"Wyznaczmy grupy starszych pacjentów, którzy po zakażeniu koronawirusem najszybciej dostaną osobistą konsultację medyczną" - tak przekonuje w RMF FM prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych profesor Filip Szymański. Ministerstwo Zdrowia chce, by wszystkie osoby w wieku 60+ z dodatnim wynikiem testu były zbadane przez lekarza rodzinnego. To element strategii na piątą falę pandemii. Medycy ostrzegają, że może być to bardzo trudne do zorganizowania.
Pierwszeństwo - jak podkreśla profesor Filip Szymański - powinny mieć osoby, które już mają zdiagnozowane też inne choroby, w tym głównie choroby przewlekle. Oni są najbardziej narażeni na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem - przekonuje profesor Filip Szymański.
To będzie pacjent z chorobami współistniejącymi takimi jak cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, dyslipidemia i nadciśnienie. To pacjenci z największym ryzykiem zgonu i ciężkiego przebiegu Covid-19 - podkreśla w rozmowie z dziennikarzem RMF FM.
Pomysł jest dobry, by konsultować starszych pacjentów z dodatnim wynikiem testu jak najszybciej przez lekarza POZ. W praktyce wszystkich nie będziemy w stanie przyjąć. Są grupy pacjentów, u których widzę konieczność takiego badania i bezpośredniego spotkania z lekarzem, może właśnie w warunkach domowych. Wizyta domowa lekarza lub nawet pielęgniarki byłaby czymś wskazanym - dodaje.
Lekarze uważają, że skala tej fali pandemii może być tak duża, że wszystkich w wieku 60+, którzy w najbliższych tygodniach będą mieć dodatni wynik testu i brak bardzo poważnych objawów, nie będą w stanie przyjąć. Dlatego niezbędne według nich jest takie grupowanie zakażonych koronawirusem.
Wczoraj padł nowy rekord zakażeń koronawirusem w Polsce od początku pandemii. Potwierdzono ponad czterdzieści tysięcy nowych przypadków Covid-19.
Dzisiaj odnotowano 34 088 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To jest 132 procent więcej niż w ubiegłym tygodniu. Zmarło 25 osób z Covid-19.
Łącznie od 4 marca 2020 roku, gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 4 484 095 przypadków. Zmarło 103 819 osób z Covid-19.