Wiadomo już na pewno, że papież przyleci do Polski 27 lipca. Jego pielgrzymka potrwa do 31 lipca. W programie wizyty znalazły się m.in. Kraków, Jasna Góra i Oświęcim. W porównaniu do wstępnego, ogłoszonego w marcu programu jest kilka nowości. Franciszek spotka się z chorymi dziećmi i ich rodzinami w szpitalu w Prokocimiu. Przejedzie tramwajem z niepełnosprawną młodzieżą, odwiedzi siostry prezentki oraz pobłogosławi dwa budynki, w których udzielana jest pomoc potrzebującym.

Wiadomo już na pewno, że papież przyleci do Polski 27 lipca. Jego pielgrzymka potrwa do 31 lipca. W programie wizyty znalazły się m.in. Kraków, Jasna Góra i Oświęcim. W porównaniu do wstępnego, ogłoszonego w marcu programu jest kilka nowości. Franciszek spotka się z chorymi dziećmi i ich rodzinami w szpitalu w Prokocimiu. Przejedzie tramwajem z niepełnosprawną młodzieżą, odwiedzi siostry prezentki oraz pobłogosławi dwa budynki, w których udzielana jest pomoc potrzebującym.
Jest oficjalny program wizyty papieża. Franciszek będzie w Polsce od 27 do 31 lipca /CLAUDIO PERI /PAP/EPA

Samolot z Franciszkiem na pokładzie wyląduje na lotnisku w Balicach w środę 27 lipca, ok. godz. 16. Tego dnia papież spotka się na Wawelu z prezydentem Andrzejem Dudą, a później z polskimi biskupami. Wieczorem stanie w tzw. oknie papieskim. Ten ostatni punkt wizyty będzie się powtarzał również w inne dni.

W czwartek 28 lipca rano Franciszek pojedzie do klasztoru na Jasnej Górze, gdzie odbędzie się ogólnonarodowa msza z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Mszę koncelebrować będą biskupi i księża, w obecności prezydenta i najwyższych władz.

Wieczorem papież wróci do Krakowa, otrzyma symboliczne klucze do miasta i przejedzie tramwajem na Błonia. Będzie mu towarzyszyła niepełnosprawna młodzież. Wspólnie dojadą na ceremonię rozpoczęcia Światowych Dni Młodzieży na Błoniach.

W piątek 29 lipca głównym punktem będzie wizyta Franciszka w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Po południu papież uda się do szpitala dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu i spotka z chorymi dziećmi oraz ich rodzicami.

Sobota 30 lipca to dzień wizyty w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Tego dnia będzie też spowiadał młodzież, odprawi mszę św. w Sanktuarium Jana Pawła II wraz z polskim duchowieństwem. Wieczorem przejedzie na Campus Misericordiae w Brzegach, gdzie odbędzie się czuwanie modlitewne w ramach ŚDM. Ostatniego dnia pobytu w Polsce najważniejszym punktem dnia jest msza św. tzw. posłania, skierowana do uczestników ŚDM. A po południu, jeszcze przed wylotem do Włoch, spotkanie z wolontariuszami ŚDM.

Czas dyskusji się skończył; przed nami intensywny czas działania, wyznaczony ostatecznym programem wizyty papieża w Polsce - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Jak podkreślił, często jest pytany, jakie oczekiwania można wiązać z wizytą i jakiego spodziewać się przesłania.

Franciszek, jak przystało na dobrego jezuitę, planuje działania w oparciu o doświadczenia duchowe i modlitwę, których owoce wypracowuje w dialogu i konsultacjach - powiedział. Dodał, że na tej bazie będą dojrzewały słowa, które przekaże Kościołowi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Zamiast zgadywać, co teraz powie, myślę, że lepiej będzie budować w sobie podobną empatię, która pomoże nam go słuchać i przyjąć jego empatię - powiedział nuncjusz. W tym miejscu dziękuję za wszelki wkład instytucjonalny i w formie wolontariatu w przygotowania - mówił abp Celestino Migliore.

Cytat

Ten wysiłek warto było podjąć, bo spotkanie z młodzieżą, ludźmi młodymi duchem jest ubogacające dla nas wszystkich. Patrząc na ich autentyczność, szczerość, prostotę, entuzjazm, potrafimy wydobywać z nas samych to, co najlepsze, a co może z biegiem lat się nieco przyprószyło

570 tys. zarejestrowanych pielgrzymów, w tym 170 tys. z Polski

Na Światowe Dni Młodzieży zarejestrowało się 570 tys. pielgrzymów ze 185 krajów, w tym 170 tys. z Polski; zgłosiło się także 841 biskupów z całego świata.


To jest także 20 tys. wolontariuszy, którzy będą posługiwali podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To jest 40 tys. wolontariuszy, którzy od dwóch lat przygotowują polskie diecezje na przyjęcie pielgrzymów - tłumaczyła rzeczniczka komitetu organizacyjnego ŚDM Dorota Abdelmoula. Według niej, 280 grup zgłosiło swój udział w tzw. festiwalu młodych, czyli propozycji kulturalnych, które młodzi dla młodych w Krakowie będą przygotowywali.

Zgłosiło się także 135 grup, wspólnot, stowarzyszeń i ruchów, które będą prezentowały swoją działalność w tzw. centrum powołaniowym na stadionie Cracovii - podkreśliła rzeczniczka. Ok. 200 tys. z 300 tys. miejsc zakwaterowania, które mamy w Krakowie, to są miejsca w rodzinach. W 500 parafiach już dziś działa 6 tys. wolontariuszy. To często są rodziny, które zatroszczą się o właściwe przyjęcie pielgrzymów, którzy przyjadą do Krakowa. To są także rodziny, które na własnym podwórku przyjmą po 300 osób - mówiła Dorota Abdelmoula.

Jak podała, w Krakowie będzie 275 miejsc, w których będą wygłaszane katechezy - w 30 językach.

Standardy zabezpieczenia ŚDM najwyższej jakości

Standardy zabezpieczenia są - w naszej ocenie - najwyższej jakości, zarówno ze względu na procedury, które zostały urealnione, unowocześnione i dostosowane do obecnych potrzeb, na sprzęcie skończywszy - powiedziała szefowa kancelarii premiera Beata Kempa.

Zespół rządowy zajmujący się wizytą papieża i organizacją ŚDM pracuje, a pełnomocnik rządu ds. ŚDM pracuje na miejscu, w Krakowie. Kempa przypomniała, że plany opracowano na mocy specustawy, która została przyjęta przez polski parlament jednogłośnie.

Przedstawione zostały wszystkie plany, które są niezbędne do przeprowadzenia od strony bezpieczeństwa wszystkich punktów wizyty ojca świętego w Polsce i ŚDM w Krakowie - powiedziała. Mogę z pełną odpowiedzialnością - wsparta przez pana pełnomocnika Majewskiego - powiedzieć, że w fazie planów i w przeważającej fazie realizacji jesteśmy gotowi i zapraszamy młodzież bardzo serdecznie - zapewniła Beata Kempa.

Jak dodała, premier Beata Szydło będzie uczestniczyła, wraz z członkami rządu, w spotkaniu papieża Franciszka i prezydenta Andrzeja Dudy na Wawelu; będzie towarzyszyła Franciszkowi w Oświęcimiu i Krakowie-Prokocimiu. Oczywiście rząd Rzeczypospolitej Polskiej będzie obecny na mszy św. w Częstochowie, a także na mszy rozesłania w niedzielę 31 lipca. Uważamy to za najwyższy zaszczyt - poinformowała Beata Kempa.

Program wizyty papieża Franciszka w Polsce i ŚDM:

Kraków-Jasna Góra-Oświęcim: 27-31 lipca 2016 r.


Środa, 27 lipca:



16.00 Przylot na Lotnisko Międzynarodowe im. św. Jana Pawła II Kraków-Balice


17.00 CEREMONIA POWITANIA. PRZYJAZD NA WAWEL

Spotkanie z władzami i z korpusem dyplomatycznym

17.40 WIZYTA KURTUAZYJNA U PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

18.30 KATEDRA NA WAWELU - SPOTKANIE Z BISKUPAMI POLSKIMI

Cicha modlitwa przy Konfesji św. Stanisława, gdzie są wystawione też relikwie św. Jana Pawła II, uczczenie Najświętszego Sakramentu w kaplicy za ołtarzem.

Przemówienie Ojca Świętego

WIECZOREM: PAŁAC ARCYBISKUPÓW KRAKOWSKICH

Po kolacji Ojciec Święty pokaże się w Oknie Papieskim, aby powitać wiernych zebranych na placu przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich


Czwartek, 28 lipca:



07.40 PRZEJAZD DO BALIC, WRAZ Z WIZYTĄ W KLASZTORZE SIÓSTR PREZENTEK

Przy wejściu do Kaplicy Świętych Jana Chrzciciela i Jana Apostoła będą zgromadzone siostry tej wspólnoty i niektórzy uczniowie szkół przez nie prowadzonych. Wspólna modlitwa w ciszy.

09.45 PRZYJAZD DO KLASZTORU JASNOGÓRSKIEGO

Modlitwa w Kaplicy Cudownego Obrazu.

10.30 MSZA ŚWIĘTA Z OKAZJI 1050. ROCZNICY CHRZTU POLSKI

Msza Święta jest wydarzeniem o znaczeniu ogólnopolskim, w ramach Roku Jubileuszowego 1050. rocznicy Chrztu Polski.


Obszar Sanktuarium może pomieścić około 300 tysięcy wiernych. Koncelebrują Biskupi i liczni polscy kapłani, w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i najwyższych Władz Kraju.

17.00 PRZEKAZANIE KLUCZY DO KRAKOWA I PRZEJAZD TRAMWAJEM NA BŁONIA

Na placu przed Domem arcybiskupim Prezydent Krakowa przekazuje klucze do miasta Ojcu Świętemu. W tramwaju na Błonia Papieżowi będzie towarzyszyła niepełnosprawna młodzież.

17.15 PRZYJAZD NA BŁONIA

Przejazd papamobile między wiernymi. Oczekuje się około 600 tysięcy młodych ludzi.

17.30 CEREMONIA POWITANIA (ok. 1,5 godz.)

Po kolacji Ojciec Święty ukaże się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.


Piątek, 29 lipca 2016



07.00 MSZA ŚWIĘTA PRYWATNA W KAPLICY DOMU ARCYBISKUPÓW KRAKOWSKICH

09.30 WIZYTA W AUSCHWITZ

W tym roku przypada 75. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Kolbego.

Ojciec Święty udaje się pieszo na teren obozu koncentracyjnego, przechodząc sam przez bramę wejściową. Przy wejściu na dziedziniec bloku 11 Ojciec Święty spotka się indywidualnie z 15 osobami ocalałymi z obozu. Modlitwa prywatna w celi męczeństwa Ojca Kolbego.

10.30 WIZYTA W OBOZIE BIRKENAU

Ojciec Święty przejeżdża samochodem od głównej bramy wejściowej obozu, wzdłuż linii kolejowej, aż do placu przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu, gdzie zgromadzonych jest około 1000 gości. Zatrzymuje się na cichą modlitwę przed Pomnikiem.

Indywidualne spotkanie z 25 "Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata".

Przemówienie Ojca Świętego.

16.30 WIZYTA W UNIWERSYTECKIM SZPITALU DZIECIĘCYM

Szpital, jeden z najważniejszych w Polsce, leczy każdego roku około 30.000 dzieci hospitalizowanych jak i 200.000 w trybie ambulatoryjnym.

W holu jest zgromadzonych około 50 chorych dzieci z rodzicami.

Przemówienie Ojca Świętego.

Prywatna wizyta w niektórych miejscach szpitalnego oddziału ratunkowego na parterze, w towarzystwie Dyrektora i rodziców.

Modlitwa w kaplicy szpitalnej.

18.00 DROGA KRZYŻOWA Z MŁODZIEŻĄ NA KRAKOWSKICH BŁONIACH

Na zakończenie Drogi Krzyżowej, Ojciec Święty wygłasza krótkie przemówienie.

Po kolacji Ojciec Święty ukaże się w Oknie Papieskim, pozdrawiając wiernych zebranych na placu.


Sobota, 30 lipca 2016



08.30 WIZYTA W SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W ŁAGIEWNIKACH

Kaplica Świętej Faustyny Kowalskiej. Obecne są siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz dziewczęta, którymi się opiekują. Modlitwa w kaplicy przed grobem św. Faustyny.

08.45 PRZEJAZD PAPAMOBILE DO BAZYLIKI BOŻEGO MIŁOSIERDZIA

Przejście przez Bramę Miłosierdzia

Ojciec Święty wchodzi do Sanktuarium przez Święte Drzwi Miłosierdzia.

09.15 LITURGIA POJEDNANIA Z UDZIAŁEM MŁODZIEŻY

Ojciec Święty spowiada pięciu młodych ludzi w językach: włoskim, hiszpańskim i francuskim. Papież Franciszek jest trzecim - po św. Janie Pawle II i Benedykcie XVI - papieżem, który nawiedza Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, ale pierwszym, który w nim spowiada.

10.30 MSZA ŚWIĘTA W SANKTUARIUM ŚW. JANA PAWŁA II z Kapłanami, Osobami Konsekrowanymi i Seminarzystami z Polski.

W Sanktuarium znajduje się około 2 tys. osób: kapłanów, zakonników, zakonnic, osób konsekrowanych i seminarzystów z Polski. 5 tys. będzie mogło uczestniczyć we Mszy na rozległym placu przed świątynią.

13.00 OBIAD Z MŁODZIEŻĄ

Ojciec Święty je obiad z Kardynałem Arcybiskupem Krakowskim, z tłumaczem i 12 przedstawicielami młodzieży z różnych krajów: jednego chłopca i jednej dziewczyny z każdego kontynentu, oraz chłopca i dziewczyny z Polski.

19.00 PRZYJAZD NA CAMPUS MISERICORDIAE

Przejście przez Bramę Świętą z pięcioma przedstawicielami młodzieży

19.30 CZUWANIE MODLITEWNE Z MŁODZIEŻĄ


Niedziela 31 lipca 2016



08.45 PRZYJAZD NA CAMPUS MISERICORDIAE

Błogosławieństwo dwóch budynków Caritas: Domu Miłosierdzia dla osób ubogich i starszych i Domu Chleba - magazynu z żywnością dla potrzebujących

Przejazd wśród wiernych

10.00 MSZA ŚWIĘTA POSŁANIA NA ZAKOŃCZENIE ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY

Rozesłanie młodych świadków Bożego Miłosierdzia. Ogłoszenie miejsca i roku kolejnych Światowych Dni Młodzieży.

17.00 SPOTKANIE Z WOLONTARIUSZAMI ŚDM ORAZ KOMITETEM ORGANIZACYJNYM I DOBROCZYŃCAMI

18.15 Przyjazd do Balic (część wojskowa).

CEREMONIA POŻEGNANIA OJCA ŚWIĘTEGO


(ug)