W Bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie znajduje się Droga Krzyżowa autorstwa Józefa Mehoffera, artysty Młodej Polski. Nieprawdopodobne obrazy znajdują się w kaplicy Męki Pańskiej.
Zobacz również:
Nad stacjami drogi krzyżowej Józef Mehoffer pracował długo. Ich malowanie rozpoczął w 1933 r., a zakończył 13 lat później, już po wojnie. Artysta przemycił do scen biblijnych polskie motywy ludowe - św. Weronika i św. Maria Magdalena pokazane są w strojach huculskich, a sama Droga Krzyżowa prowadzi przez ulice młodopolskiego Krakowa.
Mehoffer był artystą wszechstronnym. Fach malarski zdobywał pod okiem słynnego Jana Matejki. W tym samym czasie u mistrza uczyli się także Stanisław Wyspiański i Jacek Malczewski.
Przed tymi obrazami często modlił się kard. Karol Wojtyła.
"Na pewno dla ludzi żyjących w tamtych czasach było to szokiem. Nagle widzą sceny z upadku, ze skazania, ze spotkania z Marią - na ulicach swojego miasta" - opowiada w rozmowie z RMF FM franciszkanin ojciec Marcin Drąg.
"Życie Jezusa nie jest odklejone od naszego życia. Ta Droga Krzyżowa uświadamia nam, że życie Jezusa jest nam bardzo bliskie. Moje życie może być spójne z jego życiem. My też upadamy, przeżywamy różnego rodzaju spotkania. I ta droga obrazuje nam, gdzie Jezusa możemy spotkać. Możemy go spotkać w naszym otoczeniu, może być ukryty w drugim człowieku" - podkreśla.
"Warto przyjść do naszej kaplicy i Drogę Krzyżową przeżyć. Po prostu patrząc. Nie potrzebujemy tutaj żadnych szczególnych opracowań. Wystarczy zatrzymać się przy każdym obrazie" - mówi ojciec Marcin Drąg.