Były prezydent Olsztyna Andrzej Ryński zainaugurował walkę o ponowne objęcie władzy w mieście. W swoim programie obiecał mieszkańcom większy wpływ na decyzje miejskich władz i mniej korków na ulicach. Podczas konwencji wyborczej przekonywał, że "Olsztyn przyjazny ludziom", to nie tylko hasło wyborcze, ale idea, którą zamierza realizować jako prezydent miasta.
Ryński przypomniał, że gdy 20 lat temu był prezydentem, to miejski budżet był pięciokrotnie mniejszy niż obecny, który przekracza 1 mld zł. Czy dzisiaj mieszkańcom Olsztyna żyje się pięciokrotnie lepiej? Czy o tyle wzrósł poziom zadowolenia społecznego? Nie - ocenił. Dodał, że Olsztyn przyspieszył, ale nie tak, jak powinien. Tak przyspieszył, że aż się zakorkował, bo Olsztyn rozwija się chaotycznie. Żeby to uporządkować trzeba słuchać i rozmawiać z ludźmi - tłumaczył. Nie zawsze buduje się to, co jest naprawdę potrzebne, ale to, na co akurat znajdą się pieniądze w programach unijnych - dodał.
Andrzej Ryński był prezydentem Olsztyna w latach 1994-98, potem marszałkiem, a obecnie radnym sejmiku. Od 2007 r. jest prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Miejskiej, spółki należącej do niemieckiej firmy Remondis.
Od kilkudziesięciu lat jest związany z polityką - w PRL był działaczem PZPR, potem zakładał SdRP, a obecnie jest prominentnym działaczem SLD. Sojusz popiera jego kandydaturę na prezydenta.
W ogłoszonym w niedzielę programie Ryńskiego znalazły się obietnice utworzenia Olsztyńskiego Parku Przemysłowego i wsparcia lokalnych firm. Jest też zapowiedź Paktu dla Kultury Olsztyna, większego udziału twórców w zarządzaniu instytucjami kultury i podziale pieniędzy na ten cel. Są deklaracje budowy hali widowiskowo-sportowej i remontu stadionu miejskiego.
Komitet Ryńskiego "Olsztyn przyjazny ludziom" wystawił też listy do rady miejskiej. Wśród 47 kandydatów jest 19 działaczy SLD, pozostali to ludzie spoza polityki.
Oprócz Andrzeja Ryńskiego o prezydenturę w Olsztynie będą walczyć: obecny prezydent Piotr Grzymowicz (własny komitet), Marcin Adamczyk (PSL), b. prezydent Jerzy Małkowski, odwołany w 2009 roku w referendum przez mieszkańców po wybuchu tzw. seksafery (własny komitet), członek zarządu województwa Anna Wasilewska z PO, posłanka Iwona Arent z PiS oraz Andrzej Maciejewski z Kongresu Nowej Prawicy.
(mn)