Kraków, Warszawa, Paryż - internauci z tych miast byli najaktywniejsi w mediach społecznościowych podczas 31. Światowych Dni Młodzieży. Komentujący wydarzenie robili to głównie w językach polskim oraz hiszpańskim i angielskim.
Posty internautów dotyczące ŚDM przeanalizował IBM za pomocą tzw. analizy wydźwięku - metoda umożliwia analizę dużych ilości informacji w mediach społecznościowych. Bazuje ona na zaawansowanych algorytmach eksploracji danych oraz technologiach przetwarzania języka naturalnego.
Analiza pokazała, że na obszarze Polski najwięcej osób dzieliło się informacjami na temat ŚDM na południu kraju i w stolicy, a także w Poznaniu, Łodzi oraz Trójmieście. Jeśli chodzi o liczby, to na Twitterze w czasie ŚDM pojawiało się ok. 30 tys. publikacji dziennie. W tygodniu poprzedzającym spotkania młodych z papieżem, informacje pojawiały się czterokrotnie rzadziej. Łącznie w lipcu w tym serwisie społecznościowym pojawiło się 300 tys. wiadomości na temat ŚDM.
Tweety dotyczące ŚDM pojawiały się na długo przed rozpoczęciem ŚDM w Ameryce Środkowej (m.in. w Panamie, która będzie gościć pielgrzymów za trzy lata). Z czasem zaczęli tweetować mieszkańcy całej Ameryki Południowej i wschodniego wybrzeża USA. Mniej aktywni byli Afrykanie - tu wydarzeniem interesowali się głównie internauci z Ghany i Zimbabwe.
Także Polska i Kraków zyskały większą popularność. W lipcu ukazywało się ok. 200-250 tys. tweetów tygodniowo związanych z Polską i Krakowem. W sumie, na Twitterze w lipcu internauci umieścili 1,5 mln wpisów na temat Polski i Krakowa.
Na Facebooku, oprócz liczby wpisów, przeanalizowano jak wiele z nich zyskuje popularność wśród internautów. Tu najwięcej polubień i udostępnień miały wpisy dotyczące pojawienia się papieża Franciszka w oknie na ulicy Franciszkańskiej 3 w Krakowie.
Wśród tematów najczęściej komentowanych w internecie znalazły się: msza rozpoczynająca Światowe Dni Młodzieży (wtorek), przyjazd papieża Franciszka do Krakowa i jego spotkania z pielgrzymami (środa i czwartek), droga krzyżowa na Błoniach (piątek), czuwanie w Brzegach (sobota) oraz podziękowania pielgrzymów i zaproszenia na kolejne spotkanie w Panamie (niedziela).
(MN)