Certyfikat covidowy potwierdzający negatywny wynik testu nie wystarczy, by pojechać na wakacje za granicę i wrócić. Jeśli nie jesteśmy zaszczepieni ani ozdrowieńcami, przed powrotem do Polski konieczny będzie kolejny test. Takie są zasady działania paszportu covidowego dla osób niezaszczepionych.
Od 1 czerwca Polska przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych. Certyfikaty będą mogły poświadczyć fakt zaszczepienia przeciwko Covid-19, bycia ozdrowieńcem oraz negatywny wynik testu PCR na obecność koronawirusa. Mają one nam ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii.
I tu ważne przypomnienie dla osób niezaszczepionych, planujących wakacyjny wyjazd za granicę.
Status zielony dla certyfikatu jest w ciągu 48 godzin od wykonania testu PCR. To oznacza, że możemy spokojnie opuścić Polskę i w ciągu tych 48 godzin dojechać na przykład przez Czechy i Austrię do Włoch, gdzie planujemy spędzić urlop.
Ważność certyfikatu przez 48 godzin oznacza jednak, że przed wyruszeniem w drogę powrotną do domu taki test musimy zrobić jeszcze raz. Bez takiego testu przekraczając granicę Polski automatycznie trafimy na kwarantannę.
Kolejną przeszkodą mogą być różne lokalne przepisy dotyczące testowania w danym kraju. Warto to sprawdzać zarówno na stronach kraju docelowego, jak i kraju, przez który tylko przejeżdżamy tranzytem.
Dlatego najpewniejszą formą certyfikatu covidowego jest zaszczepienie. Wtedy jest ważny rok.
Certyfikat ozdrowieńca jest aktywny 180 dni.
Certyfikaty mogą być wydawane w imieniu osób, które są uprawnione do ich samodzielnego odbioru - więc rodzicom w imieniu ich dzieci oraz opiekunom osób niesamodzielnych.
Certyfikat dostanie:
- dziecko, które miało negatywny wynik testu
- 16- lub 17-latek, jeśli się zaszczepił
- dziecko, które wyzdrowiało po Covid-19.
Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator, które można pokazać, przekraczając granice. Kod QR dostępny jest od 1 czerwca w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl).
Później będzie on również dostępny w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel.
Można go też otrzymać go w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.
Ozdrowieńcy lub osoby, które mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, mogą poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej.
Aby otrzymać certyfikat, należy:
- Zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta.
- Następnie wybrać kafelek "Certyfikaty" na dole strony, rodzaj certyfikatu i kliknąć na "Pobierz kod QR".
- Następnie należy zapisać pdf na swoim urządzeniu lub wydrukować; można też zeskanować kod.
Unijny Certyfikat COVID jest ważny we wszystkich państwach członkowskich UE, a także Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Należy jednak pamiętać, że wszystkie kraje unijne wprowadzą to rozwiązanie dopiero 1 lipca (z sześciotygodniowym okresem przejściowym). Każdorazowo przed podróżą należy więc sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, do którego się udajemy.