"Bocianie Gniazdo" i tunel-zjeżdżalnia okazały się hitem nowego sensorycznego placu zabaw, który zbudowaliśmy w ramach naszego charytatywnego projektu Lepsze Jutro z RMF FM dla maluchów z terapeutycznego przedszkola "Rozwijanka" w Wieliczce! W południe przedszkolaki symbolicznie otworzyły ogród, przecinając żółto-niebieską wstęgę. "W końcu będziemy mieć swoje miejsce" - uśmiecha się w rozmowie z RMF FM założycielka i dyrektorka "Rozwijanki" Emilia Owczarek.
Przedszkole terapeutyczne "Rozwijanka" mieści się przy ul. Bednarka w samym centrum Wieliczki. W dwupiętrowym budynku przygotowano kilkanaście pomieszczeń dla niepełnosprawnych maluchów: są sale do ćwiczeń, gabinety terapeutyczne, pokoje rehabilitacyjne i do nauki poprzez zabawę, jadalnie i łazienki.
Na parterze prowadzone są zajęcia dla dzieci, które mają kłopoty z samodzielnym poruszaniem się, muszą korzystać z wózków inwalidzkich.
W sumie do placówki uczęszcza około 70 przedszkolaków w wieku od 3 do 8 lat. Specjalnie dla nich opracowano specjalistyczny program terapeutyczny wspierający rozwój dzieci.
Do naszej akcji charytatywnej Lepsze Jutro z RMF FM, którą rozpoczęliśmy w 2015 roku, wielickie przedszkole zgłosiła pani Agnieszka, mama jednego z przedszkolaków.
To było marzenie nie tylko pani Emilii - dyrektor placówki - żeby dzieciakom zbudować taki plac. Gdy usłyszałam w RMF-ie o akcji, od razu wysłałam zgłoszenie. Miałam nadzieję, że się uda. Przedszkole nie miało placu, trzeba było korzystać z miejskich. A takich - sensorycznych - w okolicy nie ma - opowiada nam pani Agnieszka.
Plac jest ważny na dla naszych dzieci. Każde z nich zmaga się z jakimiś niepełnosprawnościami - zaznacza.
Marzenie rodziców, nauczycieli, terapeutów, a przede wszystkim dzieciaków z przedszkola "Rozwijanka" właśnie się spełniło!
W południe ogród sensoryczny został uroczyście otwarty! Jak jednak relacjonuje obecny na miejscu reporter RMF FM Marcin Buczek, zanim przedszkolaki zdecydowały się przeciąć żółto-niebieską wstęgę, postanowiły sprawdzić, jakie konkretnie miejsce otwierają - i przetestowały wszystkie obecne na placu urządzenia!
8-letniej Lenie i 6-letniemu Oskarowi najbardziej przypadły do gustu huśtawka "Bocianie Gniazdo" i zjeżdżalnia w kształcie tunelu. Dlaczego właśnie one?
Dlatego, bo się przyjemnie krzyczy! - wyjaśniła Lena:
Po zabawie na placu zabaw na dzieciaki czekała miła, słodka niespodzianka. Wszak podczas takich uroczystości nie mogło zabraknąć tortu!
A jeszcze kilka tygodni temu na terenie tuż przy budynku, w którym mieści się przedszkole, był prowizoryczny parking: ubita ziemia, zwały gruzu, gdzieniegdzie trochę zieleni. Całość nie wyglądała zachęcająco. Teren trzeba było uporządkować, wyrównać. Dopiero potem mogły na nim stanąć urządzenia. A jest ich naprawdę sporo.
Nie przypuszczałam, że na tak małej powierzchni uda się ustawić tyle atrakcji - przyznawała w rozmowie z RMF FM dyrektor przedszkola Emilia Owczarek.
Jeszcze przed uroczystym otwarciem placu zabaw zdradziła nam, że "maluchy zerkają przez ogrodzenie i nie mogą się doczekać, kiedy zaczną zabawę".
Zobaczymy, co się dzieciom spodoba, ale obstawiam, że hitem będzie "Bocianie Gniazdo. Najważniejsze, że mamy już własne podwórko. Tej zimy w końcu ulepimy bałwana na swoim. A tutaj postawimy choinkę - opowiadała Emilia Owczarek.
Jak podkreśliła: Bardzo się cieszymy. W końcu mamy swój plac, ogrodzony teren, bezpieczną przestrzeń.
Największe ze znajdujących się na placu urządzeń - zestaw integracyjny Kubuś Plus - daje dzieciom poruszającym się na wózku inwalidzkim możliwość aktywnego uczestnictwa w zabawie z rówieśnikami.
W skład zestawu wchodzą specjalnie przystosowane zjeżdżalnie, pochylnie, drabinki, ścianki, tunele i balkoniki.
Dzieci mogą korzystać także z tablicy rysunkowej i kilku zainstalowanych na stałe gier: to m.in. kółko i krzyżyk, ucieczka z labiryntu, skrzynka wiatrów, "połącz zwierzaki" czy gra geometryczna. Wszystkie elementy są wodoodporne i wykonane z materiałów certyfikowanych.
Jest również niekwestionowany hit niemal wszystkich placów zabaw: huśtawka "Bocianie Gniazdo" z nietypowym - okrągłym i miękkim - siedziskiem. Pozwala ono na wspólną i bezpieczną zabawę dzieci w różnym wieku. Jednorazowo z takiej huśtawki może bezpiecznie korzystać nawet troje dzieci.
Na placu stanął także zestaw sensoryczny: Brzdąc z instrumentami. Urządzenie pomaga poznać świat dźwięków i muzyki przez zabawę. Dzieci z przedszkola w Wieliczce będą mogły korzystać z dzwonów rurowych, grzechotek, urządzenia Gombolo, kija deszczowego, który naśladuje dźwięk padającego deszczu, i cajonów, czyli rodzaju skrzyni perkusyjnej.
Nie mogło oczywiście zabraknąć piaskownicy, a na jej środku stanął sklepik: zabawka szczególnie doceniana przez pedagogów i terapeutów podczas pracy z dziećmi nieśmiałymi i trudno nawiązującymi relacje. Sklepik jest zadaszony, ma stolik, ławki, liczydło i wszystko, co potrzebne, by transakcja się udała...
W tym roku charytatywny projekt Lepsze Jutro z RMF FM realizujemy w trzech miejscach.
Oprócz Wieliczki także w Bogdanówce w Małopolsce, gdzie w remizie OSP wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy trzy sale szkoleniowo-edukacyjne, i w kujawsko-pomorskim Inowrocławiu, gdzie dla podopiecznych z jednego z tamtejszych domów dziecka przygotowaliśmy roczny pakiet edukacyjno-rozrywkowy.
W 2017 roku dzięki naszemu charytatywnemu projektowi szkoły w Kluczborku na Opolszczyźnie, Raciechowicach w Małopolsce, Bukowinie na Lubelszczyźnie, w warmińsko-mazurskim Morągu i w Boguszowie-Gorcach na Dolnym Śląsku otrzymały profesjonalnie wyposażone, supernowoczesne pracownie przedmiotowe!
Lepsze Jutro z RMF FM zawitało również do Dębowca, gdzie przy naszym wsparciu pan Zbigniew z synem Kamilem wybudowali warsztat stolarski.
Dwa lata temu odmieniliśmy natomiast życie setkom maluchów w czterech miejscach w Polsce: dzięki RMF FM w Dobroszycach na Dolnym Śląsku, Zagórzu na Podkarpaciu, Olsztynie i w świętokrzyskich Krzczonowicach powstały place zabaw, strefy edukacyjne na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia!
A zaczęło się w 2015 roku w Szydłowcu: wybudowaliśmy tam dom dla pana Grzegorza i jego dzieci.