Wielki Finał Szlachetnej Paczki. Podczas weekendu wolontariusze przekazywali przygotowaną przez darczyńców pomoc prawie dwudziestu tysiącom rodzin w potrzebie! Największe paczkowe magazyny były w Krakowie w namiocie przy Galerii Kazimierz i w Warszawie w Szkole Podstawowej nr 132.

Finał Szlachetnej Paczki, który odbywa się co roku na początku grudnia, nie przez przypadek nazywany jest Weekendem Cudów. Przez te dwa dni w całej Polsce działy niesamowite historie. Wzruszenia, emocje, wspaniałe chwile. Darczyńcy dostarczający paczki do magazynów, wolontariusze przekazujący je rodzinom, dziesiątki tysięcy osób bezinteresownie zaangażowanych w mądrą pomoc. Tak Szlachetna Paczka tworzy historie i wydobywa z ludzi to, co najpiękniejsze.

Każda z paczek jest inna, w zależności od potrzeb rodziny - mówi Joanna Sadzik, dyrektorka Szlachetnej Paczki. Lecą paczki z kurami, kaczkami do jednej z rodzin w Podlaskiem, do Wielkopolski leci paczka z krowami - opowiada. 

Z kolei w Warszawie, w magazynie w Szkole Podstawowej nr 132 (ul. Grabowska 1) prezenty od sobotniego rana pakowały m.in. aktorki Joanna Kulig i Agata Kulesza. Jest jedzenie, środki chemiczne - mówiła Kulesza. Są też prezenty specjalne - biżuteria, t-shirty dla dziewczynki, rzeczy które sprawią przyjemność - dodała Kulig.

Liczymy na to, że milion osób wymieni się rzeczami, zainspiruje się sercem i potem przez cały rok będą po prostu fajniejsi - mówił ks. Jacek Stryczek, szef Szlachetnej Paczki.

Cała Polska ma tę moc

W Weekend Cudów magazyny Paczki warto było odwiedzić jednak w całej Polsce. Tętniła w nich dobra energia, wytwarzana przez wszystkich, których łączy Paczka.

XVII edycja SZLACHETNEJ PACZKI

Szlachetna Paczka to unikalny w skali światowej system precyzyjnej, konkretnej i mądrej pomocy rodzinom w potrzebie zorganizowany na tak dużą skalę. To oryginalny polski pomysł. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i najlepiej zorganizowanych projektów społecznych w Polsce. Działa od 2001 roku i co roku łączy dziesiątki tysięcy darczyńców, wolontariuszy i rodzin w potrzebie. Wydobywa z ludzi to, co mają w sobie najpiękniejszego.

W tym roku ok. 11 tys. wolontariuszy odwiedziło 35 tys. rodzin. Blisko 20 tys. z nich zostało włączonych do projektu. To ludzie, którzy żyją w niezawinionej biedzie i bohatersko walczą o to, by się z niej wyzwolić. Paczka pomaga im w tym, by zaczęli sobie samodzielnie radzić. To dla tych rodzin dziesiątki darczyńcy całej Polski przygotowali paczki z pomocą. Wśród darczyńców znaleźli się m.in. piłkarze reprezentacji Polski z Robertem Lewandowskim i trenerem Adamem Nawałką na czele, narodowa drużyna skoczków narciarskich z Adamem Małyszem i Kamilem Stochem, złoci medaliści olimpijscy, Tomasz Majewski, Anita Włodarczyk i Magdalena Fularczyk-Kozłowska, wicepremier Mateusz Morawiecki i tysiące innych osób.

Paczka po finale

Szlachetna Paczka działa przez cały rok. Weekend Cudów to kulminacyjny moment, ale na nim nie kończy się mądra pomoc, którą niosą wolontariusze. Od tegorocznej edycji standardem w projekcie są minimum dwa kolejne spotkania, które wolontariusze odbędą z rodzinami już po przekazaniu im paczek z pomocą. Po to, by być z nimi, wspierać je i pomagać im, jak samodzielnie radzić sobie w życiu, realizując nowatorskie projekty takie jak PACZKA Biznesu, PACZKA Seniorów, PACZKA Lekarzy czy PACZKA Prawników.

O tym, jak działa Szlachetna Paczka, i jak można pomagać nie tylko przez jeden weekend, przeczytaj koniecznie na www.szlachetnapaczka.pl. Ty też możesz pomóc czynić cuda.