Mamy 27 086 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Nie żyje 445 osób. To największa liczba zgonów jednego dnia. Także na Słowacji podano dziś najwyższy dobowy bilans ofiar śmiertelnych od wybuchu epidemii w tym kraju. W zwiazku z Covid-19 zmarło 31 osób. Szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto zapowiedział, że w grudniu Węgry zaczną importować niewielkie ilości rosyjskiej szczepionki na Covid-19. Chińskie władze ponownie zamykają granice z powodu zagrożenia Covid-19. Najważniejsze informacje dotyczące koronawirusa w Polsce i na świecie dostępne są w naszym raporcie poniżej. Wszystkie dane są na bieżąco aktualizowane.
- 27 086 nowych zakażeń, 445 osób nie żyje. Takie są najnowsze dane o koronawirusie przekazane przez Ministerstwo Zdrowia.
- Całkowita liczba wykrytych w Polsce zakażeń SARS-CoV-2 to już niemal 500 tys. Zmarło łącznie 7 287 osób.
- Od jutra zaczną obowiązywać nowe obostrzenia. Dotyczą handlu, nauczania i działania placówek kultury i hotelarskich.
- Rząd szykuje wsparcie dla branż poszkodowanych tymi restrykcjami. Przedstawił je wczoraj wicepremier Jarosław Gowin.
- Od najbliższego poniedziałku uczniowie klas I-III przechodzą na zdalne nauczanie.
- Jak podaje Polska Agencja Prasowa, większość szpitali tymczasowych ma być gotowych do końca listopada.
- Węgry sprowadzą w grudniu rosyjską szczepionkę na koronawirusa.
- Słowacki resort zdrowia poinformował w piątek o kolejnych 31 zgonach w związku z Covid-19; to najwyższy dobowy bilans od wybuchu epidemii w tym kraju. Łącznie na Słowacji zmarło 317 osób. W szpitalach jest 1441 pacjentów, 106 korzysta z respiratorów, a 102 jest na OIOM-ach
- W USA drugi dzień z rzędu pada kolejny rekord - niemal 110 tys. nowych przypadków Covid-19 wykrytych jednego dnia - podaje Reuters.
Do starć między policją a protestującymi doszło w Salonikach. Mieszkańcy sprzeciwiali się wprowadzonemu lockdownowi.
Dostawcy jedzenia czekający na wydanie posiłku do dostarczenia w Paryżu. Władze stolicy Francji zakazały dostaw jedzenia i alkoholu w godzinach 22-6.
Rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii opublikowano w piątek w Dzienniku Ustaw.
W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzeniem przez rząd nowych ograniczeń w stanie epidemii, do 29 listopada br. w galeriach i centrach handlowych o powierzchni powyżej 2 tys. mkw. część sklepów, kina i wyspy handlowe będą zamknięte.
Otwarte mimo ograniczeń będą niektóre sklepy: spożywcze, kosmetyczne, apteki w tym sklepy z produktami leczniczymi i wyrobami medycznymi, ze środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego, z gazetami lub książkami, z artykułami budowlano-remontowymi, artykułami dla zwierząt domowych, usługami telekomunikacyjnymi, częściami i akcesoriami do samochodów lub motocykli oraz paliw.
W galeriach mogą działać też punkty usługowe, m.in. fryzjerzy, optycy, placówki bankowe, pocztowe, ubezpieczeniowe, a także zajmujące się naprawą samochodów lub motocykli, wymianą opon i dętek; myjnie samochodowe, ślusarskie, szewskie, krawieckie, pralnicze i gastronomiczne oferujące wyłącznie żywność na wynos.
Od soboty wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów, dotyczące zakazu przeprowadzania imprez biegowych i rowerowych, z wyjątkiem tych organizowanych lub powiązanych z polskim związkiem sportowym.
Nowe regulacje zmieniają poprzednie rozporządzenie Rady Ministrów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Wprowadzone zmiany nie odnoszą się do indywidualnych aktywności polegających na bieganiu lub jeździe na rowerze, ale osoby je uprawiające są zobowiązane do zakrywania ust i nosa.
Zakaz nie dotyczy zorganizowanych zajęć sportowych, przeprowadzanych w ramach usługi przez podmiot, który w zakresie swojej działalności ma możliwość wykonywania takiej usługi.
Zakaz nie obejmuje także sportów, których jednym z elementów jest bieganie (np. piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka itp.).
Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił stan wyjątkowy w związku z nasilającą się epidemią Covid-19. Nowe restrykcje zaczną obowiązywać od poniedziałku.
W telewizyjnym wystąpieniu Rebelo de Sousa przypomniał, że wieczorem jednoizbowy parlament zatwierdził wprowadzenie stanu wyjątkowego. Poparło go 84 proc. deputowanych - odnotował.
We Francji odnotowano 60 486 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. Dzień wcześniej dobowy przyrost liczby infekcji wynosił 58 046. Resort powiadomił o ponad 800 zgonach w związku z Covid-19.
Włoski minister zdrowia Roberto Speranza ostrzegł, że bez znacznego ograniczenia przemieszczania się i zdecydowanej zmiany trybu życia koegzystencja z koronawirusem w oczekiwaniu na szczepionkę może zakończyć się "spektakularną porażką".
W wystąpieniu w Izbie Deputowanych szef resortu zdrowia podkreślił, że w Europie zmarły ponad 294 tysiące osób zakażonych koronawirusem. Jak zaznaczył, potwierdzono prawie 12 milionów przypadków infekcji. Zakaziła się co 37. osoba, te dane robią wrażenie - oznajmił Speranza.
446 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, zanotowano dalszy wzrost dziennej liczby nowych zakażeń koronawirusem: 37 809 - podało Ministerstwo Zdrowia w Rzymie. Wykonano 234 tys. testów.
Bilans zgonów od początku epidemii wzrósł do 40 638.
2546 z 3340 łóżek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem jest zajętych przez chorych na COVID-19 w Małopolsce - wynika z danych urzędu wojewódzkiego. Zajętych jest także 265 z 286 dostępnych respiratorów.
W szpitalach woj. świętokrzyskiego jest ponad 220 wolnych łóżek dla pacjentów z COVID-19. Łącznie dla wszystkich tych chorych przygotowano 1124 miejsca.
w woj. warmińsko-mazurskim zajęta jest nieco ponad połowa łóżek covidowych i 55 respiratorów - wynika z danych udostępnianych przez służby wojewody.
W regionie w piątek hospitalizowanych było 535 pacjentów zakażonych koronawirusem. Oznacza to, że od poniedziałku do piątku w szpitalach regionu przybyło 113 chorych na COVID-19.
W woj. lubuskim w szpitalach dla pacjentów chorych na COVID-19 i podejrzanych o zakażenie koronawirusem są przygotowane 1143 łóżka. Według stanu na piątek zajętych było 648 - poinformował dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego Karol Zieleński.
W regionie jest 56 łóżek respiratorowych dla pacjentów z najcięższymi objawami COVID-19. Według ostatnich danych zajęte były 42 z nich.
W piątek w szpitalach woj. pomorskiego zajętych jest 831 z 1436 łóżek dla chorych na COVID-19. W użyciu jest także 65 z 71 respiratorów. Tego dnia w regionie potwierdzono 1451 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2 - najwięcej od początku epidemii.
Według ostatnich danych Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w szpitalach w regionie jest 1065 łóżek dla chorych na COVID-19. 591 jest zajętych.
Według informacji zamieszczonych w piątek na stronie internetowej Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego w regionie dla chorych na COVID przeznaczono 1065 szpitalnych łóżek. Z tej liczby zajęte jest 591 łóżek.
Jeżeli chodzi o respiratory dla osób zakażonych koronawirusem, to w woj. opolskim są 43 takie urządzenia, z czego 38 jest zajętych.
Słowacki resort zdrowia poinformował w piątek o kolejnych 31 zgonach w związku z Covid-19; to najwyższy dobowy bilans od wybuchu epidemii w tym kraju. Łącznie na Słowacji zmarło 317 osób. W szpitalach jest 1441 pacjentów, 106 korzysta z respiratorów, a 102 jest na OIOM-ach.
W woj. łódzkim na blisko 2 300 łóżek covidowych w placówkach medycznych z I, II i III poziomu zabezpieczenia w ramach walki z epidemią 335 miejsc jest wolnych. Ze 190 respiratorów dla chorych na COVID-19 dostępnych pozostaje 73.
Personel powstającego we Wrocławiu szpitala tymczasowego będzie składała się z 900 pracowników, w tym z 260 lekarzy i ponad 600 pielęgniarek. Tak naprawdę każdy pracownik medyczny jest nam potrzebny - powiedziała w piątek dyrektor powstającej dr Barbara Korzeniowska.
Szpital tymczasowy we Wrocławiu powstaje w centrum kongresowym przy ul. Rakietowej. Placówka będzie miała 400 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19, w tym 50 miejsc respiratorowych. Szpital będzie prowadzony przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny.
Średnia dzienna liczba zgonów z powodu Covid-19 w Belgii podwoiła się w ciągu ostatniego tygodnia w porównaniu z poprzednim siedmiodniowym okresem. Rośnie też liczba hospitalizowanych pacjentów - poinformowały władze.
W tygodniu od 27 października do 2 listopada w Belgii umierało dziennie średnio 159 osób z Covid-19. To prawie dwukrotnie więcej niż tydzień wcześniej, gdy średnia wyniosła 81 zgonów dziennie.
W szpitalach na Podkarpaciu jest 1986 łóżek dla pacjentów z Covid-19. Zajętych jest 1277 z nich - poinformował rzecznik wojewody podkarpackiego Michał Mielniczuk.
Dodał, że "w regionie ze 152 respiratorów zajętych jest 140 stanowisk".
W woj. podkarpackim 29 255 osób poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 15 253.
Jak zaznaczono w komunikacie, od początku pandemii w regionie badaniami laboratoryjnymi potwierdzono 29 431 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zanotowano 551 zgonów.
Sanepid poinformował także o kolejnych 1707 przypadkach zakażeń na Podkarpaciu. Najwięcej w Rzeszowie (386) i w powiecie rzeszowskim.