W Polsce ostatniej doby koronawirusa potwierdzono o 711 osób. Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o kolejnych 18 zmarłych na Covid-19. WHO jest zaniepokojona wysokimi wzrostami zachorowań w Europie. W Sztokholmie nastąpiło przełamanie trendu - rośnie liczba zakażeń koronawirusem. Druga fala koronawirusa przetacza się przez Węgry. W Hiszpanii zanotowano najwyższy dzienny wzrost liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa w drugiej połowie 2020 r. - o 241 przypadków. Tymczasem Rosjanie chwalą się kolejnymi szczepionkami. Najważniejsze informacje dotyczące epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie śledziliśmy w naszym raporcie dnia.
Trener West Ham United Szkot David Moyes oraz dwóch piłkarzy tego klubu - Francuz Issa Diop i Irlandczyk Josh Cullen - mieli pozytywne wyniki badań na koronawirusa. Wszyscy czują się dobrze i nie mają żadnych objawów, ale muszą poddać się izolacji.
"Młoty" dowiedziały się o wynikach testów we wtorek w trakcie przygotowań do wieczornego spotkania z Hull City w 3. rundzie Pucharu Ligi (w kadrze meczowej londyńczyków nie było bramkarza Łukasza Fabiańskiego). Cała trójka opuściła natychmiast stadion i wróciła do domów.
Brytyjski premier Boris Johnson wezwał rodaków do "przywołania dyscypliny, determinacji i ducha wspólnoty", co pozwoli pokonać epidemię koronawirusa. Zapowiedział zarazem surowe kary dla nieprzestrzegających nowo ogłoszonych reguł.
Szpital powiatowy w Żywcu zawiesił pracę izby przyjęć - podał dyrektor Antoni Juraszek. Decyzja wiąże się z przenosinami placówki do nowego budynku, który w poniedziałek został oficjalnie otwarty. Przeprowadzka ma się zakończyć we wrześniu.
W związku z toczącym się procesie przeniesienia do nowego Szpitala Żywiec oraz planowaną na 24 września cesją kontraktów, w tym praw i obowiązków z umowy PPP na rzecz partnera prywatnego, (...) zawieszona zostaje praca izby przyjęć do czasu przeniesienia usług medycznych i rozpoczęcia ich realizacji w nowej lokalizacji - głosi komunikat.
Najbliższe szpitale czynne są w Bielsku-Białej, Suchej Beskidzkiej i w Cieszynie.
Podczas ostatniej doby w Hiszpanii drastycznie wzrosła liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 - odnotowało hiszpańskie ministerstwo zdrowia.
Zanotowano też najwyższy dzienny wzrost liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa w drugiej połowie 2020 r. - o 241 przypadków.
W tym samym czasie portugalskie służby medyczne potwierdziły pięć ofiar śmiertelnych Covid-19.
Po raz szósty w ostatnich 12 dniach we Francji stwierdzono ponad 10 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby. Ministerstwo zdrowia tego kraju poinformowało o 10 008 nowych infekcjach.
To niemal dwukrotny wzrost dobowych zakażeń w porównaniu z poniedziałkiem, gdy resort informował o 5298 nowych przypadkach.
Niewielka miejscowość Orune na Sardynii została objęta surowymi restrykcjami z powodu dużego wzrostu liczby przypadków koronawirusa. To jedyne miejsce we Włoszech, gdzie obowiązują tak ostre przepisy, włącznie z wymogiem pozostania w domu.
To prawie "nowy lockdown" - tak włoskie media podsumowują sytuację w Orune, gdzie mieszka około 2300 osób.
Minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa ogłosił, że rząd wypracował z władzami 17 wspólnot autonomicznych porozumienie w sprawie skrócenia przymusowej izolacji w związku z Covid-19 z 14 do 10 dni dla osób, które miały kontakt z zakażonymi.
Kwarantanna w przypadku takich osób zostanie skrócona w najbliższych dniach. Porozumienie należy bowiem już uznać za uzgodnione z regionalnymi służbami sanitarnymi - wyjaśnił Illa na konferencji w Madrycie.
Dodał, że skrócenie obowiązkowej kwarantanny będzie dotyczyło przede wszystkim osób najbliższych zakażonemu koronawirusem, u których nie występują objawy tej choroby.
Kwarantanna ma być krótsza także w przypadku osób, które miały kontakt z zakażonymi koronawirusem, u których przez trzy kolejne dni nie występują żadne symptomy Covid-19 - powiedział Illa.
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 37 zgonów z powodu Covid-19 i wykryto 4926 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował brytyjski rząd. W obu przypadkach są to najwyższe liczby od wielu tygodni.
Liczba nowych zakażeń jest o 558 większa od tej z bilansu poniedziałkowego, co oznacza, że po raz kolejny w ostatnich dniach został pobity ich rekord, jeśli chodzi o okres od czasu spowolnienia epidemii. 4926 to najwięcej od 7 maja. Zaledwie 6 września po raz pierwszy ponownie przekroczony został poziom 2000 zakażeń w ciągu doby, 11 września - poziom 3000, zaś w piątek - 4000.
14 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, zanotowano 1392 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Liczba dalszych infekcji i zgonów utrzymuje się na stabilnym poziomie. Zanotowano już ponad 300 tys. zakażeń.
Liczba testów wykonanych jednego dnia przekroczyła 87 tys.
Od początku epidemii zarejestrowano śmierć 35738 osób.
Wyzdrowiało już prawie 220 tys. osób. Według oficjalnych danych obecnie zakażonych jest około 45 tys.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem, dlatego musi zostać objęty kwarantanną. Jego rzecznik poinformował, że Belg zdecydował się przenieść zaplanowany na czwartek i piątek szczyt na początek przyszłego miesiąca.
Przewodniczący Rady Europejskiej dowiedział się dzisiaj, że oficer ochrony, z którym był w bliskim kontakcie na początku zeszłego tygodnia, uzyskał pozytywny wynik testu na obecność COVID-19. Przewodniczący jest regularnie badany; jego wczorajszy test dał negatywny wynik. Szanując przepisy belgijskie, od dziś poszedł na kwarantannę - napisał na Twitterze rzecznik Michela Barend Leyts.
W związku z tym szczyt unijny planowany na 24 i 25 września, został przełożony na 1 i 2 października.
W Sztokholmie znów rośnie liczba zakażeń koronawirusem - poinformowały władze regionu, obejmującego stolicę Szwecji.
Główny epidemiolog kraju nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.
W ubiegłym tygodniu pozytywny wynik potwierdzono u 2,2 proc. testowanych mieszkańców Sztokholmu i okolic, dwa tygodnie temu wskaźnik ten wynosił 1,1 proc.
Musimy pociągnąć Chiny do odpowiedzialności za Covid-19 - powiedział prezydent USA Donald Trump podczas debaty generalnej 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Rozdysponujemy szczepionkę, pokonamy wirusa, zakończymy pandemię. Wejdziemy w nową erę bezprecedensowego bogactwa, współpracy i pokoju - obiecał Trump.
Wstrzymano przyjęcia na dwóch oddziałach Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie. Chodzi o oddziały paliatywny i wewnętrzny.
Zakażenie koronawirusem wykryto w tej lecznicy w sumie u 21 osób. To 12 pacjentów i 9 pracowników.
Ze względu na procedury epidemiologicznie do odwołania nieczynna jest też poradnia chirurgii ogólnej.
Urugwajski obrońca Atletico Madryt Jose Gimenez miał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformowała La Liga, organizująca rozgrywki hiszpańskiej ekstraklasy.
Piłkarz został odizolowany od reszty drużyny.
W trybie mieszanym pracuje 185 placówek oświatowych, a 68 w trybie zdalnym. Pozostałe, czyli 48,2 tys. placówek, działa normalnie - poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Dane - opublikowane przez MEN na Twitterze - zebrano od kuratorów oświaty na podstawie informacji od dyrektorów. Jest to stan na godzinę 14.00.
Hiszpania jest coraz mniej katolicka - 59,2 proc. Hiszpanów zadeklarowało się we wrześniu br. jako katolicy, wobec 61,2 proc. w kwietniu - wynika z sondaży na temat religijności, przeprowadzonych przez państwowe Centrum Badań Socjologicznych (CIS) w Madrycie.
Holandia odnotowała ponad 13 tys. potwierdzonych zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniego tygodnia. To najwyższa liczba nowych infekcji w ciągu siedmiu dni od początku pandemii - poinformował holenderski Narodowy Instytut Zdrowia.
W ciągu tygodnia, do wtorku włącznie, potwierdzono 13 471 przypadków zakażenia koronawirusem, czyli o ponad 60 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu. W ciągu siedmiu dni do 15 września RIVM zarejestrował 8265 przypadków infekcji.
We wtorek na kwarantannie przebywa 2657 uczniów i 361 nauczycieli z woj. pomorskiego - poinformował sanepid. Służby wydały w sumie 73 opinie, które umożliwiły wprowadzenie w placówkach oświatowych w regionie zdalnego lub hybrydowego nauczania. Zakażenie koronawirusem potwierdzono u 48 nauczycieli i u 77 uczniów ze szkół z woj. pomorskiego.
Do 10 dni skrócono na Węgrzech czas kwarantanny obowiązującej przy powrocie z zagranicy - poinformował na konferencji prasowej przedstawiciel sztabu operacyjnego ds. walki z pandemią koronawirusa Robert Kiss.
Kiss podkreślił, że okres kwarantanny skrócono z 14 dni na mocy poprawki do dekretu rządowego, która weszła w życie w poniedziałek.
Osoby niebędące obywatelami Węgier mogą wjechać na terytorium kraju w ruchu osobowym tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez węgierską policję, ale także w ich wypadku obowiązuje 10-dniowa kwarantanna.
Liczba zakażeń koronawirusem w stołecznych placówkach oświatowych systematycznie wzrasta. Odnotowano kolejnych kilkadziesiąt przypadków. Na kwarantannie jest aktualnie kilkuset uczniów, kilkudziesięciu nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi - poinformował stołeczny ratusz. Dodano, że wśród tej grupy od 1 września w Warszawie odnotowano 61 pozytywnych wyników na COVID-19.
Jak podał stołeczny ratusz od 1 września w Warszawie odnotowano 61 pozytywnych wyników na obecność koronawirusa. Wykryto je u 21 nauczycieli ze szkół, przedszkoli, młodzieżowego ośrodka socjoterapii oraz poradni psychologiczno-pedagogicznej ze Śródmieścia, Pragi-Południe i Pragi-Północ, Bielan, Ursusa, Wawra, Bemowa, Żoliborza i Rembertowa.
W Sądzie Okręgowym w Ostrołęce zapadł wyrok w sprawie kobiety zarażonej kornawirusem, która wyszła z domu i poszła do pobliskiego sklepu. Sąd skazał Barbarę B. na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby wynoszący 3 lata oraz grzywnę - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.
Do zdarzenia doszło 23 kwietnia. Barbara B. wiedząc, że jest zarażona wirusem SARS-CoV-2, oddaliła się z miejsca zamieszkania w Wólce Grochowskiej (woj. mazowieckie)i udała się do sklepu spożywczego w Kobylinie. Kobieta opuściła miejsce zamieszkania, choć zgodnie z decyzją sanepidu miała obowiązek pozostawania na kwarantannie.
Mimo pandemii i wynikających z tego powodu ograniczeń prezes Fundacji Maraton Warszawski Marek Tronina przyznał, że nie było zagrożenia odwołania tegorocznej edycji. Bardzo długo nie wiedzieliśmy jednak, co będziemy mogli zrobić - przyznał na konferencji prasowej.
Naszym zadaniem, które sami przed sobą postawiliśmy, było przygotowanie Maratonu Warszawskiego, aby nie utracić ciągłości jego organizacji rok do roku. To się udało - podkreślił Tronina.
42. edycja będzie inna niż wszystkie. Przede wszystkim trwać będzie ponad dobę, bo biegacze wystartują w czterech grupach po 250 osób. Ci teoretycznie najlepsi do rywalizacji przystąpią w niedzielę o 8.00.
Pierwsi uczestnicy pojawią się na starcie w sobotę o 16.00, kolejni o północy, a ostatnia grupa ruszy w niedzielę o 13.00. Limit czasu dla dwóch pierwszych grup wynosi sześć godzin i 30 minut, dla trzeciej cztery godziny, a dla ostatniej sześć godzin.
Mogło być gorzej - wynika z danych raportu Pekao S.A., dotyczącego wyników sektora przedsiębiorstw w pierwszym półroczu 2020. Mniejsza skala recesji, duża elastyczność w zakresie kosztów działalności oraz realne wsparcie finansowe udzielone firmom w ramach tarczy antykryzysowej sprawiły, że Polska była, wg. danych Eurostatu, jednym z zaledwie 3 krajów UE, w których firmy w drugim kwartale 2020 były w stanie zwiększyć swoją nadwyżkę operacyjną brutto.
Organizujący komunikację miejską na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM) rozpoczyna kampanię informacyjną o bezpieczeństwie podróżowania podczas pandemii koronawirusa.
Akcja #dbajmy o siebie nawzajem - przedstawiając działania profilaktyczne podejmowane w środkach komunikacji - ma na celu przywrócenie zaufania do podróżowania autobusami i tramwajami. Liczba korzystających z komunikacji zbiorowej w ostatnich miesiącach znacząco spadła.
Wszystkie osoby, które mogą pracować z domu, powinny to robić, a wszystkie puby, bary i restauracje w Anglii od czwartku mogą obsługiwać klientów tylko przy stolikach i mogą być otwarte tylko do godz. 22 - ogłosił brytyjski premier Boris Johnson w związku z pandemią Covid-19.
Japoński producent oświetlenia wprowadził na rynek lampę emitującą światło ultrafioletowe, które zabija koronawirusa, nie zagrażając przy tym zdrowiu ludzi - poinformowała agencja Kyodo, oceniając, że jest to pierwsze takie urządzenie na świecie.
Lampa Care 222, opracowana przez firmę Ushio we współpracy z Uniwersytetem Columbia w Nowym Jorku, ma być używana do dezynfekcji pomieszczeń, w których wciąż przebywają ludzie, takich jak autobusy, pociągi, windy i biura - poinformowało japońskie przedsiębiorstwo.
Od czwartku w Anglii zostaną wprowadzone nowe obostrzenia związane z koronawirusem. Ma o tym oficjalnie poinformować premier Boris Johnson. Na liście ograniczeń znajdziemy zapis, według którego puby, bary i restauracje działające na terenie Anglii mogą być otwarte tylko do godz. 22.
Noszenie maseczek ma sens, dystans społeczny ma sens. Pamiętajmy o tym i przypominajmy innym - zaapelował minister zdrowia Adam Niedzielski. Liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła psychologiczną barierę tysiąca dziennie i będzie rosła - stwierdził.
Pozytywny wynik u jednej z pracownic szkoły podstawowej w Bulowicach przyniósł test na obecność wirusa SARS-CoV-2 - podały służby prasowe magistratu w Kętach koło Bielska-Białej. Kobieta od kilku dni przebywa na zwolnieniu lekarskim.
Kobieta zajmowała się dziećmi w świetlicy, głównie uczniami klas od I do III. Wszystkie informacje przekazaliśmy odpowiednim służbom i czekamy na wytyczne. Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem i zakładamy ewentualne wprowadzenie zdalnego nauczania w tej placówce - przekazał dyrektor wydziału infrastruktury społecznej kęckiego urzędu Tomasz Bielecki.
Kwarantanną objętych zostanie najprawdopodobniej ponad 40 dzieci oraz czworo nauczycieli, którzy mieli bezpośredni kontakt z pracownicą.
Na rzymskich lotniskach Fiumicino i Ciampino rozpoczęły się badania pasażerów przybyłych z rejonów Francji, w tym z Paryża, gdzie notuje się duży wzrost zakażeń koronawirusem. W życie weszło rozporządzenie włoskiego ministra zdrowia o obowiązkowych testach.
Tym samym kilka regionów Francji dołączyło do listy, na której jest także Hiszpania, Grecja, Chorwacja i Malta.
Pomorskie znów na podium, jeśli chodzi o największy przyrost nowych zakażeń koronawirusem. Dziś potwierdzono tam 83 zachorowania, więcej stwierdzono tylko w Małopolsce i na Mazowszu.
Jak przyznają inspektorzy pomorskiego sanepidu na liście nowych ognisk przybywa szkół - tak jest między innymi - w powiecie puckim, kartuskim, wejherowskim czy w Gdyni. Zakażenia przeważnie dotyczą nauczycieli, w pojedynczych przypadkach także uczniów, nie są to jeszcze dużo liczby zachorowań, ale już kwarantanny z nimi związane dotyczą setek osób. Powiększa się też ognisko związane z wycieczką seniorów z Sopotu - do wczorajszych 3 zakażeń doszły dziś 3 kolejne. W aż 50 przypadkach, czyli zdecydowanej większości nowych zakażeń, obecność koronawirusa potwierdzono o osób, które wcześniej nie były objęte kwarantanną ani nadzorem epidemiologicznym.
Ogłoszenie 9 października laureata tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla oraz ceremonia wręczenia nagrody 10 grudnia będą skromniejsze. Jak poinformował Norweski Instytut Noblowski, tradycyjna ceremonia wręczenia złotego medalu oraz dyplomu w sali Ratusza w Oslo, w której uczestniczy zwykle tysiąc osób, w tym norweska rodzina królewska, nie odbędzie się.
Po weekendzie w Czechach jest znów ponad 1000 nowych przypadków SARS-CoV-2. Ministerstwo zdrowia podało we wtorek, że poprzedniej doby w kraju przybyło 1476 zakażeń. Nowy szef resortu Roman Prymula zapowiedział, że w najbliższym czasie można spodziewać się kolejnych ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się SARS-CoV-2. Ma dojść do dalszego ograniczenia dozwolonej liczby uczestników imprez, zarówno organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz. Dalszemu skróceniu ma ulec czas funkcjonowania barów, restauracji, klubów nocnych i dyskotek. Obecnie lokale te czynne są do północy. Prymula nie wyklucza, że będą zamykane dwie godziny wcześniej.
W ciągu ostatniej doby w Indonezji odnotowano 160 zgonów wśród osób chorych na Covid-19, najwięcej w tym kraju od początku pandemii.
Według oficjalnych danych z wtorku, w ciągu ostatniej doby w Indonezji potwierdzono 4071 nowych infekcji koronawirusem, niecałe 100 mniej od rekordowego wskaźnika zachorowań z poprzedniego dnia.
Ostatniej doby wykonano ponad 22,5 tys. testów na obecność koronawirusa - podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 711 nowych przypadków. Ogółem przebadano dotąd 3 mln 155 tys. 718 próbek pobranych od 3 mln 27 tys. 118 osób.
Rząd Korei Południowej tymczasowo wstrzymał program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie w związku z doniesieniami o niewłaściwym składowaniu dawek. Szczepienia mają odciążyć służbę zdrowia w czasie pandemii Covid-19.
Bezpłatne szczepionki miało otrzymać 19 mln mieszkańców kraju, w tym dzieci, kobiety w ciąży i seniorzy.
Koreańska Agencja Kontroli Chorób (KDCA) ogłosiła jednak, że część partii szczepionki, liczącej 5 mln dawek, była wystawiona na działanie zbyt wysokiej temperatury. Specyfik mógł przez to stracić na skuteczności.
Mamy w Polsce 711 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawiruse z województw: małopolskiego (112), mazowieckiego (108), pomorskiego (83), śląskiego (72), łódzkiego (51), dolnośląskiego (47), zachodniopomorskiego (39), wielkopolskiego (36), podkarpackiego (30), opolskiego (28), świętokrzyskiego (21), warmińsko-mazurskiego (21), podlaskiego (21), lubelskiego (21), kujawsko-pomorskiego (13) i lubuskiego (8).
Jednocześnie Ministerstwo Zdrowia informuje o śmierci 18 osób zakażonych koronawirusem.
633 nowe zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, w związku z czym liczba wszystkich stwierdzonych infekcji od początku pandemii zbliża się już do 20 tysięcy - poinformowano we wtorek na rządowej stronie poświęconej pandemii SARS-CoV-2.
Zmarło 8 kolejnych chorych na Covid-19. Od początku pandemii śmierć na Węgrzech poniosły 694 osoby cierpiące na tę chorobę.
Na Węgrzech trwa druga fala epidemii koronawirusa, która jest znacznie ostrzejsza od pierwszej.
Nowe ognisko koronawirusa w Domu Pomocy Społecznej małopolskiej Mszanie Dolnej. Troje pensjonariuszy ma dodatni wynik testu. Kilku innych ma objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu. 36 z 44 podopiecznych zostało objętych kwarantanna i 18 z 36 osób personelu. W czwartek ma przyjechać na miejsce karetka wymazowa, by przeprowadzić testy u osób objętych kwarantanną.
W związku z koronawirusem w szpitalach przebywają 1 993 osoby, pod respiratorem jest 85 chorych. Wyzdrowiało 64 tys. 972 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.
Resort podał, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 11 tys. 849 osób, a kwarantanną - 115 tys. 789 osób.