"Rosja poniosła blisko 3500 ofiar w bitwach nad Dnieprem" - podał portal Kijów Independent. Już 151 statków skorzystało z nowego tymczasowego korytarza na Morzu Czarnym stworzonego przez marynarkę Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował wiceminister infrastruktury Jurij Waśkow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Ustępujący gabinet premiera Holandii Marka Ruttego zapisał na pomoc Ukrainie w przyszłorocznym budżecie państwa 2 mld euro - przekazała minister obrony Kajsa Ollongren. Piątek 17 listopada, jest 632. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zbieraliśmy w relacji z 17.11.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:09

Informacje dotyczące biografa Putina, Huberta Seipela, który dostał co najmniej 600 tys. euro za przychylne pisanie na temat dyktatora, "wstrząsają niemieckim dziennikarstwem". Stowarzyszenie Netzwerk Recherche wyciągnęło już pierwsze wnioski - i sugeruje, aby reporter opuścił jego szeregi - informuje portal tygodnika "Spiegel".

21:41

Premier Węgier Viktor Orban wyraził przekonanie, że mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu w zachodniej części Ukrainy lepiej było za czasów Związku Sowieckiego niż obecnie.

20:57

"Minister Obrony Ukrainy Rustem Umierow podkreślił, że wspólna ukraińsko-amerykańska konferencja 'DFNC1: US Edition' pogłębi współpracę w zakresie produkcji broni i wymiany technologii między firmami zbrojeniowymi Ukrainy i Stanów Zjednoczonych" - podał Ukrinform.

20:01

"Muzeum Sztuki w Odessie opublikowało wideo z momentu eksplozji rosyjskiej rakiety" - podał portal Ukrinform.

Jak dodano, "na nagraniu widać, jak na sekundę przed eksplozją obok przejeżdżał rowerzysta i samochód".

19:10

Tak wyglądają realia wojny. Z dala od sztabów, ekspertów analizujących ruchy wojsk na mapach i przewidujących kolejne posunięcia, z dala od polityki i "zmęczonego konfliktem zachodu". Na zmarzniętej, przykrytej szronem ziemi wokół Bachmutu lądują ukraińskie oddziały szturmowe i zaczyna się piekło. Wstrząsające nagrania z miejsca, gdzie toczą się jedne z najbardziej zaciekłych walk w Ukrainie możemy oglądać dzięki współczesnej technologii.

Więcej informacji w tekście na RMF24.pl.

18:32

Rząd węgierski ogłosił rozpoczęcie kolejnych konsultacji narodowych, tym razem pod hasłem obrony suwerenności - wynika z komunikatu zamieszczonego na rządowej stronie na Facebooku.

Pod komunikatem o rozpoczęciu konsultacji zamieszczono plakat z podobiznami szefowej Rady UE Ursuli von der Leyen i Alexa Sorosa, jednego z synów biznesmena i filantropa George’a Sorosa, i apelem "Nie tańczmy tak, jak oni nam zagwiżdżą".

W pytaniu dotyczącym pomocy dla Ukrainy rząd Węgier pisze, że Komisja Europejska chce wesprzeć Ukrainę sumą 50 mld euro, na którą państwa członkowskie miałyby wyasygnować dodatkowe środki. "Prosi się o Węgry o wpłatę, chociaż nasza ojczyzna od długiego czasu nie dostaje przysługujących jej funduszy unijnych" - taki komentarz rządu do tego pytania zawiera kwestionariusz.

Rząd pyta też o to, czy na pole walki w Ukrainie należy wysłać "jeszcze więcej broni kupionej z pieniędzy UE". W komentarzu zaznaczono, że "Bruksela od początku reprezentuje prowojenne stanowisko".

Pytając o to, czy należy bezwzględnie popierać pełne członkostwo Ukrainy w UE, w kwestionariuszu napisano zaś, że "przyjęcie Ukrainy wywróciłoby do góry nogami obecne unijne systemy wsparcia", a zgodnie z obowiązującymi zasadami "Ukraina dostałaby znaczną część funduszy unijnych".

Część pytań dotyczy migracji. Jak pisze w kwestionariuszu rząd, Bruksela chce zobowiązać Węgry, by wpuszczały do kraju migrantów jeszcze przed rozpatrzeniem wniosków o azyl, przez co "na Węgrzech powstałyby getta migrantów". Na to pytanie można odpowiedzieć, zgadzając się na "migracyjne plany Brukseli" lub sprzeciwiając się utworzeniu na Węgrzech "gett migrantów".

W odpowiedzi na pytanie o embargo na import ukraińskiego zboża można wybrać pomiędzy "popieraniem za wszelką cenę węgierskich rolników" lub "otwarciem naszego rynku na genetycznie modyfikowane zboże ukraińskie".

W konsultacjach można wziąć udział, odsyłając otrzymany listownie kwestionariusz. Powinien on znaleźć się w skrzynkach pocztowych obywateli do świąt Bożego Narodzenia. Uwzględnione zostaną odpowiedzi wysłane najpóźniej 10 stycznia.

Konsultacje narodowe są często wykorzystywane przez władze Węgier, by skonsolidować obywateli wokół różnych aspektów polityki rządu. Obecne będą już trzynastymi z kolei. Poprzednie, w 2022 r., dotyczyły unijnych sankcji przeciw Rosji. Wzięło w nich udział 1,4 mln na 8 mln uprawnionych do głosowania (17,5 proc.). Rząd podał, że 97 proc. odesłanych kwestionariuszy było przeciwnych sankcjom.

17:49

"Siła amunicji 155mm przeciwko rosyjskiemu czołgowi" - napisało Ministerstwo Obrony Ukrainy na portalu X (dawny Twitter), publikując nagranie wideo, na którym widać efekt ukraińskich działań.

16:56

Już 151 statków skorzystało z nowego tymczasowego korytarza na Morzu Czarnym stworzonego przez marynarkę Sił Zbrojnych Ukrainy - poinformował wiceminister infrastruktury Jurij Waśkow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Waśkow oznajmił, że 121 statków już wywiozło tym korytarzem 4,4 mln ton towarów eksportowych. Większość z nich - 3,2 mln ton - stanowiło zboże. Wiceminister dodał, że obecnie ładowanych jest 30 statków.

Ukraina uruchomiła w sierpniu "korytarz humanitarny" dla statków zmierzających na rynki Afryki i Azji, by spróbować obejść faktyczną blokadę Morza Czarnego po wycofaniu się w lipcu przez Rosję z umowy zbożowej.

Umowa zbożowa, zawarta pod auspicjami ONZ i umożliwiająca Ukrainie eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne, obowiązywała od lipca 2022 roku. Ukraina należy do światowej czołówki eksporterów zbóż.

16:03

Jak podaje portal Kijów Independent, "Rosja poniosła blisko 3500 ofiar w bitwach nad Dnieprem".

"Siły rosyjskie straciły w bitwach nad rzeką Dniepr 3500 żołnierzy, w tym ponad 1200 zabitych, i dziesiątki sztuk sprzętu wojskowego - podali żołnierze piechoty morskiej" - czytamy na profilu portalu na X (dawny Twitter).

15:29

Ustępujący gabinet premiera Holandii Marka Ruttego zapisał na pomoc Ukrainie w przyszłorocznym budżecie państwa 2 mld euro - poinformowała minister obrony Kajsa Ollongren.

"Tak znaczącą kwotą wysyłamy Rosji jasny sygnał: Ukraina mogła i może nadal na nas liczyć" - przekazała dziennikarzom szefowa resortu obrony.

Pismo w sprawie pomocy, podpisane oprócz Ollongren także przez minister spraw zagranicznych Hanke Bruins Slot oraz szefową resortu handlu zagranicznego i pomocy rozwojowej Liesje Schreinemacher, trafiło już to parlamentu.

Jak wynika z dokumentu środki zostaną przeznaczone głównie na pomoc wojskową, a także na pomoc w odbudowie kraju oraz ściganie rosyjskich zbrodni wojennych.

"Rząd realizuje obietnicę złożoną Ukrainie latem ubiegłego roku podczas szczytu NATO w Wilnie" - czytamy w piśmie ministrów.

14:40

Kanclerz Olaf Scholz nie zgodził się na dostawę rakiet dalekiego zasięgu Taurus dla Ukrainy. Rakiety te pomogłyby ukraińskiej armii w zakłócaniu rosyjskich dostaw na Krym. Opozycyjna frakcja Unii CDU/CSU wywiera nadal nacisk na rząd w tej sprawie, składając wniosek do Bundestagu - dowiedział się portal "Tagesschau".

Przewodnicząca komisji obrony w niemieckim Bundestagu, Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP), podczas ubiegłotygodniowej konferencji Bundeswehry, wygłosiła w obecności generałów apel do obecnego kanclerza Olafa Scholza.

"Panie Kanclerzu, wiem, że jest Pan zaślepiony. Czy pańska strategia to tylko powtarzanie 'tak długo, ile będzie potrzeba'? Czy możemy jednak zrobić coś więcej dla Ukrainy, aby naprawdę odniosła sukces w tej wojnie, ponieważ wiemy, że ma to ogromne znaczenie?" - zapytała Strack-Zimmermann.

Kanclerz w odpowiedzi wyjaśnił, jaki jest plan kompleksowego wsparcia dla Ukrainy, nie powiedział jednak nic na temat Taurusów - podkreślił "Tagesschau", przypominając, że na początku października Scholz podjął decyzję, aby "nie dostarczać na razie Ukrainie rakiet manewrujących o zasięgu 500 km".

Pociski i rakiety manewrujące dostarczyły Ukrainie takie kraje, jak Francja, Wielka Brytania oraz USA.

Chodzi o odcięcie rosyjskich linii zaopatrzenia za pomocą broni dalekiego zasięgu. Byłoby to daleko idące wsparcie dla ochrony wojsk ukraińskich. Oraz przypomnienie, że celem wojny jest przywrócenie suwerenności Ukrainy - uzasadnił Roderich Kiesewetter (CDU) złożenie przez swoją frakcję parlamentarną wniosku do Bundestagu w sprawie dostaw Taurusów.

13:59

"Zełenski podziękował wojsku za posunięcie się naprzód na lewym brzegu obwodu chersońskiego" - podał Ukrinform.

13:10

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało najnowszy raport dotyczący rosyjskich strat wojennych.

316 760 - tylu żołnierzy z Rosji miało zginąć lub zostać rannych.

12:29

Prawie 20 tys. mężczyzn w wieku poborowym nielegalnie wyjechało z Ukrainy od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji przeciwko temu krajowi - szacuje BBC.

Od lutego 2022 roku do końca sierpnia 2023 roku 19 740 ukraińskich mężczyzn nielegalnie przedostało się na terytorium Rumunii, Mołdawii, Polski, Węgier i Słowacji - ustaliła BBC, powołując się na dane pozyskane od tych krajów.

21 113 mężczyznom próba opuszczenia Ukrainy nie powiodła się. Złapanym grozi grzywna i kara pozbawienia wolności do ośmiu lat.

Większość mężczyzn, którym nie udała się ucieczka, próbowała przekroczyć granicę pieszo lub przepływając przez rzeki. Pozostali posługiwali się podrobionymi dokumentami.

"Ci, którzy próbują uniknąć mobilizacji, to ok. 1-5 proc. Zdecydowanie nie są krytyczni dla obrony Ukrainy" - powiedział BBC Fedir Wenisławski, przedstawiciel prezydenta Ukrainy w parlamencie.

BBC podkreśla, że przemytnicy często wykorzystują do reklamowania usług dotyczących pomocy w nielegalnym przekroczeniu granicy komunikator Telegram. Działający pod przykryciem reporter BBC znalazł sześć grup w Telegramie, liczących od 100 do kilku tysięcy osób, poświęconych wyjazdom z kraju. Oferowane usługi obejmowały np. preparowanie informacji na temat większej liczby dzieci w rodzinie.

Najdroższa usługa to wystawienie zaświadczenia medycznego, dającego podstawę do wyjazdu z kraju i powrotu w dowolnej chwili. Koszt otrzymania takiego "dokumentu" to 4,3 tys. USD.

Po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na pełną skalę ukraińscy mężczyźni między 18. a 60. rokiem życia mogą wyjeżdżać z kraju tylko w określonych przypadkach, np. gdy posiadają zaświadczenie o niezdolności do służby wojskowej lub mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Według szacunków amerykańskich Ukraina straciła na wojnie 70 tys. żołnierzy. Kijów nie podaje danych o swoich stratach. Ukraina nie informuje też o liczebności swojej armii. Jednak - jak przypomina BBC - nowy minister obrony Rustem Umierow powiedział we wrześniu, że siły zbrojne liczą ponad 800 tys. ludzi.

11:19

Moskwa chce podzielić ukraińskie społeczeństwo, siejąc na Ukrainie chaos; obrała sobie również za cel usunięcie urzędującego prezydenta - powiedział szef ukraińskiego państwa Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Bloomberga. Jak dodał, rosyjski plan określany jest jako "Majdan 3".

Nasz wywiad posiada informacje, które nadeszły również od naszych partnerów - przekazał Zełenski, odnosząc się do planu operacji dezinformacyjnej określanej jako "Majdan 3".

Majdan to dla nich przewrót, więc operacja jest zrozumiała - dodał prezydent.

Majdan Niepodległości to główny plac ukraińskiej stolicy, na którym odbywały się ukraińskie rewolucje: pomarańczowa (2004-05) i godności, znana jako Euromajdan (2013-214). 

10:39

Rosja prawdopodobnie po raz pierwszy zaczęła używać samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej A-50 Szmiel (w kodzie NATO Mainstay D) do identyfikacji celów nad Ukrainą dla naziemnego systemu obrony powietrznej dalekiego zasięgu SA-21 - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony,

Jak powiadomiono w codziennej aktualizacji wywiadowczej, stanowi to uzupełnienie podstawowej misji A-50, polegającej na koordynowaniu samolotów myśliwskich. Wyjaśniono, że w porównaniu ze zwykłym radarem naziemnym SA-21, A-50 może wykorzystywać swój radar do wykrywania samolotów przeciwnika na większych odległościach, ponieważ jego wysokość pozwala mu widzieć dalej wokół krzywizny Ziemi. 

10:09

Dostawy amunicji na Ukrainę "naprawdę spowolniły" po wybuchu wojny pomiędzy Izraelem i palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas - poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez francuski dziennik "Le Monde".

Nasze dostawy zmniejszyły się - powiedział dziennikarzom Zełenski, odnosząc się w szczególności do amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm.

To nie tak, że USA powiedziały: nie dajemy żadnej (amunicji) Ukrainie. Nie! Po prostu wszyscy walczą o (zapasy) sami - kontynuował. 

09:20

Ukraińska piechota morska poinformowała o przeprowadzeniu "serii pomyślnych działań" na wschodnim brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy i potwierdziła utworzenie kilku przyczółków na tym odcinku frontu.

Piechota powiadomiła w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych, że ukraińskim siłom udało się zająć pozycje na kilku przyczółkach na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru.

Dodano, że podczas walk rosyjskie wojska poniosły duże straty w składzie osobowym i sprzęcie. Piechota zaznaczyła, że ukraińska armia prowadzi na tym odcinku ataki ogniowe.

Dzień wcześniej eksperci amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) napisali, że ukraińskie wojska kontynuują "większe niż zazwyczaj" działania na lewym brzegu Dniepru. Z kolei rzeczniczka ukraińskich wojsk na południu Natalia Humeniuk oświadczyła, że ukraińskie siły w obwodzie chersońskim wypierają rosyjską armię na odległość od 3 do 8 kilometrów od wschodniego brzegu Dniepru. 

08:52

Wszczęto postępowanie karne przeciwko Ołeksijowi Arestowyczowi, byłemu doradcy prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformowały ukraińskie media za komunikatem policji.

Choć policja nie podała wprost nazwiska oskarżonego, media ukraińskie oraz rosyjskie niezależne od władz na Kremlu powiązały komunikat z byłym doradcą Zełenskiego.

08:51

Cypr może pomagać przedstawicielom rosyjskich elit, objętym sankcjami za wspieranie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, w praniu pieniędzy - poinformował w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW), powołując się na Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ).

Jak przekazało niedawno w obszernej analizie ICIJ, Rosjanie, objęci od 2014 roku zachodnimi sankcjami w związku z popieraniem agresji przeciwko Ukrainie, są właścicielami albo kontrolują prawie 800 firm i funduszy, potajemnie zarejestrowanych m.in. na Cyprze, w Liechtensteinie, na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych i w Hongkongu.

Według ICIJ cypryjskie firmy świadczyły usługi finansowe na rzecz 25 obywateli rosyjskich, na których nałożono sankcje po rozpoczęciu w 2014 roku przez Kreml agresji przeciwko Ukrainie, a także na rzecz kolejnych 71 Rosjan, objętych sankcjami po rosyjskiej napaści w 2022 roku.