W ramach kolejnego etapu znoszenia restrykcji związanych z koronawirusem rząd poinformował o zmianie zasad dot. liczby osób w kościołach. Nowe regulacje wchodzą w życie już w niedzielę 17 maja.
Do tej pory w kościele na 1 osobę miało przypadać 15 metrów kwadratowych. Od niedzieli 17 maja na uczestnika mszy lub innego obrzędu musi przypadać już tylko 10 metrów kwadratowych. To sprawia, że w kościołach będzie mogło w tym samym czasie przebywać więcej osób niż do tej pory.
Księża proboszczowie w najbliższych dniach podadzą do wiadomości publicznej liczbę wiernych, którzy będą mogli modlić się w czasie mszy w poszczególnych kościołach.
Z danych wynika, że najwięcej wiernych w Warszawie będzie mogło uczestniczyć w mszach św. w Świątyni Opatrzności Bożej. Zgodnie z nowymi zarządzeniami, na liturgię do wilanowskiego kościoła wejdzie 367 osób, a w Panteonie Wielkich Polaków będzie mogło przebywać kolejne 300.
Drugim pod względem pojemności jest kościół Wszystkich Świętych, do którego może wejść jednorazowo 210 osób; trzecim - świątynia pod wezwaniem Błogosławionego Władysława z Gielniowa na Ursynowie, która będzie mogła pomieścić 180 wiernych.
W diecezji warszawsko-praskiej najwięcej wiernych pomieści bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul Kawęczyńskiej. Od niedzieli 17 maja we mszy może tam uczestniczyć 195 osób.
W jednej z najliczniejszych parafii, jeśli chodzi o liczbę wiernych - Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła na stołecznym Grochowie, w górnej części kościoła zmieści się 127 osób, natomiast w dolnej 49. Z kolei do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku wejdzie 102 osób do górnego kościoła i 37 do dolnego.
Przedstawiciele polskiego Kościoła już od kilku tygodni apelowali o zwiększanie dopuszczalnej liczby osób na mszach. Zachęcali też wiernych do powrotu do osobistych wizyt w kościołach i nie ograniczania się tylko do śledzenia medialnych transmisji.