Administracja prezydenta Joe Bidena rozważa wykorzystanie programu grantowego Departamentu Stanu USA do zapewnienia dodatkowej pomocy wojskowej Ukrainie. Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ogłosił nową transzę brytyjskiej pomocy finansowej dla Ukrainy. To nie ostrzał ukraiński, jak twierdziła Rosja, spowodował eksplozję w obozie w Ołeniwce, w której latem 2022 roku zginęli obrońcy Azowstalu - wynika z ustaleń misji monitoringowej ONZ na Ukrainie. Rosja wycofała większość okrętów swojej Floty Czarnomorskiej z Sewastopola do innych baz w Rosji i na Krymie - podał "Wall Street Journal". Według gazety jest to symboliczna, jednak niezwykła porażka Władimira Putina. Ukraina zawiesiła skargę przeciwko Polsce, Słowacji i Węgrom do Światowej Organizacji Handlu. Prezydent Ukrainy poinformował, że Rosjanie ostrzelali sklep w obwodzie charkowskim, zginęło 51 osób. Czwartek jest 589. dniem agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą zbieramy w naszej relacji z 05.10.2023 r.
Administracja prezydenta Joe Bidena rozważa wykorzystanie programu grantowego Departamentu Stanu USA do zapewnienia dodatkowej pomocy wojskowej Ukrainie - podaje agencja Reutera powołując się na urzędników Białego Domu.
Departament Stanu może udzielić pomocy zagranicznym rządom na zakup amerykańskiego sprzętu obronnego i szkolenia wojskowe. Jest to dotacja lub pożyczka lub pożyczka, która daje sojusznikom i partnerom USA możliwość zaopatrzenia się w amerykańskie uzbrojenie.
Po tym, jak w ramach prowizorium budżetowego uchwalonego przez Kongres w budżecie obronnym nie znalazły się w nim fundusze wojskowe wsparcie dla Ukrainy, rząd USA szuka sposobów podtrzymania wsparcia dla Kijowa. O sięgnięciu do funduszy znajdujących się w gestii Departamentu Stanu informowało w czwartek Politico.
Ustępujący słowacki rząd wstrzymuje przekazywanie Ukrainie pomocy wojskowej, pozostawiając to następnej administracji, która obejmie władzę po przeprowadzonych w sobotę wyborach parlamentarnych - informuje agencja Reutera powołując się na źródła w Bratysławie.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ogłosił podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Granadzie nową transzę brytyjskiej pomocy finansowej dla Ukrainy.
Jak podaje Ukraińska Prawda, wsparcie to obejmuje 34 mln funtów dla ONZ i organizacji charytatywnych zapewniających schronienie i ciepłą odzież zimową oraz 10 mln funtów na zapewnienie dostaw energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.
W ramach czwartej transzy gwarancji kredytowych Wielkiej Brytanii na kwotę 500 mln dolarów wypłaconych za pośrednictwem Banku Światowego znalazły sie funduze zapewniające rządowi Ukrainy możliwość udzielenia zimą wsparcia ratującego życie mieszkańcom 3 mln gospodarstw domowych - uzupełnia Ukraińska Prawda.
Wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josep Borrell określił rosyjski atak na wieś Hroza zbrodnią wojenną i obiecał nieuniknioną karę.
"Świadome ataki na ludność cywilną to zbrodnie wojenne. Przywódcy Rosji, wszyscy dowódcy, sprawcy i wspólnicy tych okrucieństw zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Nie będzie bezkarności za zbrodnie wojenne" - podkreślił Borrell.
Rosyjski atak na wieś Hroza w obwodzie charkowskim, w którym zginęło ponad 50 osób, to przejaw absolutnego zła - oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Prezydent powiedział na opublikowanym wieczorem nagraniu, że we wsi Hroza przed rosyjską napaścią mieszkało ok. 500 osób. W ostatnim czasie liczba mieszkańców w związku z rosyjską agresją spadła do ok. 300. W czwartkowym ataku zginęło 51 osób.
Zełenski zaznaczył, że zaatakowany został zwyczajny sklep i kawiarnia, w której odbywał się obiad po pogrzebie jednego z mieszkańców wsi. Rosjanie wiedzieli, jakie miejsce atakują - stwierdził.
Przebywający w Soczi Władimir Putin pochwalił się, że Rosja przeprowadziła udany test strategicznego pocisku "Burewiestnik" - rakiety zdolnej przemieszczać głowice nuklearne na odległość ponad 22 tys. kilometrów i posiadających napęd atomowy.
Do 51 wzrosła liczba ofiar czwartkowego ataku rakietowego Rosji na wieś Hroza w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Wszyscy zabici to cywile; jest wśród nich dziecko. W związku z tragedią władze obwodowe ogłosiły trzydniową żałobę.
Rakieta uderzyła w kawiarnię, w której odbywał się obiad po pogrzebie jednego z mieszkańców wsi. Wstępne ustalenia mówią, że Rosjanie użyli do ataku pocisku manewrującego Iskander.
Ukraińska Armia IT wstrzymała działanie największych lotnisk w Rosji; cyberofensywa trwa - oświadczył w czwartek ukraiński wicepremier Mychajło Fedorow.
"Armia IT aktywnie działa, prawie każdego dnia rosyjskie strony przestają działać, są wycieki danych, a funkcjonowanie państwowych organów jest sparaliżowane" - napisał w komunikatorze Telegram wicepremier.
W obozie tzw. Grupy Wagnera na Białorusi pozostaje ponad 1000 jednostek sprzętu i około 100 namiotów - poinformował w czwartek projekt Biełaruski Hajun, który monitoruje aktywność wojsk na Białorusi.
Projekt Biełaruski Hajun podał, że we wrześniu kontynuowano rozbiórkę obozu najemników w miejscowości Cel. Według stanu z 30 września na miejscu pozostawało 99 namiotów, czyli 35 proc. z tych, które były tam na początku. W minionym miesiącu zdemontowano ok. 30 namiotów.
Pełniący obowiązki premiera Hiszpanii Pedro Sanchez obiecał prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu nowe systemy obrony przeciwlotniczej i systemy antydronowe oraz sprzęt do rozminowywania - poinformowała hiszpańska telewizja publiczna TVE.
Sanchez spotkał się Zełenskim tuż przed rozpoczęciem spotkania Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Grenadzie w czwartek.
Co najmniej 50 osób, w tym dziecko, zginęło w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na wieś Hroza w obwodzie charkowskim – poinformowali przedstawiciele władz Ukrainy. Pocisk trafił w sklep z kawiarnią, gdzie odbywał się obiad po pogrzebie jednego z mieszkańców tej miejscowości.
Według wstępnych ustaleń uderzenia dokonano rakietą Iskander.
Dzisiejsze tragiczne kadry z obwodu charkowskiego, gdzie w rosyjskim ostrzale zginęło co najmniej 49 cywilów, to przypomnienie dla wszystkich, którzy są gotowi uśmiechać się i podawać rękę zbrodniarzowi wojennemu Putinowi, a także publikować memy i kpić z Ukraińców - ocenił w czwartek Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.