Prezydent USA Donald Trump na Twitterze kolejny raz zagroził Iranowi ewentualnym atakiem. W odpowiedzi, komisja spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA oświadczyła, że to parlamentowi przysługują uprawnienia do ewentualnego wypowiedzenia wojny.

"Te posty medialne będą służyć jako notyfikacja Kongresu USA, że jeśli Iran zaatakuje jakiegokolwiek obywatela lub obiekt USA, to Stany Zjednoczone szybko i w pełni zaatakują w odpowiedzi, być może w nieproporcjonalny sposób. Taka informacja prawna nie jest wymagana, ale i tak zostaje podana!" - napisał na Twitterze Donald Trump.

Wymiana zdań na Twitterze

Na tweet amerykańskiego prezydenta zareagowała komisja spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA. Jej odpowiedź również pojawiła się na Twitterze.

"Ten medialny post będzie służył jako przypomnienie, że uprawnienia wojenne zgodnie z konstytucją USA przysługują Kongresowi" - czytamy.

"Powinieneś przeczytać Ustawę o Uprawnieniach Wojennych (War Powers Act). Nie jesteś dyktatorem" - napisano na koncie komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA.

W sobotę Biały Dom przesłał do Kongresu niejawny dokument o ataku wojsk USA w Bagdadzie. W ataku zginął wpływowy dowódca irańskich elitarnych sił Al-Kuds generał Kasem Sulejmani.

Amerykańscy demokraci podkreślają, że prezydent nie uzyskał przed atakiem w Bagdadzie parlamentarnej zgody na użycie sił zbrojnych, a operacja nie była konsultowana z Kongresem.

W sobotnim oświadczeniu przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi przekazała, że przesłane przez Biały Dom parlamentowi informacje "budzą poważne i pilne pytania w kwestii terminu, sposobu i uzasadnienia decyzji administracji dotyczącej podjęcia działań wymierzonych przeciwko Iranowi".

Decyzję o utajnieniu dokumentu nazwała "niespotykaną", a kroki wojskowe podjęte przez prezydenta uznała za "prowokujące, eskalujące oraz nieproporcjonalne".

Dokument przekazano zgodnie z Ustawą o Uprawnieniach Wojennych. Nakłada ona na administrację rządową - jak przypomina Reuters - m.in. obowiązek powiadomienia Kongresu o użyciu sił zbrojnych w działaniach zbrojnych w ciągu 48 godzin.