W połowie marca rząd przedstawi projekt ustawy dotyczącej płacenia przez kościoły składki ubezpieczeniowej - emerytalnej, rentowej i zdrowotnej. Zapowiedział to minister administracji i cyfryzacji Michał Boni.

Boni rozmawiał z dziennikarzami po spotkaniu z Donaldem Tuskiem w ramach podsumowania 100 dni prac rządu. Na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu przedstawimy nasze stanowisko i projekt dotyczący usamodzielnienia płacenia składki ubezpieczeniowej - emerytalnej, rentowej i zdrowotnej dla księży, duchownych różnych wyznań i kościołów - oświadczył szef MAC. Jak wyjaśnił, chodzi o "usamodzielnienie w sensie takim, żeby kościoły to płaciły".

Według Boniego, w ten sposób otwarta zostanie dyskusja na temat składek duchownych. Oczywiście będziemy słuchali wszystkich argumentów - zapewnił.

Posiedzenie Komisji Wspólnej zaplanowane jest na połowę marca.

Tusk w exposé: Jeśli będą potrzebne zmiany w konkordacie, jesteśmy na nie gotowi

Zmiany w funkcjonowaniu Funduszu Kościelnego, z którego m.in. finansowane są emerytury duchownych, zapowiedział w exposé premier Donald Tusk. Stwierdził wtedy, że duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych, a jeżeli będzie to wymagało zmian w konkordacie, to rząd jest gotowy je przeprowadzić.

Nasza koalicja nie jest od tego, żeby przeprowadzać obyczajową rewolucję - jest od tego, żeby zapewnić dostatnie życie w tych trudnych czasach. Nie musimy na siłę ani nikogo chrystianizować, ani nikogo laicyzować. Krzyż nie powinien być powodem do kolejnej wojny politycznej. Jeśli mamy być wielkim, silnym narodem, to nie możemy konfliktować wyznań, tradycji i nowoczesności - podkreślał też Tusk.

Strona kościelna uważa, że zmiany dotyczące Funduszu Kościelnego powinny być poprzedzone dwustronną umową, a także, że Fundusz powinien zostać przekształcony, ale nie zlikwidowany.