Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował, że w ubiegłym tygodniu liczba zakażeń koronawirusem na świecie zaczęła rosnąć po raz pierwszy od siedmiu tygodni. W Polsce w ciągu ostatniej doby odnotowano 4 786 nowych przypadków. Zmarło 24 pacjentów z Covid-19. Portugalia natomiast wydłuża przerwę między pierwszym a drugim szczepieniem. Wszystko z powodu niedoboru szczepionek w tym kraju. Słowacy z kolei kupili 2 miliony dawek rosyjskiego preparatu Sputnik V. Dzieje się również w Azji. Rząd Japonii zwrócił się do władz Chin, aby przestały poddawać wjeżdżających do tego kraju Japończyków analnym testom na Covid-19, gdyż procedura ta wywołuje u nich "cierpienie psychiczne". Najnowsze informacje o walce z koronawirusem w Polsce i na świecie zbieraliśmy w naszej relacji.
Nawet sześć-siedem godzin trzeba było czekać w niedzielę po południu i wieczorem na odprawę po przylocie na londyńskie lotnisko Heathrow, a według relacji pasażerów, w długich kolejkach nie sposób było zachowywać dystansu - podały w poniedziałek BBC i "Daily Mail".
Jak opisują cytowani pasażerowie, w terminalu 2 panował kompletny chaos - czynne były tylko dwa punkty kontroli granicznej, czego efektem były potężne, bardzo powoli posuwające się do przodu kolejki. To z kolei powodowało, że trudno było zachować dystans społeczny, a na domiar złego nie było żadnego podziału między pasażerami, którzy z przylecieli z krajów z tzw. czerwonej listy a pozostałymi.
Ukraińscy deputowani zarzucili służbie zdrowia, że placówki medyczne wyrzuciły część niewykorzystanych szczepionek przeciwko Covid-19, gdyż lekarze nie przyszli w umówionych terminach, aby się zaszczepić.
Na Ukrainie rozpoczęła się akcja szczepień na koronawirusa; w ubiegłym tygodniu do kraju dotarło 500 tys. dawek szczepionki AstraZeneca wyprodukowanej w Indiach.
Rząd potraktował priorytetowo pracowników medycznych w szczepieniu przeciwko Covid-19, ale przytoczył statystyki pokazujące, że 47 proc. Ukraińców nie chce się zaszczepić.
Rząd Czech zdecydował, że w zakładach pracy wszyscy zatrudnieni będą testowani na obecność koronawirusa. Gabinet podjął także decyzję o zwiększeniu zasiłku chorobowego wypłacanego na kwarantannie z 60 do 100 proc. wynagrodzenia.
Firmy zatrudniające więcej niż 250 pracowników będą musiały zacząć testowanie w środę. Muszą przebadać załogę na obecność koronawirusa do 12 marca. Firmy liczące od 50 do 249 osób rozpoczną testy w piątek i muszą przetestować zatrudnionych do 15 marca.
W przesiewowych testach nie będą musieli uczestniczyć pracujący w ramach pracy zdalnej w domach.
Pojedyncza dawka szczepionki przeciw Covid-19, zarówno Pfizer/BioNTech, jak i Oxford/AstraZeneca, zmniejsza ryzyko hospitalizacji o ponad 80 proc. - wynika z danych przedstawionych w poniedziałek przez brytyjski rząd.
Statystyki skuteczności, o których mówił na konferencji prasowej minister zdrowia Matt Hancock, opierają się nie na testach, ale na danych o faktycznie zaszczepionych osobach. Wyniki skuteczności są podobne do tych, które przed tygodniem opublikowały władze medyczne Szkocji.
Mieszkańcy Węgier i Czech mogą mieć problem ze swobodnym wjazdem do naszego kraju. Wszystko dlatego, że polski rząd - w świetle prawa - nie uznaje niektórych stosowanych tam szczepionek: zwłaszcza chińskich i rosyjskich. Poza kilkoma wyjątkami, osoby wjeżdżające do Polski podlegają kwarantannie, chyba że się przebadają albo są zaszczepione.
Obowiązujące od soboty rozporządzenie mówi, że uznawane są tylko szczepionki dopuszczone do obrotu w Unii Europejskiej. Tymczasem Węgry wprowadziły u siebie szczepionki chiński i rosyjskie. Sam premier Wiktor Orban zaszczepił się chińskim preparatem. Także Czesi chcą się szczepić rosyjskim Sputnikiem.
Polska co prawda zaczęła właśnie rozmowy o sprowadzeniu chińskich szczepionek do Polski, ale na razie, w świetle prawa, tych szczepionek nie uznajemy. Zatem osoby nimi zaszczepione nie mają w Polsce statusu osoby zaszczepionej.
Prezydent Emmanuel Macron wyraził nadzieję, że za cztery do sześciu tygodni zaczną być zauważalne na terenie Francji efekty szczepień przeciwko koronawirusowi.
Wytrzymajcie jeszcze 4 do 6 tygodni - odpowiedział prezydent Macron pytany przez młodego mężczyznę, który poprosił go o przesunięcie godziny policyjnej na godzinę 19:00 z 18:00 "bo jest ciężko". Premier Jean Castex ogłosił, że w połowie maja wszyscy po 50. roku życia otrzymają już pierwszą dawkę szczepionki.
Szkolone przez Fińską Służbę Celną psy do wykrywania koronawirusa u podróżnych nie zostaną w najbliższym czasie skierowane do pracy operacyjnej. Dla urzędników nie ma wystarczających dowodów, że są w stanie wyczuć Covid-19 - podał w poniedziałek dziennik "Helsingin Sanomat".
Tzw. psy "na koronę", które fińscy celnicy objęli programem szkoleniowym już w maju ubiegłego roku, miały być wykorzystane do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jednak ostatecznie - na ostatnim etapie prac legislacyjnych - plan ten usunięto z ustawy o chorobach zakaźnych, która weszła w życie pod koniec lutego - napisał "HS".
W 14 071 szkołach podstawowych w klasach I-III nauka w poniedziałek była prowadzona w trybie stacjonarnym - poinformowało MEiN podając, że chodzi o 97,4 proc. szkół podstawowych w 15 województwach. W 47 podstawówkach w klasach I-III nauka odbywała się w trybie zdalnym, a w 325 w trybie mieszanym.