6802 nowych zakażeń i 421 zgonów – to środowy bilans epidemii koronawirusa w Polsce. Wszyscy nauczyciele, niezależnie od wieku, zostaną szybciej zaszczepieni przeciwko Covid-19. Większość otrzyma szczepionkę AstraZeneca/Oxford, ci po 60. roku życia natomiast: preparat Pfizer/BioNTech lub Moderny. Z kolei odpowiedzialna za dopuszczanie do obrotu leków w Szwajcarii, Agencja Produktów Terapeutycznych (Swissmedic), odmówiła zatwierdzenia szczepionki firmy AstraZeneca. Jej zdaniem obecnie jest za mało danych, aby preparat ten mógł być stosowany skutecznie przeciwko Covid-19. Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie znajdziecie w naszej relacji.
Władze medyczne we Francji ocenią stan hospitalizacji od stycznia z Covid-19 jako wysoki. W środę w sprawie sytuacji epidemicznej zebrała się Rada Obrony. Wyniki jej obrad mają zostać przedstawione w czwartek podczas konferencji prasowej premiera Jeana Castexa i ministrów.
Od stycznia liczba hospitalizowanych z Covid-19 utrzymuje się na wysokim poziomie. W ciągu ostatniej doby władze medyczne zarejestrowały 26 362 nowe zakażenia koronawirusem, w szpitalach zmarło 357 chorych na Covid-19 - podała Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
337,2 mln dawek szczepionki na koronawirusa ma trafić w pierwszym półroczu 2021 roku do 145 krajów i terytoriów na całym świecie w ramach programu COVAX, opracowanego przez ONZ mechanizmu równego dostępu do szczepionek - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).
Wśród beneficjentów programu COVAX są kraje najbiedniejsze, m.in. Korea Północna, Algieria, palestyńska Strefa Gazy, Indie, Pakistan czy Bangladesz. Na liście tej znalazły się jednak i bogate państwa, jak Kanada, Monako czy Korea Południowa. Do mechanizmu zgłosiły się także Brazylia, Nowa Zelandia, Katar i Arabia Saudyjska.
Często skowyczący pies zaalarmował mieszkańców jednego z bloków w Madrycie o zachorowaniu swojego pana na Covid-19. Przybyła na pomoc straż pożarna znalazła bardzo osłabionego i niezdolnego do poruszania się mężczyznę.
Pies ma bardzo dobry charakter. Gdy nas zobaczył wchodzących przez okno pomieszczenia, w którym na łóżku leżał jego omdlały pan, bardzo się ucieszył - powiedział członek ekipy ratowniczej. Czworonoga na czas leczenia właściciela przygarnęła jedna z sąsiadek.
Choć liczba zakażeń koronawirusem nadal jest alarmująco wysoka, to wydaje się, że w Wielkiej Brytanii już minął szczyt obecnej fali epidemii Covid-19 - ocenił naczelny lekarz Anglii Chris Whitty.
Myślę, że większość moich kolegów uważa, że szczyt mamy już za sobą. To nie znaczy, że nigdy nie możemy mieć następnego szczytu, ale w tym momencie - pod warunkiem, że ludzie nadal będą przestrzegać wytycznych - jesteśmy na krzywej spadkowej zakażeń, hospitalizacji i zgonów we wszystkich czterech krajach Zjednoczonego Królestwa, więc jesteśmy zdania, że w tym momencie przynajmniej ten szczyt mamy już za sobą - mówił Whitty podczas konferencji prasowej premiera Borisa Johnsona.
Ostrzegł, że liczba zgonów w dalszym ciągu przez pewien czas będzie się utrzymywać na wysokim poziomie i podkreślił, że choć liczba osób z Covid-19 w szpitalach zmniejszyła się dość zauważalnie, nadal jest powyżej pierwszego szczytu z kwietnia 2020 roku. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 3 871 825 zakażeń.
Szczepionki koncernu AstraZeneca otrzymają we Włoszech osoby do 55. roku życia, nauczyciele i pozostali pracownicy szkół, funkcjonariusze sił porządkowych, strażnicy więzienni i więźniowie - ustalono podczas narady rządu i władz regionów.
Włoskie media poinformowały, że na mocy porozumienia w sprawie dystrybucji szczepionek trzech firm preparaty koncernów Pfizer i Moderna będą podawane osobom w wieku powyżej 80 lat i chorym.
W dniach 25-26 lutego odbędzie się wideoszczyt UE - poinformował Barend Leyts, rzecznik przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela. Tematem będzie m.in. wspólna unijna walka z pandemią koronawirusa.
Światowa Organizacja Zdrowia powinna zmienić swoje zalecenia - apelują naukowcy. Rok po pandemii dowody są niezbite. Koronawirus SARS-CoV-2 przenoszony jest głównie drogą powietrzną - zakazić się można podczas rozmowy, kiedy wdychamy aerozole innej osoby. Zakażenie się wirusem w zetknięciu się z powierzchnią, na której występuje, choć prawdopodobne - wydaje się być rzadkie.
W minionym tygodniu w Bułgarii zaobserwowano znaczny wzrost liczby zakażeń koronawirusem - poinformował minister zdrowia Kostadin Angełow. Sofia i Sliwen, na wschodzie kraju, wróciły do czerwonej strefy, gdzie występuje ponad 100 infekcji na 100 tys. osób.
W Portugalii szef krajowego programu szczepień na Covid-19 Francisco Ramos podał się do dymisji w związku z wykryciem nieprawidłowości w jego macierzystym szpitalu w Lizbonie dotyczących umów z lekarzami - poinformowało ministerstwo zdrowia.
Odejście Ramosa nie wpłynie negatywnie na realizację planu szczepień - zapewnił resort w komunikacie. Wyjaśniono też, że w trakcie wewnętrznego śledztwa w szpitalu w Lizbonie potwierdzono przypadki zawierania niewłaściwych umów z personelem.
Powrót dzieci do szkół jest bardzo potrzebny - przyznaje prof. Magdalena Marczyńska w Popołudniowej rozmowie w RMF FM. M.in. z tego powodu podjęto decyzję o wcześniejszym zaszczepieniu nauczycieli. Wielu z nich ma obawy, że szczepionka AstraZeneca, która jest proponowana nauczycielom, nie jest równie skuteczna. Nauczyciel będzie mógł wybrać, jaką szczepionką się zaszczepi - zapewnia członkini Rady Medycznej przy premierze, tłumacząc równocześnie, że ta szczepionka chroni przed powikłaniami w równym stopniu, co inne preparaty.
Udoskonalona wersja szczepionki Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy AstraZeneca, zapobiegająca nowym wariantom koronawirusa, może być gotowa przed jesienią - powiedziałprof. Andy Pollard, szef zespołu, który ją opracował.
Myślę, że sama praca nad zaprojektowaniem nowej szczepionki jest bardzo, bardzo szybka, ponieważ w zasadzie chodzi tylko o zmianę sekwencji genetycznej w białku kolca. Następnie trzeba zająć się produkcją, a potem przeprowadzić badania na małą skalę. Wszystko to może zostać ukończone w bardzo krótkim czasie, a jesień to tak naprawdę czas, w którym nowe szczepionki będą dostępne do użycia - powiedział Pollard.
Dodał, że badania kliniczne takich nowych szczepionek obejmowałyby najwyżej setki osób.
Strona rosyjska jest zainteresowana produkcją swojej szczepionki przeciw Covid-19 - Sputnik V w niemieckim laboratorium IDT Bilogika - poinformowało niemieckie ministerstwo zdrowia.
"Rosyjski Instytut im. Nikołaja Gamalei, który opracował Sputnika V, a także rosyjski fundusz RDIF wyrazili zainteresowanie współpracą w zakresie możliwej produkcji szczepionki w Niemczech i skontaktowali się z IDT Biologika z siedzibą w kraju związkowym Saksonia-Anhalt" - podał w komunikacie resort, nie wyjawiając innych szczegółów.
Jak pisze agencja AFP, niemiecki minister zdrowia Jens Spahn przyznał, że rząd Niemiec "pośredniczył" w rosyjskim wniosku o zbadanie możliwości produkcji Sputnika V w Niemczech i innych krajach Europy. Według francuskiej agencji służba prasowa Kremla przyznała w środę, że rosyjska szczepionka ma być produkowana "w najbliższej przyszłości" poza Rosją.
Już ponad 10 mln osób w Wielkiej Brytanii otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 - ogłosił brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. To prawie trzy czwarte łącznej liczby zaszczepionych w całej Unii Europejskiej.
Odpowiedzialna za dopuszczanie do obrotu leków w Szwajcarii, Agencja Produktów Terapeutycznych (Swissmedic), odmówiła zatwierdzenia szczepionki firmy AstraZeneca. Jej zdaniem obecnie jest za mało danych, aby preparat ten mógł być stosowany skutecznie przeciwko Covid-19.
W 14 216 szkołach podstawowych w klasach I-III w środę nauka była prowadzona w trybie stacjonarnym - poinformowało MEiN. To, według resortu, stanowi 98,4 proc. placówek. Z kolei, jeśli chodzi o przedszkola, procent ten wynosi 98,8 z liczbą 15 123 placówek działających stacjonarnie.
W 30 podstawówkach w klasach I-III nauka odbywała się w trybie zdalnym, a w 197 w trybie mieszanym.
W ciągu ostatniej doby w Delhi wykryto najmniej przypadków koronawirusa i zgonów związanych z Covid-19 od 10 miesięcy - podał indyjski dziennik "The Hindu". Według najnowszych badań 56 proc. mieszkańców stolicy Indii posiada przeciwciała koronawirusa.
Władze Delhi przekazały w środę, że w ciągu minionej doby wykryto w liczącej 25 mln mieszkańców aglomeracji zaledwie 144 przypadki koronawirusa. Na Covid-19 zmarły w tym czasie tylko dwie osoby. W ciągu ostatnich 24 godzin wykonano 58,6 tys. testów.
Rząd Słowacji zdecydował o powrocie od poniedziałku do szkół uczniów pierwszych czterech klas podstawówek i ostatniego rocznika szkół średnich. Minister zdrowia Marek Krajczi powiedział po posiedzeniu gabinetu, że Słowacja stara się pozyskać rosyjską szczepionkę przeciw Covid-19.
Warunkiem powrotu uczniów do szkół jest posiadanie przez jednego z rodziców negatywnego testu na obecność koronawirusa. Minister szkolnictwa Branislav Groehling wyjaśnił, że rodzice będą składać oświadczenia w tej sprawie. Takie same zasady obowiązywać będą dla rodziców przedszkolaków.
Papież Franciszek otrzymał drugą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi - poinformowała włoska agencja Ansa za źródłami watykańskimi. Pierwszą dawką szczepionki papieża zaszczepiono 13 stycznia.
W dniach 5-8 marca Franciszek planuje udać się w podróż do Iraku.
W połowie stycznia pierwszą dawkę dostał też emerytowany papież Benedykt XVI.
Wydaje się, że od strony gospodarczej sytuacja w Polsce nie wygląda źle - ocenił prezydent Andrzej Duda. W środę w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Rady Przedsiębiorczości. Tematem - pandemia i jej wpływ na gospodarkę.
Rząd Szwecji ogłosił wprowadzenie od soboty wymogu posiadania negatywnego testu na Covid-19 dla osób wjeżdżających do tego kraju, ze względu na obawy o rozprzestrzenienie się nowych wariantów koronawirusa.
Bez okazania negatywnego testu nikt nie wjedzie do Szwecji. Test musi być wykonany maksymalnie 48 godzin wcześniej - poinformował na specjalnie zwołanej konferencji premier Szwecji Stefan Loefven.
Od tej zasady wprowadzone zostaną wyjątki. Wymóg testu nie będzie obowiązywać m.in. wobec osób zamieszkałych w Szwecji, podróżujących z ważnych przyczyn rodzinnych, sportowców oraz nieletnich. Dojeżdżający codziennie do pracy na obszarach przygranicznych będą mogli wykonywać testy raz na tydzień.
Nowe badanie wskazało, że substancja o nazwie tapsygargina silnie hamuje SARS-CoV-2, a także inne chorobotwórcze wirusy. Jej pochodne są testowane w leczeniu nowotworów i według obecnej wiedzy powinna być bezpieczna - poinformowali badacze z University of Nottingham na łamach pisma "Viruses".
Jedna z największych firm sprzedających w Niemczech bilety m.in. na koncerty - Eventim - chce, aby organizatorzy imprez mogli powiązać udział w koncertach ze szczepieniem przeciwko koronawirusowi - pisze niemiecki magazyn gospodarczy "Wirtschaftswoche".
Szef Eventim Klaus-Peter Schulenberg powiedział w wywiadzie dla tego czasopisma: "Jeśli będzie wystarczająco dużo szczepionek i każdy będzie mógł zostać zaszczepiony, wówczas prywatni organizatorzy imprez również powinni móc wprowadzić wymóg szczepień jako warunek wstępu na imprezę".
Schulenberg wyjaśnił też, że wymagania techniczne zostały już spełnione. "Skonfigurowaliśmy nasze systemy tak, aby mogły odczytywać karty szczepień" - poinformował. "Im szybciej ludzie zostaną zaszczepieni, tym szybciej imprezy masowe będą znowu mogły się odbywać" - podkreślił.
Firma posiada systemy sprzedaży i sklepy internetowe m.in. w Brazylii, Bułgarii, Danii, Niemczech, Finlandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Izraelu, Polsce i na Węgrzech.
W izbie niższej holenderskiego parlamentu toczy się nadzwyczajna debata poświęcona wyciekowi danych milionów Holendrów zarejestrowanych do szczepienia przeciwko koronawirusowi. W związku z tą sprawą aresztowano dwie osoby.
Protest branży weselnej we Wrocławiu. Jej przedstawiciele spotkali się przed siedzibą PiS. Właściciele sal czy didżeje chcą zacząć działać od kwietnia. Oczekują od rządu jasnych deklaracji. Przedsiębiorcy przygotowali list otwarty do rządu i swoje postulaty.