Dzięki Pawłowi Wojciechowskiemu cieszyliśmy się wczoraj ze złotego medalu lekkoatletycznych mistrzostw świata. Nasz tyczkarz zdobył pierwszy cenny krążek dla Polski w Daegu. Dziś szansa na kolejne. Medale może zdobyć nawet sześciu polskich sportowców startujących w czterech dyscyplinach.

Dziś przy odrobinie szczęścia w ślady Wojciechowskiego może pójść kilku polskich sportowców i medalowy plon może być zdecydowanie większy. Do walki przystąpi przecież obrończyni tytułu, czyli tyczkarka Anna Rogowska, oraz druga z naszych Monika Pyrek. Dwa lata temu w Berlinie Rogowska wygrała konkurs wynikiem 4,75. Na drugiej pozycji uplasowały się ex aequo Pyrek (MKL Szczecin) i Amerykanka Chelsea Johnson (obie z rezultatem 4,65), której nie ma w koreańskim Daegu. Jest natomiast rekordzistka globu (5,05), mistrzyni olimpijska (Ateny 2004, Pekin 2008) i świata (Helsinki 2005, Osaka 2007) Rosjanka Jelena Isinbajewa. 17 sierpnia 2009 roku w finałowym konkursie w Berlinie rozpoczęła start na wysokości 4,75, której nie zaliczyła. Pokonała ją natomiast Rogowska, zdobywając złoty medal.

Pewniakiem do podium w rzucie dyskiem wydaje się Piotr Małachowski, który na poprzednich mistrzostwach świata zdobył srebro. W konkursie wystąpią też dwaj pozostali medaliści berlińskiego czempionatu: złoty - Niemiec Robert Harting i brązowy - Estończyk Gerd Kanter.

W biegu na 800 metrów szansę na medale ma dwóch naszych reprezentantów - Marcin Lewandowski i Adam Kszczot. Tytułu na tym dystansie nie obroni Mbulaeni Mulaudzi, który nie znalazł się w reprezentacji RPA. Dwa lata temu w stolicy Niemiec Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) był ósmy, a Kszczot (RKS Łódź) 14. Teraz są faworytami, zaś najgroźniejszym ich rywalem jest rekordzista świata Kenijczyk David Lekuta Rudisha.

Może do najlepszej trójki przedrze się siedmioboistka Karolina Tymińska (SKLA Sopot), która po sześciu konkurencjach zajmuje ósme miejsce. Dwa lata temu nie ukończyła rywalizacji z powodu kontuzji. Do Daegu przyjechała z zamiarem zdobycia medalu. Tytułu broni Brytyjka Jessica Ennis.