Bardzo duży wzrost osób deklarujących, że chcą się zaszczepić przeciwko Covid-19 - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". W porównaniu z badaniem z listopada, liczba chętnych wzrosła o 25 pkt proc.
W najnowszym badaniu 47,9 proc. Polaków zadeklarowało, że zdecydowanie zaszczepi się przeciwko Covid-19. Odpowiedź "raczej tak" wybrało 19,7 proc.
To zdecydowany skok liczby chętnych. W listopadowym badaniu zdecydowanie zaszczepić się chciało jedynie 15,9 proc. ankietowanych. Nieco mniej zachęconych było 26,7 proc.
Jak wynika ze styczniowego sondażu zdecydowanie nie chce zaszczepić się 15,1 proc. ankietowanych. 13 proc. badanych wybrało z kolei odpowiedź "raczej nie".
4,2 proc. jest niezdecydowanych.
Najwięcej chętnych do szczepienia jest wśród osób powyżej 50. roku życia. Tam ponad 70 proc. ankietowanych deklaruje, że chce się zaszczepić.
Niechętnych wobec szczepienia przeciwko Covid-19 najwięcej jest wśród osób między 18. a 39. rokiem życia. Ponad 40 proc. z nich nie chce się szczepić.
Sondaż United Surveys został przeprowadzony metodą CATI 9 stycznia na próbie 1000 osób.
Szczepienia w Polsce odbywają się etapami według grup opisanych w narodowym programie. Rozpoczęto je 27 grudnia. Obecnie szczepione są osoby z grupy zero, do której należą m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia i rodzice wcześniaków. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy. W pierwszej kolejności seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe.
W ostatnich tygodniach na jaw wyszło także, że niektóre osoby - m.in. celebryci, biznesmeni i politycy - zaszczepiły się poza kolejką w Centrum Medycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Do tej pory w Polsce zaszczepiono ponad 200 tys. osób. Akcja jednak nie idzie zbyt dobrze - w niedzielę poinformowano, że w ciągu doby zaszczepiono zaledwie 1235 osób.