Rosja nadal przerzuca sprzęt wojskowy na Białoruś - poinformował portal The Kyiv Independent. W okupowanym Mariupolu i okolicach widać wzmożoną aktywność wojsk rosyjskich. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że osiągnięto w tym tygodniu "znaczny postęp w kwestii dotyczącej obrony przeciwlotniczej". Parlament Europejski zgodził się na przekazanie Ukrainie pakietu pomocowego w wysokości 18 mld euro na 2023 rok. Rosjanie zaatakowali ukraińską stolicę dronami - wcześnie rano pojawiły się informacje o wybuchach. Mer miasta Witalij Kliczko powiadomił, że miasto zostało zaatakowane irańskimi bezzałogowcami. W poniedziałek ostrzelano zgrupowanie rosyjskich wojsk w Gorłówce, w zajętej przez najeźdźców części Donbasu. Według Ukraińców zginęło ponad 100 żołnierzy agresora. Władze Ukrainy nie wykluczają nowej fali mobilizacji. Najważniejsze informacje związane z 294. dniem rosyjskiej agresji na Ukrainę znajdziecie w naszej relacji z 14.12.2022 r.
Sejm uchwalił nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która przewiduje m.in., że uchodźcy od marca będą pokrywać część kosztów utrzymania w miejscach zbiorowego zakwaterowania. Nowela ma również uszczelnić system świadczeń wypłacanych uchodźcom. Teraz zajmie się nią Senat.
Sejm większością 231 głosów przyjął uchwałę uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm wraz z poprawką zgłoszoną przez PiS dotyczącą katastrofy smoleńskiej. W głosowaniu nie wzięło udziału 226 posłów, w tym opozycja.
Rosja nadal przerzuca sprzęt wojskowy na Białoruś. Od 8 grudnia dostarczyła tam co najmniej 60 pojazdów, w tym wozy bojowe piechoty, wielozadaniowe ciężarówki Ural i cysterny - pisze w środę ukraiński anglojęzyczny dziennik internetowy The Kyiv Independent.
The Kyiv Independent, który powołuje się na Biełaruski Hajun, niezależny projekt medialny, który śledzi ruchy rosyjskich wojsk, podaje, że w ostatnich dniach na Białoruś dotarły dwa transporty rosyjskich pojazdów wojskowych.
W pierwszej partii było około 30-40 ciężarówek Ural, które trafiły na poligon w pobliżu stacji kolejowej Połonka w obwodzie brzeskim. W następnej dostawie było około 20 takich ciężarówek, bliżej nieokreślona liczba cystern i co najmniej dwa bojowe wozy piechoty typu BMP-2. Według Biełaruskiego Hajunu druga partia pojazdów prawdopodobnie również trafiła na ten sam poligon.
W okupowanym Mariupolu i okolicach widać wzmożoną aktywność wojsk rosyjskich - oświadczył Petro Andriuszczenko, doradca mera lojalnego wobec władz w Kijowie.
Na ulicach pojawiły się transporty czołgów, przybywa też wojskowych - poinformował urzędnik.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że osiągnięto w tym tygodniu "znaczny postęp w kwestii dotyczącej obrony przeciwlotniczej".
W wystąpieniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej Zełenski poinformował, że przeprowadził w środę naradę z dowódcami. Mówiliśmy w szczególności o ochronie nieba. Stale wzmacniamy naszą obronę przeciwlotniczą i obronę przed dronami. Robimy wszystko, by pozyskać dla Ukrainy nowocześniejsze i potężniejsze systemy - zapewnił. Podkreślił także, że osiągnięto "w tym tygodniu ważny postęp w kwestii dotyczącej obrony przeciwlotniczej".
Szefowa Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża powiedziała, że duża wymiana jeńców między Rosją a Ukrainą jest możliwa. Mirjana Spoljarić, była szwajcarska dyplomatka, rozmawiała z mediami po powrocie z Ukrainy, gdzie spotkała się z ukraińskimi urzędnikami.
Rzecznik Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyżu przekazała, że organizacja jest w stanie ułatwić wymianę, jeśli będzie tego chciała Rosja i Ukrainia, ale to do obu krajów należy negocjowanie porozumień w tej sprawie.
Wojskowa współpraca Iranu i Rosji trwa od lat, ale Zachód, który był zajęty negocjowaniem porozumienia nuklearnego z Teheranem dostrzegł ją dopiero wtedy, gdy irańskie drony trafiły na Ukrainę - pisze w środę izraelski dziennik "Jerusalem Post".
Współpraca militarna Moskwy i Teheranu zaniepokoiła ostatnio Stany Zjednoczone.
Joel Guzanski, ekspert izraelskiego Krajowego Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem i były członek Narodowej Rady Bezpieczeństwa Izraela powiedział, że Zachód zaczął zastanawiać się nad zagrożeniem, jakie stanowi Iran dopiero wtedy, gdy ryzyko to stało się bardziej bezpośrednie.
Sąd w Krasnojarsku na Syberii skazał na ponad cztery lata kolonii karnej 30-letniego Siergieja Ułukszonowa, który planował przedostać się na Ukrainę i walczyć po stronie tego kraju; podobne śledztwa trwają wobec Igora Pokusina i Sawielija Frołowa - podały w środę rosyjskie media niezależne.
"Rosja niszczy miasto po mieście w Donbasie, jak Mariupol, jak Wołnowacha, jak Bachmut. Obrona w takich warunkach to nie tylko bohaterstwo, to coś więcej. I dziękuję wszystkim naszym żołnierzom, którzy wytrzymali presję okupantów" - powiedział w wieczornym wystąpieniu w mediach społecznosciowych prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski.
Ukraińska Służba Bezpieczeństwa poinformowała, że aresztowano właściciela floty autobusów, który zapewniał transport rosyjskim wojskom w czasie okupacji Chersonia.
Po wyzwoleniu Chersonia mężczyzna próbował opuścić Ukrainę, ale został zatrzymany na granicy z Mołdawią.
Prokurator generalny Rosji Igor Krasnow spotkał się w Teheranie z naczelnym sędzią Iranu Gholamem-Hosseinem Mohseni-Eje'i i zasugerował, aby kraje "wymieniły się swoimi doświadczeniami" w tłumieniu protestów - podał w środę "The Insider", powołując się na oficjalny komunikat biura Krasnowa.
Według "The Insider" Krasnow opisał te relacje jako element walki z próbami "zdestabilizowania z zewnątrz sytuacji wewnętrznej kraju".
Brytyjski rząd ogłosił w środę podniesienie kwoty, którą w ramach podziękowania otrzymują osoby goszczące w swoich domach uchodźców z Ukrainy z 350 do 500 funtów miesięcznie, ale ta wyższa suma będzie wypłacana dopiero po roku.
Ukraiński państwowy koncern Enerhoatom poinformował w środę, że pracownikom Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, którzy pozostali lojalni wobec Kijowa zaoferuje wyższe bonusy. Elektrownia jest okupowana przez rosyjskie wojska, ale nadal pracuje tam ukraiński personel - przypomina Reuters.
Enerhoatom ogłosił też, że ostrzeżenia rosyjskich sił okupujących elektrownię, jakoby jej pracownicy mieliby przestać otrzymywać pensje po 1 stycznia, są "kolejnym bezwstydnym kłamstwem".
Stany Zjednoczone zamierzają nałożyć sankcję na Władimiria Potanina, jednego z najbogatszych Rosjan, ale firma, w której jest głównym udziałowcem ma uniknąć restrykcji - podaje "The Wall Street Journal". Sankcjami mają zostać objęci Potanin, jego żona Jekaterina, a także niektóre jego firmy. W tym gronie nie będzie Nornickel, największego producenta palladu i niklu.
Parlament Europejski zgodził się na przekazanie Ukrainie pakietu pomocowego w wysokości 18 mld euro na 2023 rok. Środki te mają być przeznaczone na sfinansowanie najpilniejszych potrzeb Ukrainy, w tym na odbudowę infrastruktury krytycznej po rosyjskich atakach.
Dziewiąty pakiet sankcji wobec Rosji zablokowany. "Trwa przepychanka i wzajemne oskarżanie się krajów" - powiedział dziennikarce RMF FM w Brukseli jeden z dyplomatów. Grupa krajów chce częściowego zniesienia sankcji w imię walki z głodem w Afryce. Nie zgadzają się na to Polska i Litwa. "My nie blokujemy sankcji, blokujemy znoszenie sankcji" - przekazał RMF FM polski ambasador przy UE Andrzej Sadoś.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ o ukraińskiej formule pokojowej, rozwoju inicjatywy zbożowej i zaapelował o jak najszybsze wysłanie ekspertów ONZ do ukraińskich obiektów infrastruktury krytycznej.
Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, przyjęła w środę w pierwszym czytaniu projekt ustawy zaostrzający kary za dywersję. Za skłanienie i wciąganie do dywersji, a także za jej finansowanie, grozić może nawet dożywotnie więzienie.
Ukraińska armia obrała ostatnio za cel okupowane przez rosyjskie siły miasto Melitopol, co wskazuje, że kolejnym ruchem Ukraińców będzie prawdopodobnie ofensywa mająca wyprzeć siły Rosjan z południowej Ukrainy - pisze dziennik "New York Times".
Ukraińskie siły starają się odizolować i zniszczyć wojska wroga w Melitopolu i wokół miasta, posługując się precyzyjnymi pociskami rakietowymi dalekiego zasięgu, dywersją i atakami na wybranych przedstawicieli władz okupacyjnych - relacjonuje nowojorski dziennik.
Melitopol uznawany jest za bramę wiodącą na Krym, ponieważ położony jest na skrzyżowaniu bardzo ważnych autostrad oraz linii kolejowej, które łączą Rosję z półwyspem i innymi okupowanymi na Ukrainie terytoriami - wyjaśnia "NYT".
Dzięki skutecznej współpracy ukraińskiej armii z ruchem oporu na okupowanych terenach, w poniedziałek ostrzelano zgrupowanie rosyjskich wojsk w Gorłówce, w zajętej przez wroga części Donbasu; zginęło ponad 100 żołnierzy agresora - powiadomił w środę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez władze w Kijowie.
W ciągu ostatniej doby na Ukrainie zginęło 14 osób, a cztery zostały ranne w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z ogniem; jest to skutek przerw w dostawach elektryczności, gazu i ogrzewania, spowodowanych rosyjskimi ostrzałami infrastruktury energetycznej - powiadomiła w środę ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS).
Władze obwodu biełgorodzkiego w Rosji, graniczącego z Ukrainą, opublikowały zdjęcia prac fortyfikacyjnych prowadzonych w regionie - podała rosyjska redakcja BBC. Na zdjęciach widać okopy oraz betonowe zapory przeciwczołgowe połączone drutem kolczastym.
Jak podaje BBC, szef regionu Wiaczesław Gładkow ogłosił, że wspólnie z przedstawicielami ministerstwa obrony Rosji skontrolował prace i że są one prowadzone "zgodnie z zatwierdzonym wcześniej grafikiem".
Siły rosyjskie ostrzelały w środę przed południem z wyrzutni rakietowych centrum wyzwolonego Chersonia na południu Ukrainy; w wyniku ataku uszkodzone zostały dwie kondygnacje budynku, w którym znajduje się siedziba wojskowej administracji obwodu chersońskiego - poinformował na Telegramie zastępca szefa administracji prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.
Na wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terenach w zachodniej części obwodu chersońskiego, na południu Ukrainy, odnotowano dotąd 64 przypadki przestępstw seksualnych popełnionych przez żołnierzy wroga; to więcej, niż w innych regionach kontrolowanych wcześniej przez siły najeźdźcy - powiadomiła w środę ukraińska Prokuratura Generalna.
Dokumentowaniem informacji o zbrodniach zajmowała się w dniach 7-11 grudnia tzw. specjalna grupa mobilna, złożona z prokuratorów, policjantów, psychologów oraz ekspertów z międzynarodowej organizacji pozarządowej Global Rights Compliance (GRC). Misja odnotowała, że najczęstszymi przypadkami przemocy seksualnej na Chersońszczyźnie były gwałty, zmuszanie do publicznego rozbierania się i tortury polegające na podłączaniu prądu elektrycznego do genitaliów - powiadomiono w komunikacie prokuratury.
"Władze Ukrainy nie wykluczają nowej fali mobilizacji w związku z wojną, prowadzoną przeciwko temu państwu przez Rosję. Jest potrzeba odnowienia szeregów armii" - wyjaśniła w środę wiceminister obrony Hanna Malar.
"To są rzeczy, które trudno prognozować, bo mobilizacja zależy od potrzeb wojny. Są straty, jest potrzeba odnowienia (szeregów armii) i nawet ci ludzie, którzy są żywi, zdrowi i nie są ranni, potrzebują zmiany, dlatego jest to normalny proces" - oświadczyła w wypowiedzi dla jednej ze stacji telewizyjnych.
"Mówimy o tym publicznie. Wszystko może być, wszystko zależy od wojny" - podkreśliła Malar.
Nowa fala mobilizacji na Ukrainie może nastąpić po Nowym Roku, poinformowała zastępczyni szefa MON Hanna Malyar.