W rejonie Białowieży udaremniono kolejną próbę nielegalnego przekroczenia granicy - przekazało we wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej, dodając, że atak "agresywnych migrantów" był wspierany przez białoruskie służby. Granicę z Polską próbowało przekroczyć 50 osób. Z kolei Białoruś poinformowała, że 118 migrantów odleciało z lotniska w Mińsku. Polski premier jest w Budapeszcie, gdzie odbywa się spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej poświęcone sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Natomiast szefowie parlamentów Polski, Estonii, Litwy i Łotwy wezwali do wprowadzenia nowych sankcji wobec reżimu Łukaszenki.
Senackie komisje praw człowieka oraz samorządu terytorialnego przyjęły z poprawkami nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. Co ciekawe, wcześniej biuro legislacyjne Senatu stwierdziło, że ustawa do tego stopnia jest niekonstytucyjna, że nie powinna się stać elementem systemu prawnego i nie ma możliwości jej poprawić i senatorowie się z tym zgodzili.
Senatorowie dali do zrozumienia, że rozumieją powagę sytuacji i zagrożeń na granicy. Dlatego zignorowali bardzo ostre stanowisko swego biura legislacyjnego. Dodajmy, że wątpliwości co do zgodności z konstytucją budziły wszystkie rządowe propozycje nowelizacji.
A jakie poprawki do ustawy chce wprowadzić senat?
Po pierwsze chce, by zapisy noweli obowiązywały na obszarze wyznaczonym podczas przyjmowania regulacji o stanie wyjątkowym. Po drugie senatorowie chcą bezwarunkowego wpuszczenia do strefy przedstawicieli prasy.
Sąsiadujące z Białorusią państwa członkowskie Unii Europejskiej znacznie wzmocniły środki kontroli granic w ramach wprowadzonych stanów wyjątkowych, co uniemożliwiło w październiku duże przepływy migrantów z Białorusi do UE - poinformował Frontex.
Na wschodniej granicy UE łączna liczba wykrytych przypadków nielegalnego przekroczenia granicy w 2021 roku wyniosła niemal 8 tys., czyli 15 razy więcej niż w 2020 r., a migranci pochodzili głównie z Iraku, Afganistanu i Syrii.
W ramach reakcji na kryzys bezpieczeństwa, wywołany przez Białoruś na granicy z Polską, Komisja Europejska zaproponowała we wtorek stworzenie czarnej listy, na której byliby umieszczani przewoźnicy, zajmujący się lub ułatwiający przemyt lub handel ludźmi do UE - poinformował w przemówieniu w Parlamencie Europejskim wiceszef KE Margaritis Schinas.
Wśród reperkusji dla przewoźników, zaangażowanych w ten proceder, KE proponuje możliwość ograniczenia działalności na rynku unijnym, zawieszenie licencji lub zezwoleń, zawieszenie prawa do tankowania lub przeprowadzania napraw w UE oraz zakaz tranzytu lub przelotu nad przestrzenia powietrzną Wspólnoty, czy zakaz zawijania do portów w Unii.
Hybrydowy atak Białorusi jest wyzwaniem rzuconym całej Unii - napisała we wtorek na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Urusla von der Leyen. Zapewniła, że Wspólnota jest solidarna z Polską, Litwą i Łotwą.
"UE podejmuje działania na czterech polach: wsparcie humanitarne, kontakty dyplomatyczne z krajami pochodzenia (migrantów), sankcje i ochrona granic" - dodała von der Leyen.
Premier Morawiecki po spotkaniu szefów rządów V4 powiedział, że "skoordynowana ofensywa dyplomatyczna Polski przynosi efekty; dopływ nowych migrantów na Białoruś jest mniejszy".
Na cmentarzu muzułmańskim w Bohonikach k. Sokółki odbył się pogrzeb dziecka migrantki, którą przed dwoma tygodniami odnalazła w lesie straż graniczna. Kobieta trafiła do szpitala i tam poroniła.
Prezydent Czech Milosz Zeman w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy zaproponował wysłanie na granicę polsko-białoruską czeskich żołnierzy. Podkreślił, że Polska broni granicy Unii Europejskiej i państwa członkowskiego NATO.
Przy polsko-białoruskiej granicy, a dokładnie przy granicy strefy stanu wyjątkowego, działają obecnie dwie grupy aktywistów, pomagających osobom, którym udało się przedrzeć do Polski. To Fundacja Ocalenie i Grupa Granica. Ich wolontariusze, którzy dotarli na Podlasie z całej Polski i wymieniają się co jakiś czas, zamierzają tu zostać tak długo, jak tylko będzie taka potrzeba. Migrantom napotkanym w lesie przynoszą buty, ubrania, koce czy żywność. W nielicznych przypadkach, oferują też pomoc prawną osobom, które zamierzają ubiegać się o azyl w Polsce. W pomoc wędrującym przez lasy włączają się także mieszkańcy strefy przygranicznej. Co ich motywuje? O aktualnej sytuacji przy granicy rozmawiamy z jedną aktywistek oraz mieszkanką Białowieży.
W rejonie Białowieży udaremniono kolejną próbę nielegalnego przekroczenia granicy - przekazało we wtorek Ministerstwo Obrony Narodowej, dodając, że atak "agresywnych migrantów" był wspierany przez białoruskie służby. Granicę z Polską próbowało przekroczyć 50 osób.