Najprawdopodobniej w przyszłym tygodniu pierwsze osoby w Polsce mają otrzymać nową szczepionkę przeciw koronawirusowi - dowiedział się nasz reporter. Pierwsze dostawy nowego preparatu, dopasowanego do wariantu Omikron, spodziewane są w najbliższy piątek. Zgodę na stosowanie nowego preparatu Europejska Agencja Leków wydała 1 września.
Nowa szczepionka będzie stosowana tylko jako dawka przypominająca - albo trzecia, albo czwarta.
Plan zakłada, by mogli z niej skorzystać wszyscy, którzy skończyli 12 lat.
W czwartek opinię na temat preparatu ma wydać rządowa Rada do spraw Covid-19.
Jak informował na początku września w rozmowie z reporterem RMF FM wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, do Polski trafi co najmniej 1,2 mln dawek.
Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że zapasy wystarczą dla wszystkich, którzy będą chcieli z niej skorzystać.
Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków (EMA) zalecił dopuszczenie do stosowania dwóch szczepionek zaadaptowanych do zapewnienia szerszej ochrony przed Covid-19. Chodzi o wersje preparatów firm BioNTech/Pfizer i Moderna ukierunkowane na zwalczanie podwariantu Omikron BA.1, oprócz oryginalnego szczepu SARS-CoV-2.
Preparaty Comirnaty Original/Omikron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omikron BA.1 są przeznaczone do stosowania u osób w wieku 12 lat i starszych, które otrzymały co najmniej podstawowe szczepienie przeciwko Covid-19.
Jak podkreśliła EMA w opublikowanym komunikacie, szczepionki są modyfikowane, aby skuteczniej przeciwdziałały krążącym wariantom SARS-CoV-2.
Badania wykazały, że Comirnaty Original/Omikron BA.1 i Spikevax Bivalent Original/Omikron BA.1 mogą wywołać silną odpowiedź immunologiczną przeciwko Omikronowi BA.1 i oryginalnemu szczepowi SARS-CoV-2 u osób wcześniej zaszczepionych. W szczególności były one bardziej skuteczne w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznych przeciwko podwariantowi BA.1 niż oryginalne szczepionki. Skutki uboczne obserwowane w przypadku zaadaptowanych szczepionek były porównywalne do tych obserwowanych w przypadku oryginalnych i były zazwyczaj łagodne i krótkotrwałe. Obie opinie CHMP zostaną teraz przesłane do Komisji Europejskiej, która podejmie ostateczną decyzję - poinformowała EMA.