Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyka rozważa przekształcenie szpitala MSWiA w lecznicę jednoimienną przeznaczoną dla chorych na Covid-19. Jedna z pacjentek placówki - chorująca na chłoniaka - przekonuje, że to postanowienie będzie miało tragiczne konsekwencje. "Dla nas te działania, które on wykonuje (wojewoda - przyp. RMF FM) są powolnym naszym uśmiercaniem. Nie będzie gdzie się leczyć, nie będzie tej opieki. Jeszcze raz proszę, jeżeli jest taka możliwość, bardzo proszę o rozpatrzenie jeszcze raz tej lokalizacji" - zaznacza w chwytającym za serce nagraniu Sylwia Gajewska.

Dzień dobry, chciałbym poruszyć sprawę naszego szpitala MSWiA w Poznaniu - oddział hematologii. Zgodnie z decyzją wojewody wielkopolskiego, szpitala ma być zamieniony w szpital jednoimienny, a co za tym idzie, my mamy być stąd przetransportowani do innych szpitali - opisuje w nagraniu przesłanym do redakcji RMF FM Sylwia Gajewska pacjentka hematologii szpitala MSWiA w Poznaniu. 

Tylko, że to nie jest jedyny problem - zaznacza. Jeżeli nawet teraz te osoby z nas, które jesteśmy po ciężkich chemiach, po ciężkiej, głębokiej aplazji, przekaże się do innego szpitala na nasze dalsze leczenie, przytoczenie czy inne zabiegi, ale chodzi o cały oddział. Nas, tutaj wszystkich, na oddziale jest około 400 osób. To są osoby na dziennych chemiach, biorące udział w różnych programach lekowych. To znaczy, że jeżeli będzie tak postanowione, ten oddział hematologii w MSWiA zniknie z powierzchni Ziemi. W imię Covid-19 zostaniemy bez opieki, bo klinika na Szamarzewskiego jako jedyna w tym momencie nie jest w stanie nas wszystkich obsłużyć - podkreśla. 

Cytat

Bardzo przepraszam, ale wieczorem miałam kryzys i nie mogę zbyt wyraźnie mówić. Jest to też właśnie wpływ chemii. Z mojej strony chciałbym zaapelować do wojewody o zmianę decyzji. Bo dla nas te działania, które on wykonuje są powolnym naszym uśmiercaniem. Nie będzie gdzie się leczyć, nie będzie tej opieki. Jeszcze raz proszę, jeżeli jest taka możliwość, bardzo proszę o rozpatrzenie jeszcze raz tej lokalizacji.
Sylwia

Ja leczę się na chłoniaka z obwodowych komórek T, który jest niestety bardzo agresywnyPrzygotowuję się do alloprzeszczepu - opowiada kobieta łamiącym głosem i dodaje: Proszę, po prostu proszę o pomoc w imieniu wszystkich z tego oddziału. Proszę jeszcze raz o przeanalizowanie decyzji, czy jednak nie ma innego rozwiązania.

Szpital MSWiA dostał polecenie nie przyjmowania pacjentów

Główny ośrodek walki z koronawirusem w stolicy Wielkopolski - szpital przy ulicy Szwajcarskiej - jest już praktycznie zapełniony, dlatego wojewoda Łukasz Mikołajczyk szuka nowych lecznic, które będą przyjmowały pacjentów z Covid-19.  

Jednym z wariantów branych pod uwagę jest przekształcenie szpitala MSWiA w placówkę jednoimienną. Mikołajczyk wczoraj podczas konferencji prasował potwierdził to, choć jednocześnie zaznaczył, że ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła.

W ośrodku znajdują się dwa kluczowe w walce z Covid-19 oddziały: internistyczny oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii.

Zapowiedziami zmian przerażeni są pacjenci, m.in. ci leczący się na oddziała hematologii. Nieoficjalnie działacze PiS, z którymi rozmawiali dziennikarze "Gazety Wyborczej" przyznają, że w takim przypadku chorych z hematologii miałby przejąć Szpital Kliniczny Przemienia Pańskiego przy Szamarzewskiego. To niemożliwe, nie jesteśmy w stanie pomóc wszystkim pacjentom z tamtejszej hematologii - zaznaczają lekarze z placówki w rozmowie z "GW".

Wczoraj wojewoda zapowiedział przekształcenie szpitala w Wolicy na południu wielkopolski w szpital "covidowy".