Sąd, zgodnie z wnioskiem prokuratury, zastosował w piątek trzymiesięczny areszt wobec Grzegorza W., zatrzymanego dzień wcześniej przez ABW w sprawie nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.

O zatrzymaniu Grzegorza W. informowano w czwartek. "Do sprawy nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości na polecenie prokuratora z Zespołu Śledczego nr 2 Prokuratury Krajowej funkcjonariusze ABW na terenie warszawskiego lotniska zatrzymali Grzegorza W." - pisał wtedy na platformie X rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.

W piątek prok. Nowak przekazał dodatkowe informacje w tej sprawie. Jak poinformował, jeszcze w czwartek prokurator przedstawił Grzegorzowi W. zarzut prania pieniędzy poprzez przyjmowanie od Stowarzyszenia Fidei Defensor oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Zdrowia pieniędzy, jako rzekomej płatności za zlecone usługi.

Miało to na celu upozorowanie realizowania zleconych przez te stowarzyszenia czynności w postaci organizacji konferencji, wydarzeń, promocji i kampanii reklamowej w internecie oraz szkoleń online. W rzeczywistości faktury były nierzetelne i wielokrotnie zawyżały wartość zobowiązań - wskazał rzecznik PK.

Prokurator dodał także, że "przesłuchany w charakterze podejrzanego Grzegorz W. nie przyznał się i złożył wyjaśnienia".

Celem zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator zawnioskował do sądu o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania - przekazał prok. Nowak i poinformował, że w piątek po południu sąd - zgodnie z wnioskiem prokuratora - zastosował taki bezwzględny areszt na okres trzech miesięcy.

Śledztwo ws. Funduszu Sprawiedliwości

Śledztwo Prokuratury Krajowej w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które trwa od lutego, jest wielowątkowe. Toczy się m.in. w sprawie przekroczenia w ubiegłych latach uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez ministra sprawiedliwości i urzędników resortu, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Fundusz ma za zadanie nieść głównie pomoc ofiarom przestępstw, a także m.in. pomoc postpenitencjarną.

Sejm na wniosek prokuratury uchylił w sprawie Funduszu Sprawiedliwości immunitety posłom i byłym wiceministrom sprawiedliwości: Marcinowi Romanowskiemu oraz Michałowi Wosiowi. Jak zapowiadano, nie są też wykluczone kolejne wnioski o uchylenie immunitetu w tym śledztwie.

"Szczeciński" wątek śledztwa

Prok. Nowak przekazał, że Grzegorz W. jest podejrzany w tzw. szczecińskim wątku tego śledztwa.

W końcu października w wątku tym zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, przywłaszczenia mienia wielkiej wartości i prania pieniędzy usłyszało już pięć innych osób. Wśród tych osób znaleźli się: Adam S. - prezes Stowarzyszenia "Fidei Defensor" (poprzednio: Stowarzyszenie "Nowy Koliber") oraz Mateusz W. - były prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Mediów (poprzednio: Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia). Ponadto chodziło o Dorotę W., Adriana K. oraz Dorotę K.

Według prokuratury konkursy, w których uczestniczyło Stowarzyszenie "Fidei Defensor" oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Zdrowia były przeprowadzone przez MS w taki sposób, aby umożliwić tym podmiotom ich wygranie.

W końcu października rzeczniczka prokuratora generalnego Anna Adamiak informowała, że na końcowym etapie jest postępowanie dotyczące innego z wątków tej sprawy i w wątku tym możliwy jest wkrótce akt oskarżenia. Chodzi o sprawę ks. Michała O. oraz dwóch urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości z czasów rządów PiS.