W Polsce w ciągu ostatniej doby stwierdzono ponad 6 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Zmarły 32 osoby. Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowała, że na polecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaleca ograniczenie do minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Jak wyjaśniono, chodzi o to, by zapewnić wolne łóżka dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitali. "Nie trzeba się nastawiać na normalne święta" - stwierdził w rozmowie z Telewizją Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, zapytany o Wielkanoc. Premier Włoch Mario Draghi powiedział, że "pandemia nie została jeszcze pokonana, ale wraz z przyspieszeniem planu szczepień można dostrzec, że droga wyjścia nie jest daleka". Z kolei Premier Holandii Mark Rutte zapowiedział utrzymanie godziny policyjnej oraz większości obostrzeń do końca marca. Najważniejsze informacje o walce z epidemią koronawirusa w Polsce i na świecie znajdziecie w naszym raporcie dnia.
Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowała, że na polecenie ministra zdrowia Adama Niedzielskiego zaleca ograniczenie do minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Jak wyjaśniono, chodzi o to, by zapewnić wolne łóżka dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitali.
Nie trzeba się nastawiać na normalne święta. Będziemy je spędzać w tym reżimie sanitarnym, ograniczonej liczbie osób - stwierdził w rozmowie z Telewizją Republika wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, zapytany o Wielkanoc. Nie wykluczył, że utrzymany będzie limit pięciu osób w czasie spotkań, jednak decyzja w tej sprawie podejmowana będzie na tydzień przed świętami, by wziąć pod uwagę aktualną sytuację epidemiczną.
Premier Holandii Mark Rutte zapowiedział utrzymanie godziny policyjnej oraz większości obostrzeń do końca marca.
Rutte zauważył, że obecnie nie ma sensu łagodzenie kursu walki z Covid-19. Liczba zakażeń jest wciąż wysoka - mówił. Godzina policyjna obowiązująca między 21 a 4.30 zostanie utrzymana do 31 marca i będzie obowiązywała również podczas wyborów zaplanowanych na przyszły tydzień. Nie powinna ona stanowić żadnych przeszkód dla wolnych wyborów - przekonywał premier.
Jeżeli ktoś będzie wracać z lokalu wyborczego po godzinie 21 i zatrzyma go policja, powinien powiedzieć, że właśnie głosował, to wystarczy - stwierdził Rutte.
Osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 mogą spotykać się w pomieszczeniach w małych grupach z innymi zaszczepionymi, bez konieczności noszenia maseczek, lecz powinny je nosić na zewnątrz - zaleciło amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).
Dyrektor CDC Rochelle Walensky powiedziała podczas briefingu, że nowe zalecenia przewidują, że osoby w pełni zaszczepione mogą również odwiedzać bez maseczek niezaszczepione osoby z grup niskiego ryzyka z innego gospodarstwa domowego.
CDC radzi, aby zaszczepione osoby w dalszym ciągu przestrzegały wielu środków ostrożności, takich jak unikanie średnich i dużych spotkań, noszenie maseczek podczas wizyt u niezaszczepionych osób z wielu gospodarstw domowych i noszenie maseczek w przypadkach kontaktów z osobami o wysokim stopniu zagrożenia Covid-19.
Premier Włoch Mario Draghi powiedział, że "pandemia nie została jeszcze pokonana, ale wraz z przyspieszeniem planu szczepień można dostrzec, że droga wyjścia nie jest daleka".
W wystąpieniu nagranym w Kancelarii Premiera Draghi oświadczył, odnosząc się do wzrostu liczby zakażeń koronawirusem: "W tych dniach stoimy w obliczu nowego pogorszenia kryzysu sanitarnego. Każdy musi wnieść swój wkład, by ograniczyć szerzenie się wirusa".
Co dwudziesty nasz obywatel został zakażony według oficjalnych danych, które - jak wiadomo - zaniżają skalę szerzenia się wirusa. Nigdy nie pomyślelibyśmy, że po roku będziemy musieli zmierzyć się z podobnym kryzysem i że oficjalny bilans ofiar sięgnie strasznego pułapu 100 tysięcy zmarłych - oświadczył premier Włoch.
Łączna liczba szczepień wykonanych I i II dawką wynosi 4 015 574 - poinformował szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.