Mamy 27 143 nowe potwierdzone przypadki koronawirusa w Polsce. Zmarło 367 osób, z czego 69 nie miało chorób współistniejących. Pandemia nasila się również za granicą. Z powodu dużego wzrostu zakażeń rząd Grecji wprowadza od soboty ogólnokrajową kwarantannę. W Stanach Zjednoczonych pierwszy raz odnotowano niemal 100 tys. infekcji jednego dnia. Najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa w Polsce i na świecie dostępne są w naszym raporcie poniżej. Wszystkie dane są na bieżąco aktualizowane.
- Nie żyje 367 osób. W ciągu doby zakażenie koronawirusem stwierdzono u 27 143 kolejnych osób. To najnowsze dane o koronawirusie przekazane przez Ministerstwo Zdrowia.
- Całkowita liczba wykrytych w Polsce zakażeń SARS-CoV-2 to już ponad 466 tys. Zmarły 6 842 osoby.
- Wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział wsparcie dla branż dotkniętych restrykcjami,
- Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wczoraj nowe obostrzenia w związku z rozwojem pandemii w Polsce.
- Od soboty ograniczone zostanie funkcjonowanie galerii handlowych i sklepów wielopowierzchniowych. Rząd zaostrzył między innymi limity osób przebywających w sklepach.
- Zamknięte zostaną m.in. teatry, kina, muzea i galerie sztuki. Hotele będą dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej.
- Od najbliższego poniedziałku również uczniowie klas I-III przejdą na zdalne nauczanie.
- Przedstawiciele PKN Orlen - który odpowiada za powstanie tej nadzwyczajnej placówki - przekonują, że władze Wojewódzkiego Szpitala w Płocku odmawiają im wsparcia w rekrutacji personelu i organizacji pracy tymczasowej lecznicy. Lecznice powstają też w innych miastach Polski m.in. w Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Radomiu.
- W USA po raz pierwszy od początku pandemii dobowy przyrost zakażeń osiągnął niemal 100 tys.
- Grecki rząd zapowiedział 3-tygodniową ogólnokrajową kwarantannę.
- Szefowie władz włoskich regionów: Lombardia, Piemont, Dolina Aosty i Kalabria, uznanych przez rząd za czerwoną strefę z najwyższym ryzykiem zakażenia koronawirusem, protestują przeciwko tej decyzji i nowym restrykcjom. Mówią, że to niesprawiedliwy lockdown.
Dziękujemy za śledzenie naszej relacji!
W Wielkiej Brytanii w ciągu ostatniej doby wykryto 24 141 nowych zakażeń koronawirusem i zarejestrowano 378 kolejnych zgonów z powodu Covid-19 - poinformował w czwartek wieczorem brytyjski rząd.
Liczba stwierdzonych infekcji jest o 1036 niższa od bilansu ze środy, który był drugim najwyższym od wybuchu epidemii i o 2547 wyższy od rekordowego 21 października. W Anglii (21 137), Szkocji (1216) i Irlandii Północnej (516) wykryto mniej zakażeń niż poprzedniego dnia, natomiast w Walii nieco więcej - 1272, choć jest to sporo poniżej rekordowych poziomów.
W całym kraju łączna liczba wykrytych zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła do 1 mln 123 197, wskutek czego Wielka Brytania pod względem zakażeń wyprzedziła Kolumbię i znajduje się obecnie na ósmym miejscu w zestawieniu globalnym. W Europie jest niezmiennie na czwartym - za Rosją, Francją i Hiszpanią.
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, które określa przeniesienie planowanych wydatków budżetowych na rok 2020 między działami edukacja i zdrowie w kwocie 1,2 mln zł w województwie łódzkim.
Na podstawie ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, określa się w rozporządzeniu przeniesienie planowanych wydatków budżetowych na rok 2020 między działami i rozdziałami budżetu państwa - czytamy.
"Od dziś (5.11) zamiast do sanepidu prywatne laboratoria raportują wprost do systemu informatycznego' - poinformował resort zdrowia. Dodał, że ustawa zakaźna nakazuje raportowanie wszystkich wyników pozytywnych.
Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zapowiedział, że w grudniu Węgry zaczną importować niewielkie ilości rosyjskiej szczepionki na Covid-19. Powiedział o tym w czwartek w nagraniu na Facebooku po rozmowie wideo z rosyjskim ministrem zdrowia Michaiłem Muraszką.
"Udało nam się zawrzeć ważne porozumienie. Uzgodniliśmy, że Rosjanie w grudniu zaczną dostarczać na Węgry niewielkie ilości szczepionki, abyśmy mogli tutaj przeprowadzić badania kliniczne, zbadać szczepionkę i wykonać wszystkie kroki certyfikacji" - oznajmił Szijjarto, który przebywa na kwarantannie po zakażeniu się koronawirusem.
Brakuje butli z tlenem w szpitalu w Kraśniku na Lubelszczyźnie. Bisko 30 pacjentów w tym 9 osób pod respiratorem jest przewożonych do innych placówek w regionie- m.in. w Janowie Lubelskim i Lublinie.
W czterech regionach we Włoszech, uznanych przez rząd za czerwone strefy najwyższego ryzyka zakażeń koronawirusem, na mszę do kościoła można będzie iść tylko mając przy sobie specjalny autocertyfikat, w którym wyjaśnia się powód wyjścia z domu - wyjaśnił Episkopat.
Jesteśmy bardzo blisko ściany - tak sytuację służby zdrowia, związaną z epidemią, określił w czwartek krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban. Spodziewa się on, że w najbliższych dniach liczba zakażeń może przekroczyć 30 tysięcy.
Czwartek był kolejnym rekordowym dniem pod względem liczby wykrytych nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Badania laboratoryjne potwierdziły je u 27 143 osób. Ostatniej doby na COVID-19 zmarło 367 chorych.
Prof. Horban przyznał w czwartkowej rozmowie z TVN24, że w obecnej sytuacji trudno zobaczyć światełko w tunelu.
Istnieje coś takiego, co się nazywa trend do wzrostu. To w pewnym momencie zostało ładnie pokazane, że wydawało nam się, że jeżeli jest mniej nowych zakażeń idących w górę, to już będzie lepiej, że będzie około 20 tysięcy. Niestety stało się inaczej, mamy 20 parę tysięcy, jutro się założę, że będzie 30 tys., a może nawet, nie daj Boże, więcej w przyszłym tygodniu - powiedział główny doradca premiera ds. walki z pandemią.
Dodał, nie wszyscy przestrzegają zasad, o które apelują lekarze. Wirus wiadomo jak się transmituje, w związku z tym bardzo prosimy o maseczki, dystans i niezakażanie innych. To jest proste. Jakoś się udało na wiosnę, a teraz się nie udaje - stwierdził Horban.
Pomocy inwestycyjnej, m.in. na produkcję produktów służących zwalczaniu pandemii COVID-19, w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020, będzie można udzielać do końca czerwca 2021 r. - przewiduje opublikowany w czwartek projekt przygotowany w MF.
Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie "w sprawie udzielania pomocy na działalność badawczo-rozwojową związaną z wystąpieniem pandemii COVID-19, pomocy inwestycyjnej na infrastrukturę służącą do testowania i przygotowania do masowej produkcji produktów służących zwalczaniu pandemii COVID-19 oraz pomocy inwestycyjnej na produkcję produktów służących zwalczaniu pandemii COVID-19, w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020".
Jak wyjaśniono w jego uzasadnieniu, wcześniejsze rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z 15 lipca 2020 r. w tej sprawie dało podstawę prawną do udzielania pomocy publicznej dopuszczonej przez Komisję Europejską w Komunikacie Komisji "Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki w kontekście trwającej epidemii COVID-19". Zgodnie z tym rozporządzeniem pomoc może być udzielana w formie dotacji lub wsparcia zwrotnego, pod warunkiem, że celem pomocy jest łagodzenie skutków epidemii COVID-19.
Do 11 307 wzrośnie we Włoszech liczba łóżek na oddziałach intensywnej terapii dla chorych na Covid-19 - ogłosił w czwartek nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri. Dodał, że to ponad dwa razy więcej, niż było wiosną.
Arcuri przypomniał na konferencji prasowej w Rzymie, że na początku epidemii koronawirusa w marcu w szpitalach było 5 179 łóżek na intensywnej terapii. Obecnie jest ich 9 518.
"Sytuacja jest bardzo poważna w naszym kraju i w naszym województwie. Dzisiaj padł rekord kolejny zakażeń - 902. To oczywiście pewnie będzie miało odbicie w liczbie osób, które będą wymagały za jakiś czas hospitalizacji" - mówił po południu wojewoda podlaski na nadzwyczajnej sesji sejmiku, o której zwołanie wnioskowała grupa radnych opozycji. Sytuacja związana z epidemią była głównym tematem obrad.
Więcej informacji o zakazie lotów znajdziecie w naszym artykule.
W Hiszpanii zanotowano największą od kwietnia dobową liczbę zgonów wskutek koronawirusa - 368 - podał w czwartek wieczorem resort zdrowia. Tymczasem premier Pedro Sanchez ogłosił, że służby medyczne planują już masowe szczepienia obywateli.
Według komunikatu ministerstwa zdrowia Hiszpanii w całym kraju między środą a czwartkiem potwierdzono 368 nowych zgonów spowodowanych SARS-CoV-2, a łączna liczba jego ofiar śmiertelnych przekracza już 38,4 tys.
Między ostatnią dobą a poprzednią nastąpił spadek liczby zakażeń. O ile między wtorkiem a środą było ich ponad 25 tys., to już podczas następnej doby 21,9 tys.
Rząd planuje wydanie kolejnego rozporządzenia z zakazami w ruchu lotniczym, które obowiązałoby od 11 do 24 listopada - wynika z Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
W czwartek w Wykazie znalazł się projekt rozporządzenia, wprowadzający zakaz wykonywania międzynarodowych połączeń lotniczych z lotnisk położonych na terytorium państw, w których współczynnik w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców co do zasady przekracza 270, z wyłączeniem państw członkowskich UE, Obszaru Gospodarczego, Strefy Schengen oraz stanów Illinois i Nowy Jork w USA. Wskazane są również warunki odstępstwa od zakazu.
Na połowę listopada planowane jest uruchomienie szpitali tymczasowych w Nidzicy i w Szczytnie, przeznaczonych dla pacjentów z SARS-CoV-2 - podały w czwartek służby wojewody warmińsko-mazurskiego. Będzie tam w sumie 120 łóżek respiratorowych.
O przewidywanym terminie oddania do użytku obu szpitali tymczasowych poinformował w czwartek rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. "Jesteśmy na etapie ustaleń tego, ile osób personelu potrzeba i jaki dokładnie będzie sprzęt" - mówił.
Zaznaczył, że dla pacjentów z COVID-19 przygotowywanych jest 50 miejsc w Nidzicy i 70 miejsc w Szczytnie. Podkreślił, że będą to wyłącznie tzw. łóżka respiratorowe.
107 osób zgłosiło chęć pracy w szpitalach tymczasowych w Małopolsce po upływie niespełna doby od apelu wojewody małopolskiego i marszałka województwa do personelu medycznego i wolontariuszy. Pierwsza doba funkcjonowania infolinii i formularza napawa optymizmem - poinformowała rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.
W Małopolsce ma działać pięć szpitali tymczasowych: cztery w Krakowie i jeden w Krynicy-Zdroju.
Pierwszy w woj. śląskim szpital tymczasowy powstaje w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Decyzje w sprawie lokalizacji dwóch kolejnych mają zapaść w piątek - poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.
Prace w MCK postępują sprawnie. Ich pierwszy etap to budowa instalacji tlenowej i wentylacyjnej. W placówce ma być 500 miejsc, w tym 100 łóżek respiratorowych. Według zapowiedzi pierwsi chorzy na COVID-19 znajdą tam pomoc jeszcze w listopadzie.
Za pośrednictwem specjalnej strony internetowej w sobotę rozpoczęła się też rekrutacja personelu. Zgłosiło się ok. 200 medyków. Przy pełnym obłożeniu szpitala tymczasowego potrzebnych będzie ok. 450 pielęgniarek i 150 lekarzy.
O ponad 45 proc. wzrosła liczba bezrobotnych w Portugalii między lipcem a wrześniem br. - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez Krajowy Urząd Statystyczny (INE). Za drastyczny wzrost liczby osób bez pracy INE wini kryzys wywołany epidemią Covid-19.
W trzecim kwartale doszło do największego od 2011 r., gdy trwał kryzys finansowy, wzrostu bezrobocia w Portugalii. Wówczas podczas jednego kwartału zwiększyło się ono o 24,9 proc.
W tym roku liczba bezrobotnych wzrosła pomiędzy początkiem lipca a końcem września o 45,1 proc., do 404 tys. Oznacza to, że zatrudnienie straciło w tym czasie ponad 125 tys. osób.
W obiektach Targów Lublin w Lublinie trwają przygotowania do zorganizowania tam szpitala tymczasowego. Zakończenie adaptacji planowane jest na 27 listopada. Zgłosiło się około 150 chętnych do pracy w szpitalu.
Rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka poinformowała, że przy organizacji szpitala tymczasowego prowadzone są końcowe prace przygotowawcze, a także prace budowlane.
W Portugalii drugą dobę z rzędu utrzymuje się rekordowa liczba zakażeń koronawirusem. Między środą a czwartkiem zanotowano tam ponad 4,4 tys. infekcji oraz 46 zgonów na Covid-19. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa opowiedział się za ogłoszeniem w kraju stanu wyjątkowego.
Podczas czwartkowej konferencji prasowej w Lizbonie sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Antonio Lacerda Sales wyjaśnił, że liczba infekcji zwiększyła się w całym kraju o 4410, do 161,3 tys.
Wojewoda opolski poinformował w czwartek, że w regionie jest sześć w pełni przekształconych szpitali dla chorych na COVID-19. Dodatkowe osiem pracuje w trybie hybrydowym.
Według komunikatu Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego od początku października br. liczba łóżek w szpitalach II i III poziomu dla pacjentów wymagających leczenia z powodu COVID-19 wzrosła do prawie 900.
445 zgonów na Covid-19 i 34 505 nowych zakażeń koronawirusem zanotowano ostatniej doby we Włoszech - podało w czwartek ministerstwo zdrowia. Oznacza to gwałtowny wzrost liczby zmarłych i zainfekowanych. W ciągu jednego dnia wykonano 220 tysięcy testów.
Tak wiele osób nie zmarło jednego dnia od 23 kwietnia. Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 40 192.
Prawo i Sprawiedliwość opóźnia przyznanie przedsiębiorcom z zamkniętych branż pomocy finansowej.
Pomimo apeli właścicieli restauracji, siłowni, sklepów odzieżowych i hoteli, partia władzy nie ma zamiaru przyspieszać posiedzenia Sejmu.
W tym roku nie będzie zabawy sylwestrowej na wrocławskim rynku. Powodem takiej dezycji magistratu jest oczywiście epidemia koronawirusa.
Świętowanie zostanie przeniesione do internetu.
To jak mieszkańcy Wrocławia bawią się w domach zostanie pokazane na miejskich kanałach internetowych.
Zrezygnowano też z corocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Ma się on odbyć w innym terminie.
Nie będzie też jarmarku ma Rynku Głównym w Krakowie.
Osoby, które miały koronawirusa i wyzdrowiały mogą pomóc innym go pokonać, wystarczy oddać krew. Terapia osoczem pomaga w niektórych przypadkach uzyskać istotną poprawę stanu zdrowia pacjentów z COVID-19.
Chętni do uratowania innym zdrowia i życia, którzy mieli koronawirusa i wyzdrowieli powinni zgłaszać do centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.
W informacji zamieszczonej na stronie gov.pl/koronawirus wskazano, że jeden dawca może oddać osocze nawet kilka razy - z zachowaniem wymaganych odstępów czasu, a osocze pobrane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane u trzech pacjentów.
Totalizator Sportowy podał w czwartek, że podjął się organizacji szpitala tymczasowego dla pacjentów z COVID-19. Placówka będzie zlokalizowana w Radomiu i powstaje we współpracy z wojewodą mazowieckim - podała spółka.
Jak podkreślił Totalizator w komunikacie, do spółki należeć będzie strona organizacyjna oraz inwestycyjna. Strona medyczna oraz administracyjna, a więc zapewnienie m.in. zgód administracyjnych, odpowiedniej kadry i sprzętu, leżą w kompetencjach wojewodów oraz szpitali patronackich - podał Totalizator Sportowy. Spółka dodała, że "jest w trakcie ustalania wszelkich niezbędnych szczegółów".
Montaż dwóch pawilonów i apteki to część prac prowadzonych przy budowie szpitala tymczasowego we Wrocławiu. Placówka na 400 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19 ma być gotowa na koniec listopada.
Szpital tymczasowy we Wrocławiu powstaje w centrum kongresowym przy ul. Rakietowej. Placówka będzie miała 400 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19, w tym 50 miejsc respiratorowych.
Włoska federacja siatkarska (FIPAV) zawiesiła do końca roku większość krajowych rozgrywek z powodu dużego przyrostu zakażeń Covid-19 i wprowadzanych przez tamtejszy rząd obostrzeń. Wyjątek stanowią ekstraklasa kobiet i mężczyzn, za których organizację odpowiada odrębna spółka.
Jak zaznaczono w komunikacie FIPAV, nadal mogą odbywać się treningi, o ile będą przestrzegane przepisy krajowe oraz lokalne.
Decyzja obowiązuje do końca roku. Wznowienie rywalizacji powinno nastąpić w styczniu, z uwzględnieniem koniecznych zmian w systemie rozgrywek - zastrzeżono.
W czwartek po południu pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego obraduje Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego - poinformowała KPRM.
Brak maseczki bardzo zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem, szczególnie teraz, kiedy wirus jest powszechny wśród ludzi. Żadna jednak maseczka nie zagwarantuje bezpieczeństwa w 100 proc. - powiedział wirusolog prof. Włodzimierz Gut.
Brak maseczki, szczególnie teraz, kiedy koronawirus jest powszechny wśród ludzi - zdaniem prof. Guta - może mieć poważne konsekwencje.
Nikt z nas naprawdę nie ma pojęcia, jak zareaguje na zakażenie. Czy to będzie infekcja łagodna, czy skończy się po prostu zgonem. Jest określone ryzyko - podkreślił naukowiec.
W dużym uproszczeniu, można powiedzieć, że brak maseczki grozi śmiercią, ale naprawdę to bardzo duże uproszczenie- powiedział wirusolog profesor Włodzimierz Gut. To, że ktoś nie nosi maseczki zwiększa ryzyko zachorowania, a to z kolei zwiększa ryzyko przedwczesnego zgonu - tłumaczył.
Starosta sierpecki Andrzej Cześnik zwrócił się z apelem do darczyńców o pomoc i wsparcie rzeczowe i finansowe dla tamtejszego szpitala, który ostatnio został przekształcony w placówkę do leczenia chorych na COVID-19. Powodem są m.in. niewystarczające środki, jakie otrzymał szpital.
"Państwa pomoc nie tylko pomoże w codziennej pracy, w walce o życie i zdrowie pacjentów, ale także doda sił do dalszej walki z pandemią i da nadzieję, że wspólnie wygramy walkę z koronawirusem" - podkreślono w apelu, który opublikowano w czwartek m.in. na internetowej stronie starostwa w Sierpcu i na jego profilu na Facebooku.
Pod apelem podpisali się także wicestarosta sierpecki Sławomir Olejniczak, przewodniczący rady powiatu Przemysław Burzyński i dyrektor szpitala Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Robert Makówka.
Autorzy apelu zwrócili w nim uwagę, że "w obliczu rozwijającej się pandemii troska o zdrowie i życie nas wszystkich stała się priorytetem w działaniach wszystkich służb, instytucji i organów administracji rządowej i samorządowej". "Sytuacja wymaga od nas solidarności międzyludzkiej, szczególnej wyobraźni i mobilizacji, a także podejmowania niekonwencjonalnych działań i ścisłej współpracy" - stwierdzili m.in. sygnatariusze.
Bułgarskie władze sanitarne przedłużą nadzwyczajną sytuacją epidemiczną co najmniej do końca miesiąca - poinformował w czwartek główny inspektor sanitarny Angeł Kunczew. Zostaną zamknięte kolejne lokale gastronomiczne, nieobjęte obecnymi rozporządzeniami.
Nadzwyczajna sytuacja epidemiczna miała przestać obowiązywać za tydzień. Gdy zostanie przedłużona, to - jak zapowiedział Kunczew na konferencji prasowej ministerstwa zdrowia - na nauczanie zdalne przejdą uczniowie klas V-VII, dołączając do starszych kolegów z klas VIII-XII. W sklepach spożywczych zostanie przywrócona praktyka "zielonego korytarza" w godzinach 8-10 dla seniorów powyżej 65 lat.
Trzeba się zastanowić jakie działania podjąć, by narodowa kwarantanna nie przerodziła się w katastrofę gospodarczą - uważają przedstawiciele nauki i biznesu. Według rektora SGH prof. Piotra Wachowiaka tzw. drugiej pandemii koronawirusa, w negatywnym scenariuszu, może nie przetrwać 30-50 proc. firm.
Przedstawiciele PKN Orlen - który odpowiada za powstanie tymczasowego szpitala w Płocku - przekonują, że władze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku odmawiają im wsparcia w rekrutacji personelu i organizacji pracy tymczasowej lecznicy.
Przez coraz większą liczbę zakażeń koronawirusem Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie udostępnia dla pacjentów część innej placówki.
Chodzi o szpital przy ulicy Wawelskiej w stolicy, gdzie trafiać będą zakażeni COVID-19 pacjenci onkologiczni.
Obecnie pod opieką Narodowego Instytutu Onkologii jest kilkanaście osób zakażonych koronawirusem.
Z pracy w legnickim pogotowiu wyłączonych jest 44 pracowników. Ponad połowa z powodu koronawirusa.
Trzeba łatać grafik. Ci, którzy pracują, są zmuszeni brać dodatkowe dyżury, a to oznacza zmęczenie i frustrację. Czasami jest problem ze zbudowaniem zespołu, dlatego bywa tak, że jedna z 5 karetek obsługujących Legnicę nie jest dostępna przez kilka godzin. Zabezpieczeniem staje się wtedy ambulans z innego miasta.
Koronawirusa stwierdzono u 12 pracowników legnickiego pogotowia, tyle samo jest na kwarantannie a 20 osób nie może pracować z innych powodów.
Polskie władze do tej pory nie skorzystały, choć mają do tego prawo, ze wspólnego unijnego przetargu na zakup nowoczesnych respiratorów. W przesłanym dziennikarce RMF FM Katarzynie Szymańskiej-Borginon oświadczeniu Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że po rozstrzygnięciu tego unijnego przetargu "okazało się, że sprzęt nie będzie dostępny w najbliższych miesiącach, stąd Polska zdecydowała się realizować zakupy własne przez Agencję Rezerw Materiałowych".
Więcej o tej sprawie:
Dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem w Holandii spadła poniżej 7 tys., czyli najmniej od 12 października - poinformowały w czwartek władze Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (RIVM).
Najwięcej - ponad 11 tys. zakażeń - zanotowano w kraju pod koniec ubiegłego tygodnia.
Armia belgijska rozpoczęła wysyłanie żołnierzy do opieki nad pacjentami Covid-19 w szpitalach w Liege, ponieważ zwykły personel medyczny nie może nadążyć z pomocą chorym - informują belgijskie media.
Jak podaje "Brussels Times", same szpitale w Liège poprosiły o dodatkową pomoc, ponieważ ich oddziały z pacjentami z Covid-19 są przeciążone.
Specjalna infolinia uruchomiona w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów przyjęła już ponad 9 tys. zgłoszeń od seniorów. Są one sukcesywnie realizowane przez ponad 7,4 tys. wolontariuszy - przekazał wiceminister rodziny Stanisław Szwed.
Użytkownicy aplikacji STOP COVID, po otrzymaniu powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, będą mogli zapisać się na test bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, jeśli wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka będzie niepokojący.
Z aplikacji STOP COVID w Polsce korzysta ok. 1,5 mln. obywateli. Jej celem jest pomoc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się pandemii.
Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie SARS-CoV-2. Na liście jest 235 laboratoriów, najwięcej w woj. mazowieckim - 34, a najmniej w woj. lubuskim - 4.
Pełna lista laboratoriów - z rozbiciem na poszczególne województwa - dostępna jest na rządowej stronie internetowej.
Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec takich działań. Tak brzmi fragment pisma dyrektorów ponad 140 szpitali, w związku ze skierowaniem do placówek żołnierzy. Wojskowi mają zająć się raportowaniem danych o liczbie wolnych łóżek. Dowództwo WOT informuje wręcz, że żołnierze zaczną prace w poniedziałek, a chęć wyraziło ponad 300 placówek.
W ciągu doby do czwartku rano w Szwajcarii zarejestrowano 10 098 nowych potwierdzonych laboratoryjnie przypadków nosicielstwa koronawirusa, co zwiększyło ich łączną liczbę do 201 801 - poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).
Połowę z wszystkich infekcji - a dokładnie 100 065 - odnotowano w ciągu 14 ubiegłych dni.
W budynku sanatorium MSWiA w Sopocie od tygodnia trwają prace związane z adaptacją pomieszczeń na potrzeby szpitala tymczasowego. Zgodnie z założeniami w placówce znajdzie się 200 łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19.
Trwają konsultacje robocze Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii w zakresie nowego rozporządzenia dotyczącego środków bezpieczeństwa w walce z Covid-19 - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Uwagi mogą być przekazywane do czwartku do godz. 19.