W niedzielę rozpoczęła się ewakuacja cywilów z Azowstalu. Pierwsza grupa, licząca około 100 osób, wyjechała do Zaporoża. Następnie, ze względów bezpieczeństwa, ewakuację przeniesiono na 2 maja. Wojska rosyjskie prowadzą teraz działania bojowe, których celem jest dotarcie do granicy administracyjnej obwodu chersońskiego. Rosja próbuje minimalizować skutki sankcji dla swojej gospodarki, planując przeniesienie części produkcji do państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB), czy reeksport swoich towarów przez Gruzję, Armenię i Azerbejdżan - podał ukraiński wywiad wojskowy (HUR) w komunikatorze Telegram. Najnowsze informacje, zdjęcia i komentarze dotyczące wojny na Ukrainie znajdziecie w naszym zapisie relacji z 01.05.2022 r.
Władze obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy podały w niedzielę, że kierowca jednego z autobusów ewakuacyjnych, który zaginął dwa dni temu został uprowadzony przez Rosjan i następnie zmuszony do propagandowego wystąpienia w telewizji rosyjskiej.
Kierowcą jest Mychajło Pankow, który 29 kwietnia zaginął w drodze do Popasnej. Mężczyzna jest w niewoli i Rosjanie wykorzystują go w celach propagandowych - oświadczył szef obwodu ługańskiego, Serhij Hajdaj.
Wynikające z "niesamowitego braku kompetencji" straty wśród rosyjskich generałów nie mają precedensu w najnowszej historii - powiedział cytowany przez portal The Hill były naczelny dowódca wojsk NATO w Europie admirał James Stavridis.
W nowoczesnej historii nie ma sytuacji, do której można by porównać skalę obecnych strat wśród rosyjskich generałów; ani jeden generał amerykański nie zginął w trakcie walk toczonych w Iraku czy Afganistanie - zaznaczył Stavridis.
Cztery osoby zginęły w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku ostrzałów rosyjskich, a 11 zostało rannych - poinformował szef obwodu Pawło Kyryłenko. Zastrzegł, że nie można ustalić liczby ofiar w Mariupolu, który należy do tego regionu.
Zgoda na wydanie przez prezydenta rozkazu użycie sił zbrojnych nie oznacza, że USA zamierzają ich użyć na Ukrainie, ale da on Joe Bidenowi środek nacisku, będzie też działaniem odstraszającym Rosję - powiedział republikański kongresman Adam Kinzinger.
Proces negocjacyjny z Rosją jest "bardzo trudny", ale dzięki uruchamianym na Ukrainie korytarzom humanitarnym uratowano, od początku inwazji rosyjskiej, ponad 350 tys. ludzi - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo.
Na liście opublikowanej przez powiązany z Kremlem kanał na Telegramie znaleźli się izraelscy dyplomaci, pracownicy konsulatów oraz zatrudnieni w ambasadzie ochroniarze, którzy pomagali uciekającym przed wojną Ukraińcom w ewakuacji. Według kanału osoby te były najemnikami - poinformował w niedzielę Jerusalem Post.
Jedyną osobą z listy, która zgodziła się ją publicznie skomentować, jest Maksym Babicki - wiceburmistrz izraelskiego miasta Riszon le-Cijjon. Przewodniczył on delegacji pomagającej w marcu uciekającym z Ukrainy ludziom, dostarczając im jedzenie, ubrania oraz leki.
Nie wiem, o co chodzi, ale jasne jest, że nie warto jechać do Rosji - powiedział Babitzky, który wyemigrował do Izraela z Rosji w 1995 r. "Teraz moim celem jest rozbicie namiotu z pomocą humanitarną i dostarczanie jej obywatelom Ukrainy, którzy znajdują się pod okrutną okupacją i są bombardowani przez Rosję" - dodał.
Wojska rosyjskie ostrzelaly w niedzielę gminę Bohoduchiw w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy; ostrzał uszkodził samochód i ranił dwie jadące nim osoby, trzecia pasażerka auta zmarła na miejscu - poinformowała prokuratura regionu.
Rada miejska Mariupola poinformowała w niedzielę, że następnego dnia - 2 maja - kontynuowana będzie ewakuacja mieszkańców miasta z terenów poza zakładami Azowstal.
"Ze względów bezpieczeństwa ewakuację ludności cywilnej Mariupola znajdującej się w innych rejonach miasta przeniesiono na poniedziałek (2 maja)" - poinformowała rada na komunikatorze Telegram.
Senator amerykańskiej Partii Demokratycznej Chuck Schumer zapowiedział, że doda klauzulę do ustawy o pakiecie pomocy dla Ukrainy w wysokości 33 miliardów dolarów, co umożliwi Stanom Zjednoczonym konfiskatę aktywów rosyjskich oligarchów i wysłanie pochodzących z nich pieniędzy krajowi zaatakowanemu przez Rosję.
Wojska rosyjskie podczas inwazji na Ukrainę prowadzą teraz działania bojowe, których celem jest dotarcie do granicy administracyjnej obwodu chersońskiego - ocenia Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.
Przeciwnik prowadzi działania bojowe, których celem jest dotarcie do granicy administracyjnej obwodu chersońskiego i stworzenie sprzyjających warunków do ofensywy na Mikołajów i Krzywy Róg - głosi komunikat. Sztab ocenia, że główne wysiłki skoncentrowano na próbach ofensywy w kierunku Krzywego Rogu. W kierunku Mikołajewa "wróg prowadzi przegrupowanie oddziałów" oraz działania zwiadowcze za pomocą dronów - dodał sztab.
Na terenach okupowanych wojska rosyjskie "kontynuują próby tworzenia systemu tzw. władzy" - ostrzega armia ukraińska. Wezwała obywateli, by "nadal stawiali okupantom totalny opór".
Rosjanie niszczą infrastrukturę medyczną na tymczasowo okupowanych obszarach Ukrainy - poinformował w niedzielę Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
Ludzie, którzy pozostają na terytoriach okupowanych, są praktycznie odcięci od usług medycznych. W szczególności zamykane są tam placówki, brakuje lekarzy, a dostawy leków z terenów kontrolowanych przez Ukrainę są zabronione - podał na Telegramie ukraiński wywiad.
W artkule opublikowanym w niedzielę w peruwiańskim dzienniku “El Comercio" prezydent Polski Andrzej Duda wezwał międzynarodową opinię publiczną do solidarności z Ukrainą i Polską w wobec rosyjskiej agresji.
“Przede wszystkim (...) pomocy potrzebują broniący się przed zbrodniczą agresją Ukraińcy. Potrzeba im sprzętu wojskowego oraz konsekwentnej gospodarczej presji na Rosję - tak aby osłabić jej machinę wojenną", napisał polski prezydent w tekście pt. "Solidarni wobec rosyjskiej agresji".
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) potwierdził ewakuację ludności z oblężonego Mariupola - podała telewizja CNN.
Wcześniej o rozpoczęciu ewakuacji cywilów z zakładów Azowstal w Mariupolu poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Pierwsza grupa złożona z około stu osób kieruje się na obszary będące pod kontrolą Ukrainy" - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Zełenski.
Rada miejska Mariupola przekazała, że ewakuacja cywilów z innych miejsc w mieście niż zakłady Azowstal, została przełożona na jutro.
Przyszłość współpracy w ramach UE, sytuacja na Ukrainie, środki finansowe dla Polski z budżetu unijnego i wsparcie przez Unię pomocy dla uchodźców z Ukrainy były tematami rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z szefową KE Ursulą von der Leyen.
"Dziś, w 18. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, odbyła się rozmowa premiera Mateusza Morawieckiego z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen" - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller we wpisie na Twitterze.
"Wśród tematów m.in. przyszłość współpracy w ramach UE, sytuacja na Ukrainie, środki finansowe dla Polski z budżetu unijnego i wsparcie przez UE pomocy dla uchodźców z Ukrainy" - dodał rzecznik rządu w kolejnym wpisie.