W niedzielę rozpoczęła się ewakuacja cywilów z Azowstalu. Pierwsza grupa, licząca około 100 osób, wyjechała do Zaporoża. Następnie, ze względów bezpieczeństwa, ewakuację przeniesiono na 2 maja. Wojska rosyjskie prowadzą teraz działania bojowe, których celem jest dotarcie do granicy administracyjnej obwodu chersońskiego. Rosja próbuje minimalizować skutki sankcji dla swojej gospodarki, planując przeniesienie części produkcji do państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), czy reeksport swoich towarów przez Gruzję, Armenię i Azerbejdżan - podał ukraiński wywiad wojskowy (HUR) w komunikatorze Telegram. Najnowsze informacje, zdjęcia i komentarze dotyczące wojny na Ukrainie znajdziecie w naszym zapisie relacji z 01.05.2022 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:30

Władze obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy podały w niedzielę, że kierowca jednego z autobusów ewakuacyjnych, który zaginął dwa dni temu został uprowadzony przez Rosjan i następnie zmuszony do propagandowego wystąpienia w telewizji rosyjskiej.

Kierowcą jest Mychajło Pankow, który 29 kwietnia zaginął w drodze do Popasnej. Mężczyzna jest w niewoli i Rosjanie wykorzystują go w celach propagandowych - oświadczył szef obwodu ługańskiego, Serhij Hajdaj.

22:00

Wynikające z "niesamowitego braku kompetencji" straty wśród rosyjskich generałów nie mają precedensu w najnowszej historii - powiedział cytowany przez portal The Hill były naczelny dowódca wojsk NATO w Europie admirał James Stavridis.

W nowoczesnej historii nie ma sytuacji, do której można by porównać skalę obecnych strat wśród rosyjskich generałów; ani jeden generał amerykański nie zginął w trakcie walk toczonych w Iraku czy Afganistanie - zaznaczył Stavridis.

21:35

Cztery osoby zginęły w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku ostrzałów rosyjskich, a 11 zostało rannych - poinformował szef obwodu Pawło Kyryłenko. Zastrzegł, że nie można ustalić liczby ofiar w Mariupolu, który należy do tego regionu.

21:11

Zgoda na wydanie przez prezydenta rozkazu użycie sił zbrojnych nie oznacza, że USA zamierzają ich użyć na Ukrainie, ale da on Joe Bidenowi środek nacisku, będzie też działaniem odstraszającym Rosję - powiedział republikański kongresman Adam Kinzinger.

20:50

Proces negocjacyjny z Rosją jest "bardzo trudny", ale dzięki uruchamianym na Ukrainie korytarzom humanitarnym uratowano, od początku inwazji rosyjskiej, ponad 350 tys. ludzi - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.

20:33

Na liście opublikowanej przez powiązany z Kremlem kanał na Telegramie znaleźli się izraelscy dyplomaci, pracownicy konsulatów oraz zatrudnieni w ambasadzie ochroniarze, którzy pomagali uciekającym przed wojną Ukraińcom w ewakuacji. Według kanału osoby te były najemnikami - poinformował w niedzielę Jerusalem Post.

Jedyną osobą z listy, która zgodziła się ją publicznie skomentować, jest Maksym Babicki - wiceburmistrz izraelskiego miasta Riszon le-Cijjon. Przewodniczył on delegacji pomagającej w marcu uciekającym z Ukrainy ludziom, dostarczając im jedzenie, ubrania oraz leki.

Nie wiem, o co chodzi, ale jasne jest, że nie warto jechać do Rosji - powiedział Babitzky, który wyemigrował do Izraela z Rosji w 1995 r. "Teraz moim celem jest rozbicie namiotu z pomocą humanitarną i dostarczanie jej obywatelom Ukrainy, którzy znajdują się pod okrutną okupacją i są bombardowani przez Rosję" - dodał. 

20:09

Wojska rosyjskie ostrzelaly w niedzielę gminę Bohoduchiw w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy; ostrzał uszkodził samochód i ranił dwie jadące nim osoby, trzecia pasażerka auta zmarła na miejscu - poinformowała prokuratura regionu.

19:55

Rada miejska Mariupola poinformowała w niedzielę, że następnego dnia - 2 maja - kontynuowana będzie ewakuacja mieszkańców miasta z terenów poza zakładami Azowstal.

"Ze względów bezpieczeństwa ewakuację ludności cywilnej Mariupola znajdującej się w innych rejonach miasta przeniesiono na poniedziałek (2 maja)" - poinformowała rada na komunikatorze Telegram.

19:33

Senator amerykańskiej Partii Demokratycznej Chuck Schumer zapowiedział, że doda klauzulę do ustawy o pakiecie pomocy dla Ukrainy w wysokości 33 miliardów dolarów, co umożliwi Stanom Zjednoczonym konfiskatę aktywów rosyjskich oligarchów i wysłanie pochodzących z nich pieniędzy krajowi zaatakowanemu przez Rosję.

19:20

Wojska rosyjskie podczas inwazji na Ukrainę prowadzą teraz działania bojowe, których celem jest dotarcie do granicy administracyjnej obwodu chersońskiego - ocenia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

Przeciwnik prowadzi działania bojowe, których celem jest dotarcie do granicy administracyjnej obwodu chersońskiego i stworzenie sprzyjających warunków do ofensywy na Mikołajów i Krzywy Róg - głosi komunikat. Sztab ocenia, że główne wysiłki skoncentrowano na próbach ofensywy w kierunku Krzywego Rogu. W kierunku Mikołajewa "wróg prowadzi przegrupowanie oddziałów" oraz działania zwiadowcze za pomocą dronów - dodał sztab.

Na terenach okupowanych wojska rosyjskie "kontynuują próby tworzenia systemu tzw. władzy" - ostrzega armia ukraińska. Wezwała obywateli, by "nadal stawiali okupantom totalny opór".

18:55

Rosjanie niszczą infrastrukturę medyczną na tymczasowo okupowanych obszarach Ukrainy - poinformował w niedzielę Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Ludzie, którzy pozostają na terytoriach okupowanych, są praktycznie odcięci od usług medycznych. W szczególności zamykane są tam placówki, brakuje lekarzy, a dostawy leków z terenów kontrolowanych przez Ukrainę są zabronione - podał na Telegramie ukraiński wywiad.

18:26

W artkule opublikowanym w niedzielę w peruwiańskim dzienniku “El Comercio" prezydent Polski Andrzej Duda wezwał międzynarodową opinię publiczną do solidarności z Ukrainą i Polską w wobec rosyjskiej agresji.

“Przede wszystkim (...) pomocy potrzebują broniący się przed zbrodniczą agresją Ukraińcy. Potrzeba im sprzętu wojskowego oraz konsekwentnej gospodarczej presji na Rosję - tak aby osłabić jej machinę wojenną", napisał polski prezydent w tekście pt. "Solidarni wobec rosyjskiej agresji".

18:00

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) potwierdził ewakuację ludności z oblężonego Mariupola - podała telewizja CNN.

Wcześniej o rozpoczęciu ewakuacji cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Pierwsza grupa złożona z około stu osób kieruje się na obszary będące pod kontrolą Ukrainy" - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Zełenski.

17:27

Rada miejska Mariupola przekazała, że ewakuacja cywilów z innych miejsc w mieście niż zakłady Azowstal, została przełożona na jutro. 

17:26

Przyszłość współpracy w ramach UE, sytuacja na Ukrainie, środki finansowe dla Polski z budżetu unijnego i wsparcie przez Unię pomocy dla uchodźców z Ukrainy były tematami rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z szefową KE Ursulą von der Leyen.

"Dziś, w 18. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, odbyła się rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen" - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller we wpisie na Twitterze.

"Wśród tematów m.in. przyszłość współpracy w ramach UE, sytuacja na Ukrainie, środki finansowe dla Polski z budżetu unijnego i wsparcie przez UE pomocy dla uchodźców z Ukrainy" - dodał rzecznik rządu w kolejnym wpisie.

17:02

Informację o ewakuacji cywilów z Azowstalu przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Jak podał, chodzi o pierwszą grupę, liczącą ok. stu osób. "Jutro spotkamy się w Zaporożu. Jestem wdzięczny naszej drużynie. Teraz, wspólnie z ONZ, pracują nad ewakuacją kolejnych osób z fabryki" - napisał na Twitterze Zełenski.

16:40

Szef rosyjskiego sztabu generalnego gen. Walerij Gierasimow został ranny pod Iziumem, na wschodzie Ukrainy - podała ukraińska agencja UNIAN. Według niej wojskowy musiał się stamtąd pilnie ewakuować.

16:34

Podziurawiony przez kule samochód przyciąga uwagę na ulicach Warszawy. Autem zdołało uciec małżeństwo z ostrzeliwanego Mariupola. 

15:49

Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała, że Ukraińcy powracający z niewoli rosyjskiej w drodze wymiany mówią o nieludzkich warunkach, w jakich ich przetrzymywano. Byli jeńcy opowiadają również o poniżaniu i maltretowaniu.

15:35

Pożar w budynkach rosyjskiego ministerstwa obrony w Białogradzie, w pobliżu granicy z Ukrainą.

15:34

Ukraińskie wojsko ostrzelało Wyspę Węży.

15:30

Przedstawiciel ONZ potwierdza, że z zakładów Azowstal ewakuowano pierwszych cywilów. Operacja rozpoczęła się wczoraj, jest koordynowana przez stronę ukraińską, rosyjską i Czerwony Krzyż. Ze względu na bezpieczeństwo operacji, odmówił jednak przekazania szczegółów.

15:09

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w przesłaniu na kongres opozycyjnej partii Bracia Włoch, że "wojna w Ukrainie pokazuje, jak niezbędne są państwa narodowe". Sami Ukraińcy pokazali to, walcząc heroicznie o każdy centymetr swojej ziemi - dodał.

15:00

"Będziemy nadal wspierać Ukrainę - pieniędzmi, pomocą humanitarną", ale też "będziemy ją wspierać, aby mogła się sama bronić, dostarczając broń, tak jak to robi wiele innych krajów w Europie" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w Duesseldorfie na wiecu związków zawodowych (DGB) z okazji Święta Pracy.

Polityk oskarżył pacyfistów o cyniczną postawę - informuje telewizja ARD. Powiedział, że szanuje pacyfizm, "ale obywatelom Ukrainy musi wydawać się cyniczne, że każe im się bronić przed agresją Putina bez broni".

Słowami: "Niech zamilknie broń! Niech pan wycofa swoje wojska! Uszanuje suwerenność i niepodległość Ukrainy!", Scholz wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia wojny na Ukrainie

14:23

Kolejnych 14 cywilów ewakuowanych z zakładów Azowstal w Mariupolu przybyło do tymczasowego centrum zakwaterowania we wsi Bezimenne w obwodzie donieckim - poinformował fotograf Reutersa. Wcześnie przekazał informację o ewakuacji ok. 40 cywilów. 

14:16

Prezydent Czech Milosz Zeman powiedział w rozmowie z jedną z czeskich stacji telewizyjnych, że atak na Ukrainę zniszczy Rosję gospodarczo i politycznie. Jego zdaniem Rosjanie musieliby być szaleni, gdyby wstrzymali dostawy do Europy gazu lub ropy.

Według Zemana prezydent Rosji Władimir Putin uległ iluzji, że Rosja jest wszechmocna. Nie ma gorszego kroku w interesie narodu rosyjskiego niż atak na Ukrainę, a stało się tak, ponieważ politycy czasami działają nieracjonalnie. Powiedziałem nawet, że zachowują się jak szaleńcy, a szaleńców trzeba izolować - zauważył Zeman. 

Czeski prezydent dotąd uchodził za polityka bliskiego Rosji i jej przywódców. W rozmowie przyznał, że zmienił zdanie. Agresja wszystko zmieniła, podkreślił.

14:00

Wojna na Ukrainie toczy się o możliwość swobodnego życia we własnym domu - napisał prezydent Wołodymyr Zełenski.

"Ukraina obroni swoją wolność w tej wojnie. Naród ukraiński pokona rosyjskich najeźdźców, którzy przyszli zniszczyć życie w naszym kraju. Każdy kto broni państwa ukraińskiego walczy o możliwość swobodnego życia we własnym domu. O wolność i bezpieczeństwo dla swoich dzieci, o ciepły odpoczynek dla swoich rodziców" - napisał Zełenski.

13:53

Tak mieszkańcy Kutuziwki, wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji, witają ukraińskich żołnierzy.

13:51

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba wezwał w rozmowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem do jak największej liberalizacji zasad eksportu z Ukrainy.

"Rozmawiałam z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jestem wdzięczy Stanom Zjednoczonym za dotrzymanie obietnicy stanowczego poparcia Ukrainy. Dyskutowaliśmy o dalszych sankcjach wobec Rosji, dostawach broni i wsparciu finansowym dla Ukrainy. Wezwałem również Stany Zjednoczone do zapewnienia maksymalnej liberalizacji dla ukraińskiego eksportu" - napisał na Twitterze Kułeba.

13:32

Grupa ok. 40 cywilów, którzy przebywali w zakładach Azowstal w Mariupolu, przybyła do tymczasowego centrum zakwaterowania we wsi Bezimenne w regionie donieckim - przekazał fotograf agencji Reutera. Przywieziono ich w autobusach z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi. Pojazdy były konwojowane przez Rosjan i samochody z symbolami ONZ.

13:03

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało o zdemaskowaniu sposobu działania rosyjskiej fabryki trolli Cyber Front Z, która "zalewa media społecznościowe kremlowską propagandą".

Cyber Front Z - której nazwa jest odwołaniem do litery Z, będącej symbolem rosyjskiej napaści na Ukrainę - ma być powiązana z Internet Research Agency, firmą należącą do Jewgienija Prigożyna, biznesmena mającego bliskie kontakty z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

O istnieniu Cyber Front Z informował już w marcu rosyjski portal Fontanka.ru, podając, że na portalu społecznościowym Telegram zamieszczane jego oferty pracy. Zatrudnieni mają zamieszczać ok. 200 komentarzy dziennie na platformach społecznościowych, za co dostają pensję wynoszącą 45 tys. rubli miesięcznie (ok. 2800 złotych). 

12:35

W ciągu ostatniej doby trwał rosyjski ostrzał Charkowa.

12:32

Rada miejska Mariupola poinformowała, że prawdopodobnie dojdzie dziś do ewakuacji cywilów na terytoria ukraińskie.

12:30

Cierpię i płaczę myśląc o cierpieniach ludności Ukrainy - powiedział papież Franciszek. To, co się tam dzieje nazwał "makabrycznym upadkiem człowieczeństwa". 

Podczas spotkania z tysiącami wiernych na modlitwie Regina Coeli w Watykanie papież podkreślił: "Myśl kieruję natychmiast ku ukraińskiemu miasto Mariupol, miastu Maryi, barbarzyńsko zbombardowanemu i zniszczonemu".

Także teraz, stąd ponawiam prośbę o utworzenie bezpiecznych korytarzy humanitarnych dla osób, uwięzionych w stalowni w tym mieście - mówił Franciszek. 

12:29

Są kolejne informacje ukraińskich służb wywiadowczych na temat prowokacji przygotowywanych przez Rosję, a wymierzonych w Ukrainę. Jak poinformował rzecznik ukraińskiego MSW Artiom Diechtiarenko, agenci Sztabu Generalnego sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej planowali zestrzelenie rosyjskiego samolotu pasażerskiego nad terytorium Rosji lub Białorusi.

11:44

Od 1 do 27 maja trwać będą wojskowe ćwiczenia Defender Europe 2022 (DE22) oraz Swift Response 2022 (SR22) z udziałem m.in. polskich żołnierzy. Zostaną przeprowadzone w Polsce oraz w ośmiu innych państwach. W sumie będzie w nich uczestniczyć 18 tysięcy żołnierzy z 20 krajów. W samej Polsce będzie to siedem tysięcy wojskowych.

11:40

Wybuchy w Mikołajewie.

11:39

Patron w akcji - w ciągu ostatniej doby pies pomógł ukraińskim pirotechnikom odnaleźć 262 niewybuchy w pobliżu Czernihowa.

11:36

Rosjanie porwali członka rady miejskiej Nowej Kachowki - informują media.

11:34

Tak zmieniała się sytuacja na froncie od początku wojny w Ukrainie:

11:30

Prezydent Andrzej Duda przedłużył do końca tego roku zgodę na pobyt w Polsce żołnierzy i personelu cywilnego z Wielkiej Brytanii - poinformowało Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Postanowienie opublikowano w Monitorze Polskim w piątek.

Pobyt żołnierzy innych państw wymaga - zgodnie z ustawą o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium RP - zgody prezydenta.

Postanowienie dotyczy komponentu do 155 żołnierzy i personelu cywilnego wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi oraz do 55 pojazdów, w celu wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w operacji wojskowej reagowania kryzysowego prowadzonej na terytorium Polski. Obowiązuje ono od 1 maja do 31 grudnia tego roku.

11:29

Minister spraw zagranicznych RFN Annalena Baerbock wzywa do wycofania rosyjskich żołnierzy z Ukrainy i nie ufa obietnicom Władimira Putina. Nie ma możliwości powrotu do czasów sprzed 24 lutego. Nigdy więcej nie możemy polegać wyłącznie na obietnicach Putina - stwierdziła w wywiadzie dla "Bild am Sonntag".

Naszym celem jest pokój - dla ludzi na Ukrainie, dla nas samych i dla naszych dzieci - powiedziała minister.

Pytana, czy na Ukrainie wystarczy zawieszenie broni, czy też warunkiem pokoju jest całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z Ukrainy Baerbock odpowiada: "Zawieszenie broni może być tylko pierwszym krokiem. Dla nas jest jasne, że sankcje mogą zostać zniesione tylko wtedy, gdy Rosja wycofa swoje wojska. Pokój na warunkach dyktowanych przez Rosję nie przyniósłby ani Ukrainie, ani nam w Europie bezpieczeństwa, którego pragniemy. W najgorszym wypadku byłoby to zaproszenie do kolejnej wojny - jeszcze bliżej naszych granic".

11:27

Ukraina zaproponowała Polsce dołączenie do grupy państw, które będą gwarantami jej bezpieczeństwa. Polska nie będzie uchylać się od odpowiedzialności - mówił portalowi gazeta.pl Jakub Kumoch, prezydencki minister i szef Biura Polityki Międzynarodowej w Pałacu Prezydenckim.

Omawiamy właśnie projekt porozumienia Ukrainy i państw-gwarantów. Jest to jednak dopiero początek drogi. I to jednej z możliwych dróg do zakończenia konfliktu - stwierdził.

Zaznaczył, że autorem projektu jest administracja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Został on przesłany państwom, które zgodziły się być gwarantami, do konsultacji. Jeżeli miałoby dojść do układu pokojowego, to interesuje nas tylko taki, który gwarantuje integralność terytorialną Ukrainy i jej niepodległość. I tylko taki, na który zgadzają się Ukraińcy - zastrzegł.

11:26

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły blisko 23,5 tys. żołnierzy - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 1 maja to według ukraińskich danych: około 23,5 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 1026 czołgów, 2471 bojowych pojazdów opancerzonych, 451 systemów artyleryjskich, 151 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 80 systemów obrony przeciwlotniczej, 192 samoloty, 155 śmigłowców, 1796 pojazdów kołowych, 8 jednostek pływających, 245 bezzałogowców, 84 pociski manewrujące.

11:22

Prezydent Andrzej Duda spotka się jutro z przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi - poinformowała Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (KPRP).

Rano Nancy Pelosi spotkała się w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który podziękował Stanom Zjednoczonym za pomoc w walce z Rosją. Podczas rozmów Pelosi, ze swej strony, przekazała podziękowania Ukraińcom za prowadzenie wojny o wolność.

Szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów przebywa obecnie z wizytą w Rzeszowie. "Nasza delegacja będzie kontynuować podróż po Polsce, gdzie spotkamy się z prezydentem Andrzejem Dudą i wyższymi rangą urzędnikami" - wskazano w niedzielnym oświadczeniu amerykańskiego Kongresu.

Jak dodano, władze amerykańskie chcą podziękować "polskim sojusznikom za ich poświęcenie i wysiłek humanitarny".

10:06

Wczoraj w obwodzie chersońskim i części obwodu zaporoskiego zniknęła sieć komórkowa i internet. Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy poinformowała dziś, że komunikacja została celowo sparaliżowana przez rosyjskie wojska.

10:05

Rosja próbuje minimalizować skutki sankcji dla swojej gospodarki, planując przeniesienie części produkcji do państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), czy reeksport swoich towarów przez Gruzję, Armenię i Azerbejdżan - podał ukraiński wywiad wojskowy (HUR) w komunikatorze Telegram.

"Pod wpływem międzynarodowych sankcji gospodarczych rosyjska gospodarka już teraz ulega wyraźnej degradacji. Szczególnie dotknięte są branże zależne od zagranicznych technologii i komponentów. W celu uniknięcia ograniczeń sankcyjnych Rosja, wykorzystując bliskie relacje w ramach sojuszy i związków gospodarczych, stara się wykorzystać kraje trzecie" - poinformował wywiad.

Według HUR Rosja planuje zorganizować w krajach ODKB - organizacji zbiorowego bezpieczeństwa niektórych państw WNP - produkcję komponentów dla rosyjskiego przemysłu wojskowego i towarów podwójnego zastosowania.

Moskwa prowadzi też negocjacje z Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem w sprawie reeksportu rosyjskich produktów na rynki międzynarodowe.

09:54

Prorosyjskie Naddniestrze przygotowuje się do prowokacji, które mają doprowadzić do włączenia się do wojny tej nieuznawanego przez nikogo poza Rosją republiki. Służba wywiadu Ukrainy opublikowała wydrukowane już z jutrzejszą datą specjalne wydanie gazety "Naddniestrze" z apelem do Władimira Putina o przyłączenie armii Naddniestrza do sił rosyjskich. 

Według ukraińskiego wywiadu, pokazującego główną stronę gazety, centralnym materiałem jest "oficjalny apel ludności Naddniestrza do prezydenta Rosji o zaangażowanie lokalnych sił zbrojnych w działania armii rosyjskiej". Szczególnie złowrogie wydaje się jednak uzasadnienie tego apelu. Gazeta pisze o "krwawych atakach terrorystycznych na Naddniestrze, z dziesiątkami zabitych, w tym osobach starszych, kobietach i dzieciach", do których ma dojść w święta majowe.

Ponieważ już wydrukowana gazeta oficjalnie ukazuje się w przeddzień świąt, z jutrzejszą datą, ukraińskie służby wywiadowcze traktują jej doniesienia jak zapowiedź możliwych prowokacji, wymierzonych w ludność Naddniestrza, żeby Rosja mogła nimi uzasadnić po pierwsze włączenie tej republiki do wojny, a po drugie - wspomóc akcję werbowania zagranicznych ochotników do sił Federacji Rosyjskiej.

09:22

64,5 proc. badanych odpowiedziało pozytywnie na pytanie, czy kraje NATO powinny przekazywać Ukrainie ciężką broń ofensywną - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl. Przeciwnego zdania jest 12,7 proc. ankietowanych.

Z badania wynika, że udzielenie Ukrainie wsparcia w postaci ciężkiej broni ofensywnej częściej popierają mężczyźni (68 proc.) niż kobiety (61 proc.). Chętniej pomysł popierają respondenci, którzy ukończyli 35 lat.

Przekazanie przez członków NATO broni takiej jak czołgi czy ciężka artyleria za słuszne uważa 7 na 10 osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym i nieco wyższy odsetek (72 proc.) respondentów o dochodach mieszczących się w granicach 2001 - 3000 zł netto. Przesłanie Ukrainie broni ciężkiej popierają częściej niż 3 na 4 osoby (77 proc.) z miast, których populacja nie przekracza 20 tys. mieszkańców - komentuje wyniki dyrektor działu analiz w SW Research Adrian Wróblewski.

09:08

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w niedzielę w Kijowie z przewodniczącą Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. Ukraiński przywódca podziękował Stanom Zjednoczonym za pomoc w walce z Rosją.

08:33

W związku z rosyjska inwazją Ukrainę opuściło 5 468 629 osób - czytamy na stronach Agencji ONZ ds. uchodźców. Większość ukraińskich uchodźców - ponad 3 mln osób - wyjechała do Polski; do Rumunii - ponad 817 tys.; do Rosji - ponad 656 tys.; na Węgry - prawie 520 tys.; do Mołdawii - ponad 443 tys.; na Słowację - prawie 372 tys.; na Białoruś - nieco ponad 25 tys.

Od 28 lutego na Ukrainę wróciło z zagranicy ponad 1,2 mln Ukraińców.

08:15

"Od czasu zajęcia na początku marca Chersonia, Rosja stara się legitymizować swoją kontrolę nad miastem i otaczającymi je obszarami poprzez ustanowienie prorosyjskiej administracji. Ostatnie oświadczenia tej administracji obejmują deklarację, że powrót pod kontrolę ukraińską jest niemożliwy oraz zapowiedź czteromiesięcznego okresu przejściowego z ukraińskiej hrywny na rosyjskiego rubla. Rubel rosyjski ma być używany w Chersoniu od dzisiaj" - napisano brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Oświadczenia te prawdopodobnie świadczą o rosyjskich zamiarach długoterminowego wywierania silnych wpływów politycznych i gospodarczych w Chersoniu. Utrzymanie kontroli nad Chersoniem i jego połączeniami transportowymi zwiększy zdolność Rosji do podtrzymywania postępów w kierunku północy i zachodu oraz poprawi bezpieczeństwo rosyjskiej kontroli nad Krymem" - dodano. 

07:00

Ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły w sobotę dwa rosyjskie samoloty bojowe typu Su-25 i siedem dronów - poinformowała w nocy z soboty na niedzielę ukraińska armia na Facebooku.

06:40

Od początku wojny na Ukrainie zginęło 23 tysiące rosyjskich żołnierzy. Zniszczonych zostało ponad tysiąc rosyjskich czołgów, niemal 200 samolotów i blisko 2,5 tysiąca innych pojazdów wojskowych - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

W nagraniu wideo Zełenski przekazał, że rosyjska armia ściąga dodatkowe siły do walki na wschodzie Ukrainy. Jak podkreślił, rekrutowani są ludzie ze słabą motywacją i przygotowaniem, a dowództwo przygotowuje się na duże straty. Jak relacjonował, dowódcy zastraszają rosyjskich żołnierzy mówiąc, że czekają ich poważne konsekwencje za odmowę walki na Ukrainie. Jednocześnie nie mówią, że przygotowywane są dodatkowe chłodnie do przechowywania zwłok.

Rosyjscy dowódcy rozumieją, że zginą jeszcze tysiące żołnierzy i tysiące będą ranne - podkreślał Zełenski. Każdy rosyjski żołnierz może jeszcze ocalić swoje życie. Lepiej będzie dla was przeżyć w Rosji niż umrzeć w naszym kraju - apelował.

06:30

"Olaf Scholz działa jak Angela Merkel: najpierw poczekać, popatrzeć i może kiedyś później podjąć decyzję - a może i nie. Brakuje wyobraźni i odwagi" - powiedział ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk gazecie "Bild am Sonntag". "Trzecia wojna światowa już się rozpoczęła. Atak Putina na Ukrainę dotyczy wszystkich, także Niemców, nawet jeśli jeszcze nie militarny. Putin prowadzi tę wyniszczającą wojnę przeciwko całemu Zachodowi, przeciwko naszemu systemowi wartości" - podkreślił.

Melnyk określił politykę kanclerza Niemiec jako "opieszałą". Dodał, że Ukraina potrzebuje najnowszej niemieckiej broni, by pokonać Rosję, m.in. czołgów Leopard, transporterów opancerzonych Marder i haubic samobieżnych.