jedna ciężko, po rosyjskim ostrzale rakietowym dzielnicy mieszkalnej w Dnieprze - powiadomiły władze lokalne. Uszkodzonych zostało siedem domów jednorodzinnych, a ostrzał wywołał pożar.

Do ostrzału doszło w sobotę koło południa. 

12:01

Eksplozje w mieście Dnipro.

11:39

Kiedyś chciano nas zniszczyć głodem, dzisiaj - ciemnością i zimnem - napisał prezydent Ukrainy w dniu upamiętnienia ofiar Wielkiego Głodu w latach 1932-1933, wywołanego przez władze sowieckie.

11:06

Nasze wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane - oświadczyła w Kijowie premier Litwy Ingrida Szimonyte na konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem ukraińskiego rządu Denysem Szmyhalem. Zwróciła uwagę, że wojna Rosji przeciw Ukrainie nie ma granic i przypomniała o śmierci dwóch osób, zabitych na terytorium Polski. "Tylko Rosja jest za to odpowiedzialna" - powiedziała.

10:59

Naród Ukrainy zostanie wyzwolony od neonazistowskich władców. Zasługuje na to, by żyć w przyjaźni obok swoich słowiańskich braci - mówił rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

10:46

Trójkąt Lubelski jest ważnym elementem konsolidacji wsparcia międzynarodowego oraz przeciwdziałania agresywnej polityce Rosji - mówił premier Ukrainy Denys Szmyhal na konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim i szefową rządu Litwy Ingridą Szimonyte.

Wskazał, że wśród najważniejszych zadań jest także zbadanie zbrodni wojennych Rosji w Ukrainie oraz pociągnięcie do odpowiedzialności osób, które ich dokonują. 

10:41

Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z premierem Belgii Aleksandrem De Croo i poinformował o rozpoczęciu negocjacji o współpracy.

10:38

Trening łyżwiarzy figurowych podczas blackoutu w Kijowie.

10:30

Wizyta Mateusza Morawieckiego w Kijowie.

10:06

Premier Morawiecki w Kijowie: W tej wojnie wywołanej przez Rosję może być tylko jeden wynik - albo Ukraina wygra albo przegra cała Europa

09:29

Azerbejdżan pomoże Ukrainie w dostawach sprzętu  do odbudowy infrastruktury energetycznej po rosyjskich atakach, informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Energii.

09:13

Rosja prawdopodobnie usuwa głowice nuklearne ze starzejących się nuklearnych pocisków manewrujących i jako atrapy wystrzeliwuje na Ukrainę nieuzbrojoną amunicję - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

08:42

Informacje o planach ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi pod koniec listopada nie są zgodne z prawdą - powiadomił ukraiński wywiad wojskowy. Eksperci ocenili, że te działania dezinformacyjne mają na celu sprowokowanie Kijowa do przerzucenia wojsk na północ kraju.

Poza tym, jak wskazano, takie informacje mają na celu zasianie paniki wśród Ukraińców. Jest to element operacji informacyjno-psychologicznych.

08:39

Gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyrylenko poinformował, że ostatniej doby w wyniku rosyjskiego oddziału trzy osoby zostały ranne w Bachmucie i jedna w Kramatorsku.

08:36

Pojawiają się doniesienia o eksplozjach w Chersoniu.

08:10

Łotwa zburzyła most dla pieszych na granicy z Rosją i Białorusią. O zamiarze zburzenia mostu na "kopcu Przyjaźni" poinformowano tydzień wcześniej.

07:14

Rażone prądem za przekazywanie wojskom ukraińskim pozycji wroga i aresztowane nawet za słuchanie ukraińskiej muzyki - kobiety w wyzwolonym Chersoniu opowiadają PAP, w jaki sposób przeciwstawiały się rosyjskiemu najeźdźcy. Każda z nas robiła tyle, na ile było ją stać - mówią.

Skala tortur stosowanych przez Rosjan w okupowanym Chersoniu nie jest jeszcze do końca znana. Prokuratura generalna w Kijowie poinformowała, że dotychczas w wyzwolonej części obwodu chersońskiego odnaleziono 430 cywilów zabitych przez siły okupacyjne oraz dziewięć miejsc, w których torturowano ludzi. 

07:08

USAID przekazało Ukrainie 80 generatorów do zasilania. "Pomoc ta jest tylko częścią odpowiedzi USA na ciągłe ataki Rosji na infrastrukturę krytyczną Ukrainy" - podkreślił ambasador USA na Ukrainie.

06:51

W ciągu ostatniego dnia jednostki Ukraińskich Sił Zbrojnych odparły rosyjskie ataki na obszarach Jakowlówka, Soledar, Bachmut, Bachmutske, Opytne, Pierwomaiske, Krasnohoriwka i Newelskie w obwodzie donieckim.

06:34

O pomocy dla Ukrainy i wzmocnieniu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - rozmawiał szef Pentagonu  Lloyd Austin z niemiecką minister  Christine Lambrecht.

Amerykanin miał przy tym pochwalić przywództwo Niemiec w dostarczaniu pomocy wojskowej Ukrainie.

Do rozmowy telefonicznej doszło po tym, jak Niemcy zaoferowały Polsce rozmieszczenie amerykańskiego systemu Patriot, a polski rząd zaproponował, by wyrzutnie umieścić na zachodniej Ukrainie przy granicy z Polską.

06:23

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w piątek wieczorem w swoim regularnym wystąpieniu w mediach społecznościowych przypomniał, że w konsekwencji ostatnich rosyjskich ataków na obiekty energetyczne konieczne jest oszczędne zużywanie energii elektrycznej.

Zełenski poprosił, aby we wszystkich regionach, tak jak dotychczas, oszczędnie zużywać energię elektryczną i przypomniał, że jeśli nie ma przerwy w dostawie prądu, to nie znaczy, że problem się skończył.

06:09

Jak podaje "Ukraińska Prawda", powołując się na "The New York Times": USA zorganizowały w Polsce bazę naprawczą artylerii z Ukrainy.