W trzech miejscach w województwie podlaskim prowadzone były akcje z związku z nielegalnym przekroczeniem granicy z terytorium Białorusi przez duże grupy cudzoziemców - informuje straż graniczna. Chodzi o zdarzenia z okolic Krynek, Białowieży i Dubicz Cerkiewnych. Tymczasem Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że służby białoruskie zastraszają migrantów, oddając strzały w ich obecności. "Wydarzenia na granicy polsko-białoruskiej to nie kryzys migracyjny, to kryzys polityczny wywołany przez Łukaszenkę w celu destabilizacji sytuacji w UE" – ocenił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Na sytuację na granicy zareagowała także Kwatera Główna NATO. W tej sprawie debatował też Parlament Europejski.
- Straż graniczna poinformowała o trzech dużych próbach nielegalnego przekroczenia granicy.
- Niemieccy dziennikarze chcieli wjechać do strefy stanu wyjątkowego.
- MON informuje, że służby białoruskie zastraszają migrantów oddając strzały w ich obecności.
- Premier Mateusz Morawiecki i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel na wspólnej konferencji prasowej skomentowali napiętą sytuację na polsko-białoruskiej granicy. "To kryzys polityczny" - ocenił Morawiecki.
- NATO podało, że kraje sojusznicze są w pełni solidarne z Polską. "Białoruś ponosi odpowiedzialność za kryzys" - przekazała Kwatera Główna.
- Parlament Europejski debatował w tej sprawie. Deputowani większości frakcji zgodzili się co do tego, że Europa powinna dofinansować budowę zapory na granicy.
Z inicjatywy tureckiej odbyła się rozmowa ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z szefem dyplomacji Turcji Mevlutem Cavusoglu - poinformował polski MSZ. Jak informuje "Rzeczpospolita", to rezultat słów Mateusza Morawieckiego, który zarzucił Ankarze wspomaganie Białorusi w prowokowaniu kryzysu migracyjnego. Turków rozzłościły te oskarżenia.
Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet wezwała w środę Białoruś i Polskę do pilnego rozwiązania kryzysu migracyjnego. Podkreśliła, że duża liczba migrantów i uchodźców jest w rozpaczliwej sytuacji, przebywając tam w prawie już mroźnej pogodzie.
Wzywam zaangażowane państwa do podjęcia natychmiastowych kroków w celu deeskalacji i rozwiązania tej niedopuszczalnej sytuacji zgodnie z ich zobowiązaniami, wynikającymi z międzynarodowego prawa, praw człowieka i prawa dotyczącego uchodźców - głosi cytowane przez UN News oświadczenie Bachelet.
"Podczas jutrzejszego posiedzenia Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmie się kryzysową sytuacją na wschodniej granicy UE z Białorusią; cieszę się że nasze zabiegi dyplomatyczne przyniosły oczekiwany skutek" - poinformował na Twitterze Krzysztof Szczerski Stały Przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku.