Znana z akcji dobroczynnych Szlachetna Paczka wydała przewodnik po Polsce. Można w nim znaleźć niezwykłe historie z miejsc, w którym żyją rodziny i dzieci potrzebujące pomocy. To nietypowy sposób na rekrutację wolontariuszy.

Na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl/superw/miejsca-warte-odwiedzenia można znaleźć historię osób potrzebujących pomocy z poszczególnych województw.

Opolszczyzna

W 2021 r. Szlachetna Paczka pomogła w woj. opolskim 994 osobom, m.in. panu Antoniemu.

Cytat

Oszczędzam, jak mogę - mówi 77-letni pan Antoni, mieszkaniec województwa opolskiego. Mężczyzna nigdy nie założył rodziny. Od lat w przeżywaniu swojej codzienności pomaga mu rozrusznik serca i leki, bez których nie jest w stanie żyć. Mimo swoich dolegliwości i wieku pan Antoni stara się być pomocny dla innych - robi zakupy starszym znajomym i sąsiadom, którzy już nie są w stanie samodzielnie ich robić. Trudno uwierzyć, że zaraz obok może żyć ktoś z tak trudną historią
- mówi wolontariuszka Szlachetnej Paczki, która dotarła do pana Antoniego.

Jak dodaje, "marzyłam o takim dziadku, jak pan Antoni, którego poznałam dzięki Szlachetnej Paczce".

Złapał nas wszystkich za serca swoim ciepłem i wrażliwością. Pomaganie w Paczce daje ogrom wzruszeń i radości - mówi wolontariuszka.

Kujawsko-pomorskie

W 2021 w woj. kujawsko-pomorskim Szlachetna Paczka pomogła 3069 osobom w potrzebie.

Dowiedziałam się, że jestem w ciąży. To było dwa tygodnie po tym, jak pochowałam męża - mówi pani Sylwia.

W jednej chwili zmieniło się wszystko w jej życiu. Mąż zginął tragicznie w wypadku. Do tego doszła opieka nad schorowaną babcią. Pani Sylwia straciła też pracę.

Wtedy do jej drzwi zapukali wolontariusze Szlachetnej PaczkiPotrzeby rodziny były z pozoru niewielkie. Zapas żywności, żeby pani Sylwia nie musiała przez jakiś czas chodzić na częste zakupy, ubrania dla dzieci - mówi Ania, 20-letnia wolontariuszka Paczki.

Jak dodaje, "widziałam ten błysk w oku pani Sylwii, kiedy zobaczyła nową wanienkę dla dziecka - stara była już bardzo wysłużona, a zakup nowej nawet nie wchodził w grę".

Pomagaj dzieciom

M.in. w Lublinie, Zamościu czy Nałęczowie mieszkają dzieci uczestniczące w projekcie Szlachetnej Paczki - Akademii Przyszłości.

Akademia Przyszłości od 2003 r. pomaga dzieciom, które w siebie nie wierzą, mają niską samoocenę. To bezpieczna, twórcza przestrzeń, w której dziecko spotyka się z drugim człowiekiem, dorosłym, który chce mu poświęcić swój czas i uwagę, być dla niego mądrym towarzyszem - czytamy na stronie internetowej akcji.

Jestem słaba i do niczego - powtarza jak mantrę mała Iza. Dziewczynka jako wcześniak nie rozwija się tak szybko jak jej rówieśnicy. Ciągle czuje się gorsza, mimo że na naukę poświęca więcej czasu niż inne dzieci. Mimo dobrych ocen w szkole, wciąż nie czuje się mądra. W klasie rówieśnicy często jej docinają. Każde słowo zabiera ze sobą do domu i analizuje godzinami, przeżywa. 

Innym dzieckiem objętym wsparciem Akademii jest 7-letni Damian, mieszkaniec małej miejscowości pod Giżyckiem. Chłopiec potrafi opisywać siebie tylko przez porównania do rówieśników. Wszyscy są lepsi ode mnie - często powtarza.

Trwa rekrutacja wolontariuszy

Szlachetna Paczka przypominając o efektach swoich akcji informuje o naborze wolontariuszy.

Cytat

Bez liderów nie można rekrutować wolontariuszy, przez co nie można docierać z pomocą do rodzin z Paczki ani wspierać dzieci z Akademii, którym brakuje pewności siebie. Wszystko zaczyna się od lidera_ki. Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości potrzebują łącznie ponad 14 tys. wolontariuszy w tym liderów
- zachęca Szlachetna Paczka.

Zgłoszenia można wysyłać przez stronę internetową www.superw.pl. 

Tylko w ubiegłym roku w Paczce działało prawie 13 tys. wolontariuszy. Dzięki nim pomoc materialna o wartości ponad 68 mln zł trafiła do ponad 17 tys. potrzebujących rodzin i osób samotnych.

W minionym roku szkolnym pomoc otrzymało także ponad 2 tys. dzieci z Akademii Przyszłości.