"Dziś zostanie wydane rozporządzenie dotyczące wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego" - przekazał podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Sprawdź, co to oznacza.
Szef resortu zdrowia przekazał, że dzięki rozporządzeniu minister zdrowia może czasowo ograniczyć specyficzny sposób przemieszczania się, może zakazać czasowo obrotu i używania określonych produktów. Może ograniczyć funkcjonowanie instytucji lub zakazu pracy. Może zakazać organizowania widowisk i wszelkich zgromadzeń określonych co do liczby w rozporządzeniu.
Również może nakazać udostępnienie nieruchomości, lokali, terenów na poczet przeciwdziałania epidemii. Zgodnie z artykułem 37 może kierować do pracy do zwalczania epidemii osoby wykonujące zawody medyczne. W związku z tym będziemy mogli zgodnie z prawem prosić o pracę w poszczególnych jednostkach, które są istotne - mówił Szumowski.
Minister wykorzystał spotkanie z mediami, by zaapelować do Polaków. To jest czas na pozostanie w domu. To nie jest czas na to, żeby wychodzić do takich miejsc jak supermarkety czy sklepy. Nie ma powodów do wykupywanie produktów na zapas, a w kolejce i w tłumie w sklepie mamy szansę zarazić siebie i innych - mówił.
Wojewodom została przekazana informacja, że w Polsce ma zostać przekształconych 19 szpitali w placówki "jednoimienne, zakaźne". To będą szpitale, które mają możliwość hospitalizacji chorych zakażonych koronawirusem, który ma możliwość leczenia chorych na różne schorzenia, bo w końcu ci pacjenci wymagają działań różnych - mówił Szumowski.
Szpitale będą przekształcane sekwencyjnie. W każdym województwie zmianę będzie przechodziła co najmniej jedna placówka dziennie. Te działania już się rozpoczęły, szpitale będą do poniedziałku w gotowości na przyjmowanie chorych. W każdym województwie powstanie co najmniej jeden taki szpital. Tam, gdzie ludności jest więcej, szpitali też będzie więcej. W placówkach ma być co najmniej 10 proc. łóżek respiratorowych - stwierdził.
W Polsce jak dotąd potwierdzono 51 przypadków koronawirusa. 50 osób jest leczonych, jedna kobieta zmarła. O pierwszym polskim przypadku poinformowano 4 marca. Osoby, u których wykryto koronawirusa, przebywają m.in. w placówkach we Wrocławiu, Warszawie, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. 47 przypadków zakażeń w kraju [RELACJA]
Zasady wprowadzania i postępowania podczas stanu zagrożenia epidemicznego reguluje Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Rozdział 8: Zasady postępowania w razie stanu zagrożenia epidemicznego.
Art. 46. Ogłaszanie i odwoływanie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii
1.Stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii na obszarze województwa lub jego części ogłasza i odwołuje wojewoda, w drodze rozporządzenia, na wniosek państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.
2.Jeżeli zagrożenie epidemiczne lub epidemia występuje na obszarze więcej niż jednego województwa, stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii ogłasza i odwołuje, w drodze rozporządzenia, minister właściwy do spraw zdrowia w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw administracji publicznej, na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego.
3.Ogłaszając stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, minister właściwy do spraw zdrowia lub wojewoda mogą nałożyć obowiązek szczepień ochronnych na inne osoby niż określone na podstawie art. 17 obowiązkowe szczepienia ochronne, ust. 9 pkt 2 oraz przeciw innym zakażeniom i chorobom zakaźnym, o których mowa w art. 3 stosowanie przepisów ustawy, ust. 1.
4.W rozporządzeniach, o których mowa w ust. 1 i 2, można ustanowić:
1)czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się,
2)czasowe ograniczenie lub zakaz obrotu i używania określonych przedmiotów lub produktów spożywczych,
3)czasowe ograniczenie funkcjonowania określonych instytucji lub zakładów pracy,
4)zakaz organizowania widowisk i innych zgromadzeń ludności,
5)obowiązek wykonania określonych zabiegów sanitarnych, jeżeli wykonanie ich wiąże się z funkcjonowaniem określonych obiektów produkcyjnych, usługowych, handlowych lub innych obiektów,
6)nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali, terenów i dostarczenia środków transportu do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi,
7)obowiązek przeprowadzenia szczepień ochronnych, o których mowa w ust. 3, oraz grupy osób podlegające tym szczepieniom, rodzaj przeprowadzanych szczepień ochronnych
- uwzględniając drogi szerzenia się zakażeń i chorób zakaźnych oraz sytuację epidemiczną na obszarze, na którym ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii
5.Rozporządzenia, o których mowa w ust. 1 i 2, są:
1)niezwłocznie ogłaszane w odpowiednim dzienniku urzędowym, zgodnie z przepisami o ogłaszaniu aktów normatywnych;
2)wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.
6.Wojewoda ma obowiązek poinformowania obywateli o obowiązkach wynikających z przepisów, o których mowa w ust. 1-4, w sposób zwyczajowo przyjęty na danym terenie.