Dostawa nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi, dopasowana do wariantu Omikron, spodziewana jest w Polsce najwcześniej pod koniec przyszłego tygodnia, a najpóźniej - dopiero pod koniec września. Jako pierwsi będą mogły zaszczepić się osoby starsze i z wielochorobowością. Zgodę na stosowanie nowego preparatu wydała wczoraj Europejska Agencja Leków.
Taki termin podania pierwszym osobom w Polsce nowej szczepionki przeciw Covid-19 wskazał w rozmowie z reporterem RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Mam nadzieję, że jak najszybciej, jeżeli tylko pojawią się rekomendacje ze strony naszych rad, ta szczepionka pojawi się w naszym kraju. Będzie ona dostępna w punktach szczepień bez zbędnej zwłoki - powiedział Kraska.
Ministerstwo Zdrowia rozważa, by z nowej szczepionki przeciwko koronawirusowi najszybciej mogli skorzystać najstarsi Polacy. Powód takiej strategii to niepewne terminy dostaw nowego preparatu.
Do Polski trafi co najmniej 1,2 mln dawek. Ten zapas może być rozłożony na etapy, dlatego w pierwszej kolejności nową szczepionką zaszczepią się osoby z grup większego ryzyka - tłumaczy wiceminister zdrowia.
Jeżeli dawek szczepionki będzie mniej, to pierwszeństwo będą miały osoby starsze, osoby z wielochorobowością, które wymagają dawki przypominającej. Cała Europa teraz zamawia tę szczepionkę, być może będą poszczególne etapy - podał Kraska.
Plan zakłada, że jeszcze tej jesieni z nowej szczepionki będą mogli skorzystać wszyscy, którzy skończyli 12 lat. Taką rekomendację wydała Europejska Agencja Leków.
Nowa szczepionka będzie stosowana tylko jako dawka przypominająca - albo trzecia, albo czwarta. A wczorajsza decyzja Europejskiej Agencji Leków sprawiła, że preparat przeciwko Covid-19 upodabnia się do szczepionki przeciwko grypie - tak przekonuje specjalista chorób zakaźnych prof. Ernest Kuchar.
A co to znaczy? Że przyjmujemy preparat co rok i nie chodzi już tylko o osoby starsze. W zasadzie przeciwko grypie powinniśmy się szczepić wszyscy - dodaje Kuchar.
Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) zalecił dopuszczenie do stosowania dwóch szczepionek zaadaptowanych do zapewnienia szerszej ochrony przed Covid-19. Chodzi o zaadaptowane wersje preparatów firm BioNTech/Pfizer i Moderna, ukierunkowane na zwalczanie podwariantu Omikron BA.1 oprócz oryginalnego szczepu SARS-CoV-2.
Preparaty Comirnaty Original/Omikron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omikron BA.1 są przeznaczone do stosowania u osób w wieku 12 lat i starszych, które otrzymały co najmniej podstawowe szczepienie przeciwko Covid-19.
Jak podkreśliła EMA w opublikowanym komunikacie, szczepionki są modyfikowane, aby skuteczniej przeciwdziałały krążącym wariantom SARS-CoV-2.
Badania wykazały, że Comirnaty Original/Omikron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omikron BA.1 mogą wywołać silną odpowiedź immunologiczną przeciwko Omikronowi BA.1 i oryginalnemu szczepowi SARS-CoV-2 u osób wcześniej zaszczepionych. W szczególności były one bardziej skuteczne w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznych przeciwko podwariantowi BA.1 niż oryginalne szczepionki. Skutki uboczne obserwowane w przypadku zaadaptowanych szczepionek były porównywalne do tych obserwowanych w przypadku oryginalnych i były zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe. Obie opinie CHMP zostaną teraz przesłane do Komisji Europejskiej, która podejmie ostateczną decyzję - poinformowała EMA.