Dziś drugi dzień próbnych matur organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Tym razem uczniowie mierzyli się z arkuszem z matematyki na poziomie podstawowym. To przygotowanie do egzaminu dojrzałości, który odbędzie się w maju. Matura 2023 odbędzie się w już nowej formule - poziom egzaminu ma być też wyższy. Mamy dla Was arkusze z matematyki!
Wczoraj osoby, które w przyszłym roku przystąpią do egzaminu dojrzałości, mierzyły się z arkuszem z języka polskiego na poziomie podstawowym.
Dziś czekała na nich królowa nauk. Dla wielu maturzystów egzamin z matematyki to najtrudniejszy sprawdzian.
Maturzyści na rozwiązanie arkusza z matematyki na poziomie podstawowym mają 180 minut.
MATURA PRÓBNA Z MATEMATYKI 2023. ARKUSZE W FORMIE PDF. POBIERZ >>>
W piątek uczniowie sprawdzą swoją wiedzę z języka obcego nowożytnego na poziomie podstawowym. To język: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski.
Odpowiedzi do matury próbnej 2023 z matematyki na poziomie podstawowym Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikuje w piątek, 30 września, na swojej stronie internetowej www.cke.gov.pl.
CKE przekazało, że matura próbna ma cel diagnostyczny i informacyjny.
"Centralna Komisja Egzaminacyjna za nieuzasadnione uważa wystawianie ocen wyrażonych liczbą lub literą (w ramach oceniania bieżącego) na podstawie wyników testu diagnostycznego z poszczególnych przedmiotów uzyskanych przez danego ucznia. Niezbędne jest przekazanie każdemu uczniowi wartościowej informacji zwrotnej poprzez wskazanie, co robi dobrze, a co wymaga poprawy. Wyniki badania diagnostycznego mogą również służyć nauczycielom do zidentyfikowania zakresu wiadomości i umiejętności, które wymagają szczególnej uwagi. Należy również mieć świadomość, że zadania w arkuszach egzaminacyjnych będą obejmowały całość wymagań egzaminacyjnych, zatem przed przeprowadzeniem diagnozy wskazane jest poinformowanie uczniów, że niektórych zadań mogą nie być w stanie rozwiązać poprawnie, ponieważ dany zakres materiału nie był jeszcze omawiany podczas lekcji" - podkreślono w komunikacie.
Do matury 2023 przystępować będą osoby, które uczęszczały do 8-klasowej szkoły podstawowej, a następnie do 4-klasowego liceum. Ponadto egzamin dojrzałości w nowej formule obejmie absolwentów ponadpodstawowej szkoły średniej (sprzed 2005 roku) oraz osoby, które ukończyły szkołę średnią za granicą (bez uprawnień na studia).
To będzie trudniejsza matura niż tegoroczna - tłumaczył Przemysław Czarnek w Porannej rozmowie w RMF FM. Jak jednak zaznaczył, "nie tak trudna, jak była zakładana na początku, kiedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że będzie Covid-19".
Matura 2023 roku jest nową maturą dla tych, którzy są w systemie 8+4, czyli bez gimnazjów, i jest maturą bardziej wymagającą i będzie bardziej wymagającą, ale nie aż tak bardzo, jak byśmy to planowali bez Covid-19 - dodawał minister.
Egzamin maturalny odbędzie się w dwóch formułach - 2015 i 2023. Egzaminy w obu wersjach zaplanowano w tych samych terminach.
Formuła 2015 dotyczy absolwentów 3-letniego liceum i 4-letniego technikum. Egzamin będzie przeprowadzony w oparciu o wymagania egzaminacyjne opracowane w 2022 roku.
Z kolei Formuła 2023 dotyczy uczniów, którzy ukończą 4-letnie liceum lub 5-letnie technikum.
Podział na formuły ma związek z wprowadzoną w 2017 roku reformą szkolnictwa polegającą na likwidacji gimnazjów.
Matury w ramach Formuły 2015 i Formuły 2023 różnią się czasem trwania. Dla porównania - pisemny test z języka polskiego w Formule 2015 w trybie podstawowym potrwa 170 minut i 180 minut w trybie rozszerzonym, a w Formule 2023 - odpowiednio: 240 i 210 minut.
Matura 2023 będzie składała się z części ustnej i pisemnej.
Absolwent obowiązkowo przystępuje do:
- dwóch egzaminów ustnych
1. egzaminu z języka polskiego (bez określania poziomu)
2. egzaminu z języka obcego nowożytnego (bez określania poziomu)
- oraz czterech egzaminów w części pisemnej
1. egzaminu z języka polskiego (na poziomie podstawowym)
2. egzaminu z matematyki (na poziomie podstawowym)
3. egzaminu z języka obcego nowożytnego (na poziomie podstawowym)
4. egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego (na poziomie rozszerzonym), przy czym absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego ma obowiązek przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym.
Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują także do egzaminu z języka tej mniejszości w części pisemnej (na poziomie podstawowym).
Zdający maturę 2023 powinien pamiętać o konieczności złożenia deklaracji dotyczącej przedmiotów, z których będzie zdawał swój egzamin w maju 2023 roku.
Wstępną deklarację należy złożyć najpóźniej do 30 września 2021 roku. Czas na złożenie ostatecznej deklaracji przyszłoroczni maturzyści będą mieli do 7 lutego 2023 r.