W kilku terytorialnych komisjach wyborczych jest przerwa w liczeniu głosów do godz. 15-16. Państwowa Komisja Wyborcza na konferencji po 09:15 potwierdziła informację. Usunięcie awarii może potrwać kilka godzin. NIK zapowiedziała kontrolę ws. systemu informatycznego PKW. Komisja przyznała w nocy, że są problemy z systemem zliczającym głosy. Na konferencji prasowej o godz. 4 jej przedstawiciele nie byli w stanie zaprezentować wyników do sejmików, rad gmin i powiatów. Na kolejnej konferencji, o godz. 06:25 PKW zapewniła, że system już działa. Okazuje się jednak, że system wciąż ma luki.
ZOBACZ SONDAŻOWE WYNIKI WYBORÓW
10:30 Najwyższa Izba Kontroli zapowiada kontrolę ws. systemu informatycznego PKW.
10:22 Z informacji Miejskiej Komisji Wyborczej w Sopocie, opartych na danych ze wszystkich obwodowych komisji, wynika, że Jacek Karnowski już w pierwszej turze został ponownie - po raz piąty - wybrany na prezydenta tego miasta. Zdobył 53,37 proc. głosów.
10:21 W Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach i Rzeszowie nie będzie drugiej tury wyborów prezydenckich - wynika z cząstkowych wyników wyborów samorządowych podanych przez PKW po godzinie 9. W Toruniu wybory na prezydenta miasta wygrał Michał Zaleski z poparciem 70,25 proc.; w Rzeszowie - Tadeusz Ferenc (66,31 proc.), w Lublinie - Krzysztof Żuk (60,13 proc.), w Gorzowie Wlkp. - Jacek Wójcicki (60,64 proc.) i w Kielcach - Wojciech Lubawski (55,68 proc).
10:12 Nieoficjalne, cząstkowe wyniki wskazują, że frekwencja w wyborach na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wyniosła 47,68 proc., z kolei w wyborach do rad gmin 47,86 proc. - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. Jak poinformowała PKW, na ogólną liczbę 2 tys. 477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wyniki ustalono w 238 gminach i miastach. Z kolei na ogólną liczbę 2 tys. 477 gmin wyniki ustalono w 137 radach. Jakie są wstępne wyniki wyborów do sejmików wojewódzkich? Sprawdźcie TUTAJ.
10:12 Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Rady Miasta Tarnowa, uzyskując 13 mandatów - wynika z danych Miejskiej Komisji Wyborczej na podstawie protokołów ze wszystkich komisji obwodowych. "PO będzie mieć pięć mandatów, SLD cztery, a trzy Stowarzyszenie Tarnowianie" - powiedział przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej w Tarnowie sędzia Daniel Panocha. Zastrzegł, że są to wyniki nieoficjalne.
10:06 Urzędujący prezydent Białej Podlaskiej Andrzej Czapski zmierzy się z Dariuszem Stefaniukiem (PiS) w drugiej turze wyborów o fotel prezydenta tego miasta. Stefaniuk zwyciężył w pierwszej turze, zdobywając 45,10 proc. głosów. Natomiast Czapski, który kandydował z komitetu AS-Nasze Miasto Wspólne Dobro, uzyskał 27,5 proc głosów. Czapski rządzi Białą Podlaską od 1998 roku.
09:55 Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (PO) i poprzedni prezydent miasta Konstanty Dombrowicz (KWW Porozumienie Dombrowicza) zmierzą się w drugiej turze wyborów - wynika z informacji Państwowej Komisji Wyborczej po zatwierdzeniu 96,59 proc. protokołów z głosowań. Według tych danych Bruski otrzymał poparcie 37,06 proc. wyborców, a Dombrowicz - 19,88.
09:47 Urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk (PO) wygrał w pierwszej turze wybory na kolejną kadencję. Uzyskał 60,13 proc. głosów - podała w Państwowa Komisja Wyborcza. Jego największy rywal kandydat PiS, bezpartyjny menedżer Grzegorz Muszyński otrzymał 30,56 proc. poparcia. Dane pochodzą ze wszystkich obwodów głosowania w Lublinie.
09:28 PKW potwierdza informację o problemach z systemem. Występują problemy związane z drukowaniem protokołów zbiorczych - usłyszeliśmy na konferencji PKW. Według Komisji wyniki są cały czas zliczane, ale członkowie komisji ich nie widzą. Usuwanie awarii może potrwać nawet kilka godzin. Nie spodziewaliśmy się takich problemów. Nie byliśmy w stanie przewidzieć tego wcześniej - mówi Maciej Cetler z firmy informatycznej odpowiadającej za dostarczenie systemu. PKW twierdzi, że problem dotyczy komisji wyższego szczebla. Nie ma jednak danych, ilu dokładnie komisji to dotyczy. Komisje terytorialnie nie są w stanie stworzyć prawidłowego, zgodnego z ustawą raportu. Taki protokół musi powstać na podstawie danych zebranych z obwodowych komisji wyborczy i przesłanych do komisji terytorialnych - wyższego szczebla. Protokoły, które obecnie powstają nie są zgodne z przepisami - tłumaczy PKW. Dlatego prace muszą przerwać komisje terytorialne, te w których nie działa tworzenie raportów. Kolejny problem to fakt, że system nie pokazuje w niektórych komisjach obwodowych już wysłanych raportów. Ten problem też ma zostać usunięty.
09:11 29-letni kandydat Prawa i Sprawiedliwości Lucjusz Nadbereżny pokonał w pierwszej turze wieloletniego prezydenta Stalowej Woli Andrzeja Szlęzaka - wynika z danych ze wszystkich obwodów wyborczych. Nadbereżny (KW PiS) uzyskał 52,18 proc. poparcia. Dotychczasowy prezydent miasta Andrzej Szlęzak (KWW Andrzeja Szlęzaka) dostał 43,97 proc. głosów. Trzecie miejsce zajął Henryk Szwedo (KWW Stop Układom), uzyskując 3,85 proc. poparcia.
09:10 Tak najpewniej rozłożą się głosy na prezydentów miast (wyniki cząstkowe lub nieoficjalne)
Gdańsk - Piotr Adamowicz uzyskał 44,79 proc., Andrzej Jaworski 26,53 proc. głosów. (33,63 proc. protokołów)
Kraków - na Jacka Majchrowskiego oddano 39 proc. głosów, Marka Lasotę 25,67 proc, a na Łukasza Gibałę 10,92 proc. głosów. (15,81 proc. zatwierdzonych protokołów )
Warszawa - Hanna Gronkiewicz Waltz (PO) uzyskała 52,67 proc. głosów, Jacek Sasin (PiS) 24,71, a Piotr Guział ze Wspólnoty Samorządowej 5,91 procent. (0,90 proc. zatwierdzonych protokołów)
Katowice - w drugiej turze zmierzą się wspierany przez dotychczasowego prezydenta Piotra Uszoka obecny wiceprezydent miasta Marcin Krupa z kandydatem PiS Andrzejem Sośnierzem. (ponad 58 proc. protokołów)
Poznań - obecny prezydent Ryszard Grobelny z 28,87 proc. głosów. Drugie miejsce zajmuje Jacek Jaśkowiak (PO) z wynikiem 20,81 proc.; trzeci jest Tadeusz Dziuba (PiS) z 19,8 proc. (5,18 proc. protokołów)
Olsztyn - największe poparcie w wyborach na prezydenta Olsztyna, bo 39,27 proc. uzyskał Czesław Jerzy Małkowski, przed Piotrem Grzymowiczem, na którego głosowało 25,46 proc. (98 proc. protokołów)
Sopot - Jacek Karnowski już w pierwszej turze zostanie ponownie wybrany na prezydenta. Uzyskał 52,99 procent głosów. (19 spośród 21 obwodowych komisji)
Tarnów - Roman Ciepiela, który uzyskał 38,83 proc. głosów zmierzy się w II turze z kandydatem PiS Kazimierzem Koprowskim, na którego głosowało 31,16 proc. wyborców. (nieoficjalnie)
Wrocław - obecny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz uzyskał 40,92 proc. poparcia i zmierzy się w II turze z kandydatką PiS Mirosławą Stachowiak-Różecka - 27, 73 proc. głosów. (50 proc. komisji)
Lublin - urzędujący prezydent Krzysztof Żuk uzyskał 60,31 proc. głosów. Jego największy konkurent - kandydat PiS Grzegorz Muszyński - 30,26 proc. (75 proc.)
Bydgoszcz - Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (PO) i poprzedni prezydent miasta Konstanty Dombrowicz (KWW Porozumienie Dombrowicza) zmierzą się w drugiej turze wyborów. Bruski otrzymał poparcie 37,10 proc. wyborców., a Dombrowicz - 19,90. (81,95 proc. protokołów)
Koszalin - kandydat PO, urzędujący prezydent Piotr Jedliński zdobył 46,77 proc. głosów. Artura Wezgraja poparło 31,24 proc. głosujących. (nieoficjalnie)
Lubin - Robert Raczyński już w pierwszej turze ponownie został wybrany na prezydenta miasta. Zdobył ponad 57 proc. głosów. (wszystkie 48 protokołów)
Opole - tu zmierzą się Arkadiusz Wiśniewski (Opole na Tak), którego poparło 47,5 proc. głosujących, i Marcin Ociepa (Razem dla Opola) - 21,1 proc. głosów wyborców.(nieoficjalnie)
09:04 Urzędujący prezydent Stargardu Szczecińskiego Sławomir Pajor spotka się najprawdopodobniej w drugiej turze wyborów na prezydenta tego miasta z Marcinem Przepiórą. Z nieoficjalnych danych komisji wynika, że Pajor (komitet Sławomira Pajora i Zofii Ławrynowicz) uzyskał ponad 40 proc. głosów, a Marcin Przepióra (komitet Bezpartyjni) ok. 20 proc. Jak mówi przewodniczący komisji Wojciech Mestl, są to nieoficjalne dane ze wszystkich obwodów, które "przeliczano ręcznie". Przez problemy z systemem nie komisji nie udało się wydrukować protokołów - dodał.
09:00 "Jak słyszę, że system działa, to mam ochotę zdjąć buta i rzucić nim w telewizor" - usłyszał reporter RMF FM od jednej z osób pracujących w komisji miejskiej w Warszawie. Wciąż są problemy z wprowadzaniem protokołów. System błędnie generuje raporty z niektórych obwodów, które potem trzeba weryfikować ręcznie - usłyszał Grzegorz Kwolek. Przez przedłużające się glosowanie w Warszawie część komisji przeniesiono ze szkół i przedszkoli do urzędów dzielnic.
08:58 Poważna luka w aplikacji PKW. Nie można wprowadzić protokołów z okręgów, w których na radnych kandydowała tylko jedna osoba. Nie możemy na chwilę obecną wygenerować wyników do rady gminy, ponieważ aplikacja, system wyborczy, informuje nas o braku trzech protokołów, których nie wyślemy, bo radnych mamy wybranych - mówi Adam Misztal informatyk z gminy Konopnica w rozmowie z Krzysztofem Kotem. Jak ustalił nasz reporter: aż 609 gmin ma ten sam problem co Konopnica.
08:49 To już oficjalne - Wojciech Lubawski został po raz czwarty prezydentem Kielc. Zdobył 55,69 proc. głosów. 60-letni Lubawski startował z firmowanego własnym nazwiskiem KWW Porozumienie Samorządowe. W staraniach o reelekcję uzyskał poparcie Prawa i Sprawiedliwości oraz Polski Razem Jarosława Gowina. Drugie miejsce w wyborach zajął Krzysztof Adamczyk z KKW SLD Lewica Razem z wynikiem 20,9 proc. Na trzeciej pozycji znalazł się kandydat Platformy Obywatelskiej Grzegorz Świt, na którego zagłosowało 8,85 proc. wyborców.
08:45 W drugiej turze wyborów na prezydenta Gniezna zmierzą się: Tomasz Budasz (PO) z Krzysztofem Ostrowskim (PiS) - wynika z nieoficjalnych danych miejskiej komisji wyborczej po podliczeniu wszystkich obwodów. Z rywalizacji odpadł rządzący miastem od 2006 r. prezydent Jacek Kowalski z SLD. Komisja nie podaje procentowego rozkładu głosów.
08:41 Podobnie jak cztery lata temu kandydat PO Piotr Jedliński i reprezentant Stowarzyszenia Lepszy Koszalin Artur Wezgraj zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich w Koszalinie (Zachodniopomorskie) - wynika z nieoficjalnych wyników Miejskiej Komisji Wyborczej. Według danych ze wszystkich 53 obwodowych komisji wyborczych urzędujący prezydent Piotr Jedliński zdobył 46,77 proc. głosów. Artura Wezgraja poparło 31,24 proc. głosujących. To niemal identyczne wyniki, jakie obaj kandydaci uzyskali w poprzednich wyborach samorządowych.
08:34 W kilku miejskich komisjach wyborczych jest przerwa w liczeniu głosów do godz. 15-16. Biuro prasowe PKW powiedziało jedynie, że odniesie się do sprawy na najbliższej konferencji prasowej o godz. 9.15. Przerwa dotyczy np. miejskich komisji w Koszalinie, Sieradzu, Łomży, Białymstoku - wynika z informacji PAP.
Dyrektorzy niektórych szkół zastanawiają się nad odwołaniem dzisiejszych lekcji, ponieważ komisje miejskie wciąż zajmują klasy.
08:30 Z nieoficjalnych, ale pełnych danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych wynika, że w drugiej turze wyborów prezydenta Sieradza zmierzą się urzędujący prezydent Jacek Walczak (PO) oraz Paweł Osiewała startujący z KWW Solidarne Miasto Sieradz. Po przeliczeniu głosów ze 100 proc. obwodów wynika, że na obecnego prezydenta Sieradza Jacka Walczaka (PO) głosowało 39,02 proc. wyborców. Walczak rządzi Sieradzem od 2006 roku. W drugiej turze zmierzy się z nim bezpartyjny Paweł Osiewała (KWW Solidarne Miasto Sieradz), który uzyskał 28,46 proc. poparcia.
08:28 Radny miejski Konrad Kroenig i dotychczasowy prezydent Skarżyska-Kamiennej (Świętokrzyskie) Roman Wojcieszek, zdobyli najwięcej głosów w niedzielnych wyborach i za dwa tygodnie zmierzą się II turze elekcji. Jak wynika z danych ze 100 proc. obwodowych komisji wyborczych w mieście, na Kroeniga (Komitet Przyszłość i Rozwój) zagłosowało 7218 wyborców, a na urzędującego w Skarżysku drugą kadencję Wojcieszka - 4691 osób.
08:24 Z informacji Miejskiej Komisji Wyborczej w Lubinie, która podliczyła już wszystkie 48 protokołów, wynika, że Robert Raczyński już w pierwszej turze ponownie został wybrany na prezydenta miasta. To piąta kadencja Raczyńskiego. Raczyński zdobył ponad 57 proc. głosów. Według tych nieoficjalnych danych jego kontrkandydaci zdobyli: Krzysztof Kubów z PiS - 22 proc. głosów, a Krzysztof Olszowiak ze Stowarzyszenia Razem dla Lubina i Powiatu - 13 procent. Komitet Wyborczy Robert Raczyński Lubin 2006 zdobył 22 mandaty w 23-osobowej radzie miejskiej.
08:21 Według nieoficjalnych informacji w drugiej turze wyborów prezydenckich w Opolu zmierzą się Arkadiusz Wiśniewski (Opole na Tak), którego poprzeć miało ok. 47,5 proc. głosujących, i Marcin Ociepa (Razem dla Opola), którego poparło ok. 21,1 proc. wyborców.
08:16 52-letni Mirosław Pobłocki został ponownie wybrany na prezydenta Tczewa - wynika z nieoficjalnych, ale pełnych już danych miejskiej komisji wyborczej. Pobłocki, który rządzi Tczewem od 2010 r., w tych wyborach uzyskał 66,16 procent głosów. Pobłocki nie należy do żadnej partii, a w tegorocznych wyborach wystartował z ramienia komitetu Porozumienie na Plus.
08:11 Według danych z wszystkich 26 obwodów w Świętochłowicach pierwszą turę wyborów wygrał tam dotychczasowy prezydent Dawid Kostempski (PO) - wynika z informacji tamtejszej miejskiej komisji wyborczej. Choć wszystkie protokoły tamtejszych komisji obwodowych zostały już zamieszczone na platformie elektronicznej, do jednej z komisji odesłany został jeszcze do poprawy jeden protokół w wersji papierowej. Oficjalnie wyniki mogą być podawane, kiedy wszystkie protokoły zostaną zatwierdzone w wersji elektronicznej, jak i papierowej.
08:05 Państwowa Komisja Wyborcza bagatelizuje awarię systemu informatycznego. "To tylko drobne problemy, których łatwo można było uniknąć" - tłumaczy w rozmowie z RMF FM Romuald Drapiński, dyrektor PKW do spraw systemu informatycznego. Zaznacza, że zabrakło czasu.
Najbardziej prace komisji sparaliżowała blisko dwugodzinna przerwa w dostępie do systemu z komisji obwodowych i okręgowych. PKW w dodatku wciąż koryguje wyniki dla obwodów, w których był tylko jeden kandydat na stanowisko burmistrza lub wójta.
07:50 Rządzący Wejherowem od 1998 r. 60-letni Krzysztof Hildebrandt został ponownie prezydentem tego miasta - wynika z jeszcze nieoficjalnych, ale pełnych danych. Hildebrandt uzyskał 51,84 procent głosów. Kontrkandydaci Hildebrandta uzyskali: Jacek Gafka z PO - 35,99 procent głosów, Marek Kurowski wystawiony przez Wejherowski Ruch Sąsiedzki - 7,30 proc., a Aleksander Lewandowski z komitetu Porozumienie Samorządowe 2014 - 4,87 proc.
07:49 Według przykładowych, fragmentarycznych wyników do sejmików, w woj. dolnośląskim PSL uzyskało 17,52 proc. głosów, PiS 22,73 proc., PO 32,74 proc., SLD 9,61, Nowa Prawica 3,87 procent. W woj. lubelskim PSL uzyskało 32,72 proc. głosów w sejmikach, PiS 35,71 proc., PO 15,16 proc., SLD 7,09. W woj. świętokrzyskim uzyskało PSL 43,36 proc. miejsc w sejmikach, PiS 24,86 proc., PO 15,99 proc., SLD 9,46.
PKW podała także wybrane wyniki wyborów na prezydentów miast na podstawie dotychczas zatwierdzonych protokołów.
W Gdańsku - podstawą jest 33,63 proc. zatwierdzonych protokołów - Piotr Adamowicz uzyskał 44,79 proc., Andrzej Jaworski 26,53 proc. głosów. W Krakowie - według 15,81 proc. zatwierdzonych protokołów - na Jacka Majchrowskiego oddano 39 proc. głosów, Marka Lasotę 25,67 proc, a na Łukasza Gibałę 10,92 proc. głosów. W Warszawie - na podstawie 0,90 proc. zatwierdzonych protokołów - Hanna Gronkiewicz Waltz (PO) uzyskała 52,67 proc. głosów, Jacek Sasin (PiS) 24,71, a Piotr Guział ze Wspólnoty Samorządowej 5,91 procent.
07:43 Na podstawie nieoficjalnych, cząstkowych danych z miejskich komisji wyborczych wybory w niektórych miastach woj. śląskiego rozstrzygną się już w pierwszej turze. Chodzi m.in. o Gliwice, Dąbrowę Górniczą czy Wodzisław Śląski.
Z nieoficjalnych informacji z Miejskiej Komisji Wyborczej w Gliwicach wynika, że najdłużej urzędujący prezydent w Polsce Gliwic Zygmunt Frankiewicz został wybrany na tę funkcję na kolejną kadencję. Frankiewicz rządzi Gliwicami od 1993 r.
Również dotychczasowy prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza (SLD) prawdopodobnie już w pierwszej turze został wybrany na kolejną kadencję. Będzie to trzecia kadencja tego samorządowca.
W Wodzisławiu Śląskim, zebrano tam już wszystkie protokoły z obwodów, a komisja rano była w trakcie tworzenia zestawienia. Według nieoficjalnych jeszcze wyników dotychczasowy prezydent Mieczysław Kieca już w pierwszej turze został wybrany na trzecią kadencję.
Według danych PKW w Katowicach dotąd zatwierdzono ponad 58 proc. protokołów. Wynika z nich, że w stolicy woj. śląskiego dojdzie do drugiej tury. Zmierzą się w niej wspierany przez dotychczasowego prezydenta Piotra Uszoka obecny wiceprezydent miasta Marcin Krupa z kandydatem PiS Andrzejem Sośnierzem.
Do drugiej tury dojdzie też najprawdopodobniej w stolicach subregionów woj. śląskiego. Szef Miejskiej Komisji Wyborczej w Bielsku-Białej Piotr Gawlas przekazał, że rywalizowaliby w niej obecny prezydent Jacek Krywult z Januszem Okrzesikiem (Niezależni.BB) lub Przemysławem Drabkiem (PiS). Do godz. 6 do bielskiej Miejskiej Komisji Wyborczej wpłynęły protokoły z około 80 proc. obwodów.
Do drugiej tury dojdzie najpewniej także w Rybniku. Rządzący tym miastem od 16 lat Adam Fudali zmierzy się z Piotrem Kuczerą z PO - wynika z danych po przeliczeniu głosów ze zdecydowanej większości obwodów
07:33 Janusz Żmurkiewicz został ponownie prezydentem Świnoujścia - wynika z nieoficjalnych danych Miejskiej Komisji Wyborczej w tym mieście, po przeliczeniu wyników z 16 spośród 27 komisji obwodowych. Około dwóch trzecich wyborców poparło kandydaturę urzędującego prezydenta. Byłaby to czwarta kadencja Żmurkiewicza.
Jak poinformowano w Miejskiej Komisji Wyborczej w Szczecinie, z cząstkowych wyników w wyborach na prezydenta Szczecina wynika, że urzędujący prezydent Szczecina, bezpartyjny Piotr Krzystek zdobył około 46 proc. głosów, niezależna kandydatka Małgorzata Jacyna-Witt 17 proc., Artur Szałabawka z PiS 13 proc., a Łukasz Tyszler z PO 10 proc. Są to wyniki z przeszło 170 obwodów z 200 w Szczecinie. Z nieoficjalnych danych wynika, że w mieście dojdzie do drugiej tury wyborów.
Z nieoficjalnych danych MKW w Kołobrzegu wynika, że w tym mieście może dojść do drugiej tury wyborów prezydenckich, w której zmierzą się obecny prezydent Janusz Gromek (PO) z Wiolettą Dymecką (Porozumienie dla Kołobrzegu). Do komisji spłynęły do tej pory dane z 19 spośród 24 komisji obwodowych.
Według przewodniczącego komisji miejskiej w Koszalinie, tam też prawdopodobnie dojdzie do drugiej tury. Podliczono już głosy 43 komisji obwodowych z 53. Wynika z nich, że w drugiej turze zmierzą się urzędujący prezydent Piotr Jedliński (PO) z kandydatem bezpartyjnym Arturem Wezgrajem (Lepszy Koszalin).
07:29 Z informacji Miejskiej Komisji Wyborczej w Sopocie opartych na danych z 19 spośród 21 obwodowych komisji, wynika, że Jacek Karnowski już w pierwszej turze zostanie ponownie wybrany na prezydenta tego miasta. Karnowski rządzi Sopotem od 1998 roku. Dane z 19 komisji mówią, że Karnowski uzyskał 52,99 procent głosów.
Według tych niepełnych danych kontrkandydaci aktualnego prezydenta Sopotu otrzymali: Grażyna Czajkowska, kandydatka bezpartyjnego ruchu "Kocham Sopot" - 29,08 proc., Michał Stróżyk z PiS - 10,28 proc., a Małgorzata Tarasiewicz startująca z ramienia obywatelskiej inicjatywy "Mieszkańcy dla Sopotu" - 7,65 proc.
07:26 PiS nieznacznie przed PSL wygrało wybory do sejmiku województwa łódzkiego - to nieoficjalne, cząstkowe wyniki podane w poniedziałek rano przez Państwową Komisję Wyborczą. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się PO, a do sejmiku wszedł również komitet SLD Lewica Razem. Taki wynik może oznaczać zmianę na fotelu marszałka woj. łódzkiego, który do tej pory należał do PO.
07:21 Wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich w Tarnowie, uzyskując 38,83 proc. poparcia. W drugiej turze zmierzy się z kandydatem PiS radnym miejskim Kazimierzem Koprowskim, który zdobył 31,16 proc. głosów. To nieoficjalne wyniki po podliczeniu przez Miejską Komisję Wyborczą głosów ze 100 proc. obwodów. Wyniki wyborów do Rady Miasta Tarnowa powinny być znane po południu.
07:19 Dotychczasowy prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza (SLD - Lewica Razem) prawdopodobnie już w pierwszej turze został wybrany na kolejną kadencję - przekazał przedstawiciel Miejskiej Komisji Wyborczej w tym mieście.
07:16 We Wrocławiu do Miejskiej Komisji Wyborczej wpłynęły protokoły z 50 proc. komisji obwodowych w mieście. Wyniki wyborów samorządowych w stolicy Dolnego Śląska najwcześniej będą znane po godz. 12.
Według cząstkowych wyników podanych przed godz. 7 przez PKW, po zatwierdzeniu 17 proc. protokołów z obwodowych komisji wyborczych, obecny prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz uzyskał 40,92 proc. poparcia, kandydatka PiS Mirosława Stachowiak-Różecka 27, 73 proc. głosów, zaś kandydatka KWW Bezpartyjni Samorządowcy Aldona Wiktorska-Święcka 11,16 proc.
07:16 Michał Zaleski (KWW Michał Zaleski) po raz czwarty został prezydentem Torunia - podała Państwowa Komisja Wyborcza po zatwierdzeniu 86,67 proc. protokołów z głosowań. Zaleski według tych danych otrzymał poparcie 70,26 proc. Pokonał m.in. Joannę Scheuring-Wielgus (KWW Czas Mieszkańców) - 17,26 proc. i dotychczasowego wiceprezydenta miasta Zbigniewa Rasielewskiego (PiS)- 9,15 proc.
07:16 Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski (PO) i poprzedni prezydent miasta Konstanty Dombrowicz (KWW Porozumienie Dombrowicza) zmierzą się w drugiej turze wyborów - wynika z informacji Państwowej Komisji Wyborczej po zatwierdzeniu 81,95 proc. protokołów z głosowań. Według tych danych Bruski otrzymał poparcie 37,10 proc. wyborców., a Dombrowicz - 19,90.
07:12 Według nieoficjalnych informacji uzyskanych w miejskiej komisji wyborczej urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk wygrał wybory w pierwszej turze. W Zamościu prawdopodobnie będzie druga tura głosowania.
Przewodniczący miejskiej komisji wyborczej w Lublinie Artur Orłowski powiedział, że ok. godziny 05:30 z 207 komisji obwodowych brakowało jeszcze ok. 25 protokołów. We wszystkich dostarczonych dotychczas protokołach wynik Żuka przekraczał 50 proc. głosów.
07:12 Z komunikatu Państwowej Komisji Wyborczej, po otrzymaniu ponad 55 tys. protokołów wyników głosowania z ponad 123 tys. takich protokołów, wynika, że w wyborach wójtów, burmistrzów i prezydentów miast frekwencja wyniosła 47,61 procent. Na liczbę 2 477 wybieranych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast znane są wyniki wyborów w 85 gminach i miastach. W przypadku rad gmin frekwencja wyniosła 48,13 proc. Znane są wyniki wyborów w 39 radach gmin z 2 477. Na razie nieznane są wyniki głosowania do żadnej z 314 rad powiatu. Tak samo jest w przypadku 16 sejmików województw.
07:00 Według PKW po podliczeniu 35,18 proc. protokołów w wyborach na prezydenta Poznania prowadzi obecny prezydent Ryszard Grobelny z 28,87 proc. głosów. Drugie miejsce zajmuje Jacek Jaśkowiak (PO) z wynikiem 20,81 proc.; trzeci jest Tadeusz Dziuba (PiS) z 19,8 proc. Liczenie głosów w Poznaniu trwa i według informacji przekazanych przez miejską komisję wyborczą może się zakończyć najwcześniej w godzinach południowych.
06:55 Z nieoficjalnych danych z 56 na 68 obwodów wynika, że w wyborach na prezydenta Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki uzyskał 20.259 głosów, a Tadeusz Jędrzejczak - 5.898. Bezpartyjny Jacek Wójcicki ma 33 lata, jest kawalerem. Z wykształcenia jest ekonomistą. Potencjalna wygrana Wójcickiego przerwie 16-letni okres sprawowania urzędu prezydenta Gorzowa Wlkp. przez Tadeusza Jędrzejczaka.
06:37 Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz został już w pierwszej turze wybrany na kolejną kadencję - wynika z nieoficjalnych informacji z Miejskiej Komisji Wyborczej. Frankiewicz jest najdłużej urzędującym prezydentem w Polsce, rządzi Gliwicami od 1993 r. Dotychczas policzono wyniki z ok. 90 proc. obwodów w Gliwicach. Według tych danych, nie będzie konieczna druga tura, bo Frankiewicz startujący z listy Koalicji dla Gliwic zdobył ponad połowę głosów.
06:27 W Gdańsku, Gdyni i Sopocie trwa liczenie głosów. Do wczesnych godzin porannych ani jedna z miejskich komisji wyborczych liczących głosy oddane na prezydentów miast w województwie pomorskim nie zakończyła pracy. Członkowie komisji narzekali na zawieszający się system informatyczny.
06:25 System informacyjny do zliczania głosów już działa - poinformowała PKW.
06:19 W Poznaniu trwa liczenie głosów w wyborach na prezydenta i do rady miasta. Zakończy się najwcześniej w godzinach południowych. Komisja nie podaje cząstkowych wyników głosowania.
06:18 Według nieoficjalnych informacji uzyskanych w miejskiej komisji wyborczej urzędujący prezydent Lublina Krzysztof Żuk wygrał wybory w pierwszej turze. W Zamościu prawdopodobnie będzie druga tura głosowania. Ok. godziny 05:30 z 207 komisji obwodowych brakowało jeszcze ok. 25 protokół. We wszystkich dostarczonych dotychczas protokołach wynik Żuka przekraczał 50 proc. głosów.
06:15 Do godz. 05:45 w poniedziałek brakowało jeszcze po kilka protokołów z obwodów w Miejskich Komisjach Wyborczych w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Nie było jeszcze ani jednego protokołu z wyborów do sejmiku w Wojewódzkiej Komisji Wyborczej.
Przedstawiciele Miejskiej Komisji Wyborczej spodziewają się, że kilka brakujących jeszcze protokołów z obwodowych komisji wpłynie w ciągu najbliższej godziny i będzie mogła się rozpocząć ich weryfikacja. Nie potrafią powiedzieć, kiedy zakończy się liczenie głosów w wyborach na prezydenta Białegostoku.
06:14 Miejska komisja wyborcza w Opolu zweryfikowała i wprowadziła do systemu do godz. 04:30 dane z 31 na 71 obwodowych komisji wyborczych. Według nieoficjalnych, cząstkowych informacji w II turze w Opolu zmierzą się Arkadiusz Wiśniewski i Marcin Ociepa.
06:07 W Warszawie pierwsze protokoły zaczęły spływać po godz. 3; trwa liczenie głosów w wyborach na prezydenta, do rady miasta i rad dzielnicowych. Komisja jednak nie chce podać, ile do tej pory zostało podliczonych i kiedy będą wyniki. Według sondażu Ipsos w wyborach na prezydenta prowadzi obecna prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz (48,8 proc.).
05:58 Rządzący od 12 lat prezydent Kielc Wojciech Lubawski jest niemal pewny reelekcji w pierwszej turze wyborów - wynika z nieoficjalnych danych z 86 z 93 obwodowych komisji wyborczych. Lubawski zdobył w 86 obwodach 55,69 proc. głosów (32 560 głosów) i jest już niemal pewny zwycięstwa w pierwszej turze wyborów.
05:50 Urzędujący od 2002 r. Tadeusz Ferenc w Rzeszowie i Piotr Przytocki w Krośnie wygrywają wybory na prezydentów tych miast - wynika z nieoficjalnych danych uzyskanych przez PAP. Na podstawie wyników z ponad 90 proc. obwodowych komisji wyborczych w Rzeszowie Ferenc, który startował z własnego komitetu wyborczego, a był wspierany m.in. przez Platformę Obywatelską, Sojusz Lewicy Demokratycznej i Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskał 66 proc. głosów. Na jego głównego kontrkandydata, prezydenta Rzeszowa w latach 1999-2002, posła Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Szlachtę głosowało 22 proc.
W Krośnie reelekcję najprawdopodobniej wywalczył Przytocki, reprezentujący KWW Samorządne Krosno Piotra Przytockiego. Aktualny prezydent wyprzedza Pawła Krzanowskiego z PiS oraz członkinie PO Małgorzatę Szybiak, startującą z KWW Krośnieńskie Forum Samorządowe.
05:49 W Nowym Sączu - jak podał komisarz wyborczy Sławomir Rybarski - do godz. 5 przeliczono blisko 90 proc. głosów. Według tych danych, w drugiej turze wyborów prezydenta Nowego Sącza zmierzą się urzędujący Ryszard Nowak i Ludomir Handzel.
Miejska Komisja Wyborcza w Tarnowie nadal czeka na protokoły trzech z 74 obwodowych komisji i nie podaje nawet szczątkowych wyników wyborów na prezydenta miasta. Komisja podaje, że wyniki mogą być znane za dwie-trzy godziny.
05:44 Były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski uzyskał 44,2 proc. poparcia, a obecny Piotr Grzymowicz 23,2 proc. - wynika z danych cząstkowych w wyborach na prezydenta Olsztyna, które podała Państwowa Komisja Wyborcza. Dotychczas Miejska Komisja w Olsztynie zatwierdziła 18 proc. protokołów z obwodowych komisji wyborczych.
05:00 Zawiodła część systemu odpowiedzialna za wygenerowanie wydruku protokołu. Państwowa Komisja Wyborcza ma te wyniki, ale jest w stanie wydrukować tylko dwie z czterech stron. Przez to nie może ich przedstawić. Według PKW błąd może opóźnić ustalenie oficjalnych wyników wyborów najwyżej o kilka godzin. System bardzo zwolnił w okolicy północy, ale został zrestartowany i teraz już działa tak jak powinien. Spłynęło ponad 91 tysięcy ze 120 tysięcy protokołów. Zatwierdzono około 10 tysięcy.
04:30 O kłopotach z liczeniem głosów poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza na opóźnionej o dwie godziny konferencji prasowej. Problemy z logowaniem do systemu informatycznego zaczęły już o 22:00. Na razie nie jest możliwe podanie wstępnych wyników wyborów do sejmików. Kolejną konferencję PKW zapowiedziała na 6:15.