Oprócz 13 700 wolontariuszy, którzy poszukują najbiedniejszych polskich rodzin, a potem łączą ich z darczyńcami, którzy potrzebującym pomocy chcą zrobić przedświąteczny prezent, w tegoroczną Szlachetną Paczkę angażują się także m.in. gwiazdy "Top Model", polscy projektanci i artyści. „Wyobraźmy sobie sytuacje, w której ktoś tonie. Na brzegu stoją ludzie i krzyczą: ej, on tonie, zobaczcie, jak on tonie, ej, przypłyń tutaj… Rozumiem, że szlachetny to jest taki, który wskakuje do tej wody i ratuje tonącego” – mówi o idei Szlachetnej Paczki jej pomysłodawca ks. Jacek Stryczek. I tak do tej metaforycznej wody w ubiegłym roku już po raz drugi wskoczył papież Franciszek. Do pomocy przyłączyli się także: piłkarze reprezentacji Polski, Agnieszka i Ula Radwańskie, Anita Włodarczyk, Tomasz Majewski oraz Piotr Małachowski. Organizowana od 16 lat akcja charytatywna z roku na rok się zmienia i rozwija.
Licytowanie dzieł sztuki, kupowanie ubrań znanych projektantów, pomoc prawna czy program edukacji finansowej dla rodzin w potrzebie - to tylko niektóre z nowości, które w tym roku dzieją się w ramach Szlachetnej Paczki. Ogólnopolski projekt, po raz 16., ruszył w sobotę - 19 listopada.
Widzimy, że coraz więcej ludzi chce się angażować w działania na rzecz innych - mówi ks. Jacek Stryczek - pomysłodawca Szlachetnej Paczki. Tworzymy w ramach Paczki nowe projekty: Sztukę Teraz, Modę na Polskę oraz Inwestora Społecznego. Łączymy świat sztuki, mody i biznesu, bo wierzymy, że razem jesteśmy w stanie stworzyć piękniejszy świat, piękniejszą Polskę.
Nowości w projekcie to przede wszystkim nowe sposoby zaangażowania się w akcję charytatywną, ale też nowe metody pracy z potrzebującymi. Wszystko po to, aby jeszcze lepiej poprowadzić ludzi od biedy do zaradności w życiu.
W tym momencie kluczowym projektem jest projekt Inwestora Społecznego - mówi pomysłodawca Szlachetnej Paczki ks. Jacek Stryczek. Inwestorem może zostać firma lub osoba prywatna, która będzie chciała wesprzeć jeden z rejonów zaangażowanych w akcję charytatywną. Inwestor wpływa na życie rodzin w potrzebie i rozwój wolontariuszy w swojej najbliższej okolicy - czytamy na stronie szlachetnapaczka.pl. Szczegóły dotyczące projektu znajdziecie >>> TUTAJ <<<
Paczka Prawników pomaga tym, których problem wynika z bariery prawnej. Prawnik-wolontariusz pomaga jednej rodzinie i zajmuje się danym przypadkiem aż do rozwiązania problemu prawnego.
Czasem lepszy jest jeden życzliwy lekarz niż cały system opieki zdrowotnej. Szlachetna Paczka łączy rodziny, w których barierą jest choroba, z lekarzem, który udziela im darmowych konsultacji.
Ten projekt skierowany jest do osób samotnych powyżej 60. roku życia. Odkryliśmy, że tysiące starszych osób najbardziej cierpią na osamotnienie. Nasi wolontariusze na nowo łączą ich z innymi ludźmi. Starość nie musi być samotna - mówią pomysłodawcy Paczki Seniorów.
To program edukacji finansowej, który wprowadzany jest po raz pierwszy. Najpierw z rozsądnego wydawania pieniędzy szkoleni są wolontariusze, a potem to oni swoją wiedzę przekazują rodzinom w potrzebie.
W ramach tego projektu grupy wolontariuszy ruszają w Polskę. Odwiedzą te miejsca, do których Paczka jeszcze nie dotarła. Pojawią się w małych miasteczkach i w wioskach. Dotrą do prawdziwej, ukrytej biedy.
To jest taki projekt, który mi się najbardziej podoba, czyli co miesiąc przekazuje się pewną sumę pieniędzy i inni za to pracują, żeby świat był lepszy. To jest projekt dla zapracowanych i idealistów - mówi ks. Stryczek.
Sztuka Teraz to aukcja dzieł przekazanych przez polskich artystów na rzecz Szlachetnej Paczki. Spośród 1000 obrazów wybrano ponad 100 i zaprezentowano je na specjalnej wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie. My się znamy na ludziach, a Muzeum Narodowe zna się na sztuce. Ja chciałem pokazać, że Polska jest takim krajem, w którym ludzie tworzą, są kreatywni, są niezwykli. My będziemy pracowali z tymi artystami, żeby mogli pokazać swój potencjał - wyjaśnia ks. Jacek Stryczek.
Wystawa i licytacja obrazów potrwają do 18 grudnia. Więcej informacji znajdziecie >>> TUTAJ <<<
Słynni polscy projektanci - w tym m.in. Robert Kupisz i Ania Kuczyńska - stworzyli limitowaną kolekcję ubrań i biżuterii. 50 proc. przychodu ze sprzedanych produktów trafi na konto Szlachetnej Paczki i wspomoże najbiedniejsze polskie rodziny. Sprzedaż będzie prowadzona od 1 do 31 grudnia za pośrednictwem sklepu internetowego SHOWROOM.
Zaprosiliśmy finałową piętnastkę Top Model tegorocznej edycji do tego, aby promowali produkty, które będzie można kupić. Do tej finałowej piętnastki dołączyły dwie piękne kobiety - niezwiązane z modą, związane ze sportem - czyli Asia Jóźwik i Maja Włoszczowska - powiedział w rozmowie z reporterem RMF FM Pawłem Balinowskim Krystian Stopka - jeden z koordynatorów Szlachetnej Paczki.
Obie panie i modele promują produkty w konwencji świątecznej, niektórzy są reniferami, niektórzy są aniołkami - dodaje Stopka.
Pieniądze zebrane podczas sprzedaży ubrań, stworzonych przez polskich projektantów, zostaną przeznaczone na kolejną edycję Szlachetnej Paczki. Historią Polski stało się to, że na święta robi się Szlachetną Paczką. W ubiegłym roku połączyliśmy ponad 3 mln osób i to jest naprawdę wynik, który świadczy o hojności i o fajnej postawie Polaków - podkreśla z uśmiechem koordynator akcji.