​W niedzielę poziom Odry w Opolu spadł poniżej stanu ostrzegawczego. Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze dotrze do Głogowa w niedzielę ok. godz. 14.00. Stan alarmowy może zostać tam przekroczony o ok. 2,5 m. Dyrektor IMG wymienił to miasto, a także Nową Sól i Krosno Odrzańskie jako miejscowości, które podlegają "jakiemuś ryzyku zagrożenia". "Na terenach objętych powodzią zamkniętych jest 431 szkół i przedszkoli" - poinformowała minister edukacji Barbara Nowacka. Polowy szpital wojskowy w Nysie do tej pory przyjął 186 pacjentów. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji z sytuacji powodziowej w Polsce.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :
  • Poziom Odry w Opolu spadł poniżej stanu ostrzegawczego 
  • Szpital polowy w Nysie przyjął do tej pory 186 pacjentów
  • 431 szkół i przedszkoli jest zamkniętych
  • Kulminacja fali wezbraniowej w Głogowie około godz. 14
  • Uszczelnianie wałów w gminie Wińsko

TUTAJ ZNAJDZIECIE ZAPIS NASZEJ SOBOTNIEJ RELACJI NA ŻYWO>>

12:13

Tak wygląda stan wody w rzekach - grafika przygotowana przez Polską Agencję Prasową:

12:00

Wszystkie pociągi Intercity ze Szczecina do Wrocławia będą jeździć drogą okrężną przez Poznań - powiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Ruch został wstrzymany nad ranem. Po powodzi sprawdzenia wymaga przynajmniej 200 obiektów mostowych.

Całą noc nasze służby kolejowe walczyły o zachowanie drożności stacji Głogów. Niestety, o godz. 2.50 musieliśmy jeden z torów zamknąć, po drugim prowadziliśmy komunikację, ograniczając prędkość do 30 km/h. Niestety, mimo odpompowywania wody dzisiaj o godz. 8.00 musieliśmy zamknąć drugi tor i ta linia (...) jest niestety nieprzejezdna. Wszystkie pociągi Intercity ze Szczecina do Wrocławia, do Katowic będą jeździć drogą okrężną przez Poznań. Według moich najnowszych informacji od służb kolejowych ta sytuacja może potrwać co najmniej do wtorku" - powiedział Dariusz Klimczak.

11:34

W niedzielę poziom Odry w Opolu spadł poniżej stanu ostrzegawczego (do poziomu 4,75 cm na wodowskazie w Groszowicach). W poniedziałek planowane jest usunięcie szandorów na bulwarach i w parku Nadodrzańskim oraz otwarcie ogrodu zoologicznego.

Jak przekazał opolski urząd wojewódzki alarm przeciwpowodziowy obowiązuje jeszcze w powiecie nyskim oraz w gminach: Grodków, Lewin Brzeski, Brzeg, Lubsza, Olszanka, Skarbimierz, Dąbrowa i Niemodlin.

W Głuchołazach i Lewinie Brzeskim prowadzone są prace związane ze usuwaniem zniszczeń wywołanych przez powódź. 

W Głuchołazach prowadzone są przygotowania przy użyciu ciężkiego sprzętu do postawienia przez wojsko mostu na Białej Głuchołaskiej. 

W Brzegu wypompowano wodę z oczyszczalni ścieków. Decyzją inspektora nadzoru budowlanego wstrzymano wypompowywanie wody z piwnic niektórych budynków z uwagi na ryzyko naruszenia fundamentów.

11:20

W wyniku powodzi w całym kraju zalanych zostało 68 tys. hektarów gruntów rolnych, z tego około 25 tys. to tereny, na których prowadzona jest produkcja roślinna - przekazał w niedzielę wiceminister rolnictwa Adam Nowak.

Wiceminister i szef resortu rolnictwa Czesław Siekierski w niedzielę spotkali się z rolnikami i organizacjami rolniczymi w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Łosiowie na Opolszczyźnie. Nowak poinformował, że w hodowli zwierzęcej - bydła czy trzody chlewnej - powódź nie spowodowała strat w pogłowiu. Z gospodarstw udało się ewakuować wszystkie zwierzęta. Niestety są straty w budynkach - mówił wiceminister.

Produkty rolne, które miały styczność z wodą powodziową, muszą zostać zutylizowane, nie mogą być spożywane ani przeznaczane na pasze; ewentualnie mogą zostać wykorzystane do celów przemysłowych - podkreślił minister Czesław Siekierski.

11:13

Opolska policja zatrzymała 36-letniego mieszkańca woj. dolnośląskiego, który jest podejrzany o kradzież telefonu i portfela wolontariuszce podczas akcji obrony wałów przeciwpowodziowych w Nysie. Niedawno opuścił on zakład karny. Grozi mu do pięciu lat więzienia.
Do zdarzenia doszło 18 września, gdy w akcji wzmacniania wałów przeciwpowodziowych w Nysie uczestniczyło kilka tysięcy osób.

11:05

Mieszkańcy Głogowa od rana z niepokojem patrzą na Odrę. Przypomnijmy, kulminacja fali wezbraniowej ma dotrzeć do tego miasta w niedzielę około godz. 14. 

Na głogowskim osiedlu Krzepów wiele domów już jest zalanych, w niektórych miejscach poziom wody wynosi półtora metra - relacjonuje reporter RMF FM Jakub Rybski

10:55

Obok hali sportowej w Nysie na Opolszczyźnie w niedzielę o poranku panuje duży ruch. Trwa tam rozładunek kolejnych dostaw pomocy dla powodzian. Z Markiem Rymarzem, zastępcą burmistrza Nysy rozmawiał reporter RMF FM Dominik Smaga:

Przyjechały trzy samochody ciężarowe, długie tiry, blisko 100 palet. Mamy tutaj wsparcie w postaci wody mineralnej mieszanego sortu żywnościowego. Otrzymaliśmy łóżka polowe z kompletami pościeli. Łóżka trafią przede wszystkim do Centrum Integracji Społecznej. Obecnie gościmy tam strażaków. Po ich wyprowadzeniu będą tam lokowane osoby, które straciły dom, a nie mają w tej chwili możliwości zamieszkania w jakimś mieszkaniu. To około 30 osób - mówił Rymarz.

10:30

Polowy szpital wojskowy w Nysie, który już kilka dni temu osiągnął pełną gotowość, do tej pory przyjął 186 pacjentów - poinformował szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej we Wrocławiu.

Ponadto wojsko oczyszcza zalany wodą dotychczas funkcjonujący szpital w Nysie, by mógł być jak najszybciej uruchomiony.

Szef MON podał też, że zostały uruchomione inne szpitale, m.in. szpital MSWiA w Głuchołazach, o czym zdecydował minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak.

09:40

Do woj. lubuskiego zbliża się fala kulminacyjna na Odrze. Poziom rzeki systematycznie rośnie. W nocy nie było większych podtopień, nie było zalań posesji ani ewakuacji kogokolwiek. Na wałach w godzinach nocnych pracowało 200 strażaków, w ciągu dnia w sobotę 500. Zarówno państwowej, jak i ochotniczej straży pożarnej. Nie należy oczywiście zapominać o ogromnej liczbie żołnierzy, a przede wszystkim mieszkańców - poinformował rzecznik lubuskiej PSP mł. bryg. Arkadiusz Kaniak.

09:28

Dyrektor IMGW Robert Czerniawski podczas sztabu kryzysowego poinformował, że w Trestnie na wodowskazie, który pokazuje, co będzie działo się we Wrocławiu, zaobserwowano "dość duży spadek" poziomu wody. W poniedziałek spodziewamy się stanu wód poniżej stanu alarmowego - dodał, wskazując, że w Brzegu Dolnym, Malczycach i w Ścinawie występują tendencje spadkowe stanu wody.

Wymienił Głogów, Nową Sól i Krosno Odrzańskie jako miejscowości, które w jego opinii podlegają "jakiemuś ryzyku zagrożenia".

Odnośnie Krosna Odrzańskiego dyrektor IMGW ostrzegł: Widzimy ryzyko zagrożenia, przelania wałów i przesiąków. Nie chcemy straszyć ludzi, tylko chcemy, żeby przygotowali się do aktualnego zagrożenia, do danej sytuacji i z wysoką przezornością mogli ten problem potraktować - dodał.

09:25

Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska podała, że w Głogowie, do którego dociera fala kulminacyjna, nie ma zgłoszeń o sytuacjach niebezpiecznych. Przybywa wody na Odrze w Nowej Soli.

Niektóre wały rzeczywiście są tam zagrożone przesiąkami. Zostały doszczelnione i monitorujemy je przy użyciu drona z kamerą termowizyjną - powiedziała, dodając, że w Żukowicach sytuacja jest stabilna i nie ma zgłoszeń o interwencjach.

Stan alarmowy jest przekroczony na Bobrze w Szprotawie. Utrzymuje się powyżej 70 cm. Obserwujemy tam tendencje spadkową - zaznaczyła Kopczyńska.

09:10

Nie wolno rozszczelniać ani w panice poprawiać wałów, bo można pogorszyć sytuację - zaapelowała w niedzielę do samorządowców na terenach powodziowych prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska.

Czasami w panice niektórzy wójtowie zaczynają podejmować decyzje i próbują wały rozszczelniać, bo wydaje im się, że woda gdzieś popłynie, albo robić jakieś własne poprawki (...). Bardzo proszę, żeby tego nie robić. Panika nie jest najlepszym doradcą. (...) Tego rodzaju rzeczy nie wolno robić na szybko w panice, bo możemy doprowadzić do dużo gorszej sytuacji" - zaapelowała Kopczyńska podczas posiedzenia sztaby kryzysowego we Wrocławiu. 

W kilku takich przypadkach skończyło się wręcz na ostrych sporach między samorządowcami i pracownikami Wód Polskich - dodała. Podkreśliła, że ludzie w Wodach Polski "wiedzą co robią i znają się na powodzi".

08:50

Premier Donald Tusk zaapelował do osób, które mają wykupiony wypoczynek w turystycznych miejscowościach Dolnego Śląska o uprzednie sprawdzanie warunków w danym miejscu i wstrzymanie się z pochopnym odwoływaniem wyjazdów.

Podczas porannego posiedzenia przeciwpowodziowego sztabu kryzysowego we Wrocławiu Tusk zaznaczył, że takie odwołania wyjazdów - to "dodatkowe i niepotrzebne" straty finansowe dla tamtejszych przedsiębiorców.

Premier nawiązał do wypowiedzi wiceministra sportu i turystyki Piotra Borysa, który mówił podczas posiedzenia sztabu o apelu "bardzo wielu samorządów o dużym potencjale turystycznym w Kotlinie Kłodzkiej, także w Kotlinie Jeleniogórskiej". 

Miejscowości takie jak Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Karpacz nie zostały przez powódź zniszczone, a następuje bardzo duży odpływ turystów i potrzebne są działania solidarnościowe, po to, aby Polacy nie odwoływali pobytów w tych miejscach, które są bezpieczne - wskazywał Borys.

08:36

"Rząd niestety zawiódł: nie wykorzystano instrumentów, jakie ma obecna koalicja do skoordynowania całej akcji w zakresie przygotowania zbiorników retencyjnych czy zapobieżenia niezapowiedzianym zrzutom wody" - stwierdził w rozmowie z PAP lider Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, komentując reakcję władz na powódź. "Albo rządzą nami dyletanci, albo amatorzy" - dodał były premier.

08:01

Ze względów bezpieczeństwa został zamknięty jeden z torów w okolicy stacji Głogów. Chodzi o odcinek Głogów - Krzepów na linii Wrocław - Zielona Góra. Informację przekazał na portalu X minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Dodał, że ruch odbywa się dwukierunkowo, po drugim torze. Minister zapowiedział, że prawdopodobnie tor nr 2 zostanie również zamknięty w ciągu godziny i otwarty po przejściu fali powodziowej.

07:50

Zamkniętych jest 431 placówek, ok. 200 z nich wymaga remontów od drobnych po całkowite. W związku z tym organizujemy dla uczniów zielone szkoły - poinformowała minister edukacji Barbara Nowacka na rozpoczętym w niedzielę rano we Wrocławiu posiedzeniu powodziowego sztabu kryzysowego.

Część z nich jest zniszczona lub kompletnie zniszczona. Jesteśmy gotowi (...) do tego, żeby wesprzeć ich jak najszybciej w odbudowie - zaznaczyła Nowacka.

Szefowa MEN podkreśliła jednak, że obecnie pomocy wymagają przede wszystkim uczniowie. Jesteśmy przygotowani do organizacji zielonych szkół dla wszystkich dzieci, które będą potrzebowały takiej pomocy, które są (...) ofiarami powodzi - zaznaczyła. Podała przy tym, że PKP zapewni bezpłatny transport dzieciom, które będą jechały na zielone szkoły, a samorządy zapewnią nocleg i wyżywienie.

07:20

W niedzielę w kościołach zbierane są do puszek pieniądze dla powodzian. Środki zostaną im przekazane za pośrednictwem Caritas Polska.

07:17

Od kilku godzin kulminacja fali wezbraniowej obserwowana jest w Ścinawie. Wodowskaz wskazuje tam 645 cm, to oznacza, że stan alarmowy przekroczony jest o blisko 2,5 metra. 

Absolutne maksimum dla tej stacji to 732 cm zanotowane w 1997 r. Kulminacja na tej stacji, przy zbliżonym do aktualnego poziomie wody, ma potrwać do niedzieli rano, następnie zacznie powoli opadać o ok. 15 cm do poniedziałkowego poranka.

07:06

IMG podał, że po godz. 6.30 stan alarmowy przekroczony jest na 29 stacjach hydrologicznych, a stany ostrzegawcze na 21. "Największe przekroczenie stanu alarmowego notowane jest w Brzegu Dolnym - 268 cm" - zaznaczył IMGW.

06:57

We Wrocławiu o godz. 7.00 zbiera się sztab powodziowy z udziałem m.in. premiera Donalda Tuska i minister edukacji Barbary Nowackiej.

06:30

Kulminacja fali wezbraniowej na Odrze dotrze do Głogowa w niedzielę ok. godz. 14.00. Stan alarmowy może zostać przekroczony o ok. 2,5 m, a wysokość fali kulminacyjnej może sięgnąć 695-705 cm - poinformował w sobotę przed północą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.

Z kolei w poniedziałek w godzinach porannych prognozowane jest dotarcie kulminacji fali wezbraniowej do Nowej Soli (ponad 2 m powyżej stanu alarmowego).

We wtorek kulminacja fali wezbraniowej na Odrze powinna dotrzeć do Cigacic i Nietkowa. W obu przypadkach ok 2,5 m powyżej stanu alarmowego. 

W środę kulminacja spodziewana jest w Połęcku.

IMGW zaznacza, że kulminacja fali na Odrze minie się z kulminacjami fal powodziowych z rzeki Bóbr i Nysy Łużyckiej.

06:05

W gminie Wińsko całą noc trwały próby uszczelniania wałów. Także tam dotarła fala kulminacyjna na Odrze.

Wińsko (pow. wołowski) znajduje się ok. 30 km na północny-zachód od Brzegu Dolnego. Mieszkańcy znajdujących się nad rzeką wsi już kilka dni temu ruszyli umacniać wały. Woda zaczęła się jednak przesączać. Jak twierdzi wójt gminy Wińsko Jolanta Krysowata-Zielnica, wały przez lata były zaniedbane.

Na wale między Ścinawą a Małowicami były dwa rozszczelnienia. Nasi strażacy z OSP całodobowo je kontrolują, więc jak tylko to zauważyli, to ruszyła akcja. Byliśmy przygotowani, bo było bardzo dużo worków z piaskiem i sprzętu. Szczególnie wykazała się OSP Orzeszków - powiedziała wójt.

Do Wińska trafiają worki z Piaskiem z Wołowa, Wiszni Małej, Siechnic czy Wrocławia - czyli z miejsc, gdzie największa fala już przeszła. Mieszkańcy są wycieńczeni, ale ze wsparciem przyjechali terytorialsi.