Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa, aby porozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o rozszerzeniu UE. Dwóch rosyjskich miliarderów, którzy od kilkudziesięciu lat znają Władimira Putina, finansuje prywatne firmy wojskowe, przejmujące po Grupie Wagnera działalność w Afryce - podał amerykański Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie. Prezydent Zełenski obiecuje dalsze reformy, wyklucza rozmowy z Rosją. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zebraliśmy w relacji z 04.11.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:10

Ukraińcy w żałobie. Rosjanie uderzyli rakietą Iskander w świętujących żołnierzy ukraińskich. Wiadomo o dziesiątkach zabitych. Prawdopodobnie także wśród cywili.

20:40

Sztab Generalny Sił Zbrojnych poinformował, że wojsko ukraińskie postępuje w kierunku Melitopola i Bachmutu.Jednocześnie podano, że sytuacja w rejonie walk jest bardzo trudna.

"Siły obronne kontynuują operację ofensywną w kierunku Melitopola, działania ofensywne (szturmowe) w kierunku Bachmutu, powodują straty w personelu i sprzęcie sił okupacyjnych, wyczerpują wroga na całej linii frontu. W ciągu dnia lotnictwo Sił Obronnych przeprowadziło 3 ataki na obszary koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego wroga. Jednostki sił rakietowych trafiły w jedno z dział artylerii wroga" - przekazano w komunikacie.

18:45

Trwa ostrzał rakietowy Ukrainy. Rosjanie zaatakowali w rejonie Połtawy, gdzie pociski trafiły w dzielnice mieszkalne - zginęła tam kobieta, są też ranni, w tym dzieci.

Eksplozje także w Chersoniu. Rosyjskie rakiety spadły na centrum miasta i uderzyły m.in. w sklep. W wyniku odniesionych ran nie żyje jedna osoba. Wiadomo, że jedną kobietę zabrano również do szpitala.

18:10

Ukraiński wywiad potwierdził trafienie w Kerczu - mieście portowym na wschodzie Półwyspu Krymskiego. Według Ukraińców pociski uderzyły w niewielki statek rakietowy Rosjan. Siły okupacyjne twierdzą, że obrona powietrzna zadziałała prawidłowo i zestrzelono wrogie obiekty. Część fragmentów zestrzelonych rakiet spadła na teren jednego z suchych doków - poinformowano.

16:20

Ukraińskie media podają, że w mieście Dniepr rozległ się alarm przeciwlotniczy, a później słychać było eksplozje. Siły Powietrzne ostrzegły o zagrożeniu użyciem broni balistycznej, a także zwróciły się do mieszkańców Dniepru o schronienie.

16:05

Wołodymyr Zełenski zdymisjonował na wniosek szefa MON dowódcę Sił Operacji Specjalnych Ukrainy - Wiktora Chorenkę. Sam Chorenko nie chciał skomentować dymisji. W krótkim komunikacie o decyzji poinformował szef ukraińskiego resortu obrony. Rustem Umerow zaznaczył, że powody zwolnienia Chorenki nie zostaną podane do wiadomości publiczne, bo oznaczałoby to przekazywanie ważnych informacji wrogowi.

14:29

Kontynuację reform, w tym wzmocnienie walki z korupcją, obiecał w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na wspólnej konferencji prasowej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w Kijowie. Wykluczył przy tym rozmowy z Rosją.

"Nie ma mowy, żebyśmy teraz siedli Rosją do rozmów i cokolwiek jej oddawali" - oznajmił Zełenski.

Zaprzeczył, by zachodni partnerzy wywierali na niego naciski, aby rozpoczął negocjacje z Moskwą. "Tak było na początku wojny i przed wojną. Dziś nikt z liderów UE czy Stanów Zjednoczonych nie wywiera nacisków" - zapewnił.

13:50

O wszczęciu sprawy karnej przeciw patriarsze Moskwy i całej Rusi Cyrylowi za "błogosławienie" żołnierzy rosyjskich wyruszających na wojnę przeciw Ukrainie poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

Według danych śledztwa Cyryl (Władimir Gundiajew) należy do ścisłego kierownictwa wojskowo-politycznego Rosji i jako jeden z pierwszych publicznie poparł pełnoskalową wojnę Rosji przeciw Ukrainie. W celu upowszechniania propagandy wykorzystywał podlegające mu wspólnoty wiernych na terytorium Rosji oraz przedstawicieli Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego.

Jak podkreśliła SBU, Cyryl regularnie rozpowszechnia narrację Kremla podczas kazań w internecie lub swoich komentarzy wideo.

Cyrylowi postawiono zarzuty zamachu na integralność terytorialną Ukrainy, usprawiedliwiania zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę oraz planowania i prowadzenia wojny.

11:29

Rosja przeprowadziła nieudane próby rakiet balistycznych RS-24 Jars oraz RSM-56 Buława - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.

Według HUR rakietę Jars wystrzelono 1 listopada z kosmodromu Plesieck w obwodzie archangielskim i miała ona dolecieć do kosmodromu Kura na Kamczatce, ale zboczyła z kursu.

Ponadto 25 października niepowodzeniem zakończyło się próbne wystrzelenie z podwodnego krążownika rakietowego pocisku balistycznego Buława.

Obie rakiety mogą przenosić broń jądrową. 

11:26

W ciągu ostatnich trzech tygodni Rosja prawdopodobnie straciła ok. 200 pojazdów opancerzonych podczas ataków na miasto Awdijiwka w Donbasie na wschodzie Ukrainy, a od początku października - kilka tysięcy żołnierzy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, straty pojazdów opancerzonych są efektem połączenia kilku czynników - względnej skuteczności ukraińskiej nowoczesnej ręcznej broni przeciwpancernej, min, amunicji zrzucanej przez bezzałogowe statki powietrzne i precyzyjnych systemów artyleryjskich.

11:13

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej zaczęli dyskretnie rozmawiać z Ukrainą o możliwości negocjacji pokojowych z Rosją - informuje NBC News. Stacja powołuje się na urzędników amerykańskich, obecnego i byłego.

09:39

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa, aby porozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o rozszerzeniu UE. Napisała o tym na platformie X.

"Jestem tu, by porozmawiać o drodze do członkostwa Ukrainy w UE" oraz wsparciu finansowym UE "na odbudowę Ukrainy jako nowoczesnej i dobrze prosperującej demokracji" - oznajmiła po przybyciu do Kijowa.

Bruksela ma 8 listopada przedstawić raport o stanie postępów Ukrainy i wypowiedzieć się w kwestii otwarcia z nią negocjacji akcesyjnych. 

08:47

Dwóch rosyjskich miliarderów, którzy od kilkudziesięciu lat znają Władimira Putina, finansuje prywatne firmy wojskowe, przejmujące po Grupie Wagnera działalność w Afryce - podał amerykański Instytut Badań nad Wojną w najnowszym raporcie.

ISW pisze, powołując się na "Wall Street Journal", że rosyjskie Ministerstwo Obrony i Główny Zarząd Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (GRU) kontynuują wysiłki zmierzające do przekazania działań Grupy Wagnera w Afryce dwóm prywatnym firmom wojskowym podporządkowanym resortowi obrony: Redut i Konwoj.

Firmy te są finansowane odpowiednio przez Arkadija Rotenberga oraz Giennadija Timczenkę, którzy należą do bliskiego kręgu Putina.

"Ta decyzja jest zapewne próbą uniknięcia sytuacji, gdy jedna firma wojskowa i jedna finansująca ją osoba ponownie zyska na tyle duże znaczenie i wpływy, że będzie mogła potencjalnie zagrozić Putinowi i rosyjskiemu kierownictwu" - pisze ISW.

Szef komisji obrony w Dumie Państwowej Andriej Kartopołow oznajmił w piątek, że Grupa Wagnera uległa "całkowitemu rozwiązaniu" i niektórzy jej dawni najemnicy działają w Afryce pod "inną marką" podlegającą rosyjskiemu ministerstwu obrony - przypomina Instytut. 

08:44

Rosjanie na terenach okupowanych Ukrainy grożą zwolnieniem z pracy Ukraińców, którzy nie mają rosyjskiego paszportu - poinformowało Centrum Narodowego Sprzeciwu.

"Rząd rosyjski uchwalił dekret o dopuszczalnym odsetku "zagranicznych pracowników" w przedsiębiorstwach, który przewiduje znaczne zmniejszenie liczby miejsc pracy w 2024 r. W równoległej rzeczywistości okupantów tereny okupowane są częścią Federacji Rosyjskiej, a Ukraińcy, którzy odmówili wzięcia paszportów wroga, to "zagraniczni pracownicy"" - informuje Centrum.

Według Centrum Moskwa chce w ten sposób przyśpieszyć proces wydawania rosyjskich paszportów na terenach okupowanych oraz uzależnić Ukraińców od wypłat okupacyjnej administracji.

Portal Sprotyw, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii, informował wcześniej, że od 2024 roku okupanci planują obsługiwać Ukraińców w szpitalach na okupowanych terenach tak jak cudzoziemców. Obywatele ukraińscy nieposiadający rosyjskiego paszportu, a więc także ubezpieczenia, będą pozbawieni opieki medycznej poza pomocą w nagłych wypadkach.